1

Topic: Bichon Havanese

Va invit aici sa discutati despre aceasta minunata rasa! Spor la discutii! smile S-a adaugat si pe site descrierea rasei: http://www.4animale.ro/caini/rase/bicho … n-havanais

12.05.2009 20:58

    * cristinasabau
    * Amic
    * Mesaje: 20
   
Denumire Rasa: Bichon havanez
Denumire Rasa Tara de Origine: Bichon Havanais
Numar Standard : 250
Grupa FCI : 9 Caini de agrement si de companie
FCI-Standard N° 250 / 11. 05. 19980 / GB

Istoric. Rasa aceasta îsi are originea pe coastele italiene si spaniole ale marii Mediteraniene. Dupa toate probabilitatile, rasa a fost dusa de catre capitanii de vase în Cuba. Denumirea rasei provine de la culoarea de havana (a tabacului) a robei. Din pacate liniile originale de havanez au disparut, fiind salvate, prin export ilegal, numai câteva exemplare. Urmasii acestora se gasesc în Statele Unite ale Americii.

Aspectul general. Câine de talie mica, puternic, cu picioare scurte. Parul este lung, des, moale si ondulat. Mersul este vioi si elastic.

Proportii importante. Lungimea fangului masurata de la vârful trufei pâna la stop este egala cu lungimea craniului masurata de la stop pâna la creasta occipitala. Raportul dintre lungimea corpului si înaltimea la greaban este de 4/3.

Temperamentul. Foarte ager, poate fi educat foarte bine ca si câine de avertizare. Este foarte dragastuos, vesel, proportionat, jucaus, chiar un pic nebunatic. Iubeste foarte mult copiii, cu care s-ar juca tot timpul.

Capul este de marime medie, raportul dintre lungimea capului si lungimea corpului este de 3/7.

Craniul: bolta craniana este plata sau usor bombata, este lata. Fruntea este usor înalta, capul vazut de sus este rotund în partea posterioara, toate celelalte fete sunt practic plane, unghiulare.

Stopul relativ marcat.

Trufa este de culoare neagra.

Fangul se subtiaza catre trufa, dar nu este niciodata ascutit sau bont.

Buzele sunt subtiri si uscate si bine prinse.

Muscatura în foarfece. Este de dorit ca dentitia sa fie completa. Se poate accepta lipsa P1 si a M3.

Regiunea zigomatica este foarte plata si nu este proeminenta.

Ochii sunt destul de mari, migdalati, de preferat de culoare maro închis. Expresia este prietenoasa. Pleoapele sunt de preferat pigmentate, de culoare închisa sau negre.

Urechile sunt inserate relativ sus, purtate atârnânde, apropiate de cap, formeaza o cuta abia perceptibila la erectie.
Vârfurile sunt usor ascutite. Sunt acoperite cu par lung. Urechile nu trebuie sa aiba aspectul unei mori de vânt si nici nu trebuie sa fie lipite de cap.
Gâtul. Este de lungime medie.
Trunchiul. Lungimea corpului depaseste usor înaltimea la greaban. Linia superioara este dreapta, salele sunt usor arcuite.
Crupa este usor tesita.
Coastele sunt bine arcuite.
Linia inferioara este puternic ascendenta.
Coada. Purtata înalt, poate avea forma de baston curb, dar este mai avantajos daca este curbata pe spate. Parul este lung si matasos.
Membrele anterioare. Privite din fata sunt paralele si perpendiculare pe sol, uscate, cu osatura buna. Lungimea segmentului de la nivelul solului pâna la cot nu trebuie sa fie mai mare decât lungimea segmentului de la cot la greaban.
Membre posterioare. Osatura buna, angulatii medii.
Labele. Au forma alungita si sunt mici. Degetele sunt strâns lipite între ele (labe închise).
Miscarea. La havanez miscarea este corespunzatoare temperamentului, vesela, usoara si elastica. Membrele anterioare, drepte, se misca liber, membrele posterioare asigura o buna propulsie.
Roba. Subparul este lânos, dar este foarte slab dezvoltat, adesea parca lipseste. Parul tector este foarte lung (12 – 18 cm) la exemplarele adulte. Parul este moale, drept sau ondulat, se poate suvita. Orice tundere si ajustare a lungimii, precum si trimatul sunt interzise, exceptie facând labele, parul de pe frunte poate fi scurtat ca sa nu acopere ochii. Parul de pe fang poate fi scurtat, dar este de preferat sa se pastreze lungimea naturala.

Culoarea. Exista doua varietati de culoare:
-Foarte rar alb complet; diverse nuante de bej, de la bej deschis, pâna la culoarea havanei sau rosu-maroniu. La aceste varietati se admite culoarea patata, sunt permise petele cu tenta neagra.
-Culorile permise (culoare de baza si pete): alb, bej deschis, culoarea havanei cu pete negre, par negru.

Talia. Înaltimea ideala: 23 - 27 cm, se tolereaza între 21 – 29 cm.

Defecte.
Orice deviatie de la standard este considerat un defect care se penalizeaza în functie de gravitate.

Defecte grave.
-Aspect general atipic.
-Fangul ascutit sau bont, lungimea fangului nu este egala cu lungimea craniului.
-Ochi de pasare rapitoare, ochi asezati prea adânc, ochi protruzivi, pleoape partial pigmentate.
-Corp prea lung sau prea scurt.
-Coada dreapta sau purtata prea jos.
-Aplomburi anterioare deschise.
-Labe posterioare deformate.
-Par dur, insuficient de des, par scurt (exceptie la pui), par tuns.

Defecte eliminatorii.
-Trufa depigmentata.
-Prognatism superior sau inferior.
-Entropion sau ectropion; depigmentarea totala a uneia sau a ambelor pleoape.
-Talie prea mare sau prea mica.
Nota.
Masculii trebuie sa aiba doi testiculi de aspect normal, bine coborâti în scrot.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

2

Re: Bichon Havanese

Pretty este pechinez cu bichon havanese , asa mi-au spus cei de la care am luat-o !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

3

Re: Bichon Havanese

Dupa cum spuneam si pe celalat topic, nu sunt multi posesori de bichon havanese.
Exemplu, la expozitia de la Timisoara 2XCacib, deciu expo internationala, nici un hava in concurs.
Am sa trec pe topicul de frise putin mai tarziu,  sa va pun poze cu catelusii din concurs.

4

Re: Bichon Havanese

:heart: Pretty e f. scumpa! E asa micuta si adorabila! Sa-ti traiasca! :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

5

Re: Bichon Havanese

Pretty daca imi spui ce varsta avea micutza in poza ta imi pot da cu parerea despre rasa.Blana si urechile nu sunt de havanese poate de pechinese...duce mai mult in colo decat spre hava.
Oricum e u scumpa si principalul e ca o iubesti.

Adaugat: 05-05-2009 22:51

Fetele, maine avem o pitica de  havanese in concurs la Targoviste la clasa Baby. Tinem pumnii.

Adaugat: 08-05-2009 22:51

Frumoasa Maya a luat promitator.Arbitrul DL Lokodi Zoltan.

6

Re: Bichon Havanese

Iusty wrote:

:heart: Pretty e f. scumpa! E asa micuta si adorabila! Sa-ti traiasca! :heart:

Multumesc mult:angel:

Adaugat: 10-05-2009 13:51

cristinasabau wrote:

Pretty daca imi spui ce varsta avea micutza in poza ta imi pot da cu parerea despre rasa.Blana si urechile nu sunt de havanese poate de pechinese...duce mai mult in colo decat spre hava.
Oricum e u scumpa si principalul e ca o iubesti.

Poza este de cand avea 3-4 luni ! Acum este la fel numai ca s-a mai marit ! Are 5 luni si jumatate !

Adaugat: 10-05-2009 13:52

Niste poze noi cu Pretty :

Adaugat: 11-05-2009 13:34

Scz ! Nu au mers !

Adaugat: 11-05-2009 13:35

De ce nu merg ???????????????????
:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

7 (edited by cristinasabau 12-05-2009 21:00)

Re: Bichon Havanese

Pretty, pitica ta va semana mai mult cu pechinese. Pana la 5 luni trebuia sa aiba blanitza destul de mare daca ar fi dus mai mult inspre  hava.

Adaugat: 12-05-2009 21:50

Ca sa inteleaga toata lumea ce e un bichon havanese am sa transcriu standarul FCI aici.
Asa ar fi trebuit sa inceapa un topic despre o anumita rasa.
Daca ma ajuta moderatori pot sa imi mute urmatorul subiect la inceputul topicului.
Le multumesc pentru asta anticipat.

Adaugat: 12-05-2009 21:53

Din pacate nu se vad diactiriticile.
Daca nu e bine rog moderatorii sa stearga subiectul si revin cu un standard fara diacritice.

8

Re: Bichon Havanese

Ms :pup:

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

9

Re: Bichon Havanese

cristinasabau wrote:

Din pacate nu se vad diactiriticile.
Daca nu e bine rog moderatorii sa stearga subiectul si revin cu un standard fara diacritice.

Multumim pentru contributie! smile Deocamdata nu am posibilitatea sa mut mesajele, singurul lucru pe care l-am putut face a fost sa editez mesajul meu care era primul in topic. Am editat si diacriticile. Sper ca in curand sa se rezolve si problema mutatului mesajelor si a diacriticelor.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

10

Re: Bichon Havanese

Imi pare rau ca si mie mi-a venit ideea cu standardul destul de tarziu.
Dar  si asa acum ai facut tu e o rezolvare buna.
Multumesc pentru promtitudine.

Adaugat: 12-05-2009 22:42

O catelusa de bichon havanese de care eu m-am indragostit.
Canisa Buenos Amigos

Buenos Amigos I Got Class I Got Style
Rezultate in expozitii:
5 CAC
2 Res CAC
3CACIB
5 Best female
si

Deutch Yought Champion

Adaugat: 12-05-2009 22:49

Si inca doua ca nu ma pot abtine:
Poze luate de la canisa Honey Poney's Havanese din Belgia

11 (edited by iloveanimals 12-05-2009 22:21)

Re: Bichon Havanese

e superba catelusa ta cristina :heart: in general nu imi plac cateii astia cu parul lung pe fatza...dar a ta e cea mai frumoasa :pup: :heart: :heart: sa-ti traiasca :sanatate:

Adaugat: 12-05-2009 23:20

am postat de 3 ori?? :wow: cum asa? :wow: rog moderatoarea sa stearga doua :merci: merci :pup:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

12

Re: Bichon Havanese

Mentionez ca nu e catzelusha mea.
Am scris si in mesaj.Este o catea ce este intr-o canisa in Olanda, de la Buenos Amigos Havanese.
Am pus poza pentru ca imi place catzeaua, imi plac rezultatele ei si pedigree-ul de valoare care il are.
Mi-as dori un pui de la ea...dar mai am de asteptat din pacate

13

Re: Bichon Havanese

oups :rusine: scuze :rusine: am crezut ca este a ta big_smile dar oricum e ff frumoasa :pup:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

14

Re: Bichon Havanese

As vrea eu sa fie a mea.
Am pus langa poza numele complet al fetei, canisa din care provine si rezultatele ei in expozitii.
Cam asa se prezinta un caine.Ar mai trebui pus si pedigree-ul dar e prea mare si nu am vrut sa incarc forumul.

Am specificat ca nu e a mea tocmai pentru a nu crea confuzii si sa fie acuzata de furt.Ca, cam asta e ...sa iei o poza si sa o prezinti ca si cum ar fi cainele tau.

Adaugat: 12-05-2009 23:52

Ca sa destindem atmosfera va invat alfabetul  ( si pe mine m-a invatat o pasionata de aceasta rasa) :


                                                                              A Havanese is..

Amusing, Bouncy, Cuddly, Devoted, Endearing, Fun, Gentle, Happy, Intelligent, Joyful, Kind, Loving, Mischievous, Nimble, Outgoing, Playful, Quiet, Rare, Sweet, Tiny, Unique, Vivacious, Winsome, X-traordinary, Young-at-heart, and ..... Zesty

15

Re: Bichon Havanese

cristinasabau wrote:

O catelusa de bichon havanese de care eu m-am indragostit.
Canisa Buenos Amigos

Buenos Amigos I Got Class I Got Style
Rezultate in expozitii:
5 CAC
2 Res CAC
3CACIB
5 Best female
si

Deutch Yought Champion

vai da' chiar ca e o dulceatza mandrutza asta, parca e o papushica! :bravo:

16

Re: Bichon Havanese

Hehehe febletzea mea a ajuns vedeta.

17

Re: Bichon Havanese

E scumpika ta ?????????? Felicitari !!!!!!!!!

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

18

Re: Bichon Havanese

NU, nu e a mea, dar este o femela de la care mi-ar place un pui.
Am scris mai sus date despre ea.

19

Re: Bichon Havanese

Cine nu ar vrea sa o aiba !

Adaugat: 11-06-2009 14:24

Cristina , daca imi permiti sa iti spun asa , am poze noi cu Pretty care acum are 6 luni si 2 saptamani ! Daca ai putea sa imi spui inspre ce rasa da mai mult !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

20

Re: Bichon Havanese

Pretty nu seamana deloc cu un havanese smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

21

Re: Bichon Havanese

Da ! Asta asa e ! Seamana cu Bichon in anumite trasaturi ! Tine coada numai pe spate ca Bichonii si are blana negru cu alb , tot ca Bichonii ! Insa nici cu Pechinese nu cred ca seamana !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

22

Re: Bichon Havanese

chiar asa nu seamna deloc

I love animals :heart:

23 (edited by iloveanimals 13-06-2009 16:42)

Re: Bichon Havanese

coada pe spate o tine cam orice caini, seamana cu beagle sau sorecar big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

24

Re: Bichon Havanese

Eu stiu ca Bichonii o tin mereu asa ! Dar ma rog !
:pup::heart:

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

25

Re: Bichon Havanese

Beagle? Cu beagle nu seamana chiar deloc,mai mult seamana cu un bichon dar incrucisat cu un metis probabil de ceva cu par scurt

I love animals :heart: