101

Re: despre guppy

felicitari :k:

102

Re: despre guppy

multumesc..voi pune filmuletul cu piusori luni ca azi am multa trebusoara prin casa si nu stau bine cu timpul.. :sanatate:

Adaugat: 09-07-2011 15:16

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k5uDhm8fX0I[/youtube]promisiunea..au cateva ore.[in filmulet].era vreo 2 noaptea cand i-am mutat sa nu-i pape mama lor..

Adaugat: 10-07-2011 10:47

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dQQW5mBZN5I[/youtube] sa mai scriu si in jurnalul LATIFA.. au 2 saptamani si papa out..se vede si un corydoras..ce are 1 luna si 3 saptamani..ASTA E VESTEA BUNA CA CEA REA SUNA CAM ASA ..DIN 5 GUPPY adulti AM RAMAS CU 1 MASCUL.. tongue

Adaugat: 16-07-2011 15:17

am pus femela molly cu ei..daca puii corydoras fugeau care unde apucau..mititeii isi fluturau bine mersi cozile pe la gura ei..pareau mai degraba curiosi decat speriati..eu verific sa nu-i manance.. :wis:

Adaugat: 23-07-2011 11:02

se incep a contura culorile..deocamdata negru la varful cozii   smile   dar nu la toti.. :k:

Adaugat: 26-07-2011 11:25

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sVD2IsZeY0Q[/youtube]NE PUNE MAMA LA FIERT SAU E CURATENIE GENERALA .guppy.la 3 saptamani vazuti de sus :wis:

Adaugat: 28-07-2011 10:18

se cam diferentiaza fetele de baieti..candva[sa n-o fac prea tarziu] trebuie sa-i separ..nu de alta..nu vreau crescatorie si nici sa-i dau la pet-shop[ca-i jale acolo]..am intrat azi si am iesit ca fulgerul de la pesti..erau o gramada morti cu vii :bleah:

Adaugat: 04-08-2011 19:48

am avut si ce separa..un singur cavaler   smile   restul fete   tongue

Adaugat: 11-08-2011 10:54

s-au mai hotarat cativa cavaleri sa-mi arate gonopodiul..asa ca au pupat si ei drumul.in acvariul mare..langa fratele si masculul adult deja existent.. :ok:

Adaugat: 23-08-2011 11:23

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gHH3KatEp8k[/youtube]masculii i-am scos cu puii de molly[sa nu le rupa betta cozile]..vor mai veni cativa de alta culoare iar femelele flutura cozile in acvariul mare..pentru ca masculul molly mi le fugarea..am dat perechea matura de molly si am pus 3 pui[cei mai tarcati].. :ok:  astept crevetii dar nu-i poate prinde printre plante.. tongue  asa ca ii astept de azi pe maine.. :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

103

Re: despre guppy

Va rog,ma poate ajuta cineva? sad  neutral
Am o femela guppy(e prima data cand am pesti  de genul asta),de circa trei luni care,de o vreme are burta marisoara(dar nu excesiv) si o pata rosie in partea dreapta,langa burta...cel mai probabil din cauza masculilor care au ciupit-o... :bang:
   E posibil sa fie insarcinata?

104

Re: despre guppy

daca e ranita poti sa o separi ca sa se vindece si sa nu se agraveze..ele fac o pata neagra cand se apropie momentul fatarii..bafta..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

105

Re: despre guppy

Multumesc,asa am si facut..aseara am separat-o ca m-am teput pentru ea ca-i singura femela,dar  la ce varsta are nu-i prea devreme pentru a fi insarcinata?

106

Re: despre guppy

daca ai o singura femela si mai multi masculi  ei o streseaza prea mult..se tine un mascul la 2 -3 femele.....daca o ai tu de 3 luni si nu stii daca era pui sau adulta cand ai luat-o  .[..oricum sunt o specie foarte profilactica.].nu e recomandat dar poate fi grasa si la 3-4 luni[se lasa macar de la 6-7 luni]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

107

Re: despre guppy

Am nevoie de o parere,va rog big_smile
am femela gup de aproximativ 4 luni,4 si ceva,este foarte agitata si are burta mare,dar nu excesiv,ma gandeam ca poate-i gestanta,caci nu e supraalimenata,dar nu vad inca pata neagra care ar trebui sa-i apara la inotatoarea anala,in schimb a vost muscata acolo de niste guppy masculi...ce-i drept cam nebuni... :bang:
Ar trebui sa ma astept la pui? (speram din tot sufletul sa-mi nasca una din femele..)
P.S. e in starea asta de vreo 2-3 saptamani...

Adaugat: 02-11-2011 19:30

Am incercat sa-i fac poze,dar ies neclare,asa ca am luat o imagine de pe internet cu o femela care arata exact ca a mea,numai burta e putin mai mare,iar cea din imagini nu-i lovita...

108

Re: despre guppy

Pai eu zic ca va naste curand cel mult in 2 zile...Cand vezi ca are burta mare si pata negra pune-o intr-o maternitate sau daca nu ai,eu cand aveam pesti am pus o femele intr-un borcan cu multe plante artificiale iar puii stateau pe jos si femela sus pentru ca nu avea cum sa ajunga jos deoarece plantele erau foarte multe si dese.Succes  :pup:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

109

Re: despre guppy

depinde si a cata fatare este[banuiesc ,,e prima]..asa ca nu e musai sa AIBA BURTICA FOARTE MARE SAU SA FACA MULTI PUI..CEL MAI IMPORTANT ESTE CA EA SA FIE BINE..SA NU STEA SINGURA CU MULTI CAVALERI CA O SRESEAZA PREA TARE....la timpul potrivit vor veni si puii ..trebuie sa ai un pic de rabdare..bafta!!

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

110

Re: despre guppy

carmeryne wrote:

Am nevoie de o parere,va rog big_smile
am femela gup de aproximativ 4 luni,4 si ceva,este foarte agitata si are burta mare,dar nu excesiv,ma gandeam ca poate-i gestanta,caci nu e supraalimenata,dar nu vad inca pata neagra care ar trebui sa-i apara la inotatoarea anala,in schimb a vost muscata acolo de niste guppy masculi...ce-i drept cam nebuni... :bang:
Ar trebui sa ma astept la pui? (speram din tot sufletul sa-mi nasca una din femele..)
P.S. e in starea asta de vreo 2-3 saptamani...

daca e mai agitata si e muscata de altii in zona burtii inseamna ca puisorii sunt pe cale sa iasa din fotografie pata neagra este prezenta, daca inca nu s-a intamplat asta inseamna ca mai dureaza cel mult o zi.

:heart: -SABINA- :heart:

111

Re: despre guppy

Va multumesc pentru sfaturi!
Inca din prima zi in care am vazut ca are burta mai mare,am pus-o intr-o caserola destul de incapatoare,temperatura constanta,inc are am pus plante din plastic,si am facut niste ascunzatori din scoici si pietre.Inca nu i-a aparut pata neagra...poate nu se vede din cauza muscasturilor...

112

Re: despre guppy

scoicile cresc duritatea apei..asa ca e bine sa le scoti ..iar pietrele trebuie verificate cu otet..daca sfaraie nu e bine sa le pui in acvariu[sunt calcaroase parca]..bafta! :ok:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

113

Re: despre guppy

:bravo: Multumesc Dana ca ai atras atentia in legatura cu scoicile!

La guppy, din cate am observat si eu, poate dura mai mult pana apar puisorii.
In petshopuri gasesti maternitati intre 10-20 ron, acolo se pune mamica, asa ca nu mai e nevoie sa o scoti din acvariu.
Dupa ce se nasc puii, scoti mamica si raman acolo puii, feriti de ceilalti pesti, insa asa e cel mai bine, deoarece ei in primele xile mananca mai mul bucati aproape microscopice din hrana ce se gaseste in apa unde stau mai multi pesti de mai mult timp. Dupa ce cresc destul de mari, se pot elibera puii cu restul pestilor.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

114 (edited by dana1 06-11-2011 09:49)

Re: despre guppy

eu iti multumesc tie ca ai avut rabdare sa ma inveti atatea lucruri utile.. :floare:   se vede ca am profesoara priceputa.. :k: ..eu puii i-am hranit cu galbenus de ou fiert tare...si i-am separat pe la 1 luna si jumatate[am separat fetele de baieti].. :ok:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

115

Re: despre guppy

Acum am alta problema neutral  am doi masculi foarte frumosi de guppy,si ei au in jur de 4 luni...
De cand am scos femelele,(majoritatea par gravide si sunt lovite)masculii se bat intruna.
Cum as putea sa-i opresc sa se bata?Ma tem sa nu se loveasca...Sa il mut pe unul din ei in alt acvariu?

116

Re: despre guppy

daca ai cum..e si asta o varianta..cred ca ai putea pune unul din ei cu femelele sa vezi ce se intampla..cate acvarii ai ?si ce pesti mai detii??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

117

Re: despre guppy

Pai,am un acvariu mare ,dar nu foarte, in care tineam 5 femele guppy si cei doi masculi care-i am.
Mai am un acvariu mai mic,cam 10 l.
Momentan alti pesti nu mai am,dar intentionez sa mai cumpar si alti pesti(neoni,corydoras,xixo..poate scalari..una din variante)dar care sa nu le faca rau la ai mei.
Am incercat sa pun unul din masculi cu femelele,dar imediat le atacau si le muscau.
Masculii se mai linistesc numai noaptea si cand e intunerc in general.

118

Re: despre guppy

scalarilor le trebuie cam 50l de fiecare...xipho..cresc si ei marisori dar acceptabil[acum depinde si cat de mare este acvariul]....corydoras sunt sanitari si utili intr-un acvariu ca mananca din resturile ramase de la ceilalti..neonii sunt foarte draguti si le place in card[dar cred ca stii deja toate astea]..atat neonii cat si cory.  nu atenteaza la coditele celorlalti locatari..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

119

Re: despre guppy

Multumesc pentru raspuns.
Nici eu nu eram sigura daca sa cumpar sau nu scalari.Am citit pe forumuri ca uneori pot fi agresivi cu ceilalti pesti.
Ma gandeam de la bun inceput sa aleg intre sanitari,xipho sau neoni;dar cred ca pana la urma aleg neonii pentru ca nu sunt prea pretentiosi ,suporta si o apa mai dura... nu ar ingramadi prea tare acvariul..mai ales daca au in jur de 3-3,5 cm.Ma gandeam ca pentru inceput sa cumpar cam 10-12 neoni si poate 1-2 sanitari.

120

Re: despre guppy

nu ai pentru ce..si mie imi plac neonii...dar am multi pui de molly.. :ok:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

121

Re: despre guppy

Si mie imi plac foarte mult pestii molly,mai ales cei negri,sunt superbi

Adaugat: 07-11-2011 22:33

As vrea sa-mi iau 10-15 guppy,si sa-i pun separat intr-un acvariu.Imi poate spune cineva,va rog,cati litri de apa ar trebui pentru ei?(minimul)  big_smile

Adaugat: 12-11-2011 20:26

Si inca ceva.... neutral
Am o femela de guppy care intr- o dimineata pur si simplu a sarit din acvariu.Poate din cauza stresului?Desi nu cred...in acvariu are multe plante si pietre pe inde sa se ascunda,multa apa,si nici un mascul care sa o streseze.

122

Re: despre guppy

incearca sa tii acvariul acoperit sa nu te mai trezesti cu alte surprize[eu am patit la xhipho]..teoretic unui peste de pana la 5 cm e necesar 1,5l/cm....intre 5-9 le trebuie 2l/cm...9-13 e necesar3l/cm...dupa calculele astea..unui peste de 4 cm .ii trebuie 6l de apa..cam asa ceva

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

123

Re: despre guppy

Am pus capac pe acvariu....in dimineata aceasta o clipa l-am scos ca sa  le dau mancare la pestisori,si intr-o secunda,cat a durat sa deschid plicul a sarit iar femela :cry:
   De ce sare mereu?

P.S o tin impreuna cu inca 2 femele intr-un miniacvariu de 6 l

Adaugat: 13-11-2011 19:48

Mi-a nascut guppylina 7 mormoloci!In sfarsit!( e prima oara cand am puiuti) :ou:
  Vreau sa multumesc tuturor pentru ajutor  smile

124

Re: despre guppy

Sa iti traiasca! Sa ii tii seoarat de restul, sa nu fie mancati, da-le hrana adecvata si o sa vezi cum o sa creasca... cresc vazand cu ohii!

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

125

Re: despre guppy

sa te bucuri de crestera lor... :bravo:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: