26

Re: despre pesti!

pacat
lasa ca o sa mai faca   si de acum o sa stiti succes in continuare cu ei si sa va traiasca

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

27 (edited by dana1 28-04-2011 12:09)

Re: despre pesti!

multumesc ALEX !tura viitoare voi sti.. :k:       la cum am citit ca depun dupa 2 saptamani....ii pandesc sa nu manance ceilalti locatari ai acvariului.icrele  . :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

28

Re: despre pesti!

succes in continuare cu ei si sa fie sanatosi ca asta e cel mai important

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

29

Re: despre pesti!

cateva codite si nelipsitele degetute[marimea celei mici] tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

30

Re: despre pesti!

Mucegaiul acela nu e ok, deci e bine ca ai aruncat icrele. Inante de Craciun la lucru niste carasi au depus icre pe filtru si le-am luat jos unul cate unul, cu unghia si le-am pus intr-un bol micut. Teoretic trebuia sa pun o pompa de aer sa le oxigeneze apa, dar nu am pus. Jumatate din icre au mucegait din aceasta cauza, nu a iesit nici macar un puiut.Celelalte icre nu au mucegait si au iesit toti. Vreo 40 au iesit. Mucegaiul nu are ce cauta langa cuvantul acvaristica. Nu e ok. Deci mult succes! Vei fi o bunica super! tongue

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

31

Re: despre pesti!

sa vad acum ce iese..am pompa de aer  dar temperatura cred ca lasa de dorit[cam 22 grade]dar la vara sigur vor avea caldura[daca mai are de gand sa mai depuna careva] tongue     acum sunt la capitolul innegrit oale de la nuci de cocos smile

Adaugat: 19-05-2011 13:38

:bd:   ieri am avut activitate..dupa ce am frecat bine oalele de negreala smile   am luat nucile de cocos la purificat..le-am facut usor cateva gaurele[sa nu se adune gazul in ele cica ]si tot cu usurelul am introdus cate un fir de planta[ceratophyllym-cred eu]printr-o gaura si am scos prin alta   tongue   am avut ceva activitate ..nu? :wis:   ancistusilor vad ca le place dar si ceilalti sunt curiosi..sa vad cine le revendica smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

32

Re: despre pesti!

Daca pot sa va ajut cu ceva depre pesti contacti-ma la idu-ul angel_sweet8999

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

33

Re: despre pesti!

eu una iti multumesc pentru ,,oferta,,desi mi-ar parea bine sa ni te alaturi daca poti.. :hug:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

34

Re: despre pesti!

Pot sa va alatur dar sa ma contactai pentru informatii in plus ca eu stau pe forum :sol:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

35

Re: despre pesti!

:bd: azi cand mam trezit am avut surprza sa vad puisori a fatat o femela de guppy vreo 12 dar mai are cu siguranta de fatat (mai tarziu am sa pun si poze),mai am 2 femele care trebuie sa fete acestea le am de pui ca mia fatat acum 2 ani in iarna si miau mai ramas ele 2
acestea au fatat prima oara in toamna si acum am pui de la ele prin acvariu sunt si ei marisori...........acum trebuie sa fete iar .............pana acum nu a fatat ca nu au avut mascul

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

36 (edited by dana1 21-05-2011 12:03)

Re: despre pesti!

felicitari bunicutule!!  se ingrijesc greu puisorii??[parerea ta]  ma refer in special la hrana   :hihi:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

37

Re: despre pesti!

nu dupa parerea mea se ingrijesc foarte usor ii tin intrun acvariu pana la 2 luni in care doar ii hranesc si le schimb apa si apoi ii mut in acvariu dar de fiecare data imi raman 5 puisori care cresc pana la maturitate

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

38

Re: despre pesti!

din toate turele iti supravietuiesc doar 5 pana la maturitate[cate 5 de tura]?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

39

Re: despre pesti!

cam asa
bine ca eu ii pun in acvariu mare cu ceilalti pestila 2 luni si mai mor si ei ii mai mananca
oricum nici prea multi nu e bien ca nu am ce face cu ei

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

40

Re: despre pesti!

Mie dintr-o tura mi-au supravietuit 20 din 30 pentru ca pe restul i-a mancat femela pana sa-i scot....Asa ca....fiecare cu norocul lui  :sanatate:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

41

Re: despre pesti!

Dar Dana 1, recipientul cu  pesti de mai sus este al tau ? Arata spendid plantele alea

P.S. Scuze litera lipsa  smile ....stii
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

42

Re: despre pesti!

acolo.in stanga jos se vede varful plantei..ce vezi in spate[daca te uiti atent] e autocolant lipit pe geam[as fi vrut eu sa fie plante adevarate] :hihi:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

43

Re: despre pesti!

au murit 9 puisori si mai am 36 poate imi traiesc astia dar nu stiu de ce au murit niciodata nu miau murit asa multi

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

44

Re: despre pesti!

sa ai parte de cei ramasi apoi vezi tu ce faci ci atatia! :hihi:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

45

Re: despre pesti!

poseidon96 wrote:

au murit 9 puisori si mai am 36 poate imi traiesc astia dar nu stiu de ce au murit niciodata nu miau murit asa multi

eu am avvut 52 de pui in total si au ajuns la maturitate doar 4.succes wink

:heart: -SABINA- :heart:

46

Re: despre pesti!

ai avut rabdare sa-i si numeri? :wis:   pacat ca ai pierdut asa de multi :angel:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

47

Re: despre pesti!

da dar au fost 23 si platy dar nu a ramas nici unul..dar un exemplu concret nu cred ca exista pt ca eu am acum un singur puiut salvat care a rezistat o saptamana in acvariu cu "fiarele" si nu a fost mancat si care are acum o luna si cateva zile,deci inca traieste si e foarte agil...eu nu-i dadeam prea mari sanse dar uite ca a avut noroc  wink

:heart: -SABINA- :heart:

48

Re: despre pesti!

eu azi am luat 2 femele betta mici[maxim 2 luni] si le-am pus cu puisorii [ca sa nu le fugareasca ceilalti pesti]..dar una mi-a papat un pui asa ca le-am mutat cu cei mari[credeam ca daca-s mici nu le va tenta oferta tongue    ]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

49

Re: despre pesti!

papa bun  :wis:

:heart: -SABINA- :heart:

50

Re: despre pesti!

Indiferent ce puiuti ai, nu pui cu nici un alt peste, indiferent cat ar fi acela de mic. Ei in primul rand se gandesc sa aiba burtile pline...

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus: