126

Re: Probleme medicale la pisici

Mulţumesc frumos! Mă duc azi să cumpăr, sunt foarte curioasă..

Gabriela

127

Re: Probleme medicale la pisici

Eu am folosit Parakill pentru purici, dar m-a scăpat de ei în 24-48 ore. Costă în jur de 20 lei.
Cât depre nisipul din litieră, alege nisip silicatic (gen cristale) este super. Eu îl schimb 1/săptămână şi am 4 pisicuţe  tongue . Absoarbe foarte bine, reţine mirosul, cristalele se refac...multe avantaje.

128

Re: Probleme medicale la pisici

Pentru că pisicuţa mea nu îşi revenise complet, am mers la doctorul la care a fost verişoara mea cu ea şi am întrebat dacă i-a făcut deparazitare până la urmă, pentru că, dacă îi făcuseră, nu o făcuseră cum trebuie: nu elimina nimic, nu avea pofta de mancare cum are acum etc. După ce am dat o grămadă de bani DEGEABA, că nu i-a făcut lucrul pentru care am dat bani, am primit replica "Nu oricine îşi permite să întreţină un animal".
Ieri, aflând, am plecat cu pisicuţa la ISRAVET, unde i-au făcut deparazitarea internă. RECOMAND acest cabinet cu toată căldura! Azi a eliminat un viermişor şi a păpat o grămadă de orez cu cărniţă şi bobiiiţe!  big_smile
E foarte ataşată de căţel.
Aici, la prima lor întâlnire:
http://i.imgur.com/vDpGT.jpg
Şi dormim împreună:
http://i.imgur.com/yuzS6.jpg
http://i.imgur.com/dgVs8.jpg
http://i.imgur.com/Y9sZK.jpg
http://i.imgur.com/IvRkt.jpg

Gabriela

129

Re: Probleme medicale la pisici

sunt tare scumpi. sa-ti traiasca! :hug:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

130

Re: Probleme medicale la pisici

Foarte drăgălaşi  big_smile !
Ai făcut foarte bine că ai mers la alt veterinar.
Şi eu trebuie să le fac deparazitarea internă pisicuţelor mele. Le-am luat ieri pastiluţe aşa că fug să le cântâresc şi le dau pastiluţele.
Să ne mai spui ce se întâmplă cu pisicuţa  big_smile

131

Re: Probleme medicale la pisici

Ştiu că o să sune ciudat, dar pisicuţa mea scoate sunete ciudate când mănâncă. Sunetul aduce a scrâşnit din dinţi, cel puţin asta cred eu că este, sună exact ca atunci când se arde becul. Ea acum mănâncă normal şi este bine, cel puţin eu aşa cred. Deşi este slabă rău, are o burtică foarte cute, a mai luat câteva zeci de grame sigur. Are permanent poftă de mâncare, papă des, bea multă apă... e de bine, cred. big_smile

Gabriela

132

Re: Probleme medicale la pisici

Nu cred că este cazul să te stresezi de sunetul respectiv. Mă bucur că este mai bine acum şi că mănâncă.

133

Re: Probleme medicale la pisici

Salut din nou!
Pisicuţa mea nu mai scoate acel sunet care mie sincer îmi dădea fiori, mănâncă normal, bea apă normal şi s-a învăţat şi la litieră!
A luat mult în greutate, se simte şi se vede, este foarte vioaie şi jucăuşă şi mă iubeşte mult. Mă cam atacă în somn când mişc din degetele de la picioare şi muşcă al naibii de tare, dar mi-e atât de dragă că parcă nici nu mai simt.
Mulţumesc pentru sfaturi, au însemnat mult de tot pentru mine, care nu am mai avut de mult pisică şi mai ales nu am mai avut una cu probleme.
Este încă slabă, i se simt oasele, dar bănuiesc că în doar câteva zile ar fi anormal să fie altfel.
Îmi pare rău că medicii nu i-au dat şanse prea mari, însă ea a vrut să trăiască şi a luptat, pentru că ea seamănă cu mami, e o luptătoare. Presupun că din moment ce a început să mănânce normal, să meargă la litieră regulat şi să fie vioaie nu se mai pune problema de murit din cauză că e slăbuţă, nu?

Gabriela

134

Re: Probleme medicale la pisici

Din moment ce mananca, se joaca nu se pune problema de murit. smile

Multa sanatate pisicutei si va respect pentru ca ati luptat impreuna cu ea!

"Adevaratele infrangeri sunt renuntarile la vis."

135

Re: Probleme medicale la pisici

gabriela094 wrote:

Salut

Bravo,ma bucur sa aud ca este bine!In general ,pisoii nu sunt foarte grasi,asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji!Acum nu ai de facut decat sa-i asiguri multa dragoste, mancare de calitate,apa ,si periodic o vizita la vet pentru consult si tratamentele periodice(vaccinuri ,deparazitare interna si externa,etc).Sper sa te bucuri cat mai mult timp de prezenta ei! smile

136

Re: Probleme medicale la pisici

Vaaaaaaaaaai  tongue  tongue cum să se pună problema de murit doar pentru că este slăbuţă. Pisicile sunt exagerat de luptătoare când vine vorba de viaţă  big_smile . Sunt pisici de zici că nu prind minutul următor, iar în câteva zile le vezi alergând.

Tu acum te agiţi din cauza primelor zile cu ea când era suferindă, dar acum este bine. Nu te aştepta să devină o grăsună tongue . Şanse să devină grăsuţă apar abia după teva luni de la sterilizare sau poate după mulţi ani de viaţă sau dacă are în genele ei să fie o gurmandă, altfel pisicile se învârt undeva pe la 3-4 kg.
Peste o săptămână şi jumătate să îi mai faci deparazitarea internă, în funcţie de greutatea ei. Găseşti de cumpărat pe la farmaciile veterinare, pet-shopuri sau mergi din nou cu ea la veterinar. Eu zic că e musai să faci asta ca să fii sigură că nu mai are viermişori.

137

Re: Probleme medicale la pisici

@Tessa, mulţumesc frumos! Coincidenţă sau nu, aşa o cheamă şi pe fetiţa mea, Tessa! O mai strig şi Tess sau Tessy.  tongue  Când am adus-o am crezut că este surdă pentru că nu răspundea la pis pis, acum vine alergând. big_smile

Gabriela

138

Re: Probleme medicale la pisici

Sa va traiasca si la fel, multe, multa sanatate!  :pup:

"Adevaratele infrangeri sunt renuntarile la vis."

139

Re: Probleme medicale la pisici

@Pantera, cu o s?pt?mân? înainte s-o g?sesc pe ea, motanul m?tu?ii mele a fost lovit de ma?in? ?i cum nimeni altcineva nu putea s? mearg? cu el la vet, am fost eu. Nu i se mai putea face nimic, avea picioru?ele din spate rupte, nu mai sim?ea nimic, avea temperatur? (hemoragie intern?) ?i avea ni?te dureri groaznice. A?a c? l-am eutanasiat, ca s? nu mai sufere, pentru c? puteai vedea în ochii lui cât de mult se chinuie. S? stau acolo, ?inându-l de l?bu??, mângâindu-l pe cap, în timp ce respira pentru ultima dat?, s?-i v?d ultimele contrac?ii ale mu?chilor, s?-l privesc pentru ultima dat? în ochi?orii ?ia blânzi, a fost dureros ?i traumatizant. ?i nu mai vreau s? trec prin asta niciodat?, pentru c? eu m? ata?ez de animale foarte repede. ?i sincer, nu ?tiu câ?i ar fi avut puterea s? fac? ce am f?cut eu.

Adaugat: 16-06-2012 23:39

@Tessa, nu-mi vorbi cu "dvs", că am doar 17 ani... tongue  :hug:

Gabriela

140

Re: Probleme medicale la pisici

Gabi ma bucur mult pentru pisicuta smile te-am urmatir din "umbra"  tongue  e frumoasa foc si ma bucur ca Jimmy se intelege cu ea smile sa iti traiasca si sa fie sanatoasa  :heart:

- Bianca

141

Re: Probleme medicale la pisici

Mulţumesc frumos, Bianca!

Gabriela

142

Re: Probleme medicale la pisici

buna seara.
am o pisica birmaneza in varsta de 11 ani de ceva timp ii cam curge un ochisor.
stie cineva de la ce ar putea fi si ce sa-i fac?
multumesc.

2X :perus: 1X :malex: 1X :pisica: 2x :caine:

143

Re: Probleme medicale la pisici

Un prieten a gasit un pui de pisica de mai putin de o luna(ca varsta) ,dar e plin de purici...Ce poate sa ii faca? hmm

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

144 (edited by carmeryne 14-07-2012 20:37)

Re: Probleme medicale la pisici

Daca te referi la purici...sa-l dea cu praf.... eu folosesc anti-poux van.
Cateva dintre pisicile mele le am de pe drum.
  Daca vedeam ca au purici,le dadeam bine cu praf,dupa care le tineam o noapte intr-o ladita sa-si faca efectul...de obicei tine o luna..
In rest,sa-l ingrijeasca,hraneasca,iar daca nu vrea sa-l tina pentru foarte mult timp,sa-i gaseasca un stapan.

145

Re: Probleme medicale la pisici

Si merge si la pisoi asa mici? smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

146

Re: Probleme medicale la pisici

Sigur,dar sa nu fie dat cu mult praf. Depinde cat de greu este pisicul.La el ar merge aproape un gram.
(Minim un gram pe kg.Asa scrie pe cutia prafului pe care-l folosesc.)

147

Re: Probleme medicale la pisici

Dar la contraindicatii scrie sa nu se utilizeze la animalele mai tinere de 1 an
CONTRAINDICAŢII
A nu se aplica direct pe leziuni cutanate.
Nu se utilizează la animale tinere sub 1 an,  debilitate sau constipate, la cele cu ciroză hepatică sau boli infectioase acute. Nu se utilizează în caz de hipersensibilitate la substanţa activă sau la oricare dintre excipienţi.  Nu contaminaţi cu produs apa de băut sau hrana animalului.

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

148

Re: Probleme medicale la pisici

Nu stiam,pe prospect scrie ca se poate da la orice varsta.Cred ca depinde si de "ingredientele" pe care le contine...

149 (edited by gaby354 15-07-2012 10:48)

Re: Probleme medicale la pisici

Si are voie sa ii faca baie de la varsta asta? smile
EDIT:Pisica are cam 1-2 saptamani,nu stiu de ce credeam ca are o luna

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

150

Re: Probleme medicale la pisici

Eu zic ca ar trebui sa mai astepte putin...fiind mica ,variatiile de temperatura o pot imbolnavi.Dar,daca este neaparata nevoie,ii poate incalzi putina apa si sa-i faca baie intr-un loc calduros.Dupa ce o scoate din apa,sa o stearga imediat cu un prosopel dupa care s-o usuce usor cu un uscator.Dupa ce s-a uscat bine,o poate pune intr-un loc calduros,sa se odihneasca.
Ar trebui sa evite sapunurile,gelurile,samponul....pot cauza afectiuni la ochi,urechi.Ii poate face baie ori in apa "chioara" ori cu un sampon special care se gaseste la magazinele de specialitate.

Adaugat: 15-07-2012 12:14

P.S. Ii poate face baie intr-un lighenas mic,pe fundul caruia sa-i puna un prosopel,sa nu alunece.Trebuie sa o bage usor,ca sa nu se sperie,sa o ia ca pe o joaca.