151

Re: Probleme medicale la pisici

Buna. E prima data cand scriu pe un forum, si asta pentru ca motanul meu de 10 luni a cazut de la etajul 5. Tin sa mentionez ca sunt in maroc si ca aici resursele sunt limitate, orecum si medici competenti. Hai sa va povestesc pe scurt cum s a intamplat nenorocirea......vin de la munca, tzutzu(motanelu lu mamica) ma intampina la usa ca de obicei, ii dau mancarea preferata, ficatei, ne facem numarul de mangaiat si alintat si mergem la culcare la 8 dimineatza. Totul bine si frumos pana aici..... Geamul blestemat e glisant si era deschis de 2 degete ca de obicei. Ma trezesc dupa 9 ore de somn si il caut pe tzutzu sa mergem sa ne spalam pe ochi....... Nu mi venea sa cred ca nu raspunde, poate se ascunde, l am strigat si degeaba, el nu era in casa. Am coborat sa l caut desi imi pierdusem orice speranta.... Si l am gasit facut ghemotoc,plouat, cu sange pe bot, dar respira. Atunci m am enervat maxim, vine un nene si imi spune ca e de vreo 5 ore acolo...... Ce fel de om sa fi sa vezi un animal in cadere si sa l lasi acolo sa moara, nu caut ca arunc vina sunt si eu foarte vinovata ca nu m am documentat mai bine despre pisici si inaltimi, dar in momentul ala imi venea sa sar la gatul lu nenea ala. De urgenta am sunat doctorul si am plecat spre el, la cabinet ni s a spus ca nu are nimic rupt, doar barbia taiata si vreo 2dintisori lipsa si un membru putin dislocat. Ni s au pus perfuzii, am stat 2 ore la cabinet. Acum suntem la 4 zile de la nenorocire si tot nu vrem sa mancam....o data pe zi daca mananca el singurel, dar nu foarte mult. Il hranesc cu siringa si nu stiu ce as putea sa i mai dai, momentan am conserva pate diluata cu apa. Merge singurel la nisip,schiopatand, dar totul curat si normal. Ma ingrijoreaza faptul ca nu mananca si ca doarme toata ziua, e normal sa fie asa dupa 4zile?

152

Re: Probleme medicale la pisici

buna ziua...
cineva din galati care si-a sterilizat/castrat pisica/motanul?
mi-ar prinde bine niste recomandari

153

Re: Probleme medicale la pisici

Hey!Am probleme cu o pisicuta de la Tara nu am mai mancat de duminica dimineata.Este grav din moment ce are si puiuti.Ce ar trebui sa ii dau?Iau dat lapte cu paine si ciorba si imi Este frica a slabit mult.Ea  este a matusii mele iar bunica are una si e mai batrana ca aceasta si nu are nimic e grasa si are si ea un pisoias.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

154

Re: Probleme medicale la pisici

Nu suntem in masura sa iti dam sfaturi.Cel mai bine ar fi sa mergi la un veterinar  smile Si este normal sa slabeasca daca are pui,dar daca zici ca nici nu mananca... hmm

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

155

Re: Probleme medicale la pisici

Multumim!S-a facut bine si a mancat a doua zi,are 3 pisoiasi draguti pe care i-a ascuns din nou dar e bine.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

156

Re: Probleme medicale la pisici

Buna ziua,

Pe data de 23 august,am gasit un puiut de pisica
abandonat in soare, pe un spatiu verde din cartierul Aviatiei.
Mai intai l-am auzit,fiindca tipa din toata fiinta lui
de copilas abandonat, care nu stie ce i se intampla.
Abia dupa aceea l-am vazut si nu am putut
trece mai departe...era un suflet ce tipa dupa ajutor!

L-am luat si l-am dus la veterinar unde a scapat de puricei
(avea atat de multi purici,ca-i intrau in nasuc si in ochisori)
Acum e deparazitat extern,curatel,frumusel si va rog sa il lasati
sa suga si el la o pisica care a fatat de curand,
macar 3-4 saptamani.
Vom asigura hrana pisicutei mama,
pe intreaga perioada in care va fi alaptat
si micutul nostru.
Va rog din tot sufletul!

Dupa cele trei saptamani ,vom infia puiutul
de care ne este tare drag.
Din pacate ,suntem plecati de dimineata pana seara
la servici si nu-l putem hrani asa cum numai o pisica poate.

Va multumesc frumos!

157 (edited by carmeryne 07-11-2013 13:42)

Re: Probleme medicale la pisici

Se pare  ca cei trei pisoiasi ai lui Pitty vor ramane in grija noastra,acum cateva minute am ajuns acasa si am aflat ca ea,saraca,abia se chinuie sa traiasca,se pare ca ar fi fost otravita sad  Totul s-a intamplat atat de repede,mai ieri era bine.
Si daca sunt slabe sanse ca tratamentul sa isi faca efectul...cu ce as putea hrani puii? Dragii de ei au in jur de o luna,nu cred capt manca hrana solida..
Oh...ce se mai intampla in lumea asta...Saraca...la fel ca si Kitty,motanul,era extrem de inteligenta,intelegea orice ,si stia sa se faca ascultata,ca sa spun asa.
Pacat..

158 (edited by mereana28 02-01-2015 12:52)

Re: Probleme medicale la pisici

Am un motanel albastru de rusia, de sarbatori am fost la tara si i-a placut la nebunie acolo, insa de cand ne-am intors este destul de trist, insa astazi nu a mancat nimic, doarme non stop si tremura, de obicei cand tata venea acasa , el auzea usa si fugea imediat si se urca pe umarul lui, iar acum este indiferent, nu stiu ce sa fac cu el si niciun medic nu e la cabinet. Va rog mult sa ma ajutati! E urgent!
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 02-01-2015 12:52[/merge_posts_bbcode]

Am uitat sa mentionez ca noi inainte sa plecam am dat cu niste otrava pentru gandaci, dar am spalat pe jos cand ne-am intors . ar putea fi otravut?

Atunci cand te iubeste un animal , aceasta iubire este.....NECONDITIONATA :heart: :heart: Gogosica , sufletul meu :heart:
Gogosonul, inca parte din viata mea sad
*(Stefi)

159

Re: Probleme medicale la pisici

Incearca sa ii dai albus de ou.Daca nu mananca singura,da-i cu seringa.

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.