26

Re: Probleme medicale la pisici

E cazul sa o duci la veterinar neutral

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

27

Re: Probleme medicale la pisici

Am dus-o si acum tot nu face sad( a spuus a acum e bine dupa ce a consultato si i-a facut ceva

28

Re: Probleme medicale la pisici

Du-o la alt veterinar. hmm

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

29

Re: Probleme medicale la pisici

Am vazut ca nu facea la litiera dar o invat eu!Va multumesc pentru sfaturi! :merci:

30

Re: Probleme medicale la pisici

are o prietene un motan  si  te lasa sa pui mana pe el si sa te joci cu el dar te musca te zgarie uneori sare pe tine.  se joaca sau este semn de agresivitate? neutral ajtatzima pls am incercat bimpreuna cu priietena mea tot ce nea trecut prin cap sal"imblanzim" dar nu merge pls help

31

Re: Probleme medicale la pisici

am si eu o problema..pisica mea tuseste de cv vreme de parca ar vrea sa vomite..nu stiu.,are asa o tuse ciudata.......ce ar putea avea..?(raceala in nici un caz)

Adaugat: 22-01-2010 16:04

si i-am dat si pastilutze de viermisori...

:heart: -SABINA- :heart:

32

Re: Probleme medicale la pisici

sabina cum se simte   pisica , e mai bine si-a revenit ?  sper ca da :pup:

33

Re: Probleme medicale la pisici

DA.ACUM SE SIMTE MAI BN..NU AM MAI VAZUT-O TUSIND... wink multumesc de intrebare.. :pup:

:heart: -SABINA- :heart:

34

Re: Probleme medicale la pisici

Nu    prea ma pricep la pisici ar cred ca ar trebui sa o duci la    veterinar ca sa fii sigura  ca nu-i faci rau.

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

35 (edited by dorina 21-02-2010 19:53)

Re: Probleme medicale la pisici

Mi-am deparazitat pisica acum doua zile.A avut convulsii asemanatoare cu epilepsia.Veterinarul mi-a zis ca este de la paraziti.In urmatoarele doua zile a avut din nou crize.Daca aveti vreo informatie despre asa ceva va rog ajutati-ma.:(

Adaugat: 18-02-2010 09:01

Pisoiul meu a trecut pe fenobarbital.Acum nu mai are convulsii,dar nu pot sa cred ca are epilepsie asa fara sa-i faca cineva vreo analiza .Ar putea fi si alte situatii in care ar fi putut sa faca convulsii.Ce as putea sa-i fac?Cum as putea s-o ajut?S-a mai intimplat cuiva?

36

Re: Probleme medicale la pisici

De unde esti? Du.te cu ea la un spital de animale ceva, chiar este treaba serioasa si nu incerca ceva de pe site.uri sau mai stiu eu ce ca nu ai certituduinea ca este bine. Tot un doctor te poate ajuta...

Un spitz corcit cu pechinez (Bella) , 2 nimfulini (Mango si Ares). Ingerasii: un roborovsky (Pufu)    [ Sabrina ]

37

Re: Probleme medicale la pisici

este din cauza tratamentului pt deparazitare sigur!am mai auzit de asa ceva...mergi neaparat la medic cu pisoiul..!!!

^ :heart: Ello :heart: ^

38 (edited by poly 22-02-2010 20:37)

Re: Probleme medicale la pisici

da ar fi bine sa mergi la spital..

:heart: -SABINA- :heart:

39

Re: Probleme medicale la pisici

Am  fost la medic.Nenorocirea este ca trei medici mi-au spus ca trebuie sa i-a fenobarbital,doar dupa simptomele descrise,si fiecare mi-a recomandat un alt dozaj.Urmez sfatul celui care mi-a prescris dozajul cel mai mic,dar tot as vrea sa stiu sigur daca  epilepsia e reala.Ar fi mare pacat sa-l tin toata viata cu droguri si poate degeaba.Apoi se mai intimpla sa nu vrea sa le ia.E foarte greu.Medicii spun ca nu am ce analize sa-i fac.

40

Re: Probleme medicale la pisici

off... sad imi pare rau pt pisicutza...hai sa-ti zic:eu nu stiu exact ce a avut pisi tau si cum s-a manifestat,dar am intrebat pe cineva foarte cunoscut care stiu ca a avut probleme cu pisica si mi-a zis ca asa crede,ca a fost ca un fel de epilepsie..deci pisica persoanei respective,a facut convulsii,spume la gura,avea gura inclestata si vroia sa stea numai la intuneric...i-a dat cate putin ulei,si pana la urma si-a revenit! au trecut cativa ani de atunci...Nu stiu sigur daca e reala epilepsia la pisici,sau daca acele convulsii se numesc epilepsie...dar cert e ca s-a intamplat!Daca ti-am fost cu ceva de ajutor,ma bucur... smile

^ :heart: Ello :heart: ^

41

Re: Probleme medicale la pisici

Multumesc pt. atentia acordata Acum tin legatura cu un dr. care sper ca ma va ajuta.Pisi acum e bine dar i-a tratament.Daca stie cineva trucuri de dat tablete pisicilor ajutati-ma va rog.Trebuie sa-i dau tratament in fiecare zi si ma descurc destul de greu.acum ii dizolv pastila in putin lapte dar daca la inceput il lua cu placere azi a cam facut figuri.MULTUMESC!

42

Re: Probleme medicale la pisici

Am un motanel birmanez. De doua zile are diaree...nu are pofta de mancare si toata ziua doarme...nu raspunde mangaierilor mele..nu mai toarce. El mananca numa conserva foarte rar bobite. As vrea sa stiu ce as putea sa ii dau de mancare sa ii treaca diareea sau ce medicamente sa ii i-au sa ii treaca diareea.

43

Re: Probleme medicale la pisici

alexandra cred ca ar trebui sa il duci repede la un medic veterinar pentru ca din ce spui tu nu are numai diaree...daca nici nu papa si doarme continuu cred ca e ceva mai grav  neutral in orice caz...sa-i dai apa neaparat sa nu se deshidrateze, iar daca nu are pofta de mancare nu stiu ce ai putea sa-i dai de papa, macar un medic poate sa-i puna perfuzie pana stabileste un tratament sa-si revina. Stiu ca maine e duminica si e greu sa gasesti vreun cabinet deschis dar nu te descuraja si cauta pe net programe...sunt cabinete in care se lucreaza si duminica vreo doua ore, sau sa faci rost de numarul de telefon al vreunui medic

44

Re: Probleme medicale la pisici

Buna,

Tocmai am gasit 3 pisicute aruncate intr-o padure, intr-o cutie de prajituri jumatate acoperita cu folie.

Unul singur nu are embrion, dar ceilalti au embrionul proaspat.

Probabil au fost fatate de cateva zile cu siguranta.

Deasupra lor roiau foarte multe muste de alea negre mari si le-au umplut de larve. Le-am spalat.

Am mers la un cabinet veterinar de indata cu acestea.

Ne-a dat un sampon anti parazitar, le-am spalat cu el, le-au cazut larvele in timp ce le spalam, doar ca una dintre pisicute elimina pe fund ceva portocaliu, dar nu pica, ci ramane asa in fund. O fi mat? Intestin sau elimina ele ceva dupa ce fata. Aveti idee?

Era ca un fel de balonas care s-a spart. Asa fac ele caca? Fac caca la 2-3 zile?

45

Re: Probleme medicale la pisici

Orice animal elimina fecale. Cand sunt cu mama lor, ea ii linge si astfel ei raman curati. Incearca cu o batistuta umeda (cu apa, nu cu ceva solutie!) sa ii stergi si vezi ce se intampla. Daca ar iesi intestinele, probabil ca ar curge si sange.
Mult succes!

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

46

Re: Probleme medicale la pisici

Nu curge sange. S-a spart chestia aia. Ca un balonas. Inca mai are in fund acolo ceva.

Daca era pisica ea probabil ii lingea la fund.

Acum, nu stiu cum arata matele de pisica si sper sa nu fi patit ceva.

47

Re: Probleme medicale la pisici

Sterge delicat pisica cum ti-am spus si scrie ce se intampla

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

48

Re: Probleme medicale la pisici

Am sters, a disparut pentru cateva secunde si apoi a iesit din nou, dar si cu foarte putin sange pe ea.
Este umflata acolo. Nu stiu ce sa ii fac  sad

49

Re: Probleme medicale la pisici

Cel mai bine ar fi sa mergi urgent la un medic veterinar. Daca e ceva grav, medicul va trata pisica, iar daca nu e grav, macar te linisteste si iti spune exact ce are pisica. Mult succes!

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

50

Re: Probleme medicale la pisici

Pana la urma am vorbit cu un doctor veterinar. Mi-a spus sa nu imi fac griji pentru ca sunt fecale intalnite la nou nascuti. I-am spus ca este si umflata acolo si mi-a spus ca acestea sunt acide si ca din acest motiv este inflamata.

Mi-a spus sa il spal macar o data pe zi cu apa calduta si sapun, cu ceai de musetel si sa ii cumpar un unguent.