151

Re: despre guppy

Salut!Am o mica nelamurire.In acvariul meu am pe langa alti pesti 4 guppy 2 femele 2 barbatusi iar de aseara barbatusii se cam fugaresc,cel putin unul din ei il fugareste pe celalalt,v-or face asa pana ce v-or stabili care e cel dominant sau risc sa se ciupeasca de codite si sa se raneasca?Tin sa precizez ca cel care e mai agresiv curteaza si una din femele,o fi din cauza asta?

152

Re: despre guppy

Cel mai probabil da ,si masculii mei erau foarte competitivi....
  Pana la urma cel mai slab va sti de frica celui dominant si va sti sa se fereasca...
  Daca  acvariul e mai mic de 40 l e posibil sa se bata si  pe teritoriu..
  Daca cel mai puternic il ia la bataie pe celalalt l-ai putea separa o vreme pana se linisteste.

153

Re: despre guppy

xenon wrote:

Tin sa precizez ca cel care e mai agresiv curteaza si una din femele,o fi din cauza asta?

da, probabil si asta este cauza, poate se bat si pe teritoriul , cred ca vor inceta, tu monitorizeaza-i

154

Re: despre guppy

Salut am si eu o femela xipho cum stiu cand trebuie sa nasca? smile

155

Re: despre guppy

cand va avea burtica mare.si .un punct alb la anus..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

156

Re: despre guppy

Adica in partea din spate acolo la coada...? smile

157 (edited by dana1 23-02-2012 07:21)

Re: despre guppy

acolo de unde trebuie sa apara mititeii..daca xipho ta este rosie vei vedea si 2 pete negre in apropiere pe burtica tot spre coada deoparte si de alta[cred ca e asemanator ca la guppy]..o poza cu o guppy viitoare mamica este cu 2 pagini in urma [poate ti-e de ajutor sa-ti poti face o idee ]..http://www.4animale.ro/pesti/de-apa-dul … iphophorus

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

158

Re: despre guppy

salutare sunt nou pe forum ma ocup de acvaristica de ceva timp acum m-am pus serios pe treaba. am si eu o pb am cumparat ieri o pereche de betta femela e plina de icre e gata sa depuna dar mascul nu prezinta interes pentru femela si nu a facut nici cuibul. poate sa imi mai  deie cineva ceva indicatii?

159

Re: despre guppy

pune-i separat dar sa se vada..ea face dungi transversale cand il vede pe el??uneori masculii fac cuib si fara sa vada femela..poate nu e adult el??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

160

Re: despre guppy

Pe spate ii rosie si burtica ii cam alba...

161

Re: despre guppy

mihaijoja wrote:

Pe spate ii rosie si burtica ii cam alba...

probabil asa e culoarea ei naturala..nu asa ai cumparat-o??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

162

Re: despre guppy

Am 4 pui de guppy de cateva luni,au 1 cm si ceva.
De o vreme tot incerc sa-i mut in acvariul comunitar,pentru ca ii ciupesc pe ceilalti mai mititei(care au aproape 3 luni)
Dar,atunci cand le dau drumul cu adultii,ei ii bat si ii musca de codite.  neutral (mai ales o femela mare de xipho,zebrele,femelele de molly).  hmm

163 (edited by dana1 26-02-2012 20:07)

Re: despre guppy

la 3 luni sunt destul de mari..vezi daca ai fete si masculi..cei din urma pot face curte fetelor si e devreme pentru ele sa fie mamici...eu am masculii separat de fete [ele cresc mai mari si le-am pus in acvariul comunitar unde am si eu xipho si molly si am facut acest lucru pe la 2 luni cand am vazut ca masculii isi formau gonopodiul ]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

164 (edited by carmeryne 26-02-2012 20:40)

Re: despre guppy

Dar,e normal sa creasca atat de greu?cei mari au vrreo 4-5 luni si sunt foarte mitittei.Chiar mai inainte am incercat sa bag un puisor cu cei mari(pare a fi femela),ca sa aiba mai mult loc....dar cand s-au repezit odata femela de xipho si cu femela guppy  :wow: puiul a luat-o la fuga si s-a ascuns dupa un ancistrus... :wis:

165

Re: despre guppy

probabil unde tii puii nu e spatiu suficient din acest motiv starneaza cresterea.  [la 4-5 luni sunt aproape adulti si apti de a deveni parinti..masculii iti streseaza femelele  ].repezitele tale credeau probabil ca le dai ceva bun de mancare..eu avem pui cu 1 luna mai mari decat o vecina care ii tinea intr-un recipient de 5 l si diferenta de crestere era vizibila..am luat cativa de la ea si foarte repede se maturizeaza[isi formeaza coloritul cozii]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

166

Re: despre guppy

buna as vrea sa va intreb ce se intamla cu guppy mei  in special femela  adre coada rosiatica dar inauntrul corpului ca si cum ar fi sange  este ceva boala iar xifo imi mor zici ca nu mai pot inota

167 (edited by Latifa 27-02-2012 11:58)

Re: despre guppy

daca dai mai multe detalii despre acvariu.[de cand il ai..ce pesti mai sunt acolo]..poate reusim sa te ajutam..[in masura in care stim si noi  ]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

168

Re: despre guppy

buna am un acvariu de 140 l am 20 neoni 10 guppy  am avut 3 femele xifo au murit in 2 zile si un mascul xifo nu cred ca mai are mult am 3 sanitarri si inca vreo 4 nu le stiu denumirea am tratat ieri apa cu verde de malachia si am ridicat temp cu 3 gr

169 (edited by dana1 28-02-2012 10:46)

Re: despre guppy

acvariul este ciclat ??  DE CAND IL AI  SI CE MODIFICARI AI FACUT IN ULTIMA PERIOADA??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

170

Re: despre guppy

Iannis, avem nevoie de mai multe informatii sa te putem ajuta.
De cand ai acvariul? Cat de des schimbi apa? Cat schimbi din apa? Ce pietris ai? Ce decoruri ai? Ai observat ceva pe pesti inainte sa moara?

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

171

Re: despre guppy

probabil asa e culoarea ei naturala..nu asa ai cumparat-o?? Da asa am cumparato..

172

Re: despre guppy

Umm...cred ca femela mea de guppy va naste zilele astea...poate chiar in aceasta seara(e la a 3-a nastere)  big_smile  big_smile  big_smile

Adaugat: 02-03-2012 21:51

Pana la urma am mutat puii mai mari in acvariul comunitar :wis:  ca-i ciupeau pe cei mai micuti....iar pentru prima data,"domnisoara'' xipho nu prea pare interesata de ei..e satula  :wow:

173 (edited by dana1 04-03-2012 07:29)

Re: despre guppy

vei vedea ce repede li se contureaza culorile..la cei pe care i-ai mutat  . :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

174

Re: despre guppy

Deja incepe sa li s-e formeze coada la masculi  :wow:

175

Re: despre guppy

stiu ca te-am mai intrebat despre;;cati L au acvariile tale??dar nu am primit raspuns..odata ce au spatiu mai mare e si firesc sa se dezvolte in adevarata lor splendoare..eu in schimb am dat masculi aproape maturi unei persoane care-i tine intr-un spatiu mic ..si..cu parere de rau spun asta  :cry:   pestisorii sunt fara pic de culoare si mici  :ironic:   :ironic:   ca sa nu mai spun ca din 4 molly...3 au sarit pe deasupra peste noapte  si au murit  :bang:   [emoticonul asta e pentru mine..ca trebuia sa nu-i dau stiind ca nu are spatiu  ]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: