51

Re: despre guppy

da...ma bucuramm :wis:  wink cea care a murit a fost in maternitate.....si a avut aer..si de toate...imi e frica sa nu moara si astea dak le bag..si mai bn le las sa faca puii in acvariu..si dak mai vreau pesti ma duc sa cumpar decat sa cresc.. hmm

Adaugat: 22-01-2010 16:00

in seara asta mi-a nascut alta femela de guppy...si am o intrebare.pt cn a experimentat...pestisorii care stau incarligati cv timp(o ora)...isi mai revin..sau sunt morti..//?

:heart: -SABINA- :heart:

52

Re: despre guppy

buna...sunt alexandra ... am un acvariu de aproximativ 4 sapt (deci sunt incepatoare big_smile )este populat numai de guppy pt ca mi se par cei mai simpatici dar si pt faptul ca asa iam primit de la cnv big_smile. este un dezastru la mn in acvariu deoarece el este de aproximativ 15 l si este populat de  vreo 20-25 de guppy de diferite marimi si culori.as vrea si eu cateva sfaturi pt al intretine cat mai bn  deoarece chiar imi doresc ca pestisorii sa duca o viatza cat mai buna.


Mentionez ca in curand voi scapa de cativa dintre ei. voi pune si cateva poze in curand

va multumesc :*

53

Re: despre guppy

buna gupoaica mea care trebuie sa fete .era rosie in partea posterioara .trebuie sa fete?...mentionez ca are o burta imensa

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

54

Re: despre guppy

Din cate stiu eu o femela gestanta de gupii, trebuie sa aiba pata de sub burta destul de mare si de culoare maro inchis, spre negru, o burta imensa nu inseamna neaparat o gestatie, ci o supraalimentare a pestelui.

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

55

Re: despre guppy

dar nu ca are si pata aia maronie

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

56

Re: despre guppy

Astazi am primit 3 pestisori Guppy , un mascul si doua femele big_smile Este prima data cand am pestisori si nu stiu mai nimic despre ei numai din ce am mai citit pe net. Acvariul este de 16 litri credeti ca este suficient de mare pentru toti 3 ? Am incalzitor care lam reglat pe 24 de grade, filtru, o plantuta si o casuta . Mai le trebuie ceva inafara de ce am pana acum ?

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

57

Re: despre guppy

substrat..nu neaparata nevoie..poti lasa si fara....albastru de metil sa pui 2 pikturi in acvariu atunci cand le mai schimbi apa..pentru a preveniii cat se poate bolile......(in 16 litrii de apa poti sa pui mai multi pesti decat 3)mai ales ca ei st micuti)....mancare adecvata si poti sa pui mai multe plantute....oriqm e ff bn,sa te bucuri de ei sa-ti traiasca toti smile

:heart: -SABINA- :heart:

58

Re: despre guppy

Multumesc Sabina pentru ajutor  :pup:  Substrat deocamdata nu pun o sa mai cumpar niste plantute ca sa aiba pe unde sa se ascunda ca am observat ca le place . Nu mai cumpar pesti chiar daca pot sa tin mai multi numai poate un sanitar sau doi , pentru ca am observat ca una dintre femele are burtica mai mare ca cealalta si s-ar putea sa imi faca puisori  big_smile  Mancare le-am luat , dupa cum mia recomandat vanzatoarea Troco Prim. Sper ca este buna daca nu o sa le iau alta. Albastru de metil se gaseste la farmacia umana ?

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

59 (edited by poly 21-12-2010 12:36)

Re: despre guppy

cred ca se gaseste dar mai bine ii iei de la un magazin de animale pt ca sunt speciale pt acvarii acolo...in caz ca vrei sa cresti puisori,iti trebuie rabdare,nu or sa reziste in acvariu q pestii mari,doar sa fi pe faza cand naste sa o pui intr-o nascatoare si dupa ce termina sa o scoti si sa ii cresti acolo,mie mi s-a mai intamplat ca in momentul nasterii sa se intoarca si sa-i manance,se poate intampla orice.
P.S:....eu din 52 de pesti si platy si guppy am reusit sa aduc la maturitate doar 4 guppy,,,,,dintre care 2 mi-au murit si am ramas doar q 2.ce vreau eu sa spun este ca trebuie sa ai puterea sa intelegi uneori daca doamne fereste se intampla sa nu-ti traiasca nici unul dintre puisori..sa treci peste

:heart: -SABINA- :heart:

60

Re: despre guppy

Azi am fost la pet shop si le-am luat o pungulita de pureci uscati , o sticluta de albastru de metil si am luat si doi sanitari coridoras albino. Nu sti, se inteleg cu Guppy ? Pai cand o vad ca are burta mare tare si trebuie sa nasca o voi scoate sa faca puii in alt acvariu sau voi cumpara o maternitate.
Multumesc mult pentru ajutor!

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

61

Re: despre guppy

toti pestii se inteleg cu coridorasii,sunt pesti pasnici si foarte harnici si eu am 2 in acvariu.cand are burta mare si pata mai inchisa la burta atunci sa o scoti.mai bine in nascatoare ,care are separator sa nu poata sa ajunga la pui si dupa ii muti in alt acvariu. ma bucur ca t-am fost de folos smile

:heart: -SABINA- :heart:

62

Re: despre guppy

Bine o sa cumpar atunci si o maternitate  :k:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

63

Re: despre guppy

dupa cate luni trebuie sa mut puii de gupy in acvariu cu pestii adulti?

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

64

Re: despre guppy

Depinde,ce pesti ''adulti'' mai ai in acvariu?

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

65

Re: despre guppy

pai mai am 2 guppy femele....2moli....1 xifo...si 2 sanitari

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

66

Re: despre guppy

Si puii,cate luni au in momentul de fata?

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

67

Re: despre guppy

pai am 2 turi : 18 pui de 2luni jumate si 11 pui de 1 luna jumate...........................dar oricum multumesc iam pus ieri in acvariu si vad ca inca mai sunt

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

68

Re: despre guppy

pe cei 18 trebuia sa ii mai lasi aprox. 1 luna...
iar pe cei 11 cat de bine 2 luni....

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

69

Re: despre guppy

Avand o femela singura am luat inca 2guppy [unul e imperial.iar celalalt cred ca e femela]le dau ARTEMIAsiDAFNE e bine?

Adaugat: 06-03-2011 19:25

cei 2 guppy sunt imperiali?nu e prea clara poza  dar cred ca tot va puteti da seama si asa .. :cry:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

70

Re: despre guppy

De o jumatate de ora mi-a fatat una dintre femelele de Guppy vreo 70 de puisori poate si mai multi. Saracutii sunt asa de inghesuiti in maternitate ca sunt foarte multi si trebuie sa ma duc la pet shop sa mai iau una ca sa ii impart in doua ca nu au loc. Sunt asa de fericita ca am reusit sa am atatia puisori ca de celelalte dati cand a facut pui am putut salva prima data unul si dupaceea doi, iar acum am reusit sa ii ''culeg'' aproape pe toti din acvariu.  :bravo:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

71

Re: despre guppy

pot sa ma bucur si eu cu tine? :heart:  :bravo:  ce vei face cu atatia nazdravani?

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

72 (edited by Estera 19-03-2011 11:38)

Re: despre guppy

Da desigur ca poti sa te bucuri , si eu ma bucur foarte mult  smile  Cand o sa fie mai mari o sa tin cativa dintre ei si pe restul o sa ii dau la cunostinte sau daca nu ii duc la pet shop.

Adaugat: 18-03-2011 14:42

Astazi a fatat si cealalta femela si traiesc 18 puisori  :bravo:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

73 (edited by dana1 19-03-2011 12:08)

Re: despre guppy

:bravo: o sa ai codite multe de numarat..bafta cu ei!!..poti face poze sa-i vad si eu?? :heart:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

74

Re: despre guppy

Multumesc  smile  Poze nu pot sa le fac ca nu iasa si nu se intelege nimik sad

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

75

Re: despre guppy

dac-ar sta cuminti la poze ce-ar fi ??

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: