51 (edited by dana1 31-05-2011 15:36)

Re: despre pesti!

si eu care crezuse-m ca pui pe pui nu se papa [ca n-are gura mare] yikes   de-acum am sa stiu   smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

52 (edited by poseidon96 02-06-2011 08:34)

Re: despre pesti!

de ce imi mor guppy?
ieri sau alaltaieri masculii aveau coada aproape mancata ........mai era unu cu coada intacta ................si am mutat un xiphor care e cam bataus intrun alt acvariu..........si nu au mai mancat nimeni cozile guppilor........ieri si azi dimineata aproape toti guppy erau morti........mai am o femela si un mascul in viata...........diseara am sa le fac curatenie generala........oare sai fi omorat beta.......dar si el are oleaca ciupita coada

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

53

Re: despre pesti!

ori e o boala ..ori se mananca intre ei ..ori betta i-a nenorocit ..imi pare rau ..erau asa de frumosi .. :cry:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

54

Re: despre pesti!

poseidon96 wrote:

de ce imi mor guppy?
ieri sau alaltaieri masculii aveau coada aproape mancata ........mai era unu cu coada intacta ................si am mutat un xiphor care e cam bataus intrun alt acvariu..........si nu au mai mancat nimeni cozile guppilor........ieri si azi dimineata aproape toti guppy erau morti........mai am o femela si un mascul in viata...........diseara am sa le fac curatenie generala........oare sai fi omorat beta.......dar si el are oleaca ciupita coada

betta este un peste "luptator" si iti spun din propria experienta ca mananca coditele celorlati pesti colorati,probabil ca si xipho a mancat dintr-a lui....

:heart: -SABINA- :heart:

55

Re: despre pesti!

ala frumos a ramas intact....nu cred ca betta lea mancat coditele ci xipho.......ca si beta stau asa pleostiti........xipho sta cu toate inotatoarele ridicate si e o splendoare dar el ii ataca .......celalalt mascul luat mai recent statea ascuns............mie mie drag tare aces xipho e si voalat deoarece cand era mic era pricajit acum are inotatoarele lungi si voalate
mai am 1 mascul si o femela de guppy........deci miau murit o groaza dar ceilalti pesti nu au nimic...........abia cum am terminat curatenia generala..............oricum am 31 din 45 de pui de guppy si trebuie sa mai fete femela aceasta ............maine cred ca o sa fete daca nu in seara asta................moli sunt in plin sezon de imperechere abia astept sa apara codite negre in acariu .....deoarece nu am avut niciodata........si de la xipho as vrea dar nu au nici un gand

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

56

Re: despre pesti!

vei avea numai tineret in acvariu ..pacat ..macar daca ai sti ce a declansat moartea lor ai sti ce sa previi in viitor[dar mai bine sa nu fie cazul]si eu am 2 molly dar cred ca-s femele..bafta cu  cei ce vor veni si sa spui daca totul e bine..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

57

Re: despre pesti!

multumesc o sa va tin la curent cu stirile

Adaugat: 02-06-2011 21:52

cealalta femela a facut un puisor ........si din cauza complicatiilor a murit.................era de sange acolo unde sunt pui in ea

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

58

Re: despre pesti!

a dat ghinionul peste tine ..imi pare sincer rau ..sa ai bafta cu cei ramasi..

Adaugat: 03-06-2011 09:17

papa bun.  :k:   .spirulina..sanitarii vin la urma..primii..scalarii..molly..apoi xhippo... :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

59

Re: despre pesti!

frumosi ca-n todeauna smile

-Ioana-

60

Re: despre pesti!

pestii sunt frumosi dar nu stiu eu sa fac pozele preA bine   :bang:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

61

Re: despre pesti!

Ma bucur ca le place spirulina! Pofta mare in continuare!

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

62

Re: despre pesti!

Dana felicitari pentru pestii tai!  :merci:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

63

Re: despre pesti!

multumesc.. :pup:

Adaugat: 19-06-2011 19:49

dintre un bec normal[cu lumina galbena calda] si unul economic[cu lumina albastruie..rece] ce e mai potrivit pentru acvariu??asta in lipsa neoanelor speciale..

Adaugat: 21-06-2011 12:38

am pus economic pana la urma..ce va fac pestii?  nu vi s-a incalzit apa?? :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

64

Re: despre pesti!

Eu tot la un Sera Plant Color ma pot gandi atata timp cat ai plante.... incearca sa suplimentezi fertilizantii sa nu iti moara daca nu au lumina speciala

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

65

Re: despre pesti!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TtXAbQOneIY[/youtube] PRIVIRE DE ANSAMBLU..azi am schimbat cu pietris negru dar mi-am tulburat putin apa. tongue    .si gata cu schimbarile..vreau creveti.. :ok:

Adaugat: 24-08-2011 21:33

sunt putin dezamagita..puii de betta au murit peste noapte acum 2 zile[si acum mai arunc o privire poate ii mai vad   :cry:  ]..puilor de molly nu le pot gasi o casuta[cand vor creste mari n-am idee ce voi face cu ei]..femelele de guppy le-am mutat in acvariul mare iar masculii i-am pus cu molly[dau o pata de culoare]..saptamana viitoare vin crevetii.. :ironic:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

66

Re: despre pesti!

buna
nu am mai scris de mult pe acest topic...deoarece nu am avut despre ce sa scriu big_smile
ca betta mia omorat toti pestii si am mai ramas cu un xifo si 2 sanitari........si azi miam luaat 3 femele gestante ..de moly xifo si guppy......si astept urmasi ca sa repopulez acvariu

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

67

Re: despre pesti!

ma gandeam ca numai eu o dau cu stangu in dreptu..daca erai mai aproape te serveam cu molyy si guppy..bafta..ca ai nevoie..ce-ai facut cu betta???

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

68

Re: despre pesti!

iam dat la un baiat...care are acvariu mare

Adaugat: 05-09-2011 07:30

aduceti apa calda si prosoape moly face pui....e prima data cand face pui un moly de cand am acvariu.....multumesc dana pentru gest...as lua cu cea mai mare placere...dar cred ca pana acum mia fatat peste 40 si mai urmeaza...apropo ce mari sunt fata de pui de guppy....sau aia sunt mai incolori si mi se pare?

Adaugat: 05-09-2011 10:42

a facut 45 de pui dintre care unul mort

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

69

Re: despre pesti!

si mie mi s-au parut puii de molly mai mari decat cei de guppy[am filmulet cu ei la molly..]..si adultii sunt mai mari..la mine molly a depus pentru a 2-a oara dar i-am lasat in acvariul mare..ce sa fac cu atatia??si betta au depus iarasi..dar sper sa traiasca mai mult de 1 saptamana..tura asta las numai pompa de aer si parintii amandoi acolo mai mult timp

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

70

Re: despre pesti!

succes cu betta.....la mine a murit azi femela de guppy....avea burta prea mare azi fata cred....eu zic ca a avut probleme....acum o astept pe xiforita

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

71

Re: despre pesti!

au codita deja si inoata vertical..sa-i vad ca trec de 1 saptamana..bafta si tie la xipho..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

72

Re: despre pesti!

poze cu acvariul ,viitoarea mamica si pui de molly

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

73

Re: despre pesti!

slagi wrote:

am o intrebare
sunt crescatoare a,ator de pesti, unul din pestisori s-a ranit
si-a rupt coada, ii poate creste alta sau ?
:sol:

Ii creste daca nu s-a rupt si din carne, daca s-au luat solzii, vor creste la loc, mie un scalar s-a lovit de o piatra (cred?) si avea o taietura pe tot corupul, acum s-a vindecat, alt scalar avea aripiora rupta (numa juma mai era) si a crescut la loc, acum am si un guppy fara coada (ma rog mai e o bucata) si ii va creste ca nu sa rupt si carnea, am un cory fara o inotatoare, nu-i mai creste, un scalar i-a mancat-o (s-a luat cu tot cu carne), dar nu sunt suparat (chiar daca era unul dintre primi mei pestisori) ca s-a adaptat si acum inoata bine.

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

74

Re: despre pesti!

ALEX.. sa-ti traiasca grupa mica..ii astept sa vina si pe cei portocalii.. :ok:  aveai lumina stinsa cand ai facut pozele.??iti merg bine plantele??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

75

Re: despre pesti!

multumesc mult...si eu ii astept pe aia portocalii cred ca intro saptamana 2 or sa apara....nu am lumina in acvariu si plantee imi merg foarte bine

Adaugat: 11-09-2011 22:18

si xifo deimineata pe la 7 a facut 7 puisori....burta o are tot mare...cu pata neagra ......eu cred ca mai face.....dar de ce are intarzierea asta de vreo8 h ?..........................este vreo problema daca pun puisori nou nascuti cu pui de moly?..........pui de moly cresc mai repede dsecat guppy.cel putin asa mi se pare

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-