176 (edited by carmeryne 31-01-2015 15:10)

Re: despre guppy

Oricum,acvariul comunitar e maricel ,iar cel in care tin puii, mai mic.

177

Re: despre guppy

in cel unde tii puii..in 60 l..zburda acestia in voia cea buna.. smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

178

Re: despre guppy

smile Toata ziua mananca,fug,mananca,fug,fug,mananca, si ,deoarece celalalt acvariu il tin langa cel cu pui,la xipho si la molly le lasa gura apa numai cand ii vad  smile

179

Re: despre guppy

e posibil sa-i poti muta pe sexe ca sa nu trezesti ca ti se inmultesc prea mult..fetele in acvariul mare iar baietii in celalalt..diferenta e la aripioara de sub burtica..la baieti e mai ascutita[gonopodiu] iar la fete mai rotunjita.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

180

Re: despre guppy

dc nu umbla masculul xifo dupa femela..?

181

Re: despre guppy

pune o poza ..poate ai 2 de acelasi sex sau masculul e cu coada lira[si nu se imperecheaza]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

182

Re: despre guppy

Masculul ii negru si femela si portocalie cu coada neagra...?

Adaugat: 07-04-2012 23:28

Am o femela platy se poate inmulti si cu mascul xipho..??

183

Re: despre guppy

am citit ca se poate dar si ca puii proveniti astfel  devin sterili...[nu am probat eu]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

184

Re: despre guppy

dana dam id tau sa mai vb,,

185 (edited by dana1 18-04-2012 06:00)

Re: despre guppy

putem vorbi liber pe acest forum..ca in baza id-ului meu..ai sa vorbesti cu mine din an in pasti[atunci cam accesez eu mail-ul]..eventual raspund si la mp-urile forumului daca cineva ma intreaba ceva despre pesti sau papagali [ca la alte specii nu ma pricep deloc ] in acest mod... tongue    tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

186

Re: despre guppy

uitati niste poze cu ultima generatie de guppy ...au cam 4 luni
si parintii lor
sunt 12 din 40

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

187

Re: despre guppy

ahh/..ce mititei si frumusei sunt ..sa-ti traiasca! :hug:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

188

Re: despre guppy

multumesc

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

189

Re: despre guppy

foarte simpatici..sa-ti traiasca.. :sanatate:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

190

Re: despre guppy

multumesc...asemenea

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

191

Re: despre guppy

Iar m-am umplut de pui  big_smile Femela a nascut acum cateva ore cam 30 de puisori.Cei din generatia trecuta s-au colorat foarte frumos,asa ca am mai dat la prieteni,ca sa nu se inmulteasca prea mult.De acum incep sa-i separ.

192

Re: despre guppy

:k:  o decizie buna dar oleaca intarziata... :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

193

Re: despre guppy

Deja am separat cativa dintre cei mai marisori (din a III-a generatie). Incep sa-i separ pe cei din a IV-a,iar actualii din a V-a sunt muult prea mici .Majoritatea au inceput sa se coloreze destul de frumos.

194

Re: despre guppy

sa iti traiasca, tu cati ani ai

Pets :heart: :perus: :perus: - 2 in curand si :ou:

195 (edited by dana1 01-05-2012 07:57)

Re: despre guppy

:k:  eu am vazut undeva numai masculi dar de la parinti diferiti...parca era un curcubeu de culori.. :ok:  vreau sa fac si eu asa in acvariul crevetilor...RARY ..daca te referi la varsta pe care o are CARMERYNE ..e o domnisoara cam de 14-15 ani[daca mai tin bine minte dar nu stiu ce importanta are]oricum tu cati ai??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

196 (edited by carmeryne 23-07-2012 09:34)

Re: despre guppy

Acum o saptamana a facut pentru prima oara pui o femela de guppy superba.Zi de zi o cercetam daca i-a mai crescut burta,daca e agitata.Si a nascut noaptea  neutral
Am salvat doar un pui,dar si ala e ceva...Acum astept cu nerabdare o alta femela care ,de obicei,facea catev 40-50 de codite.

Adaugat: 23-05-2012 09:38

Ieri am pus doua femela impreuna sa nasca.Cea mai longeviva dintre ele(are cam 2 ani,e sora cu guppul caruioa i-a fost mancata coada) avea o burta extrem de mare,n-a mai nascut de 2 luni.Desi aveau mancare,plante unde sa se ascunda,pietre,cea mare,din cauza stresului,i-a rupt aproape toata coada si inotatoarea dorsala.Imi pare foarte rau de iea,e singura femela snakeskin albastra pe care o am.Si are,mai bine zis avea o coada mare,foarte viu colorata.

Adaugat: 16-06-2012 20:53

Cu femela s-a rezolvat,i s-a regenerat coada....
Dar am alta problema:
  Au inceput sa moara toti masculii guppy.N-am mai ramas decat cu un mascul tinerel.Toti cei care au murit aveau coada sfasiata,nu mai ramasese aproape nimic din frumoasele lor cozi.Ma gandeam ca ,din cauza inotatoarelor lor mari,voalate,atrag atentia.
De cateva luni am cam aceeasi problema cu una dintre femele.Aproape permanent are coada spintecata,gaurita.La cateva zile dupa ce i se reface cat de cat,o vad iar muscata.
   Care dintre pestii mei ar putea fi de vina? Neonii,sanitarii,rechinul si platy sunt blanzi....nu cred ca ar fi in stare.Femela de xipho care mi-a mai ramas e uneori agresiva,dar in ultimul timp n-am vazut-o sa muste;la fel si molly.
  Parca problemele au inceput de cand am achizitionat ultimii pesti:gourami,platy si o femela guppy.L-am mai vazut pe gouram repezindu-se uneori la pesti..dar in general e mai retras.
Daca continua asa ...cred ca o sa-mi populez acvariul numai cu 2-3 specii mai blande intre ele...si care sa se"asorteze" oarecum.Daca se poate as vrea cel putin o specie vivipara...
Ma gandeam ca ar fi interesant:
xipho-molly-rechini
neoni -sanitari-guppy
gourami-neoni-molly
rechini-sanitari-platy
xipho-platy
corydoras-rasbora-tetra
Ce-mi recomandati...?

197

Re: despre guppy

Mie personal neoni -sanitari-guppy imi place cel mai mult! big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

198 (edited by dana1 23-07-2012 19:41)

Re: despre guppy

contrastul dintre molly si xipho arata bine[dar fara rechini....]..dar e frumoasa si varianta pe care o prefera GABY...[cu recomandarea  ca acvariul sa fie plantat..neonii sunt superbi printre plante ].. :ok:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

199

Re: despre guppy

...are ceva daca tin un exemplar de peste de balta in acvariu?Pestele il am de vreo 2 luni,nu e foarte mare,dar foarte frumos colorat.Am facut o proba si nici nu pare sa bage de seama ca mai sunt si alti pesti cu el...dar e putin speriat de sanitari :wis:

200

Re: despre guppy

Poti sa pui o poza cu el? smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.