101 (edited by Latifa 11-02-2012 21:41)

Re: Probleme medicale la pisici

Daca are paraziti intestinali trebuie sa-i faci deparazitare interna. Mergi la veterinar..cel mai probabil iti va da niste pastile.

Singura problema este la administrarea pastilelor..este destul de greu si mai ai nevoie de ajutorul unei persoane. Ar fi de preferat sa-i administreze veterinarul pastila, daca se poate.

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

102

Re: Probleme medicale la pisici

Ce feluri de paraziti intestinali exista la pisici? :wis:

103 (edited by Iusty 11-02-2012 22:18)

Re: Probleme medicale la pisici

Uite aici :blb: .

www.4animale.ro/pisici/sanatate/parazitii-intestinali-la-pisici

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

104 (edited by Latifa 12-02-2012 13:54)

Re: Probleme medicale la pisici

Multumesc  :merci:

:wow: Cred ca e infestata cu toxacara cati  hmm
Azi o sa ma duc pana la medicul veterinar...

105

Re: Probleme medicale la pisici

Buna ziua, ieri cand am venit acasa mi-am gasit pisicuta prinsa in usa d la balcon ( usa era deschisa inclinata), am dus-o la veterinar i-a facut antiinflamatoare, injectie in caz ca ar avea hemoragie interna si perfuzie cu glucoza pentru a-i ridica temperatura corpului si m-au trimis sa fac o radiografie toracolombarosacrala. Am fost azi am facut radiografia, pisica nu are coloana rupta,nu pare sa aibe dureri, isi simte piciorusele din spate, le poate misca putin, dar nu poate sa mearga cu ele, le taraie dupa ea, doctorul unde i-am facut radiografia mi-a spus ca as putea sa-i dau niste antiiflamatoare acasa. M-am dus cu radiografia la cabinetul care i-a acordat ingrijire in prima zi pisicii, unde mi s-a spus ca trebuie sa ii fac niste infiltratii de 2 ori pe saptamana timp de minim o luna, mielograma, tomografie, si ca nu imi poate spune daca pisica se va face bine, deabia dupa 2 saptamani de infiltratii si tratamente se poate sa se observe un progres de 5%-10%, dar nu este sigur, si ca in loc de progres se poate sa ajunga mai rau.
A mai trecut cineva prin asa ceva? imi puteti da niste sfaturi?

106

Re: Probleme medicale la pisici

Din punctul meu de vedere, dacă nu are coloana ruptă are toate şansele să meargă din nou.
E posibil să fi stat foarte mult timp prinsă şi de aceea să aibă dureri, să nu meargă. Lasă-i puţin timp să se refacă, dar să urmeze şi un tratament. Din moment ce ea îşi simte picioarele, eu sunt sigură că o să îşi revină. Cât despre o hemoragie internă nu cred că este vorba. Depinde cât s-a zbătut.
De regulă pisicile sunt foarte "luptătoare" cu bolile şi se refac. Uneori după ce sunt muşcate de vreun câine sau au vreo boală gravă, arată de parcă urmează să moară, slăbesc, nu mai mănâncă, nu mai beau apă, dar după câteva zile îşi revin complet.

Eu am trecut printr-o experienţă asemănătoare cu un pui de căţel, doar că nu s-a prins în ceva, ci pur şi simplu dintr-o dată nu îşi mai simţea/mişca absolut deloc picioarele din spate. I-am făcut tratament destul de multă vreme şi apoi era complet vindecat.
Nu ştiu dacă tratamentul dat de doctorul veterinar la care ai fost cu pisica ta, este bun sau nu, dar mi se pare cam mult. Acum el ştie ce şi de ce a dat asta, dar dacă vrei şi îţi permiţi, mai mergi cu ea şi la un alt veterinar.

107

Re: Probleme medicale la pisici

Multumesc pentru raspuns, sper sa se faca bine pisicuta. Cred ca a stat cam 1-2 ore prinsa in usa. Azi ma voi duce si la alt veterinar, pentru ca si mie mi se pare prea mult ce a cerut veterinara de ieri, si cam scump. Sa vedem ce parere imi va da azi alt veterinar

Adaugat: 16-03-2012 14:34

Am fost cu pisicuta azi pentru alta parere la un alt doctor. Mi-a spus ca are niste vertebre deplasate, displazie si  i-am luat un antiinflamator Metacalm, pe care trebuie sa i-l administrez timp de 2 saptamani, dupa  care trebuie sa revin la cabinet pentru a incerca sa ii indrepte vertebrele, bazinul. Am inteles ca sunt  sanse sa isi revina   smile , ceea ce mi-a dat o doza de optimism. Aceasta varianta de tratament este mai accesbila din punct de vedere financiar, cealalta recomandare fiind peste puterile mele materiale. Sper ca totul sa fie bine  smile

108

Re: Probleme medicale la pisici

Ai făcut bine că ai mai  mers la un doctor. Eu pariez că pisica ta o să îşi revină  :k: . Te aştept cu un răspuns aici după ce termini cu tratamentul pisicii, să îmi spui cum se mai simte.

109

Re: Probleme medicale la pisici

Buna! Am si eu o mica nelamurire in legatura cu pisicutele cu epilepsie. Daca sunt sub tratament, este normal sa mai faca crize? Daca da, cat de des?

110

Re: Probleme medicale la pisici

Nu am avut deloc astfel de experienţe, dar cred că tratamentul nu elimină crizele, ci le mai răreşte. Nu este o boală ce se poate vindeca, dar se poate ţine cât de cât sub control cu pastile.

111

Re: Probleme medicale la pisici

Multumesc pentru raspuns. Pisicuta mea e bolnava de vreo 9 luni. De cand a inceput tratamentul nu a mai facut crize.. pana aseara. Am vorbit si cu veterinarul astazi, dar mi-a zis ca e normal sa mai faca si e bine ca nu a durat decat cateva secunde.

112

Re: Probleme medicale la pisici

N-ai pentru ce. E bine că nu a făcut crize atât de mult timp şi a durat şi foarte puţin.

113

Re: Probleme medicale la pisici

Daaa... Sper sa nu mai faca mult timp de acum incolo... Imi e foarte mila de ea.. :-<

114

Re: Probleme medicale la pisici

Salut!
Am găsit acum câteva zile o pisicuţă mică, pe care am îndrăgit-o imediat. M-am gândit s-o iau în casă, să-i dau să pape şi, de ce nu, să o păstrez, pentru că este pui şi este foarte frumoasă.
Neştiind ce să-i dau să mănânce, i-am dat cu o linguriţă (puţin forţat, pentru că la cât de slabă şi apatică era am crezut că nu rezistă) lapte puţin mai cald decât temperatura camerei şi bobiţe de pisici pe care le-am ţinut în lapte până s-au făcut moi. A vărsat tot ce i-am dat. Apoi i-am dat puţină apă din care a luat câteva guriţe, după care a vărsat, numai că de data asta a scos pe guriţă un vierme subţire şi lung de vreo 8-9 cm.
De dimineaţă a făcut şi caca pt. prima dată, moale.
Ieri  am plecat la şcoală şi am rugat-o pe verişoara mea să meargă cu ea la veterinar, era foarte slăbită şi m-a îngrijorat felul în care arăta.
Nu ştiu ce i-a făcut vet-ul, dar ieri a fost toată ziua somnoroasă şi slăbită, deşi am înţeles că a şi hidratat-o.
Mă interesa în special deparazitare să-i facă, pentru că m-a îngrijorat viermele ăla.
1. Se poate face deparazitare internă prin injecţie? Am înţeles că numai injecţii i-au făcut.
2. Ce să-i dau să mănânce şi cum s-o fac să mănânce? Nu dă niciun semn că ar vrea să pape. sad
3. Am înţeles că o să elimine viermii în materiile fecale. Până acum nu a făcut-o, şi nici nu mănâncă, este numai piele şi oase... la propriu.
Mă puteţi ajuta mai mult decât a făcut-o veterinarul sau trebuie s-o las să pape când vrea?

Gabriela

115

Re: Probleme medicale la pisici

Părerea mea este să te prezinţi în persoană cu pisica la un veterinar. Faptul că a hidratat-o nu e nimic rău. În general puii dorm mai tot timpul, iar dacă au mai fost şi la vetrinar , dorm şi mai mult  smile .
Nu este neapărat nevoie să elimine viermişorii prin fecale înainte de deparazitare. Dacă a scos prin vomă un vierme este mai mult decât evident că trebuie făcută deparazitarea internă. Eu zic să mergi pe pastile. O să îi dea un sfert dintr-o pastilă, apoi elimină viermişorii prin fecale. Operaţiunea se repetă peste 2 săptămâni.
Momentan pune-i o cantitate mică de lapte într-un castron mic. Poţi să pui şi un praf de sare.
Este posibil ca pisica să refuze mâncarea şi datorită viermişorilor plus că trebuie să se acomodeze cu tine, cu locul unde stă.
Cam ce vârstă are pisicuţa? Poţi pune o poză cu ea? Ce culoare au ochii ei acum?

116

Re: Probleme medicale la pisici

Pantera wrote:

Părerea mea este să te prezinţi în persoană cu pisica la un veterinar.(...)
Cam ce vârstă are pisicuţa? Poţi pune o poză cu ea? Ce culoare au ochii ei acum?

Pisicuţa a fost la veterinar, vet-ul a spus ca i-a făcut deparazitare internă, dar verişoara mea a spus că i-a făcut numai nişte injecţii. Eu am întrebat dacă se pot face deparazitări interne injectabile. smile
Medicul a spus că are aproximativ 3 luni, dar este subnutrită şi foarte slabă.
Deocamdată i-am dat cărniţă de pui, lapte, apă, bobiţe şi hrană umedă pentru juniori de la Whiskas cu gust de pui. I-am administrat cu seringa nişte lăptic la temperatura camerei, singură n-a păpat decât nişte cărniţă de pui fiartă (dar mult prea puţin) şi a dat câteva limbuţe în apă.

Gabriela

117

Re: Probleme medicale la pisici

Nu ştiu ce să zic de deparazitările cu injecţiie, dacă se fac sau nu. Pot să spun decât  că nu am auzit pe nimeni să fi făcut animalului său astfel de deparazitări şi eu mereu am apelat la pastile, la fel şi veterinarul la care îmi duc pisicuţele.

Pisica este mare, aşa că seringa şi forţatul cu mâncarea nu îşi are locul. Răsfaţ-o cu mângâieri ca să se acomodeze, cumpără-i pliculeţe cu mâncare umedă ca să i se deschidă apetitul, carne dacă ai, lasă-i la dispoziţie un vas cu apă şi unul cu bobiţe.
Dacă vrei nişte bobiţe care să îi deschidă apetitul (fiind atât de slabă, e clar că nu  mai ştie nici ce e aia mâncare tongue ) mergi la pet shop şi ia 500 g bobiţe pentru pisici mofturoase de la Royal. O să te coste între 10 şi 15 lei. Apoi poţi să o treci pe ce bobiţe vrei tu.
Când elimină fecale, fii atentă la ele, dacă scoate sau nu viermişori. Poate la primul scaun nu scoate, dar la al 2lea sau al treilea tot trebuie să scoată viermişori dacă i-a făcut deparazitarea.
Poate prietena ta nu a fost atentă când i-a băgat doctorul pastiluţa pe gât pisicuţei, dar dacă el a zis că a deparazitat-o înseamnă că aşa a făcut.
Nu uita să repeţi operaţiunea după 2 săptămâni.

În mod normal, peste vreo 2 zile, pisica trebuie să înceapă să mănânce singură.
Nu uita să ne spui ce mai face pisicuţa, iar dacă mai ai vreo întrebare, cu drag am să îţi răspund.

118

Re: Probleme medicale la pisici

Deci spui că o să înceapă să mănânce singură peste vreo 2 zile? I-am lăsat la dispoziţie (şi am scris şi mai devreme) tot ce ai scris tu, însă nu dă semne că ar vrea să mănânce.
În schimb miaună (ieri nu avea puterea să facă nici măcar atât) şi de dimineaţă a început să toarcă, lucru pe care nu l-a făcut de când am luat-o, semn că s-a acomodat cu mine, zic eu.
Acum, după ce i-am dat puţin lapte cu seringa (prin lateral, câte puţin, să nu se înece) văd că nu a mai vomitat. A făcut caca doar fooooarte puţin şi moale, asta înainte să-i dau lapte.
Mă bucură mult că nu are probleme cu câinele (bine, nici el nu are cu ea, că i-am explicat noi că-i mică şi bolnavă şi a şi pupat-o pe năsuc)... măcar atât.
P.S: Am aflat că a făcut şi caca cu sânge la vet, când i-a luat temperatura. Ce să fie?

Gabriela

119

Re: Probleme medicale la pisici

Dacă a tors, e semn bun. Continuă să vorbeşti cu ea şi să o mângâi.

Dacă îşi face nevoile, iar e bine. Ieri s-a simţit rău şi a fost şi la veterinar, iar din cauza medicamentelor, s-a comportat aşa, molâie, somnoroasă, dar de astăzi trebuie să îşi revină puţin câte puţin.
A făcut cu o cantitate mare de sânge? Nu cred că a fost o cantitate îngrijorătoarea, altfel veterinarul lua măsuri.
Nu te stresa de sângele respecti pentru că este normal şi mai ales dacă vorbim şi de viermişori.
Ai mei nu au viermişori dar au perioade în care elimină la final 2 picături de sânge, iar asta fie pentru că sunt constipaţi şi se sparge un vas de sânge când elimină fecalele, fie din cauza apei de la robinet (aşa că de câteva luni le dau doar apă plată tongue ), fie din cauza bobiţelor de proastă calitate (aici intrând chiar şi cele care apar la tv, din nefericire), plus că nu stau decât în casă şi asta le face să devină mai sensibile la anumiţi factori decât pisicile care stau pe stradă sau la curte.

O să vezi că pisicuţa ta o să fie bine :pup: .

120

Re: Probleme medicale la pisici

Sper ?i eu!

Adaugat: 09-06-2012 14:03

Pisicuţa mea nu dă niciun semn că vrea să pape, aşa că i-am mai dat cu seringa puţin lapte. În schimb doarme foarte mult, toarce, a prins şi ceva forţă şi a reuşit să sară pe canapea.

Gabriela

121

Re: Probleme medicale la pisici

Încă nu se omoară ea cu mâncatul, dar uite că dă semne că vrea să fie bine, sprintenă şi jucăuşă.
Să îmi spui şi mâine ce mai face.  big_smile

122

Re: Probleme medicale la pisici

Pisicuţei mele îi este din ce în ce mai bine!
Şi-a făcut nevoile aproape normal şi de data asta nu a mai făcut pe prosopelul pe care dormea, ci pe gresie.
Cred că trebuie s-o învăţ la nisip, dar nu ştiu cum. Cred că prima oară trebuie să cumpăr nisip şi să găsesc ceva în care să-l pun. big_smile
Foarte ciudat, ieri am ieşit cu ea până afară să văd dacă vrea să-şi facă nevoile acolo şi, surpriză, ne-am întâlnit cu băieţelul care o lăsase afară, fără apă şi mâncare. O adusese de la el de la şcoală şi bunica lui i-a spus că nu-l primeşte cu ea în casă... Ce oameni.
Încă nu vrea să mănânce, dar cred că o să mai insist eu. Aveţi vreo idee, cam ce să îi dau cu seringa?

Gabriela

123

Re: Probleme medicale la pisici

Nu îi mai da cu seringa. Ademeneşte-o cu ce îi place ei, cu ce ai văzut că a mâncat singură.
Astăzi chiar s-ar putea să te surprindă şi să o vezi mâncând singură.  big_smile

124

Re: Probleme medicale la pisici

Azi pisicuta mea a mancat cateva bobite si putina carnita de pui. Foarte putin din fiecare, dar macar a mancat singurica. Nu am mai insistat cu laptele si seringa.
A, si mai am o intrebare. Pisicuta am inteles ca are aprox. 3 luni, ce sa-i dau pentru purici? Ne-au terminat si pe mine, fiind sensibila la muscaturile lor, dar si pe caine.

Gabriela

125

Re: Probleme medicale la pisici

=gabriela094Cred că trebuie s-o învăţ la nisip, dar nu ştiu cum. Cred că prima oară trebuie să cumpăr nisip şi să găsesc ceva în care să-

Poti sa cumperi o litiera de la un petshop sau hypermarket si neaparat nisip pentru pisici.Nisipul pentru pisici este usor de curatat,foarte igienic si te fereste de tot felul de bacterii,microbi si alte "lighioane".Eu cand am adus-o pe Pufi in casa avea cam o luna si a invatat foarte repede unde este "toaleta"ei.Nu am facut decat sa-i pun nisipul in litiera si instinctul natural al pisicii a facut restul.Referitor la purici,intreaba vet-ul ce s-ar potrivi cel mai bine cu varsta ei.Eu iti recomand Frontline Combo,este un produs foarte eficient si se poate administra pisoilor incepand cu varsta de 8 saptamani.