76

Re: Pisicutele mele

off...doamne stiam ca ma vei intelege gresit.... ziceam ca pisicile stau in libertate si nu poti gasi pentru pisici stapani ca la papagali wink tocami daca nu ai vazut am scris "pisici (caini)" pentru ca alte animale sunt inchise in custi/colivii....stii ce vreau sa spun... adica pisicile se inmultesc afara,traiesc marea majoritate afara...tu ai curte ,dar nu o sa poti tine toti puii wink nu lua in nume de rau wink nu trebuia sa stergi mesajul wink e bine ca te bucuri wink dar copii pot intelege asa " uite ce mici si draguti sunt! hai sa imi imperechez si eu cainele/pisica si sa am cat mai multi!" intelegi? nu ma nimic cu tine ....heeeei cum poti sa zici ca nu intereseaza pe nimeni ????! is superbe,eu am vrut sa imi iau pisica ,dar catelulu nu se intelege cu ele wink sunt foarte frumoasa,sa nu te mai aud ca spui ca nu sunt frumoase  :pisica:  sunt atat de gratioase si au un colorit asa frumos :heart: stiu ca tu ai grija de ele wink dar alti copii pot sa inteleaga gresit...si cand nu o sa aiba ce sa faca cu puii o sa ii arunce wink sa stii caci cunosc 2 cazuri...asa ca totul e posibil wink! stiu ca tu nu ai face asa ceva wink! dar altii pot intelege altfel ...mai ales  cei mici wink pot sa zica dupa ce ia fatat puii "pfff,dar eu ce fac cu atatia...daca nu am cui sa ii dau ii arunc " crede-ma cunosc 2 cazuri de copii!!! deci nu mi-a venit sa cred!!! oricum nu am nimic cu tine wink si te respect  :merci:  pisicile tale sunt superbe  :heart:   :floare:  imi plac la nebunie si o stii prea bine wink  :hihi:

- Bianca

77

Re: Pisicutele mele

Am inteles atat cat a trebuit!De acum incolo o sa-mi impart bucuria cu mine insami...asa ca nu o sa mai invat copii lucruri rele!Apropo...de iepuri ce zici?pot sa vorbesc?dar sa sti ca aia se imperecheaza si mai des decat pisicile,de o mie de ori mai des!Si...probabil ca sti deja...am si iepuri!Dar nici de aia nu o sa mai vorbesc pentru ca sunt si mai dragalasi si se inmultesc si mai des...deci,mai bine tac,sa nu cumva sa invat copii de rau! neutral
Aaaa...si inca ceva...merci mult ca mi-ai stricat seara! :merci: nu ma asteptam tocmai de la tine.. sad

^ :heart: Ello :heart: ^

78

Re: Pisicutele mele

offf ce pot sa zic...daca tu asa ai inteles....ce pot zice... ce treaba au iepurii in primul rand? aia nu cred ca ai putea sa ii dai afara ca nu ar supravietui wink mai...am zis ca poti sa te bucuri logic,sa pui si poze ... dar sa scrii "uraaa azi mai am x mogaldete,dar nu sfatuiesc copii sa imperecheze pisicii/cainii decat daca stiu sigur ca au cui sa ii dea..si daca ii lasa parintii " pentru ca au fost si cazuri (le stiu de pe net) cand copii au imperecheat pisica /cainele si nu le-a spus parintilor wink si parintii s-au trezit peste cateva luni cu pui,si parintii normal ca au zis "daca nu dai cainii astia afara vei locui pe strada " zis si facu,co[ilul a dat catelusii pe strada ..... deci nu ziceam sa nu pui poze sau sa nu spui de ei wink doar sa mentionezi si asta wink sincer daca tie ti se pare ca te-am "stricat seara" atunci imi cer scuze....hmmm la ce nu te asteptai de la mine?? am zis eu cumva sa nu pui poze sau sa te bucuri??! nu cred wink eu nu vreau sa ma cert (sunt o fire calma) si nu imi palce cearta,imi place sa rezolv totul cu calm ...ce ar fii fost sa ies si eu cu scandal?? atunci ai fii facut si mai sii ...eci eu zic ca unde unul incepe cu scandal si celalalt nu face lafel,atunci totul e ok wink dar cand unul incepe cu scandal si celalalt atunci nu se lasa mai prejos wink ! eu imi cer inca o data scuze pentru ca "te-am tricat seara" wink si bafta pisicutelor wink

- Bianca

79

Re: Pisicutele mele

crazyang3lc nu o mai luat atat de personal incearca sa intelegi un pic mai mult si punctul de vedere al lui biancadumi. Sunt puncte de vedere diferite si fiecare are avantajele si dezavantajele sale. Nu cred ca este bine nici sa ne umplem de animale dar nici sa le ingradim acestora prea multe drepturi naturale, trebuie pastrat un echilibru.

Dincolo de forumuri, siteuri, alte suporturi de informatie, prieteni, etc problema majora vine din educatia posesorului sau viitorului posesor de animale care de cele mai multe ori nu o are (educatia), ma refer in special la responsabilitate. Daca ai o pisica (sau alt animal) trebuie sa fi cat se poate responsabil de ea, de faptele si nevoile sale naturale (mancare, adapost, afectiune, prostiile care le face, puii pe care ii face inclusiv daca este de sex masculin, bolile pe care le poate purta, etc.) tinand seama si de posibilitatile tale. Una este sa ai 10 pisici la curte si alta intr-un apartament de 3 camere ca exemplu.

O alta problema este si ce fel de animal(e) ai: caini, pisici, papagali, iepuri, porumbei, etc. problematica fiecarui fel trebuie privita separat desi in unele cazuri coincid foarte mult (caini si pisici). In orase exista o problema reala a cainilor vagabonzi, problema pisicilor vagaboande nu este atat de iesita in evidenta datorita comportamentului pisicilor, pe cand problema papagalilor fara stapan nu cred c-o sa fie vreodata - probabil din cauza pisicilor  big_smile , la porumbei la fel iar la iepuri probabil ca se ocupa cainii de ei; asta ca sa dau doar cateva exemple. Fiecare fel de animal are caracteristicile sale si insist iara pe responsabilitate amintind de problemele din Australia cu iepurii, broastele, etc care nu erau specifice biotopului respectiv si s-au inmultit excesiv.

crazyang3lc nu are rost sa te simti jignita in vreun fel, biancadumi ti-a astras atentia asupra unui aspect al existentei cestui forum si iti spunea sa indemni si la responsabilitate ceea ce nu cred ca este deloc un lucru rau.

Si codat, Si coltat, Si istet, Si-ndraznet.

80

Re: Pisicutele mele

astazi sasha a nascut un puisor mic si negru si cred ca vor mai urma si alti dupa el  :heart: o sa pun si poze cred ca maine

81

Re: Pisicutele mele

Ce dragut!!de-abia astept pozele!!!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

82

Re: Pisicutele mele

Asteptam poze cu micutul sau micutii care vor urma  :bravo:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

83

Re: Pisicutele mele

sper sa va placa

84

Re: Pisicutele mele

Norocel.... cool

^ :heart: Ello :heart: ^

85 (edited by yo_dan 22-06-2010 14:13)

Re: Pisicutele mele

ce dragutz este :heart:  semana cu sasha a mea
acum pui au deschid ochii invatam sa mergem si sa ne jucam trebe sa pun niste poza am zis mai demult dar nu se prea vedea nimik deoarece stateau toti la gramada o sa pun acum cand sunt mai maricei

86

Re: Pisicutele mele

Sa va arat eu pozitie de dormit... smile
Pisicelul asta mi se pare foarte haios.... :blb:

^ :heart: Ello :heart: ^

87

Re: Pisicutele mele

Ce scumpel e motanelul. Norocel m-a cam speriat cu ochii lui   :wow:   yikes    :hihi:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

88 (edited by yo_dan 22-06-2010 14:29)

Re: Pisicutele mele

iatai si pe prichindei  :pisica:
ps:prima poza este de cand aveau 3 4 zile

89

Re: Pisicutele mele

ce ochsori albastrii :heart: :heart:

- Bianca

90

Re: Pisicutele mele

doamne ce ochi  :heart:  e prima oara cand vad pisici cu ochi asa albastri..si "brunete " pe deasupra  smile   :k:

91

Re: Pisicutele mele

da stiu nici eu nu am mai vazut smile  dar probabil ca o sa se schimbe la culoare dupa vreo 3 saptamani o luna

92

Re: Pisicutele mele

scuze pentru dublul post :rusine:

^ :heart: Ello :heart: ^

93

Re: Pisicutele mele

ba da cu mare placere   tongue

94

Re: Pisicutele mele

Ello sunt foarte dragalsi pisoiasii tai!Dan si ai tai sunt foarte dulcici!sa va traiasca!eu am vazut ca Scarlett a mea are 4 puisori asa drgutzi!cu ochisorii mari si albastri.voiam sa le fac o poza sa vi arat si voua dar sunt fricosi si cand ma apropiu de ei fug ...si o poza cu Terra...
(Vanesa)

95

Re: Pisicutele mele

Va prezint biberonii mei wink)  I-am gasit in sant,cand inca erau foarte mici si nu stiau sa manance singuri.Au fost 7,unul a murit din vina veterinarului din ce mi s-a spus,4 si-au gasit stapan si 2 i-am oprit eu.Niste minunatii jucause si iubitoare.  :pisica:

96

Re: Pisicutele mele

misulica al meu cred ca s-a indragostit de piscina de la tara, ca vad ca numai pe ea sta si bea si apa din ea! smile

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

97

Re: Pisicutele mele

sunt f frumusele pisicutele tale Madym,ce ochisori albastri si frumosi au :wow: !Raluca si pisicutele tale sunt f dragute!ce amuzant e pisoiul cel roscat  :hihi: !
(Vanesa)

98

Re: Pisicutele mele

Foarte frumoase pisicutele sa va traiasca !

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

99 (edited by raluky4 28-06-2010 08:39)

Re: Pisicutele mele

AlinaVanesa wrote:

sunt f frumusele pisicutele tale Madym,ce ochisori albastri si frumosi au :wow: !Raluca si pisicutele tale sunt f dragute!ce amuzant e pisoiul cel roscat  :hihi: !
(Vanesa)

Pai de fapt eare blana galbena, dar asa se vedea , mai roscat, in pozele alea!
P.S.De fapt nusunt pisicutele, ca e doar motanul  Misu si atat, in rest nu mai am pisici, din pacate! sad
P.S.S. Merci de urari!

Am o problema cu Mr. Misulica: Are ffff multi puricei!L-am spalat , i-am pus zgarda anti purici, dar tot mai are multi! Ce sa fac?

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

100

Re: Pisicutele mele

Mergi la farmacia veterinara Raluca. Acolo iti va da o solutie/praf ceva. Si cat mai repede... caci sunt stresanti rau puricii astia. Gandeste-te cum ar fi sa-ti misune tie pe corp si sa te piste permanent.

Simo