26

Re: despre guppy

Ori sunt canibali, ori sunt canibalishti. Eu personal mananc pestele nediferentiat, numai sa nu aiba multe oase... Mie-mi place sa tin pestii in casa, in frigider, prajiti, sunt buni.

27

Re: despre guppy

hello!shi eu am aceeashi problema cu guppy.....:/..numai k la ai  ei nu numai mascului ii lipseste ptin din coada ci shi femelei....prima oara am observat la femel...iar dupa ceva timp shi masculului ii lipseste....este vina mea sau.....se mai musca ei...?

bee heeeppyyy!!!:))))

28

Re: despre guppy

sunt ai tai cei din poza?

Adaugat: 07-06-2008 13:05

cat despre coada cauta aici sa vezi daca e o boala sau e normal:
http://www.4animale.ro/bolile-pestilor- … -a115.html

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

29

Re: despre guppy

hello Bianca...acvariul din poza nu el al meu dar am unul asemanator.....din pacate de cand am stat in chirie cu unele persoane...am ramas shi fara aparat foto...:bravo:....deci trebuie sa ma descurc cumva...m-am uitat shi inainte la bolile guppylor(multumesc pt raspuns:merci:)..dar nici o caracteristica aparte nu au pestisorii mei cum ar fi pete albe sau kestii din astea...pe ultima pagina a siteului despre bolile guppylor este o poza a unui mascul,din cate am vazut eu p acolo,iar din codita lui pare k lipsesc mici portiuni...cam asa au shi ai mei....deci aproape insesizabil..dar cum eu stau foarte mult sa ma uit la ei pt k nu au cum sa nu ma farmece....am observat asta....:/...pompa au...papa au...planta care se dezvolta foarte frumos au....apa care sta inainte sa o schimb timp de vreo 5 zile..au....nu tiu....:/

bee heeeppyyy!!!:))))

30

Re: despre guppy

cine stie ce lipseste......... hmm

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

31

Re: despre guppy

vaaii....m-am uitat ieri la nishte filmulete cu piranha......:o..deci oamenii aia...care poseda asa specimene nu pot sa nu le spun criminali...ii hraneau cu guppy...shi multe alte specimene de pesti pasnici...inclusiv soricei..broscute..(toate vii..la inceput..)..nush cum poti face asa ceva...sa vezi cum animalutzul pus de tine ajunge sfashiat...shi cum isi pierde viata..incet incet...shi cum se kinuie kiar dak nu mai are o portiune destul de mare din partea dorsala,sa mai inoate sau sa se mentina la un anumit nivel kiar dak tinde sa se ridice la suprafata apei...GROAZNIK...it made me sad...:wow:

bee heeeppyyy!!!:))))

32

Re: despre guppy

29-11-2008 23:03:57

catawink
    Nou venit » profil
    ÃŽnregistrat: 25-11-2008
    Mesaje: 2
   

sal...eu si my brother avem doua acvarii unul cu 10 carasi care e superb si unul  cu 4 guppy care nu e snici macar misto asa ca:guppy au nevoie de filtru se inmultesc repede sint pretentiosi ???????? invatati-ma!!!!!!!!!!!!!!!!!va rog


29-11-2008 08:18:17

danyto
    De-al casei » profil
    ÃŽnregistrat: 08-05-2008
    Mesaje: 478


poate apa nu este buna pentru ei.de unde o procuri?

Aceste mesaje au fost mutate de la alt topic. Latifa

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

33

Re: despre guppy

hepy wrote:

vaaii....m-am uitat ieri la nishte filmulete cu piranha........deci oamenii aia...care poseda asa specimene nu pot sa nu le spun criminali...ii hraneau cu guppy...shi multe alte specimene de pesti pasnici...inclusiv soricei..broscute..(toate vii..la inceput..)..nush cum poti face asa ceva...sa vezi cum animalutzul pus de tine ajunge sfashiat...shi cum isi pierde viata..incet incet...shi cum se kinuie kiar dak nu mai are o portiune destul de mare din partea dorsala,sa mai inoate sau sa se mentina la un anumit nivel kiar dak tinde sa se ridice la suprafata apei...GROAZNIK...it made me sad...

ce coincidenta ma uitam si eu ier....era unul 7 piranha eat a frog... macar din respect de omoreau broscuta...inteleg ca si leii vaneaza  antilope dar nimeni nu pune antilopa in tarc cu leii......apoi mai sunt soarecii cu blana......piranha pot sa aiba probleme la digestie.....se dau doar pui roz fara blana si aia omorati inainte.....mai era unul care le-a dat o pasare...scria ca ieri a gasito moarta afara (in engleza) :furios: :furios: :furios: .........

Adaugat: 30-11-2008 08:14

pentru cei cu guppy si cozile lor..sa-mi spuntei marimea acvariului(volumul sau lungime...latime...inaltime...) si cati indivizi sunt...

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

34

Re: despre guppy

Mariuss da-mi si tu mai multe detalii despre acvariu cati litri are ce pesti mai sunt cu iei ce plante etc.. De obicei daca ai 4 sau 7 masculi pentru 2 sau 4 femele nu este bine..Guppy sunt teritoriali si exista un mascul dominant de preferabil este sa tii 3 sau 4 masculi la un acvariu de 100 de litri si sa bagi cate femele doresti u aceii masculi fac fata ..dar daca ai mai putine feme si mai multi masculi ...Masculi se bat pentru ele si de aceea isi mananca coada unu altuia pana ramane fara in unele cazuri .De preferat sa ai un acvariu cu ascunzatori sau plante in diferite colturi prin mijlocul acvariului sa poata sa se ascunda de masculul dominant care este agresiv deoarece este cel mai mare si mai batran si isi apara femelele de aceea le trebuie plante si ascunzatori ca sa poata sa se ascunda de masculi mai rai.
Bft si iti zic eu ca nu se merita sa ti guppy:bleah: cel putin mie nu-mi plac sunt prea simpli .succes

35

Re: despre guppy

Dar guppy nu sunt simpli, sunt f. frumosi si deosebiti :k:!

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

36

Re: despre guppy

mai multe despre guppy gasiti aici http://www.acvariidevis.ro/pesti/poecil … /guppy/114

37

Re: despre guppy

am vreo 20 de puisori de gupy.cam in cat timp cresc ca sa-i pot muta in acvariul mare?puii au cam 2 luni si sint cam micutzi.

38

Re: despre guppy

polizoru wrote:

am vreo 20 de puisori de gupy.cam in cat timp cresc ca sa-i pot muta in acvariul mare?puii au cam 2 luni si sint cam micutzi.

Mai asteapta 2 saptamani si poti sa ii puii in acvariul principal. Desi la o luna sunt cat parintii lor .

Problema cu cozile este normala nu va ingrjorat, in timp ce masculii fertilizeaza femelele(cam de nonstop si deaceea gupaoicele sunt peranent gravide de la 3 luni) femela tot fuge, iar cand este obosita fuge ea dupa mascul si ii rupe toata coada pentru a fi lasata in pace. Maculii de guppy isi schimba coada(naparlesc) de 2 ori pe an pentru renprospatarea coloritului! deci nu va faceti grij, nu e de la  apa, hrana, pur si simplu e in natura lor astfel!:sanatate:

:hamster: My name is COdY tongue

39

Re: despre guppy

Cozile franjurate pot fi din cauza altor pesti mai mari din acvariu care ciupesc cozile Guppylor sau din cauza batailor dintre ei  sau din cauza apei ( e prea dura , contine prea mult azot etc ) sau din cauza unei boli ( ex : Finrot ). In orice caz din cate stiu eu nu e in regula ca un gupp ( si nici un alt peste) sa aiba coada rupta (cu toate ca daca e din cauza unei batai ii va creste la loc).

Don't worry , be happy !

40

Re: despre guppy

Daca ai guppy este bine sa tii 1 mascul la 2 femele
tongue

Adaugat: 19-10-2009 14:04

:sol::sanatate::k:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

41

Re: despre guppy

eu am avut pesti mai ales gupy cu sutele si de obicei is mamanca masculii cozile daca sunt masculi mai multi decat femele
.Fiecarei femele iii trebuie 2 masculi  daca sunt mai multi de 2 masculi la o femela nu ie bine pentr-u ca se ia-u la bataie si de aceea is mamamca cozile:)

skypy

42

Re: despre guppy

Deobicei e indicat sa fie mai multe femele la un mascul ...Unei femele ii ajunge si un mascul , deobicei trebuie cel putin 2 femele la un mascul pt ca daca ai 1 m 1 f atunci el o va fugari pe ea toata ziua si ea ar putea muri din cauza stresului daca ai 2 masculi si o femela atunci ( depinde si de masculi in cazul asta pt. ca eu de exemplu am avut 2 masculi care se fugareau numai intre ei big_smile ) s-ar putea sa se mai ciupeasca intre ei pentru domnita.

Don't worry , be happy !

43

Re: despre guppy

am avut si eu demult un mascul guppy iar dupa ce s-a imperecheat cu femela a decedat,am observat ca avea coado sfasiata.Femela mai e si azi si puii la fel.

Adaugat: 15-12-2009 21:37

am avut si eu demult un mascul guppy iar dupa ce s-a imperecheat cu femela a decedat,am observat ca avea coado sfasiata.Femela mai e si azi si puii la fel.

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

44 (edited by poly 15-12-2009 22:11)

Re: despre guppy

guppy sunt cu totul si cu totul speciali..au niste cozi superbe mai ales masculii..sambata ma duc sa-mi iau un acvariu...si as alege intre guppy si betta sa vad ce au si ce imi place......dar guppy nu mi se par pesti pretentiosi..mai ales  ca se reproduc foarte usor.... big_smile

:heart: -SABINA- :heart:

45 (edited by alen 15-12-2009 22:22)

Re: despre guppy

dar la betta nu ii trebuie filtru. si nu iti lua  2 masculi (daca iti iei betta) ca se bat. :furios: :furios: :furios: :furios: :furios: si apoi tu :cry: :cry: :cry:

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

46

Re: despre guppy

nici gand..qm sa iau 2 masculi..stiu ca sunt foarte agresivi... yikes si oricarui peste ii trebuie filtru chiar dak traieste si fara.... depinde de buzunarul fiecaruia... :rusine: pestele guppy din anima-album este al tau......?

:heart: -SABINA- :heart:

47

Re: despre guppy

Si eu am 2 pestisori guppy, pereche. Intr`un an sau mai bine zis intr`o vara oguppylina  mi`a facut vreo 50 de pestisori dintre care au trait doar cativai pentru ca femela ii manca si i`am separat de parinti sad .... Nasc pui vii....sau  ceva de genu. Si sunt foarte inteligenti. :pls:

:heart: ¤ Anyta ¤  :heart:

48

Re: despre guppy

Help!!!!!!!
Am mare nevoie de un sfat.Marturisesc ca nu sunt o experta in acvaristica(nu am cunostinte mai deloc).Am preluat treaba asta de la sotul meu care momentan este mai mult plecat.De vreo 2 saptamani insa mor pestii pe capete, in special guppy si dimineata am vazut si un xifo.
El tine guppy la un loc cu o parte din xifo. Pana acum nu au murit din xifo doar guppy.Nu vad nimic pete sau alte chestii. Doar ca li se face coada zdrente si o strang cumva parca se chircesc.(nu stiu daca este concludenta poza ).
Apa este schimbata saptamanal cam un sfert are filtre care la randul lor sunt curatate.Ma gandesc sa nu fie de la ultimul peste cumparat sa fi fost bolnav di de acolo restul.
Imi cer scuze daca am spus cine stie ce tampenii dar nu ma pricep.Vreau doar sa fac ceva pana nu mor toti pestii.

49

Re: despre guppy

e coada muscata..?

Adaugat: 12-01-2010 19:43

da...chestia sete ca mi-a murit o guppy care trebuia sa nasca si nu a putut si a murit....iar azi dim mi-a nascut alta..dar din pacate nu am gasit nici unul in acvariu.....acum astept la celelalte..

:heart: -SABINA- :heart:

50

Re: despre guppy

Imi pare rau sad si cat te bucurai ca trebuie sa nasca multe guppytze sad srry


Lasa ca pote iti nasc astea mai multi puisori....si tineo in maternitate cand sa nasca ....si daca zici asa noaptea :nani: puneo in maternitate pt orice eventualitate :rusine: