126

Re: Pisicutele mele

Sunt frumosi foc smile poate ca dupa ce dai puii,o sa te gandesti sa sterilizezi pisoii smile iti dai seama,nu mereu o sa poti gasi stapani la atatia pisoi,parerea mea smile

- Bianca

127

Re: Pisicutele mele

ce frumosi sunt..sa ai noroc sa-i dai la stapani iubitori.. :heart:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

128

Re: Pisicutele mele

sunt foarte draguti motaneii,mult succes la gasirea unui stapan iubitor! smile

-Ioana-

129

Re: Pisicutele mele

da! o sa le sterilizez! insa mamicile de acum, cele care mi-au facut puiutii, sunt si ele la randul lor puiuti de anul trecut! eu m-am mirat ca au ramas gravide, pentru ca nu am mai patit cu alte pisici, care propriu-zis erau pui numai de un an sa imi faca pui asa repede! sper sa le gasesc niste stapani buni si iubitori, insa cu cate persoane am vorbit nici una nu isi doreste o pisica pe langa casa. sad nu stiu de ce. sad aceste vietati sunt niste fiinte absolut magnifice!!!! eu nu as putea trai la casa fara sa am animale, catei, pisici si alte cele!!! unii oameni vad in adoptarea unui animal inca o gura in plus de hranit! total gresit! asta se intampla numai la noi in Romania! acum vorbesc la modul general, stiu ca exista si foarte multi iubitori de animale asa cum suntem noi! smile

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

130

Re: Pisicutele mele

crazyang3lc wrote:
octy wrote:

Buna,astazi este o zi foarte fericita pentru mine  big_smile ,pisicuta mea Aqua a facut 3 pisicuti scumpi foc! :heart:
Sunt doi baietei si o fetita care arata exact ca mamica ei  :heart:   :hihi:
O sa pun poze dar nu acum...nu prea vreau sa pun mana pe ei ca poate nu le mai simte mirosul si ii respinge... sad ,oare e adevarat?

Buna..felicitari pentru micutzi.. :pup: Nu stiu cat de adevarata e chestia cu mirosul,e posibil sa fie de la caz la caz...eu am pus mana pe pisicutzi nou-nascuti si nu i-a respins pisica(chiar era la prima nastere).si nu s-a intamplat numai la una singura,am pus mana si pe altii care au urmat si totul a fost bine... wink

Of,scuze ca nu am raspuns la mesaj dar nu mi-a aratat semnul ca acest topic ar scris de cineva (daca ma intelegi)...nu stiu de ce...

Intradevar,nu i-a respins ca am pus mana pe ei,dar am auzit cazuri si nu m-am riscat cateva zile...
Acum puisorii si-au deschis ochisorii,mai exact acum o saptamana,cam asa,si sunt asa de draguti,dar inca de acum avem un doritor pt. un baietel,nu intentionez sa fac crescatorie  :hihi:,dar asta nu inseamna ca o pisica nu este bine venita la noi  wink

Am sa pun si poze,dupa ce le fac, bineinteles  smile

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

131

Re: Pisicutele mele

nu-i nimic.daca am putut sa te ajut imi pare foarte bine! :pup:

^ :heart: Ello :heart: ^

132

Re: Pisicutele mele

la casa am 1 pisica si 1 motan. azi am vazut k motanul schiopata..adik nu calca pe pernuta si l`am luat in brate vazand k are pernuta julita ca si cand a calcat in ceva ascutit. l`am curatat cu apa oxigenata trebuie sa`l bandajez? ma gandesc ca nu sta . daca il dau cu asolicin e bine?

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

133

Re: Pisicutele mele

Ar fi fost bine sa il bandajezi, te ajuta cineva din casa cu asta  wink  ca sa nu-si linga medicamentul.
E mai bine acum?

verze.ro  - simtul umorului nu a murit

134

Re: Pisicutele mele

Johny,nu te vom uita niciodata!!!  :cry:  :cry:  sad
Sper ca unde esti sa ai un trai bun!! :cry:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

135

Re: Pisicutele mele

imi pare rau pentru el,octy! :wow:

-Ioana-

136

Re: Pisicutele mele

Merci,nici mie nu-mi vine sa cred unde e el acum,dar nici macar nu stiu unde e !!! :cry:  :cry:  :cry:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

137

Re: Pisicutele mele

buna!azi am gasit o pisica in gradina.cred ca cineva a aruncat-o :cry: avea si pui ii striga si imi era atat de mila de ea :cry: i-am cautat prin gradina dar se pare ca a aruncat-o doar pe ea.este foarte frumoasa,are culoarea gri si are blana lunga.este tanara si se vede ca nu are vreo boala.cred ca cineva a aruncat-o din cauza ca vroia sa prinda puii de gaina.inca nu am adus-o in curte pentru ca si eu am pui de gaina.cainii,pisicile si puii mei convietuiesc toti impreuna.as vrea sa stiu daca pot sa invat cumva pisica nou venita sa nu mai prinda pui.

138

Re: Pisicutele mele

sunt disperata! una din pisicutele mele care are 5 puiuti sugari inca, cred ca mi-e otravita! nu mananca, e suparata, e apatica, parca e ametita, abia umbla, sta foarte greu dreapta! azi fiind duminica nu am putut sa o duc la medic. abia a stat la pui sa suga. oare e periculos pentru puisori daca e otravita??? nu am avut ce face cu ei, asa plangeau ca din gura de sarpe de foame! care sunt simptomele daca e otravita ? va rog ajutati-maaaaaaaaaaaaaaa!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

139

Re: Pisicutele mele

uite ce am gasit pe un site:Totusi cele mai comune semne ale otravirii sunt:

- Voma
- Diareea
- Salivatie abundenta (chiar cu spuma)
- Anorexia
- Letargia
- Convulsii
- Durere
- Ameteala
- Iritatie a pielii sau a gurii
- Coma
acum nu stiu daca este otravita dar poti sa-i dai iaurt,asa am dat si eu la o catelusa otravita care si-a revenit, maine sa te duci la medic cu ea sa vezi ce are si daca e sa-i dea antidotul acela anti otrava.Mult succes!

-Ioana-

140

Re: Pisicutele mele

tania,trebuie sa-i dai lapte,cat mai mult.

141

Re: Pisicutele mele

am incercat sa-i dau lapte, dar nu vrea sa bea. in dimineata asta am vazut ca e tot asa. imediat o sa merg la medic! sad

Adaugat: 27-06-2011 08:24

pisica mea este bine la fel si pisicutii pe care i-am invata sa manance! sunt foarte fericita! smile  :heart:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

142

Re: Pisicutele mele

Va prezint si eu noul membru al familiei. Este o pisicuta de 2-3 luni jucausa si neastamparata pe care am aduso de la pet shopul la care am facut practica. A fost adusa impreuna cu fratiorul ei de un batran care a spus ca are prea multe pisici acasa si nu ii mai poate tine si pe ei si ia donat. Pe mascul la luat un baiat si fetita a ramas in cusca singura si am luato in brate si mam jucat cu ea , iar cand sa plec acasa a inceput sa planga si asa am duso acasa si a ramas in familie. Va prezint acum noua noastra mangaiere care ne-a ajutat sa trecem mai usor peste plecarea lui Alex sad

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

143

Re: Pisicutele mele

superba pisicutza estera! :pup: dar nu-mi dau bine seama daca nu cumva este pisoi.. hmm in fine,orice ar fi,sper sa-ti aduca numai bucurii si sa o stapanesti sanatoasa! :hug:

^ :heart: Ello :heart: ^

144

Re: Pisicutele mele

Multumesc Ello  :pup:
Mam uitat la pisica si se vede pe burtica sase bulinute roz cred ca sunt titicile . Cred ca e fetita, nu? Nu ma pricep la pisici ca nu am avut niciodata e prima data cand am sper sa ma descurc smile I-am cumparat mancare speciala de la pet shop pentru pisici junior si treburile le face intr-o cutie de carton in care am pus un strat gros de ziare ca nu mai era nisip la magazin sper sa gasesc luni. In rest e cuminte ii place sa se plimbe prin toata casa si mai ales sa stea la mine in pat  :hihi:  Ma bucur ca nu a facut deloc prin casa ca daca o scapa incepe sa miaune sa o duc la cutie. Cred ca vam plictisit cu asa poveste lunga  smile  Daca credeti ca este ceva ce ar trebui sa mai fac va rog sa imi spuneti.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

145

Re: Pisicutele mele

ce pisicuta dulce pupam si noi boticul ei sa speram ca te va ajuta sa treci peste moartea lui alex :pup:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

146

Re: Pisicutele mele

Estera wrote:

Multumesc Ello  :pup:
Mam uitat la pisica si se vede pe burtica sase bulinute roz cred ca sunt titicile . Cred ca e fetita, nu? Nu ma pricep la pisici ca nu am avut niciodata e prima data cand am sper sa ma descurc smile I-am cumparat mancare speciala de la pet shop pentru pisici junior si treburile le face intr-o cutie de carton in care am pus un strat gros de ziare ca nu mai era nisip la magazin sper sa gasesc luni. In rest e cuminte ii place sa se plimbe prin toata casa si mai ales sa stea la mine in pat  :hihi:  Ma bucur ca nu a facut deloc prin casa ca daca o scapa incepe sa miaune sa o duc la cutie. Cred ca vam plictisit cu asa poveste lunga  smile  Daca credeti ca este ceva ce ar trebui sa mai fac va rog sa imi spuneti.

Uite ce ai-m gasit:To?i pisoii ar trebui s? se nasc? cu dou? orificii anatomice dispuse imediat sub coad?. Unul este anusul, iar cel?lalt apar?ine zonei genitale. Principala modalitate de a diferen?ia un pisoi de sex mascul de unul de sex femel este aceea de a compara distan?a dintre orificiul anal ?i cel genital.În cazul pisoilor de sex mascul, spa?iul dintre anus ?i vârful penisului este mai mare decât spa?iul dintre anus ?i vagin. Acest spa?iu suplimentar le permite testiculelor s? coboare din cavitatea abdominal? în pungile scrotale mai târziu în timpul vie?ii. Dup? vârsta de 4-6 s?pt?mâni, testiculele pot fi palpate. Ele vor fi sim?ite ca ni?te boabe de fasole mici, în spa?iul dintre anus ?i penis.

În cazul pisoilor de sex femel, ?inând cont de faptul c? ace?tia nu au testicule, spa?iul dintre anus ?i vagin este redus. Forma orificiului (deschiderii) vaginal(?) este aceea a unei fante verticale, spre deosebire de orificiul mic ?i circular al penisului.
.cat despre sfaturi,nu stiu ce ti-as putea spune...se pare ca pisicutza este super cuminte(mai ales daca cere sa -si faca nevoile) si sper sa ramana asa... :hug: pupicei pentru tine si pentru micutz/micutza.. :pup:

Adaugat: 03-07-2011 16:39

am uitat sa pun imaginea...scuze  :hihi:

^ :heart: Ello :heart: ^

147

Re: Pisicutele mele

frumoasa pisica,Estera,sa-ti traiasca!

-Ioana-

148

Re: Pisicutele mele

Va multumesc la toti pentru aprecieri.
Ello multumesc de sfaturi mam uitat bine la ea si la poza pe care ai puso si la explicatii si acum sunt sgura ca este fetita smile
maya sa sti ca chiar ma ajutat pisicuta sa trec peste moartea lui Alex ca mam ocupat de ea si asa nu mam mai tot gandit la el saracutul.
Tata ia facut la pisi un stand de  joaca si toata ziua se joaca pe el si ii place foarte mult. O sa pun mai tarziu si poze cu el sa il vedeti.  smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

149

Re: Pisicutele mele

ma bucur mult pentru tine estera ca esti fericita cu pisicutza.. :bravo: si ma bucur si daca ti-am fost de folos. :hug: pupici :pup:

^ :heart: Ello :heart: ^

150

Re: Pisicutele mele

Da chiar mi-ai fost de folos ca am vrut sa stiu ce e pisica si acum stiu si sunt fericita ca e femela ca asa mi-am si dorit  :hihi: Cu pisicuta sunt tare fericita ai dreptate ca e asa cuminte si miauna dimineata pana merg la ea si incepe sa toarca si mi se urca in brate ca sa o mangai si incepe sa ma linga pe maini  :hihi:  E asa de dragalasa ca imi vine sa o pap de drag.
Va pun cateva poze noi printre care si cu noul stand de joaca sper sa va placa. Ieri am muncit toata ziua la el sa il imbrac cu material si sa infasor lemnele cu lana  in loc de sisal ca sa isi ascuta ghearele smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi