151

Re: Bichon Havanese

Buna ziua ! Sunt noua pe acest forum si as fi vrut sa imi spuneti si mie ce rasa este exact catelusa mea.. unii spun ca bichon havanese, cei de la care am cumparat-o spun ca shih-tzu , mi-ati fi de folos. Va multumesc !

152

Re: Bichon Havanese

seamana mai mult cu un shih-tzu dar nu cred ca este rasa pura.

Animalele sunt lumea mea! :heart:

153

Re: Bichon Havanese

Rasa pura o atesta numai pedigree-ul. Daca nu are,poti spune ca e un metis de  Shih-tzu

- Bianca

154

Re: Bichon Havanese

multumesc pentru raspunsuri ! oricum ar fi este o scumpete si nu are importanta..probabil este un mix intre bichon havanez si shih-tzu , are constructia de shih-tzu si botul de la bichon..

155

Re: Bichon Havanese

Poze noi cu Sara :hihi: (in curte) smile

http://i1158.photobucket.com/albums/p618/gaby9641/DSCF0470.jpg
http://i1158.photobucket.com/albums/p618/gaby9641/DSCF0469.jpg

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

156

Re: Bichon Havanese

e foarte frumoasa,sa-ti traiasca!

Animalele sunt lumea mea! :heart:

157

Re: Bichon Havanese

Multumesc! big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

158

Re: Bichon Havanese

Buna..imi poti spune daca acesta este bichon havanez..codita o tine intoarsa..are 2 luni si se potriveste descrierii...daca nu iti poti da seama mai revin q poze...ms:*

159

Re: Bichon Havanese

cred ca este un metis de bichon havanese,numai pedigreeul arata daca este de rasa pura big_smile

Animalele sunt lumea mea! :heart:

160

Re: Bichon Havanese

Am si eu o catelusa pe nume Lady, de 6 luni. Am primit-o de la o ruda, mi s-a spus ca e o bichon. Cred  ca e bichon havanez. Am dreptate? :k:  :caine:
In primele doua poze are 6 luni, in restul pozelor are 3 luni. :caine:

L A D Y
L A D Y
1D

161

Re: Bichon Havanese

Bun venit!Imi pare rau,este metis,are ceva de bichon in el,dar nu e..Conteaza sa fie sanatos! smile

-Ioana-

162 (edited by dydydea 08-12-2012 15:04)

Re: Bichon Havanese

:caine: Aici discutam despre bichonii nostri!Dimineata :bd:  pana seara :nb:
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-12-2012 15:00[/merge_posts_bbcode]

Rasa:Bichon Havanez- Bichon Havanais- Bichon Havanese
:caine:



Tara in care este inregistrat: Cuba
Inaltime: mascul 28 - 32 cm; femela 28 - 32 cm
Greutate: mascul 4 - 6 kg; femela 4 - 6 kg
Culoarea parului: crem deschis sau inchis; gri sau alb cu pete din aceste culori; culoarea havanei; alb curat
:floare:


Caracteristici:
Caine de talie mica, cu corpul potrivit de robust, capul proportionat, botul destul de sub subtire, nasul negru, obrajii plati, craniul plat, fruntea putin ridicata: ochii destul de mari, de preferinta negri, usor migdalati, sunt foarte expresivi; urechile ascutite atarna pe langa cap formand un fald usor, putin ridicat. Trupul este mult mai lung decat inalt, pieptul adanc, spatele drept. Coada este ridicata, purtata in forma de crosa, garnisita cu par lung, matasos.
Picioarele sunt drepte si uscate, labele destul de alungite. Parul neted, potrivit de moale, se prezinta in smocuri care tind sa se uneasca la extremitati.



Origine: :heart:  :heart:  :heart:  :heart:
Nu este prea raspandit. Asupra originii sale nu se stie prea mult. Se presupune ca, cu mult timp in urma, cativa tarani au adus in Argentina caini de rasa boloneza care, incrucisati cu un mic Caniche, au dat nastere unui nou tip de bichon. Ajuns in Cuba, sub dominatia spaniola, acesta a luat numele de havanez.
O alta ipoteza este ca Bichonul Havanez ar proveni dintr-un maltez adus in Antile de spanioli. In anumite tari, Bichonul Havanez este numit "Caine de matase din Havana".



Temperament:
Este un caine inteligent, vioi, gratios, atasat si credincios. Este cel mai popular caine din Havana.



Utilizare:
Excelent caine de apartament si insotire.
:caine:


Stiai ca:
Bichonii havanezi se deschis la culoare odata cu inaintarea in varsta.

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 08-12-2012 15:04[/merge_posts_bbcode]

Bichonul Frise este un caine pufos, mic si robust , al carui temperament vesel este evidentiat de coada pufoasa, purtata obraznic peste spate, dar si de expresia curioasa a ochilor sai caprui.

Istoric si origine

Bichonul Frise a aparut prima data in sec. XIV, prin incrucisarea intre Barbet Water Spaniel si Poodle. El a fost comercializat de marinarii Spanioli si a devenit cainele favorit curtilor regale Franceze in secolul XVI. El a fost un caine foarte popular, folosit si in reprezentatiile de circ. Astazi, Bichonul Frise este in primul rand companion si caine de spectacol, de expozitii.

Aspect exterior si dimensiuni

Bichonul Frise este un caine pufos, mic si robust , al carui temperament vesel este evidentiat de coada pufoasa, purtata obraznic peste spate , dar si de expresia curioasa a ochilor sai caprui. Talia este de 23-30 cm pentru masculi, si 23-28 cm femelele, cu o greutate de 3-5 kg.

Capul are ochii foarte expresivi, curiosi, alerti, de culoare caprui inchis, asezati astfel incat sa priveasca drept inainte. In jurul ochilor, pielea trebuie sa fie pigmentata in negru, pentru a accentua expresivitatea ochilor. De asemenea, genele trebuie sa fie negre. Pigmentatia partiala, sau lipsa pigmentului pe conturul ochilor da o expresie insipida, care este considerata greseala. De asemenea ochii de alta culoare decat negru sau caprui inchis sunt penalizati sever. Urechile sunt cazute, acoperite cu par lung, unduios. Urechile trase in fata, catre nas trebuie sa ajunga la jumatatea botului, ca lungime. Sunt prinse ceva mai sus de nivelul ochilor si destul de in fata pe craniu, astfel incat, atunci cand cainele este in alerta, ele incadreaza foarte bine fata.

. Craniul este usor rotunjit, permitand un camp vizual larg. Stopul este usor definit, botul are o lungime de aproximativ 3/5 din lungimea craniului, considerand lungimea botului de la stop la nas, iar cea a craniului de la stop la protuberanta occipitalului. Falcile sunt puternice, mai ales cea inferioara. Trufa este proeminenta si intotdeauna neagra. Buzele sunt subtiri, negre, niciodata lasate. Muscatura este in foarfece.

Gatul este arcuit si purtat mandru, sustinand capul drept. Linia superioara este dreapta, exceptand o usoara arcuire musculara in dreptul salelor. Pieptul este bine dezvoltat si suficient de larg incat sa permita miscarea libera, lejera a membrelor anterioare. Cel mai jos punct al toracelui atinge cel mult nivelul coatelor.

Cutia toracica este moderat arcuita si extinsa posterior pana la salele scurte si musculoase. Sternul este bine evidentiat si putin inaintea punctului umarului. Linia inferioara a trunchiului este usor ridicata posterior. Coada este bine imbracata in blana, , asezata la acelasi nivel cu linia superioara si curbata gratios pe spate , astfel incat parul din coada atinge spinarea. Membrele anterioare prezinta spata, bratul si antebratul de aproximativ aceiasi lungime. Umerii sunt inclinati posterior, la un unghi de aproximativ 45 grade. Umarul este bina plasat spre inapoi, astfel incat cotul este plasat exact sub greaban. Membrele au scheletul mediu dezvoltat, cu razele osoase drepte, fara curburi, cu coatele bine apropiate de corp. Chisitele sunt usor oblice, fata de verticala. Pot apare piinteni, dar ei se indeparteaza usor chirurgical. Labele picioarelor sunt compacte, rotunde, asemanatoare cu cele ale unei pisici , indreptate spre inainte, fara devieri spre exterior sau interior. Pernitele sunt negre.

Membrele posterioare sunt de asemenea cu scheletul mediu dezvoltat, bine angulate, cu musculatura bine reprezentata , cu coapsele musculoase si bine distantate. Coapsa si gamba sunt aproximativ egale in lungime , articulandu-se la nivelul grasetului, care are o inclinatie foarte buna. Piciorul, de la nivelul jaretului pana la nivelul pernutei este perpendicular pe sol. Labele sunt stranse, rotunde, cu pernite negre. Roba este de culoare alba, poate avea usoare umbre crem au apricot in jurul urechilor si pe trunchi.

Orice culoare care depaseste 10% din culoarea principala, in cazul cainilor maturi este considerat defect si se penalizeaza. Cea mai mare importanta in cazul robei o are textura parului. Astfel, subparul trebuie sa fie moale si dens, in timp ce parul de acoperire este mai aspru si ondulat. Consistenta celor doua straturi da la atingere o senzatie de moale, dar dens, similara plusului. Atunci cand este imbaiata si periata, blana acestui caine sta infoiata, la distanta de corp, avand un aspect de puf. Nu este de dorit un par prea aspru, dar nici unul moale si matasos, fara vlaga. Parul trebuie trimat, pentru a sublinia linia naturala a corpului. Mersurile : miscarea la trap se face liber, precis, fara efort . Din profil, membrele anterioare cat si cele posterioare sunt bine extinse, depasindu-si urma.

Personalitate

Bichonul Frise este un caine fermecator, gentil, manierat, jucaus si afectuos. Specifica pentru aceasta rasa este atitudinea voioasa, de buna dispozitie, aratata aproape permanent. El este foarte inteligent si are un spirit independent, este indraznet si plin de viata. Nu este un caine plangacios, are un temperament sigur pe el, fericit si maleabil.

Relatiile cu familia si casa

Sunt caini foarte iubitori, care iubesc oamenii, vor sa fie tot timpul in compania lor , sunt foarte sociabili si le place sa fie inclusi in activitatile cotidiene ale familiei lor. Firea sociabila ii face sa fie incantat si de compania altor caini, neavand o fire conflictuala. Tolereaza foarte bine alte animale de casa si sunt foarte buni cu copiii. Bichonul a fost cainele la moda in anii 1980, astfel, datorita cererii mari de exemplare din aceasta rasa, ei au fost imperecheati neglijent, aparand astfel o serie de exemplare nereusite.

Bichonul este un caine ce se adapteaza bine vietii de apartament, nu are nevoie de mult spatiu, nici de foarte mult exercitiu fizic. Dar le palce totusi sa alerge si sa se joace in aer liber, daca este posibil.

Dresajul

Acesti caini inteligenti sunt usor de dresat, se preteaza bine dresajului de supunere, dar si dresajului de paza. Un inconvenient ar fi faptul ca, asemanator altor rase de talie mica, si ei sunt greu de invatat sa nu isi faca nevoile in casa.

Aspecte particulare

Aceast caine are nevoie de o ingrijire speciala a blanii, cu imbaieri lunare. De asemenea se recomanda trimarea parului din jurul ochilor si urechilor. Bichonul este o rasa care nu lasa par si este foarte bun pentru persoanele alergice la blana de caine, deoarece blana sa nu provoaca alergii.

Boli si afectiuni curente

Exemplarele acestei rase sunt adesea predispuse la afectiuni oftalmologice, cum ar fi cataracta, dar si o lacrimare excesiva a ochilor . Mai sunt de asemenea frecvente alergiile alimentare, sau de alta natura, afectiuni ale urechilor, epilepsia si luxatia rotulei. De asemenea, acesti caini sunt foarte sensibili la ciupiturile de purece, dezvoltand alergii severe . Vizitarea unei clinici veterinare in mod regulat este recomandata. Durate medie de viata este de peste 15 ani. Numarul de pui pe cuib este cuprins intre 1-6.

Intra pe forum si discuta despre acesti caini de rasa impreuna cu alti crescatori si iubitori ai acestei rase. :caine:

L A D Y
L A D Y
1D

163

Re: Bichon Havanese

buna.Ma ajutati si pe mine va rog?mi-am pus de multe ori intrebarea daca catelusa mea e rasa pura.daca nu e,atunci oare cu ce e corcita?asta e...codita o tine cel mai des aplecata..doar putin..de fapt nu e nici in sus nici in jos,e pe la mijloc....ce spuneti?

The trill of the kill,you fell,is a sin.

164

Re: Bichon Havanese

eu zic ca e metis,numi pedigree-ul poate arata daca un caine este de rasa  s-au nu wink)

Animalele sunt lumea mea! :heart:

165

Re: Bichon Havanese

E chiar greu de inteles ca un caine e de rasa doar daca are PEDIGREE???!!!!

- Bianca

166

Re: Bichon Havanese

Da..e foarte greu...bn ca m-ai lamurit smile

The trill of the kill,you fell,is a sin.

167

Re: Bichon Havanese

De doua zile sunt super fericita mamica a unui pui de Bichon Havanese . El face doua luni maine. Va pun cateva poze cu puiutul meu Teddy smile
PS: Eu vreau sa il castrez cand mai creste. Cam la ce varsta credeti ca e cel mai bine?

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

168

Re: Bichon Havanese

aww :heart:  ce dulcee e :heart:  sa-ti traiasca! :pup:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

169

Re: Bichon Havanese

Multumesc !   smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

170 (edited by carmeryne 23-12-2012 17:31)

Re: Bichon Havanese

Estera wrote:

De doua zile sunt super fericita mamica a unui pui de Bichon Havanese . El face doua luni maine. Va pun cateva poze cu puiutul meu Teddy smile
PS: Eu vreau sa il castrez cand mai creste. Cam la ce varsta credeti ca e cel mai bine?

Felicitari pentru pufosenie,e superb!  :pup:
Din cate stiu,trebuie castrat pe la 4-5 lui,cand e inca mic....oricum,trebuie pana intr-un an... e posibil sa ma si  insel.. hmm

171

Re: Bichon Havanese

Multumesc carmeryne  :pup:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

172

Re: Bichon Havanese

Hmmm,la 4-5 luni???? doamne fereste!!! ii opreste cresterea! se castreaza dupa varsta de 1 an!

E foarte frumos,se va deschide mult ,la maturitate probabil va fi alb cu foooooooarte putin crem (sau deloc).

Ar trebui la maturitate sa aibe cam 4-5 kg,daca va trece de aceasta greutate (posibil sa nu treaca dar nu se stie) sa nu iti faci griji.

Oricum,e foarte bine ca vrei sa il castrezi,ce bine ar fi daca toti ar proceda la fel si nu si-ar lasa cainii fara acte sa monteze... ehh,asta e,sa iti traiasca  :heart:

- Bianca

173

Re: Bichon Havanese

Multumesc mult Bianca  :pup: 
Teddy nu are pedegree, i-am vazut parintii si au amandoi 4-5 kg. Chiar daca creste putin mai mare (ca e tare mancacios  :hihi:  ) si se deschide la culoare nu-i nimic, sanatos sa fie.
Ma bucur atat de mult ca e foarte cuminte, face numai la ziar din a doua zi de cand l-am adus acasa si deocamdata nu face galagie.  big_smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

174

Re: Bichon Havanese

Deschiderea la culoare a blanii este caracteristica bichon-ului havanese.  :heart:

- Bianca

175 (edited by Estera 24-12-2012 18:20)

Re: Bichon Havanese

Da ai dreptate acum am citit. Acum fie ce-o fi eu tot il iubesc  tongue
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-12-2012 6:20:44 pm[/merge_posts_bbcode]

Pozite noi cu rasfatatul  :hihi:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi