126

Re: despre pesti!

am sa vad la vara  ce acvari au la petshop, si daca nu au acvari mari am sa al rog pe tata sa-mi faca unul :pup:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

127

Re: despre pesti!

NOEMI te poate informa asupra preturilor din pet-shopuri si alte detalii specifice.. :floare:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

128

Re: despre pesti!

Mihaela, daca tatal au se pricepe, de ce sa nu iti faca el unul? Insa ai grija, ca siliconul sa fie silicon special penru acvarii, ca altfel iti ucizi pestii. Daca vrei acvariu mai mic, si nu vrei sa investi prea mult, sa il rogi pe tatal tau sa iti faca un acvariu de vreo 10-15l, si sa cumperi carasi aurii. Pentru incepatori sunt pestisori ideali, nu sunt foarte sensibili (asta nu inseamna ca nu trebuie sa ai grija de ei!) si sunt si foarte frumosi. Nu necesita filtru si incalzitor, sunt fericiti si fara, au nevoie insa de papica, ca sunt mancaciosi mari smile

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

129

Re: despre pesti!

ca o completare...carasii traiesc mult..asa ca sa nu te gandesti sa te plictisesti prea repede de ei.[in comparatie cu betta ce trece rar de 2 ani media de viata]....si cresc mari..asa ca ii trebuie un acvariu mult mai mare[mai ales daca vrei mai multi]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

130

Re: despre pesti!

m-am gandit deja sa-mi i-au caras auriu..am vazut unul la o prietena si m-am indragostit de el :heart:

shadowdinasty wrote:

Mihaela, daca tatal au se pricepe, de ce sa nu iti faca el unul? Insa ai grija, ca siliconul sa fie silicon special penru acvarii, ca altfel iti ucizi pestii. Daca vrei acvariu mai mic, si nu vrei sa investi prea mult, sa il rogi pe tatal tau sa iti faca un acvariu de vreo 10-15l, si sa cumperi carasi aurii. Pentru incepatori sunt pestisori ideali, nu sunt foarte sensibili (asta nu inseamna ca nu trebuie sa ai grija de ei!) si sunt si foarte frumosi. Nu necesita filtru si incalzitor, sunt fericiti si fara, au nevoie insa de papica, ca sunt mancaciosi mari smile

Animalele sunt lumea mea! :heart:

131

Re: despre pesti!

Doi dintre neonii mei au inotatoarea codala umpic franjurata.E posibil sa-i fi atacat ceilalti pesti?Ori s-au batut intre ei? neutral

132

Re: despre pesti!

depinde ce pesti mai sunt in acvariu cu ei..sau poate fi o boala..sa te uiti daca mai este ceva diferit la ei in afara de coditele ciupite..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

133 (edited by carmeryne 19-05-2012 11:07)

Re: despre pesti!

Cativa din pestii mei..
Scuzati claritatea redusa....  hmm
  Acvariul nu e inca finisat,ca sa zic asa...nisipul l-am scos,deoarece tulbura apa...iar decoratiuni nu sunt prea multe...in fiecare saptamana incerc sa adaug ceva nou..dar la pet shop-uri sunt o gramada de prostii sintetice si nu prea am incredere in ele...
In a sasea  este si rechinul smile  cu greu l-am fotografiat deoarece nu sta locului o clipa.

134

Re: despre pesti!

super frumosi! :pup:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

135 (edited by carmeryne 19-05-2012 11:56)

Re: despre pesti!

Multumesc  :hug:
A cincea poza mi se pare cea mai amuzanta(poza cu cei trei guppy).
Acolo este un pui de guppy cu mama si tatal lui smile)

136 (edited by dana1 19-05-2012 13:06)

Re: despre pesti!

ai o familie numeroasa.. :k:   vezi ca scoicile cresc duritatea apei..nu stiu ce nisip ai avut ..eu am pietris pe care il sifonez saptamanal cu un furtun..daca pun acum poze te sperii..azi i-am facut revizia..[de la substrat la plante]..am scos pestii si apa toata [chita mea ca nu acveam acvariul prea mare..ca dadeam de greu]..acum apa mea e albicioasa [tura trecuta era maro de nu vedeam pestii] smile   de ce nu ridici nivelul apei mai sus.??.eu am lipit scoci la baza de sus si am pus apa pana la el[sa nu se vada suprafata fara apa]...acum am scos tot pietrisul [era de mai multe culori]..si am pus alb cu negru[ce avea negru simplu avea granulatia prea mare]...

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

137 (edited by carmeryne 19-05-2012 14:35)

Re: despre pesti!

Chiar in momentul in care faceam pozele,le schimbam apa...avea o culoare cam inchisa...le-am schimbat aproape 30%,de asta nivelul apei era mai scazut..dar le-am pus vreo 5-6 litri de apa curata. Stiam ca scoicile cresc duritatea apei....dar am pus una din lipsa de idei...incercasem sa le construiesc niste pesteri din pietre,dar ma temeam sa nu cada pe ei..Scoica e pentru sanitari..lor le place sa se ascunda...

138

Re: despre pesti!

poti papa o nuca de cocos si carcasa o fierbi in apa cu sare si faci casuta la sanitari[dupa ce o tai in 2 iesind astfel 2 casute]... :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

139

Re: despre pesti!

Multumesc de idee! Chiar o sa icnerc  big_smile

140

Re: despre pesti!

vita de vie [crenguta mai groasa daca gasesti]..poti fierbe si pune in acvariu..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

141

Re: despre pesti!

Am la mine in ograda o vita-de-vie destul de bogata..chiar azi o sa incerc sa iau cateva crengute...Imi puteti da cateva indicatii in legatura cu fierberea,pregatirea,va rog?

Adaugat: 19-05-2012 16:05

Si inca ceva..ce am observat azi...pe acvariu este lipita o hartie plasticata,de culoare neagra.lunga de cam 12 cm si lata de 2cm.
Pe ea sunt trecute in casetute gri inchis numere de la 18 la 30.
Am observat ca de obicei casuta cu numarul 24 era colorata.Azi,cand le-am facut curat,le-am pus apa un pic mai rece..si s-a colorat in albastru casetuta cu nr 18....
Tot atunci am observat ca jos,intr-un colt era trecut simbolul °C...
  E un termometru.....si daca da..de ce arata asa ciudat..adica e pur si simplu o hartie  :wow:

142

Re: despre pesti!

acum sunt verzi si nu stiu daca e indicat..eventual poate gasesti cateva ratacite prin gradina de anul trecut..o fierbi in apa cu sare vreo5-6 ore [eu am tinut apoi in apa rece o noapte sa fiu sigura ca iese culoarea]..apoi le aranjezi in acvariu[ca si cojile de la nucile de cocos]..sa vezi ce apa colorata iese la fiert.. smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

143

Re: despre pesti!

Multumesc pentru sfat!

144

Re: despre pesti!

E termometru digital. Nu te poti baza pe el pentru ca iti arata media de temperatura intre temperatura apei si temperatura aerului din camera. Sa iti iei un termometru traditional, daca vrei sa afli temperatura exacta din acvariu.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

145 (edited by carmeryne 21-06-2012 19:06)

Re: despre pesti!

Am ''sarbatorit'' faptul ca am luat 10 pe linie si ca a venit vacanta luandu-mi 2 specii de pesti pe care nu-i aveam pana acum:platy (tuxedo ) si gourami sidefiu.
  Nu m-am putut abtine ca sa zic asa,si am luat si o superba femela guppy gestanta,mai ales pentru ca sa diversific culorile guppy-lor mei.Abia astept sa vad cum o sa arate viitorii pui,tinand cont ca in acel acvariu erau o gramada de masculi frumos colorati...

146

Re: despre pesti!

FELICITARI PENTRU REZULTATELE SCOLARE.... :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

147

Re: despre pesti!

felicitari ne arati eva poze cu minunatii tai?

Adaugat: 21-06-2012 21:36

Tare ma bate gandul sa ma apuc si eu de acvaristica,dar am cateva intrebari
1 mi-ar placea un acvariu frumos dar la pretun de vreo 300-450 lei cam cati litrii avea? la pretul astA?
2 ce pesti as pute sa pun imi plac cei colorati
3 ce plante as putea pune?

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

148

Re: despre pesti!

1. Multumesc dana1 si loveanimals,o sa incerc diseara sa pun poze.

2. Depinde de tipul,calitatea volumul acvariului pe care vrei sa-l cumperi.La pretul asta se gasesc multe tipuri de acvarii,unele mai mari,dar mai simple si altele mai de calitate...la 500 lei  am vazut acvarii de 100-130l.Conteaza magazinul de unde vrei sa-l achizitionezi...adica daca mai multe acvarii(exact la fel) sunt comercializate in mai multe pet-shop-uri ele pot avea preturi un pic diferite.Depinde si de vanzator...

La magazinele specializate poti gasi o mare varietate de pesti.
Dar trebuie sa ai grija sa fie compatibili.
De exemplu: guppy sunt foarte usor de crescut,au culori minunate si sunt compatibili cu:xipho,molly,platy,neoni,zebre danio,etc dar nu cu betta(masculi),scalari.
  Ai putea alege un acvariu doar cu ciclide,sau cativa discusi(dar au nevoie de conditii mai speciale).

Sunt foarte multe plante de acvariu cum ar fi: elodea densa,bacopa,anubias,etc.
Dar unele specii de plante au nevoie de mai multe conditii decat alte plante.Eu ti-as sugera ca pentru inceput sa alegi plante mai usor de ingrijit.
  Unele specii de pesti nu prea suporta plantele,cum ar fi ciclidele.

In orice caz acvaristica e un domeniu foarte frumos.Chiar daca la inceput e ceva de lucru:alegera,decorarea acvariului,ciclarea,alegrerea pestilor,achizitionarea aparaturii necesare acvariului,la urma ,cand ai un colt din natura in casa ta parca...totul e mai calm,linistit  big_smile

Adaugat: 22-06-2012 11:18

Am reusit sa pun niste poze cu un guram.
Apropo,in unele poze(mai ales ultima) se vede o femela platy tuxedo.Vi se pare gestanta?Mie mi se pare ca are burtica destul de proeminenta...

Adaugat: 22-06-2012 21:13

Am o nelamurire...
In acvariul meu,(cum se poate vedea si in poze) in loc de nisip folosesc pietre(nisipul imi tulbura tare apa si se murdareste repede).
L-am pus mai ales pentru ca excrementele pestilor si resturile de mancare sa se descompuna acolo...
Din cate stiu ,murdariile astea,odata descompuse formeaza amoniacul care se transforma in nitriti si apoi in nitrati..
  Acesti nitrati pot fi eliminati prin utilizarea filtrului si schimbarea apei,nu?
Adica nu este nevoie sa curat periodic pietrele care alcatuiesc stratul si substratul?

149

Re: despre pesti!

scoicile si o parte din pietre sunt calcaroase ceea ce creste duritatea apei..poti folosi pietris negru  de granulatie mica[nu nisip]...si cand faci schimb de apa[cam saptamanal]..se sifoneaza si acel pietris...resturie de mancare si excrementele se descompun si sunt trase la buretele filtrului..dar o curatenie mai aprofundata e mai benefica

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

150

Re: despre pesti!

Scoicile le-am scos,dar cum imi dau seama daca pietrele sunt calcaroase?
Citisem undeva ca se poate vedea daca sunt calcaroase picurant otet pe ele...e adevarat?