51

Re: Bichon Havanese

ms

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

52

Re: Bichon Havanese

gaby354 wrote:

infine si chiar daca ne havanese eu tot il iubesc :heart:     :heart:

e un scumpel.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

53

Re: Bichon Havanese

da dar e rau musca serios

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

54

Re: Bichon Havanese

Deea al tau seamana cu pekinese sau mai bine zis cu pekirom.
Gaby ..cred ca catelul tau va fi un dragut cand ii va creste parul mai lung...in poza ce ai pus-o e super frumod.Ador boticul ala alb.
Acuma adevarul asta e ....sunt cateii nostri si ii iubim...dar nu strica sa invatam si la randul nostru sa invatam pe altii ce e aia pedigree si care este caine cu pedigre si care nu....si mai ales sa invatam ca un caine fara pedigree e un catel frumos si atat , in nici un caz nu apatine unei rase...apartenenta la rasa o da doar pedigree-ul.
Si eu am un caine fara pedigree deci sunt in aceasi oala cu voi...doar ca am invatat muuuullllt de cand il am si nici rupta nu mi-as mai lua acuma un caine fara pedigree sau de la cei care vand caine pe banda rulata, canise care iti ofera orice fel de rasa doreti sau care are pui pe tot parcursul anului.

Am sa vin cu poze noi si cu piticania mea care o consideram si eu la un moment dat havanes smile, acuma e doar un catelf foarte frumos si reusit ( aici nu pot si cele doua boli genetice ce le-a mostenit de la parinti sau bunici.:pup:..boli care la un pui de la un crescator serios nu au cum sa apara).

55

Re: Bichon Havanese

buna ziua, interesante mesajele de pe forum, sincer nu am tinut neaparat la pedigree cand am achizitionat un bichon havanese pentru fetita mea, stiam ca mama e sigur bichon havanese de culoare neagra, tatal nu il stiu si uitati ce a iesit, acum are 1 an si 5 luni

56

Re: Bichon Havanese

am si eu o fetita ( bishon havanez) ! am primit-o de la cineva si asa mi sa spus! acum are 4 luni si au inceput sa ii apara niste pete ( nu iritati sau eczeme) pe burtica,pe spate ( in locurile unde ea are deja culoarea havanei!!!) as vrea sa stiu daca este normal la aceasta rasa sau nu este bishonel? avem dar avea 2,5-3 luni !va multumesc anticipat

57

Re: Bichon Havanese

O proprietate rar intalnita si care apare la bichonul havanese este ca isi schimba culoarea, in sensul ca ori se mai deschide culoarea initiala ( din maro poate deveni cappucino, din catel negru poate ajunge gri), sau apar pete colorate pe mult fond alb).
Deci georgiana nu trebe sa te mire..ei sunt o adevarata loterie...niciodata nu sti ce culoare are un havanese.
Amadeo superb piticul. Sa iti traiasca. Seamana cu Mojo al meu.;)

58

Re: Bichon Havanese

Buna ,

De curand mi-am cumparat o catelusa foarte frumoasa si jucausa.De la cine am cumparat-o mi-a spus ca este Bishon Havanez.
O sa atasez pozele daca poate sa imi spuna cineva daca este adevarat ca este bishon Havanez ca multi prieteni mi-au zis ca nu ar fi.

59

Re: Bichon Havanese

este ceva cu bichon havanez  hmm

- Bianca

60

Re: Bichon Havanese

da nici eu nu cred ca este rasa pura oricum este o frumoasa sa iti traiasca

61

Re: Bichon Havanese

hm, pare ca nu e rasa chiar pura, dar pare ceva asemanator.

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

62

Re: Bichon Havanese

Nici nu stiu cum sa incep. Din totdeuna mi-am dorit un catel. Din totdeauna. Traiul la bloc alaturi de doi frati si parinti care munceau de dimineata pana seara ,  si in plus mama  care era extrem de exigenta in privinta curateniei si higinei, nu mi-a permis un asemenea sufletel langa mine. Maritisul, copilul, cariera, o casa in constructie, concedii facute aiurea au indepartat si mai mult visul de fi responsabila pentru un alt sufletel. Si...cand ma asteptam mai putin...cand ma gandeam ca doar pensia o sa-mi permita sa-l am... a venit. A venit . Bolnav, doar la 6 saptamani. A inceput nebunia! Patru doctori intr-o saptamana , saptamana , in care micutzul nu a mancat nimic, nu a facut kk. A trait au apa. A slabit de la 9oo de grame la 700 de grame. 7 zile si 7 noptzi nu ne-am desprins de el. In ture de cate 4 ore, eu, sotzul si fiul, am incercat sa-l hranim la indicatiile medicilor cu pipeta, sa-l hidratam,sa-i bagam pe gat pastilutze,  sa-l alinam. Apoi a venit verdictul! E prea mic, prea slabit sa suporte o interventzie chirurgicala, lasati-l sa moara. Si am fugit cu el, in bratze ,la al cincilea medic. Alta injectie, alte pastilutze, si alta noapte nedormita pentru el si noi ceilalti trei. Dimineatza, minune mare, puiul nostru a inceput sa guste din papa. Spre seara a mancat bine si dimineatza urmatoare a avut tranzit. Au trecut de atunci 12 zile. Puiul nostru a pus pe el 400 de grame. E vesel, jucaus, si extrem de INTELIGENT. SI FOARTE FOARTE CURAT! Nu face nimic  in casa desi e nascut doar in 22 mai 2010 si noi nu i-am impus nicio restrictie mai ales ca a fost la un pas de moarte. Doarme singurel in cosul lui noaptea, fara sa planga, si pana dimineatza la 6,00 cand ii deschidem usa la terasa, spre gradina, nici nu se gandeste sa ne faca vreo "bucurie" in casa. E O MINUE DE CATEL. Insa, teoretic, el a trebui sa fie un bischon havanese. Cu titlul asta l-am primit eu si asa a fost cumparat... cu bani grei, ca fiind bischon havanese. Nu e! Poate vreo bunica de-a lui sa fi fost. El e sufletul nostru si asa va ramane, indiferent ce sange ii curge prin vine, dar recunoastem , toti trei, ca am fost dezamagiti cand am realizat ca am fost INSELATI! Am scris toate cele mai de sus pentru cei care vor caine de rasa . ATENTZIE MARE CE SI DE UNDE CUMPARATZI. Am luat plasa cat China in privintza pretzului platit ...

63

Re: Bichon Havanese

Ma bucur tare ca acum e sanatos tun smile
Cand am citit faza aia cu doctorul care ti-a zis sa-l lasi sa moara am ramas  :wow:  !
Dar ce caine ti-a dat? Ce rasa are? Ai o poza cu el?

-Lory-   :heart: *Nu exista psihiatru mai bun pe lume decat un catelus care te linge pe fata.*
:floare: *Cainele este singura fiinta dupa pamant care te va iubi mai mult decat te iubesti tu insuti.*

64

Re: Bichon Havanese

Hei, pai nu cred ca stie cineva ce caine e! Mai mult ca sigur ca nici escrocul care l-a vandut nu are habar. Am sa incerc sa pun mai spre seara, cand ajung acasa, o poza cu minunea mica. Banuiala mea e ca ori i-a ramas catelusa din dotare gravida cu vreun maidanez ori pur si simplu a gasit catelusii vreunei maidaneze si s-a hotarat sa faca un ban cinstit. A vandut 4 catelusi ca fiind havanesi. Eu cunosc doi, adica si pe o sora a micutului meu...care desi seamana cumva cu fratiorul ei e total diferita. Mai inalta cu vreo 15 cm, cu picioarele mult prea lungi pentru un bishon si cu blanita foarte scurta! Urata treaba... Oricum, nu-mi ramane decat sa ma bucur de cadoul primit de la baietii mei si sa sper ca nimeni nu va mai fi inselat in halul asta.

65

Re: Bichon Havanese

buna! nu am mai postat de mult pe forum1 am si eu nevoie de cateva raspunsuri , daca ma poate ajuta cineva! in primul rand am o bichonita despre care cred ca e havanese sau ceva de genul din cate am vazut eu pe internet! o sa postez cateva poze si as dori cateva sfaturi cu privire la rasa ei,daca ar putea fi havanese sau nu! a doua intrebare ar fi, fetita are acum 8 luni si de 4 zile este in calduri, noi ne dorim sa o dam imperecheat fiindca toti puiuti vor merge la rude si ii vom sti aproape dar ne e teama ca este prea devreme,as vrea daca se poate mai multe detalii cu privire la imperechere si ce ar trebui sa fac pentru a nu ii face nici un rau fetitei mele! va multumesc

66

Re: Bichon Havanese

Da...pare bichon havanez.
Da-o la imperecheat la un an si ceva.Acum cred ca e prea mica.

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

67

Re: Bichon Havanese

Vaii ce draguta e  :pup:  Si mie mi se pare ca seamana cu bichon havanez smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

68

Re: Bichon Havanese

multumesc pentru raspunsuri! o iubim foarte mult  :heart:  si vrem sa facem totul spre binele ei ! :caine:  o sa o las sa mai creasca pentru a fi sigura ca imi va ramane atat ea cat si catelusi ,in viata ! :pup:

69

Re: Bichon Havanese

da,pare a bichon,dar fara un act niciodata nu ai aceasta certitudine smile e foarte frumoasa .... sati traiasca!

- Bianca

70

Re: Bichon Havanese

Buna seara,am cumparat acum doua sapt de pe internet un pui de bischon havanez (care chipurile ar fi fost vaccinat si deparazitat dar pe carnet nu aparea nici o parafa a vreunui medic veterinar)care are 1 luna si 3 sapt,imediat la nici doua zile  de cand l-am cumparat am observat ca nu este absolut deloc jucaus,din 24 ore ,20 le doarme....de 11 zile merg cu el zilnic la veterinar si ii administreaza perfuzii...are niste stari ciudate,ii scade temperatura corpului la 35 de grade,are niste crize ca de epilepsie....un adevarat mister....medicul nu a reusit inca sa ii puna un diagnostic clar.....ma intreb daca totusi cineva de aici s-a mai intalnit cu astfel de problema...,Nero este un luptator,dar totusi....imi e tare mila de cat sufera.

71

Re: Bichon Havanese

Buna, sunt Iulia, si sunt o noua membra pe aici, am citit toate ,mesajele de pe acest topic cu mare interes desprea acesti minunati catei. Acum 2 luni mi-am cumparat si eu un catel despre care mi s-a spus ca este bichon havanez, dar cititnd mesajele voastre tind sa cred ca nu e chiar asa, sau cel putin nu e rasa pura. Va atasez niste pozici cu nebunaticul meu Pinto si astept sa va dati cu parerea si sa-mi spuneti ce pare a fi.Va multumesc tongue

72

Re: Bichon Havanese

este metis de havanese smile dar este superb smile sa va traiasca si  bine ati venit!  :sanatate:

- Bianca

73

Re: Bichon Havanese

Metis de havanez inseamna ca nu este din mama si tata havanez?

74 (edited by necunoscuta 25-01-2011 10:51)

Re: Bichon Havanese

Metis de havanese, inseamna ca doar unul din parinti a fost din aceasta rasa. (sper ca nu gresesc )Dar ce mai conteaza? Uite ce frumusete ai tu acolo.  :heart:  :heart:  :heart:

     Daca te interesa atat de mult sa fie rasa pura, aveai nevoie si de un pedigree. Animalutul sa fie sanatos, si voi la fel sa va bucurati de el. Si la cat mai multe poze.

Simo

75

Re: Bichon Havanese

exact Simona,metis inseamna ca doar unul din parinti e de rasa,sau ca acelalalt e alta rasa si atunci normal,nu iese un havanese smile


dar este superb,sa va traiasca!  :floare:

- Bianca