176

Re: Bichon Havanese

Rasa nu e importanta,important e ca trebuie  sa-l iubesti,sa-i daruiesti iubire atunci cand trebuie,nu cand e prea tarziu. :caine:  neutral  :rusine:

L A D Y
L A D Y
1D

177

Re: Bichon Havanese

Da, ai dreptate  :k:

Teddy s-a acomodat foarte bine, se joaca o mare parte din timp, si o fugareste pe Dolly (pisica)  :hihi:  La inceput la Dolly ii era cam frica de el dar acum a inceput sa se joace si ea cu el. M-as bucura atat de mult sa se impace amandoi  :pls:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

178

Re: Bichon Havanese

Prima tavaleala in zapada! :caine:  :caine:  :caine:

L A D Y
L A D Y
1D

179

Re: Bichon Havanese

Felicitari,Estera,sa iti traiasca! smile
Bun veni,dydydea!iti recomand sa il perii,blana,in special cea de pe piciorusele din spate, pare foarte incalcita,il va incomoda mai tarziu!sa nu incerci cu un pieptan normal,o s-o incalcesti mai tare!Ai grija cu gardul acela de la gaini,se poate rani!Sper sa nu mi-o iei in nume de rau..
Mult succes! smile

-Ioana-

180

Re: Bichon Havanese

ioana99 wrote:

Felicitari,Estera,sa iti traiasca! smile
Bun veni,dydydea!iti recomand sa il perii,blana,in special cea de pe piciorusele din spate, pare foarte incalcita,il va incomoda mai tarziu!sa nu incerci cu un pieptan normal,o s-o incalcesti mai tare!Ai grija cu gardul acela de la gaini,se poate rani!Sper sa nu mi-o iei in nume de rau..
Mult succes! smile

Merci ptr sfat.Problema la pieptanat e ca nu prea sta. sad

L A D Y
L A D Y
1D

181

Re: Bichon Havanese

ioana99 multumesc  :pup:
dydydea sa-ti traiasca frumusetea  :k:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

182

Re: Bichon Havanese

Estera smile multumesc :pup:

L A D Y
L A D Y
1D

183

Re: Bichon Havanese

Poze noi cu Teddy  :heart:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

184

Re: Bichon Havanese

Ce frumos e Teddy! :hihi:  :caine:

L A D Y
L A D Y
1D

185

Re: Bichon Havanese

Multumesc  :pup:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

186 (edited by dydydea 28-12-2012 17:44)

Re: Bichon Havanese

Un somnic bine meritat! :nani:

L A D Y
L A D Y
1D

187

Re: Bichon Havanese

Ce dragut e  :heart:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

188 (edited by alex.coco 28-12-2012 22:59)

Re: Bichon Havanese

Intrucat am observat faptul ca nimeni nu da prea multa important PEDIGREE-ului,simt nevoia sa postez un text,pe care viitori proprietari de patrupede ar trbui sa-l citeaca si reciteasca...: ''http://ice80.files.wordpress.com/2011/02/pedigree1.jpg?w=640&h=392&crop=1Marea majoritate a românilor şi în special cea a iubitorilor câinilor de rasă, le este absolut necunoscută importanţa acestui act de origine. Unii încă nu au depăşit stadiul în care consideră că pedigree-ul nu este altceva decât acea marcă de hrană canină foarte des prezentată în reclamele TV, ori care nu fac nicio deosebire între actul de origine şi carnetul de sănătate.
Pedigree-ul, pe lângă faptul că reprezintă unica dovadă că animalul aparţine unei anumite rase, este actul care atestă genealogia acestuia şi care oferă, astfel, celui interesat informaţii preţioase despre bagajul genetic al câinelui. Acest act de origine, este eliberat doar de Asociaţia Chinologică Română prin Cartea de Origine şi cu avizul Federaţiei Chinologice Internaţionale.
Pentru un cunoscător, departe de a fi o dovadă de snobism, obţinerea unui căţel cu pedigree de excepţie nu este altceva decât dovada că îşi doreşte un câine sănătos, fără boli genetice, un exemplar capabil, la rândul lui, să producă pui cât mai apropiaţi de idealul impus de standard. Astfel, solicitând un câine fără actul de origine – la care are dreptul prin naştere şi pe care Cartea de Origine oricum îl eliberează – nu se va obţine o scădere din preţ. Hârtia în sine îl costă pe proprietar doar câţiva euro, însă valoarea pe care ea o poate certifica este pentru cine ştie să o aprecieze, incomensurabilă.http://ice80.files.wordpress.com/2011/02/pedigree.jpg?w=640&h=392Orice cumpărător informat ar evita să cumpere un câine de pe un site ca, vândcăţeiderasă.ro, căţeidrăgălaşi.ro sau câinidevânzare.ro, deoarece este limpede pentru toată lumea, că acei câini sunt cu acte false, aduşi de prin cine ştie ce târguri şi care nu prezintă nicio garanţie. Mulţi însă fac această greşeală şi cumpără astfel de exemplare. Însă privit de crescători sau cunoscători, acel căţel va fi considerat doar un patruped ce aduce a rasa X şi asta pentru că nu are acte de origine.
Majoritatea doritorilor de căţei, poate din comoditate, nu fac vizite în prealabil la crescători, pentru a vedea pe viu exemplarele pe care aceştia le cresc, să vorbească personal cu ei şi să se informeze corect despre rasă. Doresc câinele azi sau cel târziu mâine, ori la un crescător serios uneori trebuie să aştepţi luni de zile pentru un căţel de calitate.
Trebuie să recunoaştem, cultura chinologică a cumpărătorului român, lasă mult de dorit. Spre exemplu, în străinătate, cumpărătorul este mult mai informat şi mai interesat să se informeze. Foarte rar se va interesa doar de preţul căţelului. Atunci când singura întrebare pe care o adresăm este “Cât costă?”, iar crescătorul ne va spune doar preţul şi contul în care să plătim, să nu vă asteptaţi să primiţi mai mult decât un pui ieftin. Faceţi un minim efort şi informaţi-vă, măcar atât cât o faceţi atunci când doriţi să vă cumpăraţi o maşină. Până şi la haine ne uităm mai mult decât la preţ – analizăm materialul, cusăturile etc.
Din păcate, o mulţime de samsari se ascund în spatele unor aşa zise canise oficiale, pe site-urile cărora apar zeci de rase la vânzare, pui aduşi la comandă, nu se ştie de unde, transport la domiciliu şi pedigree opţional.
Pedigree-ul nu este o garanţie decât dacă cumpărăm de la un crescător serios. Dar fără să ne interesăm şi fără să facem niciun efort, până la urmă vom avea ceea ce căutăm. Dacă vă cumpăraţi spre exemplu un Ciobănesc Mioritic, care de fapt este un mixt, nu este nimeni vinovat în afară de voi, pentru că nu v-aţi informat suficient de bine în ceea ce priveşte rasa.
Un câine nu trebuie să aibă pedigree pentru a fi iubit sau îndrăgit de familia lui, însă un câine trebuie să aibă pedigree, adică un arbore genealogic, pentru a putea fi catalogat într-o rasă sau alta.''
  Sursa : hamham.org (sper sa nu se considere reclama ,sau altceva..)
IMPORTANT: In tara la acest moment exista o singura canisa de havanese :  ''Karvil’s Havanese''http://www.bichonhavanese.ro/home/en]

189

Re: Bichon Havanese

Va rog sa ma ajutati!  :pls:  Teddy are nasul cald si ud, ochii inlacrimati, cand ma linge are limba fierbinte si de cateva ore sta in pat si nu mai vrea sa se joace. Credeti ca s-a racit? Ce pot sa ii fac ca maine ii duminica si nu e deschis cabinetul veterinar.  :cry:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

190 (edited by alex.coco 29-12-2012 19:27)

Re: Bichon Havanese

Te duci la alt Vet...cred ca are febra...nu prea ai cei face..incearca sa-i dai apa mult ,si poate ai posibilitatea de a te duce la un vet chiar acum...nu e de glumit cu asta sad

191

Re: Bichon Havanese

Eu stau intr-un oras mic si nu este nici un veterinar duminica  neutral  Acum a inceput iara sa se joace, a mancat si a beut apa, cand te uiti la el pare bine. Acum nu stiu ce sa mai cred. Acum ii iasa si niste masele. Credeti ca poate face febra si din cauza asta?

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

192

Re: Bichon Havanese

Estera,insanatosire lui Teddy,Lady intr-o seara tremura,tusa.Mami i-a bagat degetul in gat,i-am apa cu sare ca sa vomite.Din fericire,dupa o ora era bine.Cred c-o fi avut ceva in gat.:(:( Poze cu Lady

L A D Y
L A D Y
1D

193

Re: Bichon Havanese

Estera wrote:

Eu stau intr-un oras mic si nu este nici un veterinar duminica  neutral  Acum a inceput iara sa se joace, a mancat si a beut apa, cand te uiti la el pare bine. Acum nu stiu ce sa mai cred. Acum ii iasa si niste masele. Credeti ca poate face febra si din cauza asta?

Da ,se poate!Totusi maine ar fi bine sa te duci la vet.

194 (edited by Estera 30-12-2012 23:24)

Re: Bichon Havanese

Multumesc! Maine o sa mergem la vet sa vedem daca mai are ceva. Astazi toata ziua a fost super bine, cred totusi ca a fost de la dintisori. hmm
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 30-12-2012 11:16:02 pm[/merge_posts_bbcode]

Poze cu micutul meu. smile

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 30-12-2012 11:24:17 pm[/merge_posts_bbcode]

smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

195

Re: Bichon Havanese

E ataaat de frumos!!!Sa0ti triasca si sa te bucuri mult de el!!

The trill of the kill,you fell,is a sin.

196

Re: Bichon Havanese

Multumesc :hug:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

197

Re: Bichon Havanese

O poza de familie-in stanga fratele meu cu catelul lui Toto,in dreapta eu cu Lesi(o pechineza pecare au furat-o niste copii,acum un an,si acum, cand am mers cu sorcova am gasit-o)si Lady,o stiti cu totii.

L A D Y
L A D Y
1D

198

Re: Bichon Havanese

Am uitat sa va spun ca am fost cu Teddy la veterinar si l-a consultat si e perfect sanatos. A zis ca posibil sa fi fost asa molesit si incalzit de la prea multa joaca. I-am facut si al doilea vaccin si a fost foarte cuminte.

dydydea foarte draguti cateii.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

199

Re: Bichon Havanese

Multumesc

L A D Y
L A D Y
1D

200

Re: Bichon Havanese

Cateva poze cu Teddy .

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi