1

Topic: Probleme medicale la pisici

Am o Persan Chinchilla de vreo luna( ea are vreo 4-5), o tin numai in casa, si inca un motanel de vreo 6 luni care sta pe afara si mai vine si prin casa( motanelul e cu vaccinul la zi). La inceput a avut motanelul purici si a luat si persana, dar i-am dus repede la veterinar si le-a facut deparazitarea. Dar azi, adica dupa cam 1 luna de la de parazitare, persana s-a bagat pe dupa mobila sau mai stiu eu pe unde si cred ca a luat pe ia niste puriceii( am dat si cu solutie prin casa) care vad ca au innebunit-o( motanu are zgarda anti-purici, ii luam si la persana dar e mica pt zgarda anti-pureci). Au innebunit-o asa incat se linge mereu in stanga in dreapta, ba se scarpina, ba se musca cu dinii si nu gasesc nici urme de pureci pe ea. Pe langa asta daca stau prea mult cu mainile pe ea incepe sa ma muste si sa miorlaie...se foieste in toate partile nu sta deloc locului. Daca are cineva o solutie va rog frumos sa ma ajutati.

2

Re: Probleme medicale la pisici

ai grija sa nu aiba probleme cu ficatul...cainele meu tot asa este. se scarpina intr-una si nu avea nici urma de purec. mergi cu ea la vet

3

Re: Probleme medicale la pisici

nu ma pricep, da dak se scarpina nu o avea vreo boala de piele? in orice caz, du-o la vet.

4

Re: Probleme medicale la pisici

si eu am o persana, dar nu am patit asa ceva. nu-mi dau seama ce ar putea sa fie. cert e ca nu e in regula. du-te cu ea la veterinar, sa nu fi facut vreo alergie ceva.

5

Re: Probleme medicale la pisici

pai ar putea avea raie, probleme cu ficatul, alergie, pureci (dar ai zis ca nu ai gasit)

cu ficatul poate sa aiba ca si oamenii. cand un om are probleme cu ficatul, ii ies pete pe piele, sau se scarpina...

6

Re: Probleme medicale la pisici

:pls:Ms, e foarte probabil sa fi avut ceva cu ficatul...el fiind mai mic cred ca s-a dat la mancarea de adults si nu cred ca i-a picat bine, oricum nu scapa de un control.:merci: msi din nou;).

7

Re: Probleme medicale la pisici

Stie cineva unde pot citi despre manevra de injectie intramusculara la pisici ? Am o birmaneza de 7 ani si cred ca are BVUP si tre s-o tratez injectabil si nu prea am bani ptr cabinet med. asa ca voi executa eu tratamentul. Va multumesc daca ma puteti ajuta.:bravo:

8

Re: Probleme medicale la pisici

eu sincer nu cred ca este o idee buna sa o tratezi tu, doar daca esti medic veterinar poti stii exact ce are si ce tratament trebuie sa faca...
daca, doamne fereste, se intampla ceva cu ea? n-ai sa-ti reprosezi? hmm

9

Re: Probleme medicale la pisici

shi in plus, ai zis k tu CREZI k pisik ta e bolnava de BVUP. dak are altceva shi i-ai facut tratamentu degeaba? mai ales k trebuie sa te consultzi neaparat cu un vet. ca el shtie cel mai bine ca sa faca.:ironic:

10

Re: Probleme medicale la pisici

probabil e o problema dermatologica. vezita la vet e necesara

In universul minunat al gandurilor...

11 (edited by iuha 01-07-2009 21:54)

Re: Probleme medicale la pisici

salut tuturor!
am si eu o mica intrebare!!!
am sterilizat aseara pisica si acum am probleme cu injectarea antibioticului. nu-mi permite sa ma apropii nici la 1m de ea. se face ghem si e "gata de lupta" la incercarile mele de a o prinde - mi-a raspuns cu o muscatura adanca a manii.

ma poate sfatui cineva ce sa fac? vetul mi-a zis sa-i fac injectie 5 zile, dar eu nici prima inca nu i-am facut!!!!

help de la eu si de la Gerica (asa o chiama) :-)

merci anticipat pentru orice sfat!!!!

12

Re: Probleme medicale la pisici

iuha wrote:

salut tuturor!
am si eu o mica intrebare!!!
am sterilizat aseara pisica si acum am probleme cu injectarea antibioticului. nu-mi permite sa ma apropii nici la 1m de ea. se face ghem si e "gata de lupta" la incercarile mele de a o prinde - mi-a raspuns cu o muscatura adanca a manii.

ma poate sfatui cineva ce sa fac? vetul mi-a zis sa-i fac injectie 5 zile, dar eu nici prima inca nu i-am facut!!!!

help de la eu si de la Gerica (asa o chiama) :-)

merci anticipat pentru orice sfat!!!!

eu zic sa vorbesti cu veterinarul si sa te sfatuiasca el ce sa faci. probabil ca e foarte speriata si traumatizata psihic, ca nu stie ce s-a intamplat cu ea si nu stie ca de fapt e spre binele ei. si a mea a fost tare speriata cateva zile dupa operatia de sterilizare. dupa aia incet incet a devenit ca inainte. suna-l pe veterinar si intreaba-l ce sa faci, ca sa nu te mai duci cu pisica dupa tine sa se streseze mai rau. poate vine el sa-i faca injectia sau daca tot nu reusesti probabil ca o sa te cheme la el
oricum, trateaz-o cu multa blandete si nu te supara pe ea, ia-o ususrel ca saracutza nu stie ce-i cu ea. succes mult, recuperare usoara si sanatate multa pisicutei! :pup: :heart:

13

Re: Probleme medicale la pisici

IUHA. eu am sterilizat o catelusa si care atunci cand o duc la medic pt vaccinari facela fel ca si pisica ta. asta se datoreaza faptului ca le sterilizeza pe viu fara anestezie. eu a trebuit sa o las acolo o zi si cand am luat-o am zis ca-l rupe pe medic. daca tu ai fost de fata la operatie poate avea ciuda pe tine.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

14 (edited by irinuks89 05-08-2009 19:40)

Re: Probleme medicale la pisici

mai..cum sa sterilizeze veterinarul un animal fara anestezie?
O sterilizare implica o operatie ( pielea este taiata cu bisturiul, se "umbla" in interiorul animalului, asta inseamna dureri foarte,foarte,foarte mari ), o operatie implica la randul ei anestezie
Da, normal ca patrupeul nu-l vede cu ochi buni pe vet, dar nu din cauza ca a fost sterilizat fara anestezie- nu exista asa ceva. Inainte de operatie, animalul este imobilizat, rasa o labuta de obicei, bagata perfuzie intravenos = toate astea nu-i fac nicio placere animalului. Da, normal ca nu ramane cu amintiri placute.
Pisicile sunt niste animalute mai sensibile... Biata pisica este speriata inca..derutata.. nu stie exact ce se intampla cu ea..si apoi daca isi da seama ca urmeaza ceva neplacut (numai la vederea seringii), cu siguranta se va opune. Dar totusi, la o adica, o pisica are vreo 5 kg (cu aproximatie..nu stiu greutatea exacta), iar o persoana adulta este de cel putin 10 ori mai mare, asa ca solutii exista. Se inveleste pisica intr-un prosop mai gros - labutele bine stranse, pentru a nu zgaria- si se face injectia... Daca ii e mila de animal, se duce frumos la veterinar cu pisica si gata circul...

15

Re: Probleme medicale la pisici

buna :* am sh eu o problema am o pisica de un an jumate sh d 2 saptamani imi face in pat.C i-as putea face?nu pot sa o dau poate avea probleme de sanatate? am incercat sa spal patul sa schimb asternutul aproape tot c e posibil dar am ramas fara idei neutral

Adaugat: 30-09-2009 22:37

am o pisica de un an jumate sh d 2 saptamani imi face in pat ?c pot sa ii fac ?este posibil sa aiba probleme de sanatate?sau este o razbunare?pls ajutati-ma

16 (edited by OBlonda 30-09-2009 21:44)

Re: Probleme medicale la pisici

De obicei pisicile fac in acelasi loc, se iau dupa miros, astfel incat patul tau a devenit wc pentru ea..spala cu solutii ca sa nu mai miroase deloc a urina, probabil a ramas mirosul impregnat in pat si e mai greu de scos...
Pentru mai multe intrebari scrie la topicul despre pisici, aici esti offline..

>>>>Alexandra<<<<

17

Re: Probleme medicale la pisici

l-am spalat sh cu otet dero balsam de rufe :|am dat chiar sh cu piper sa numai faca dar tot face neutral

Adaugat: 30-09-2009 22:44

o am de cand avea 2 luni sh nu am avut nici un fel de problema cu ea nu a avut 3 zile nisip sh nu a facut deloc:| sh akuma a apucat-o dintr-o data     ar putea avea legatura k ea a fost castrata sh nu a avut niciodata pui ?    am castrato pt k se dereglase hormonal d la pastilele pt pisici cand sunt in calduri

18 (edited by OBlonda 30-09-2009 21:51)

Re: Probleme medicale la pisici

Urina de pisica mioroase foarte tare.Chiar daca noi nu putem mirosi, ele pot.In pat e mai greu de scos mirosul, are bureti, e gros, e alta cand face pe un covor ,acesta fiind mai subtire se spala mai usor...

Adaugat: 30-09-2009 22:46

daizy03 wrote:

o am de cand avea 2 luni sh nu am avut nici un fel de problema cu ea nu a avut 3 zile nisip sh nu a facut deloc:| sh akuma a apucat-o dintr-o data     ar putea avea legatura k ea a fost castrata sh nu a avut niciodata pui ?    am castrato pt k se dereglase hormonal d la pastilele pt pisici cand sunt in calduri

E posibil sa fie si asta, sa aiba probleme de sanatate.Pentru asta ar trebui sa consulti medicul ce a sterilizat`o.Zii sa`ti zica urmarile sterilizarii, si daca a face pipi in pat e una din ele...Tu o zici ca si cum s`ar fi scapat pe ea..cred ca asta inseamna ca ar trebui sa faca pipi pe unde apuca, ca nu se poate tine si se scapa..
Dar mai e posibil ca in alea 3 zile in care zici ca nu a avut nisip si nu a facut deloc pipi, sa fi gasit alt loc sa faca si sa fi facut totusi in pat, in diferite locuri, urina sa se fi uscat si a ramas acel miros.Cred ca e imposibil sa nu faca pipi 3 zile, mai ales daca a baut apa si a fost hidratata...

>>>>Alexandra<<<<

19

Re: Probleme medicale la pisici

asta k nu a facut 3 zile pipi a fost de mult cand abia o luasem acuma e deja maricica deci eu una nu am gasit p nikaieri ud sau sa miroasa in acele 3 zile knd era ea mik. a da sh mai este o chestie am incercat sa ii fac un fel de pedeapsa sa o duc p balcon cu apa nisip si mancare sh iam dus o perna p care sa doarma am tinut-o o zi sh a facut sh in laditsa ei dar a facut sh p perna neutral c sa mai inteleg k e razbunare ?sau c ?

Adaugat: 30-09-2009 22:53

nu se scapa p ea......face absolut numai in pat cand ii vine sa faca in pat face nu in alta parte exceptand ziua aceea in care am dus-o p balcon sh a facut sh la ladita sh p perna

20

Re: Probleme medicale la pisici

Eu una nu stiu ce sa iti zic...nu am avut probleme de genul:|

:heart: PinK Angel :heart:

21

Re: Probleme medicale la pisici

pune-i o litiera si in litiera pune-i nevoiile care le face prin casa

Adaugat: 27-10-2009 18:21

pt. ca pisica se ia dupa miros :k:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

22

Re: Probleme medicale la pisici

..mda..ce sa zic,n-am avut problema asta niciodata sincer..darh..nah..anyway succes :X

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

23

Re: Probleme medicale la pisici

Pisica mea e constipata.Cum s-o ajut?Nu poate face scaune!!

24

Re: Probleme medicale la pisici

Consulta un veterinar!!! Urgent!

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

25

Re: Probleme medicale la pisici

Dar totusi mai e ceva care am uitat sa scriu:Are 2 luni am luat-o de vineri (18 d.)si stapana care mi-a dat-o  o franea cu altceva ,iar eu o hranesc cu whiskas.

Adaugat: 20-12-2009 17:54

Ajutor! ce sa fac? nu a  facut scaun de 3 zile! e din cauza ca nu am dat ei mancare uscata?