101

Re: despre pesti!

mihaela111 wrote:

cum adica ai cumparat un peste rechin albino fara sa vrei? :hihi:

carmeryne wrote:

Iata ce am achizitionat: o femela guppy,un peste rechin albino(fara sa vreau  smile  ),un mascul xipho voalat,neoni. big_smile

Pai,cand mi-a pus pestii in borcan,din greseala au strecurat si rechinul smile)

Adaugat: 20-04-2012 19:45

dana1 wrote:

pune o poza cu frumosii tai..dar si cu acel rechin buclucas.. :hihi:

In seara asta incerc,am o poza cu ei in borcan.

102

Re: despre pesti!

aaaa :hihi: ..abia astept sa vad pozele  :heart:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

103 (edited by carmeryne 20-04-2012 20:23)

Re: despre pesti!

Imediat le pun: defapt am 2 poze cu ei in ziua in care i-am cumparat,si le-am mai facut cateva in acvariu,dar au iesit cam neclare.

Adaugat: 20-04-2012 20:19

Nu pot sa pun azi poze  sad
Trebuie sa reinstalez un program care s-a sters...altfel nu pot muta pozele din aparatul de fotografiat, pe calculator.O sa mai incerc maine.

104

Re: despre pesti!

De ce il tii in borcan? Asta nu e rechin fioros ca in filme, probabil e mai fricos ca restul pestilor... nu ar trebui sa ii atace. In borcan are spatiu limitat, fara filtru si incalzitor.... l-ai cam condamnat la moarte

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

105

Re: despre pesti!

nu ai tine in borcan :hihi:  in borcan i-a luat din bet-shop  :iubareti:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

106

Re: despre pesti!

shadowdinasty wrote:

De ce il tii in borcan? Asta nu e rechin fioros ca in filme, probabil e mai fricos ca restul pestilor... nu ar trebui sa ii atace. In borcan are spatiu limitat, fara filtru si incalzitor.... l-ai cam condamnat la moarte

    Dar nu-l tin deloc in borcan,sta linistit cu ceilalti pesti in acvariu.   hmm  In ziua cand l-am cumparat,l-am adus de la pet shop intr-un borcan,impreuna cu ceilalti pesti,pentru mai multa siguranta.Dupa ce i-am adus acasa,i-am lasat vreo 2-3 minute sa se linisteasca,dupa care i-am mutat in acvariu.
  Exact inainte sa le dau drumul in acvariu,le-am facut o poza,ca sa-i am pe toti impreuna(ma gandeam ca in acvariu nu o sa mai am ocazia ,deoarece mai toti pestii mei stau ascunsi printre plante,pietre.)...si stiu ca nu se aseamana cu adevaratii rechini...din cate stiu se cheama asa datorita formei corpului si a inotatoarelor care seama cu ale rechinului....ceea ce ii face sa semene cu niste "rechini" in miniatura...
  N-as chinui niciodata saracii pestisori intr-un borcan...    neutral

Adaugat: 26-04-2012 20:56

Ar putea ,va rog,sa-mi explice cineva de ce zebrele mele isi tot schimba culoarea? Am o pereche ,femela este roz iar masculul,de obicei este rosu cu dungulite albastre.Insa,din cand in cand isi chimba culoarea:rosul se transforma in roz iar dungulitele albastre se fac albe...... big_smile

107

Re: despre pesti!

carmeryne:isi schimba culoarea in functie de nivelul de poluare al apei :hihi:  :sanatate:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

108

Re: despre pesti!

:wow: ummm...dar apa imi pare destul de curata,chiar zilele astea am schimbat o parte din ea...

109

Re: despre pesti!

nush ce sa zic dar eu stiu ca pesti zebra  asi schimba culoarea de la apa  :maimuta:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

110

Re: despre pesti!

Oricum..mie mi se pare ciudat...isi schimba culoarea cam de 2 ori pe luna...conditii bune eu zic ca au...  :wow:

111

Re: despre pesti!

nu ai observat daca acest lucru se intampla cand aprinzi sau stangi lumina la acvariu ?asa patesc la sanitari si neoni[cand e intuneric se decoloreaza iar cand e lumina ..se intensifica culorile inapoi]..chiar daca apa e curata..parametrii ei pot varia [nitrati..etc]si asta nu e vizibil decat daca faci teste de apa..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

112

Re: despre pesti!

Mihaela, zebrele nu sunt cameleoni. Nu stiu de unde scoti ideile astea. Culorile pestilor se pot schimba asa cum a zis si Dana sau in functie de hrana. Ce hrana le dai? Cat de des schimbi hrana?

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

113

Re: despre pesti!

am avut si eu un asemenea peste si asi schimba culoare doctorul veterinar mi-a zis ca asa asi schimba culoarea ei de la apa. :wow: sa ma i mintit veterinarul..sau nici el nu stia de ce si mi-a zis asta sa scape de mine  :bleah:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

114 (edited by dana1 30-04-2012 15:49)

Re: despre pesti!

probabil daca apa nu indeplineste conditiile cerute de acea specie..ei si decoloreaza ..semn ca nu o duc bine.. :pup:     nu ma pot pronunta la zebre ca nu am si nu stiu dar la gurami [cel cu 3 puncte..unde nr.3 este ochiul]..daca nu-i convine calitatea apei isi schimba culoarea[se inchide..]iar corydoras sunt mai inchisi daca pietrisul este negru si mai deschisi daca pietrisul este mai alb[am probat eu la paleatus]e valabil acest lucru si la creveti... :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

115

Re: despre pesti!

dana1 wrote:

nu ai observat daca acest lucru se intampla cand aprinzi sau stangi lumina la acvariu ?asa patesc la sanitari si neoni[cand e intuneric se decoloreaza iar cand e lumina ..se intensifica culorile inapoi]..chiar daca apa e curata..parametrii ei pot varia [nitrati..etc]si asta nu e vizibil decat daca faci teste de apa..

Da,la sanitari si neoni am observat asta,dar la zebre se intampla in timpul zilei si dureaza cam o luna pana ce masculul revine la culoarea initiala.

Adaugat: 30-04-2012 20:17

shadowdinasty wrote:

Mihaela, zebrele nu sunt cameleoni. Nu stiu de unde scoti ideile astea. Culorile pestilor se pot schimba asa cum a zis si Dana sau in functie de hrana. Ce hrana le dai? Cat de des schimbi hrana?

  Le dau granule(ce contin :faina de peste,alge,cereale,vitamine,minerale,peste) si dafnii uscate.Insa,cam la 2 luni le mai diversific mancarea.

116

Re: despre pesti!

daca e doar la mascul..poate e un mod de a atrage femelele??? :ironic:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

117

Re: despre pesti!

Exact la asta m-am gandit si eu,numai ca am observat ca el alunga femelele nu le atrage   :wow

118

Re: despre pesti!

imi poate spune si mie cineva daca este bine sa ti un peste betta intr-un bol?

Animalele sunt lumea mea! :heart:

119

Re: despre pesti!

sunt mai multe argumente contra decat pro..in primul rand bolul fiind rotund nu-i confera siguranta iar daca vrei sa pui un filtru..termometru..unde le plasezi??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

120

Re: despre pesti!

nu stiu ce sa zic..eu as vrea un peste ..dar sa nu fie mare acvariu..deoarece in camera mea nu prea este loc..si eu vreu ca animalele mele sa stea in camera mea... big_smile

Animalele sunt lumea mea! :heart:

121 (edited by dana1 05-05-2012 13:35)

Re: despre pesti!

faza e ca trebuie sa te gandesti si la binele pestelui..cat  loc ar ocupa un bol??un acvariu de 10-15 l crezi ca ar ocupa mai mult decat bolul cu pricina??caci sigur nu te gandeai la un bol de 2 l.. :tzest: porumbeii voiajori tot in camera ta ii tii??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

122

Re: despre pesti!

smile  smile nu porumbei voiajori ai tin afara ..zboara si intra in podul casei mele seara cand este ora de culcare...cam cat costa un acvariu de 10-15 l? :hihi:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

123

Re: despre pesti!

nu ai scris de unde esti..dar oricum sunt persoane cale lipesc acvarii si te costa mai putin ca in magazin...asa nu am idee..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

124

Re: despre pesti!

sunt din com orlea jud olt..dar la vara ma duc la mamaia,la sora lu mami si de acolo vreu sa-mi i-au un perus un acvariu si cativa pestisori :rusine:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

125

Re: despre pesti!

pentru cativa pestisori trebuie sa iei un acvariu mai mare decat cei 10-15l scrisi de mine pentru betta... :pup:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: