151

Re: despre pesti!

da...daca pui otet si sfaraie ..e semn cA ACEA PIATRA E CALCAROASA...

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

152

Re: despre pesti!

e super pestele ala gri poza din randu doi dreapta big_smile

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

153

Re: despre pesti!

loveanimales wrote:

e super pestele ala gri poza din randu doi dreapta big_smile

Multumesc big_smile
La gouram te refereai,nu?(cel de langa filtru)

154

Re: despre pesti!

DA la frumuselul ala

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

155

Re: despre pesti!

Si mie imi place foarte mult,are un aspect neobisnuit...  :hihi:

156

Re: despre pesti!

acvariul deja l-am achizitionat are 80 de litri sticla de 6' cu tot cu capac si suport de nepn si am mai primit si un neon philips de 15W cadou acum mai trebuie aparatura am cumarat un incalzitor in total am dat 300lei ce mai trebuie cuymparat ( inafara de pesti planta_
AA era sa uit ce fel de nisip ?

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

157

Re: despre pesti!

Pai...este mai mult recomandat pietrisul decat nisipul,deoarece nisipul sufoca radacinile plantelor big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

158

Re: despre pesti!

deci.. stati stai stai ca nu inteleg in pet shop plantele erau puse in pahare de unica folosinta eu cand ajung acasa scot planta din pahar si ingrop radacinile in pietris sau ingrop paharul in pietris ?
:vaca:  sry intrebarile de noob dar sunt incepator in domeniu

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

159

Re: despre pesti!

Eu aveam o pereche superba de xifo.
Azi dimineata am gasit masculul voalat mort...  :cry: Nu prea inteleg care ar fi putut fi cauza,dar ,preventiv am facut curatenie generala in acvariu,am curatat filtrul..
Am observat ca nu mai avea solzi pe burta.Cel mai probabil l-au ciupit\mancat pestii mei care atunci cand le este foame se comporta ca niste adevarati piranha... :wis:
  Ma gandesc ca e  posibil sa fi murit de batranete,parea sa aiba in jur de 1 an jumatate..
  Acum sunt putin ingrijorata de femela.Si ea are aproape 2 ani.Parca are ceva la gura,dar cred ca doar mi se pare...ma tem sa nu o pierd si pe ea ,caci imi este unul dintre cei mai dragi pesti...
  In rest,ei par bine,mananca,sunt vioi..
De cand ma ocum cu acvaristica n-am avut niciodata probleme cu pestii,boli,paraziti sau alte chestii de genul asta...

160

Re: despre pesti!

LOVEANIMALES..sa scoti cu grija planta din paharel...verifici radacinile sa fie sanatoase si le ingropi in pietrisul din acvariu..CARMERYNE..pestii nu traiesc prea multi ani..asa ca natura isi cere tributul uneori... :angel:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

161 (edited by carmeryne 14-07-2012 18:36)

Re: despre pesti!

Of..cred ca trebuie sa ma obisnuiesc cu asta :wis:

Adaugat: 27-06-2012 20:22

Pestii mei se comporta ca niste veritabili piranha...Pe langa faptul ca plantele din acvariu sunt intr-o stare jalnica(sunt rupte,ciupite,sfasiate) azi mi-au mai facut inca o victima..un mascul guppy (care,impreuna cu alti doi,a fost primul meu peste).
Ma gandeam ca 50% a fost datorita cauzelor naturale( avea o varsta medie) si 50% din cauza ca unii pesti(nu stiu exact care),i-au mancat coada aproape in totalitate.
Cand l-am gasit nu mai semana a peste.Era mancat aproape in totalitate:cap,coada,aripioare,solzi.
  Eu nu le dau mancare foarte des,sa nu-i intoxic..Dar ei sunt intr-o continua cautare de hrana...Am incercat sa le dau mancare mai des dar nu o papau pe toata

162

Re: despre pesti!

buna! pesti pot trai in acvari de plastic?,am gasit intr-un pet shop online niste acvari super frumoase de 10l  si as vrea sa-mi iau unul :hihi:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

163 (edited by carmeryne 13-08-2012 18:21)

Re: despre pesti!

Da,eu tin si broscuta intr-un acvariu de plastic..mi se pare mai sigur....e mult mai usor,nu se sparge  :k:

Adaugat: 09-08-2012 20:57

Am renuntat la molly si xipho sad  erau foarte agresivi si-mi raneau grav pestii..la inceput am vrut sa-mi las cate o femela din fiecare....dar femela xipho a muscat-o pe cealalta pana a omorat-o....
Am mai renuntat si la zebre,neoni,deoarece erau foarte agresivi si raneau guppy.Cum eu vreau sa ma apuc cu reproducerea varietatilor guppy,mi-ar fi fost cam greu.Pe langa gupi,am mai ramas cu sanitari,un rechini,un guram si platy(pestii care nu erau agresivi).Ce-i drept,acvariul parca si-a pierdut momentan din stralucire,dar vestea buna e ca pestii si-au gasit stapani iubitori(cativa dintre ei acvaristi) care le vor oferi conditii cat mai bune smile

164

Re: despre pesti!

nu stiu cat de agresivi sunt molly..la mine sunt doar mancaciosi iar masculii se tin doar dupa femele fara sa agreseze alti pesti...neonii par pasnici [dar nu i-am tinut cu masculii  guppi..doar cu femelele]..ai un contrast de marimi intre gurami si guppy..dar iti urez succes la reprodus guppy ..desi imi pun intrebarea..ce vei face cu puii??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

165

Re: despre pesti!

Nu mai trece nimeni pe aici? sad