76

Re: despre guppy

Azi am fost si eu pana la niste fini si au niste pesti ,din cate mi-a explicat finutul meu(in varsta de 8 ani) a spus ca sunt guppy ,va arat cateva poze si imi ziceti voi daca sunt guppy.
Am vazut ca are vreo 4 masculi mai mici si unu mai mare care ii cam bate,l-am intrebat de ce ii tine impreuna si mi-a zis ca doar daca sunt mai multi masculi face pui femela ,eu stiam ca la un mascul trebuie mai multe femele dar am vazut ca puii de cateva zile erau separati de baiat si femela si mi-a spus ca o muta pe femela cand trebuia sa nasca.Va pun si niste poze
Si am si eu o intrebare:am vazut ca baiatul cel mare o tot ciupea pe femela de burta,de ce facea asa??

77

Re: despre guppy

sunt sigura ca sunt frumosi..dar nici mie nu-mi prea reusesc pozele :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

78

Re: despre guppy

Vlad, ciupitul femelei de burta face parte din dansul de imperechere, nu trebuie sa te ingijoreze.  wink

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

79

Re: despre guppy

sietris iti multumesc,nu stiam pt ca nu am avut niciodata pesti si eram curios

80 (edited by dana1 10-05-2011 08:55)

Re: despre guppy

setris wrote:

Vlad, ciupitul femelei de burta face parte din dansul de imperechere, nu trebuie sa te ingijoreze.  wink

e valabil si la alti vivipari??ca la guppy am 3 masculi cred.. tongue    cum deosebesc o femela de mascul[in afara de culoarea mai stearsa[]??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

81

Re: despre guppy

masculul are inotatoarea codala(coada) mai mare colorata si frumoasa si are corpul fusiform
femela este de regula gri si mai mare decat masculul

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

82

Re: despre guppy

multumesc POSEIDON..am 3 baieti   tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

83

Re: despre guppy

npc acum trebuie sa le iei sotii
dar daca vrei sa le ei trebuie sa iei mai multe ca daca ei una singura o obosesc prea mult

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

84

Re: despre guppy

se pun castravetii la murat?? sa nu ma certati..am fost la tara si le-am pus in borcan :wis:  sunt femele toate??  imi place cea cu codita galbena.. tongue

Adaugat: 19-06-2011 20:04

coditele mele..guppy

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

85

Re: despre guppy

au invatat sa citeasca?  smile  sunt frumusei, sa-ti traiasca  :hug:

86 (edited by dana1 29-06-2011 09:28)

Re: despre guppy

le-am pus factura de la lumina sa vada consumul filtrului.. smile   acum pe bune..au autocolant verde si ies rau pozele[vezi mai sus ce perle am facut.. :bang:  ]

Adaugat: 21-06-2011 11:07

una din domnisoare are burtica cam mare  ..oare ma pot astepta la puisori???in general..cam in cat timp fata??

Adaugat: 28-06-2011 18:34

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NRHHdQD8Dcw[/youtube] VREO viitoare mamica??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

87

Re: despre guppy

toate sunt gestante.....ar trebui sa fete .....vezi care are burtica mai mare si putin ascutita si separatio

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

88

Re: despre guppy

:sanatate:   cam cand sa ma astept la eveniment???

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

89

Re: despre guppy

nu stiu cu exactitate dar .......cand are burta mare (pata aia neagra mare) si e ascutita la terminarea burtii (cavitatea anala)

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

90

Re: despre guppy

multumesc..voi fi cu ochii pe ele..papica de bebelusi mai am..imi lipsesc bebelusii..daca nu i-or papa ceilalti pana ii vad eu  :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

91

Re: despre guppy

eu cand vedeam femelele cu burtile mari........o separam pe cea cu burta cea mai mare si o lasam acolo si dura de la cateva zile pana la o saptamana pana fata ........si dupa ce fata o separam de pui sa nu ii manance ........dar tie ti-a mai facut pui pana acum?
P.S. eu am 20 ......19 de la o femela si unu de la o femela .......pe astia ii mai am ca pe ceilalti ia omorat betta ........apropo cum diferentiez femela de mascul la betta ca au inotatoarele la fel ...cred ca sunt amandoi masculi de aceea unu ii ciupeste cozile la celalalt

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

92

Re: despre guppy

femelele sunt cumparate recent[cele din borcan de la pagina precedenta]  betta masculul are toate inotatoarele mult mai lungi decat la femela..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

93

Re: despre guppy

dar astia cred ca sunt pui ca nu au dezvoltate inotatoarele asa mult

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

94

Re: despre guppy

poate ai 2 femele..??mai orienteaza-te dupa pozele de pe la BETTA..

Adaugat: 29-06-2011 12:36

cea cu codita galbena.s-a dus intr-o lume mai buna.. :angel:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

95

Re: despre guppy

imi pare rau pentru ea stiu cum e sa pierzi pestisori, nu iti vine tocmai bine, dar in viata trebuie si sa pierzi,imi pare sincer rau

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

96

Re: despre guppy

multumesc ALEX..stiu cum e sa pierzi si din alte parti..asa ca sunt obisnuita si sa pierd nu numai sa castig.. :angel:    desi imi era foarte draga..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

97

Re: despre guppy

si mie imi erau foarte dragi guppy mai ales masculii pe unii ii aveam din generati in generatie de cand miam luat acvariu........si masculii se facuse asa frumosi.....oricum am trevut peste......acum astept sami creasca puii

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

98 (edited by dana1 10-07-2011 10:43)

Re: despre guppy

am puisori de guppy vreo 20   vi-i arat cand ajung acasa

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

99

Re: despre guppy

felicitari

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

100

Re: despre guppy

Felicitari :bravo:  :bravo:

- Bianca