76

Re: Porumbei

Exact mamica nu este chiar maidaneza este un hibrid intre voiajor si gutan  big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

77

Re: Porumbei

e normal ca la schimbul de tura sa mai lase ouale nepazite ?

78

Re: Porumbei

Cornhholio, ma bag si eu ca musca in lapte, ca am o pasiune pentru porumbei smile (Prietenul meu fiind crescator de porumbei voiajori)...
Am vorbit cu el si a zis ca nu e problema ca mai raman ouale descoperite. Porumbeii voiajori cand sunt pe drum 2 zile, nu se racesc ouale, si ies puiuti, deci nu ai motive de ingrijorare. Cat despre mamica, e 100% porumbel voiajor, nu e maidanez nici pe departe. Vezi, daca poti, poate are inel. Amandoi sunt frumosi, si ma roade curiozitatea, oare cu cine vor semana puiutii? Ii pup pe cioculete  :pup:

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

79

Re: Porumbei

taticu (cel care e in poza pe oua) are inel (nu am fost curios sa citesc ce scrie pe el...) mamica nu are, am gasit-o in parc jumulita bine si inca avea pufi galbeni printre pene. Si eu abea astept sa vad cum arata puii (chei si urati) cand cresc , ori caricaturi, ori fiecare ca unul din parinti big_smile

80 (edited by gaby354 05-12-2011 08:24)

Re: Porumbei

De obicei la porumbei atunci cand femela pleca sa manance sta masculul pe oua si invers big_smile Dar lasa mult  timp oualele singure? :ou:


P.S.Mi se pare ca masculul tau este Meulemans
Ia site-ul asta de va ajuta cu siguranta www.porumbei.ro

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

81

Re: Porumbei

mandrete de baiat (ce natie o fi el) Ouale le lasa singure maxim 5 min, mama lor denaturata. El e mult mai grijuliu cu ouale tinand cont ca e ocupat sa ii terorizeze si pe ceilalti porumbei.

82

Re: Porumbei

A nu,nu este Meulemans este jucator big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

83

Re: Porumbei

Rosu de Targoviste

Zburator Rosu de Targoviste
Originea: rasa creata in deceniul patru al sec. XX la Targoviste Romania.
Aptitudini de zbor: zbor de inaltime, la licareala, in stol strans, cu simt de orientare.

http://www.porumbei.ro/crescatori-si-porumbari-fragmente-din-istoria-rasei-rosu-de-targoviste/

L-am identificat big_smile
Acum ramane sa o identific si pe "maidaneza" lui smile

Adaugat: 07-12-2011 15:16

a iesit primul pui, si au dus ei coaja afara smile nu am putut sa-l pozez si pe cel mic sad paote maine smile  :ou:

Adaugat: 18-12-2011 23:52

mai clar nu am putut poza, nu am vrut sa-i deranjez smile

84

Re: Porumbei

Ce draguuuuuuuuuuuuuuuuuuuut  :heart:  :heart:  :floare:

- Bianca

85

Re: Porumbei

aratarea nr 1, celalalt este cu 1 zi mai mic (si jumatate ca dimensiuni )

86

Re: Porumbei

Ce dragalasi sunt  :heart:

87

Re: Porumbei

piticii la 12 zile smile

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0B0bv6CyTnY[/youtube]

88

Re: Porumbei

:heart:  imi spuneti si mie va rog frumos cum cunoasteti fetele si baieti la porumebi?

Cu cat incep sa cunosc oamenii mai bine.... cu atat incep sa iubesc mai mult animalele!
Cocutza nu te voi uita niciodata!!!
Animalele mele: un :perus: (coco) o cinteza(Coco) 3 cateluse(jesy riky si flacarica)  6 porumbei voiajori

89

Re: Porumbei

Pai...la pui: In principiu, sexul puilor nu se poate afla, dar exista niste “semnale” relative, cum ar fi:
- cand sunt inca in cuib, si penele au inceput sa iasa pe ei, de regula masculii sunt mai curajosi cand vrei sa pui mana pe ei, se ridica in picioare, dau cu aripa si ciocul si umfla gusa. Femelele stau linistite de regula, desi din observatiile mele, sunt si exceptii.
- este o perioada de cateva zile, dupa eclozare, cand se poate determina sexul puilor privind orificiul cloacal, care la masculi difera de femele subtil, nu am retinut exact care-i deosebirea pentru ca nu m-a interesat niciodata sa stiu sexul puilor din timp. Daca regasesc informatia, revin cu un raspuns.

La adulti:
- femelele sunt ceva mai mici decat masculii
- femelele sunt mai fine, in special la cap, narile sunt mai mici, fruntea mai plata, la masculi fiind mai bombata, mai rotunjita
- cel mai clar: masculii turuie des, mai ales in prezenta femelelor, si nu numai. In prezenta femelelor, turuie in jurul lor, “maturand” cu coada podeaua si facandu-le “plecaciuni”. Femelele nu turuie decat foarte rar: cand se bat in timpul hranirii sau pe o odihnitoare, sau in boxa lor si turuitul lor este mult mai scurt si mai subtire ca tonalitate.

90

Re: Porumbei

este bine daca tin porumbei cu o prepelita?

Adaugat: 30-01-2012 19:31

am 2 unul are culoarea alb cu gri si celalalt mai mult gri:)).si o singura prepelita

Cu cat incep sa cunosc oamenii mai bine.... cu atat incep sa iubesc mai mult animalele!
Cocutza nu te voi uita niciodata!!!
Animalele mele: un :perus: (coco) o cinteza(Coco) 3 cateluse(jesy riky si flacarica)  6 porumbei voiajori

91

Re: Porumbei

Cred ca ar putea fi tinuti impreuna cu prepelita...

92

Re: Porumbei

:heart:

Adaugat: 30-01-2012 20:14

care sunt femele si care sunt masculi? :heart:  :hihi:

Cu cat incep sa cunosc oamenii mai bine.... cu atat incep sa iubesc mai mult animalele!
Cocutza nu te voi uita niciodata!!!
Animalele mele: un :perus: (coco) o cinteza(Coco) 3 cateluse(jesy riky si flacarica)  6 porumbei voiajori

93

Re: Porumbei

Nu imi dau seama din pozele alea incerca sa le faci poze la cap(nari)

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

94

Re: Porumbei

k

Cu cat incep sa cunosc oamenii mai bine.... cu atat incep sa iubesc mai mult animalele!
Cocutza nu te voi uita niciodata!!!
Animalele mele: un :perus: (coco) o cinteza(Coco) 3 cateluse(jesy riky si flacarica)  6 porumbei voiajori

95

Re: Porumbei

si au crescut copii big_smile

96

Re: Porumbei

WOW ce fumosi au iesit!  :wow:

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

97

Re: Porumbei

shadowdinasty wrote:

WOW ce fumosi au iesit!  :wow:

Parintii inca ii hranesc desi ei mananca si singuri, si au si oua proaspete de ieri. o sa fac un stol de pasari smile)

98

Re: Porumbei

super frumosi am avut si eu nul maro dar a murit :cry:

Cu cat incep sa cunosc oamenii mai bine.... cu atat incep sa iubesc mai mult animalele!
Cocutza nu te voi uita niciodata!!!
Animalele mele: un :perus: (coco) o cinteza(Coco) 3 cateluse(jesy riky si flacarica)  6 porumbei voiajori

99

Re: Porumbei

mancatorii de mocheta in familie prin casa smile

100

Re: Porumbei

foarte frumosi :sanatate:

Cu cat incep sa cunosc oamenii mai bine.... cu atat incep sa iubesc mai mult animalele!
Cocutza nu te voi uita niciodata!!!
Animalele mele: un :perus: (coco) o cinteza(Coco) 3 cateluse(jesy riky si flacarica)  6 porumbei voiajori