26

Re: Porumbei

am mai avut de aface cu astfel de puiuti big_smile daca era baietel la varsta asta trebuia sa aibe narile mai umflate putin, ale ei sunt mici smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

27

Re: Porumbei

nu vreau sa o iei in nume de rau..dar crede-ma am porumbei de 2-3 luni si nu ii pot deosebi....cea mai sigura metoda este si cea mai simpa:masculii se "umfla" si scot un sunet specific..ar mai fi cateva cu ciocul..nasul(partea carnoasa)..ochii..forma capului si mai multe....dar dupa ce iti vei petrece timpul cu ei vei reusi sa ii diferentiezi.

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

28 (edited by iloveanimals 12-05-2009 20:46)

Re: Porumbei

da asa e smile dar si prietenii(care sunt crescatori de porumbei) mi-au spus ca este fata smile ...

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

29 (edited by danyto 29-11-2009 20:37)

Re: Porumbei

ok...

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

30

Re: Porumbei

Am gasit un pui de porumble salbatic e pui dar e destul de mare,nu poate zbura,ce sa-i da de mancare? Si inca o intrebare am ceva picaturi care elimina bolile la pasarile exotice,ca niste vitamine dar nu in forma de capsule,ii pot da si porumbelului,probabil raspunsul la aceasta intrebare va fi nu dar la cea cu mancarea.........

Adaugat: 24-05-2009 17:49

a murit,nu stiu de ce :cry: dar a mancat :cry: si baut de ce a murit?:cry:

I love animals :heart:

31

Re: Porumbei

Am avut si eu un porumbel ,il chema bitzone si era f bland .Il aveam de pui ,ii dadeam cu mana mea sa manance,ca era prea mic>L-am luat de la un var de la tara care avea f multi.Asta micu' al meu era batut de cei mari si nu mai avea fugi pe cap si niciodata nu i-au mai crescut,dar era frumos oricum.era alb cu putin negru.Tin minte ca eu il hraneam cu grau cand era mic ,il turnam pe gat cu mana si pe urma ii scuturam gatul ca sa-i ajunga tot in gusa.Aveam vreo 12- 13 ani si l-am facut mare:) L-am pierdut cand m-am intors cu el la tara intr-o vara.Acasa ,inBucuresti ii dadeam mereu drumul afar si venea inapoi.Dar la tara ,cred ca s-a luat cu alte stoluri ,ca cei mai multi oameni aveau porumbei acolo.Mi-a parut rau de el si acum imi amintesc  cu drag de Bitzone:)

32

Re: Porumbei

Si "pocitania" asta e superba. :heart:
La casa unei prietene a facut cuib porumbeii vecinilor, si nazdravanul asta a cazut din cuib.
Este destul de mare dar nu stie inca sa zboara sau sa pape singur.
Asa ca l-am pus mai aproape de cuib, pt ca, cuibul lor este prea sus si nu ajungem la el. sad
Dar totusi este hranit bine de mama. :heart:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

33 (edited by rares93 15-08-2009 22:20)

Re: Porumbei

Am si eu o intrebare big_smile
Porumbeii formeaza perechi prin consangvinizare? adica stiu ca fac 2 oua, puii care rezulta formeaza noua pereche ?
Intrebare valabila si pentru turturele si tot neamul porumbeilor big_smile va rog sa imi raspundeti la aceasta dilema, deoarece la mine la bloc sunt multe perechi de porumbei si perechiile sunt identice(atat femela cat si femela dintr-o pereche au aceleasi culori de exeplu e o pereche alba mai multe gri , 2 negre si 1 roscata)
Va multumesc!
                          Cu resperc
                                                Rares :angel:

Adaugat: 15-08-2009 23:17

La noi la bloc sunt puii de porumbel si iarna :wow: !
Indiferent de temeperatura, in cuiburi mereu ganguresc puisori de proumbel, sub tiglele blocurilor!
Nu oboesesc nici odata?? :wow:

Scuzati dublul post :angel:

:hamster: My name is COdY tongue

34

Re: Porumbei

Daca gasesc parintii mancare pt ei iarna, da ce sa nu fie. big_smile Femela pastreaza temperatura oualelor/puilor constanta si totul e ok. big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

35 (edited by rares93 15-08-2009 23:21)

Re: Porumbei

imi poti raspunde si la intrebarea cu consangvinizarea big_smile
Multumesc! :pup:

:hamster: My name is COdY tongue

36 (edited by iloveanimals 16-08-2009 12:07)

Re: Porumbei

Daca nu spuneai si explicatia acelui cuvant, habar aveam de ce vorbesti. smile
Sincer, nu stiu. hmm Probabil, daca ei se iubesc inca din ou. smile Pana acum nu am mai vazut perechi de porumbei la fel. hmm

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

37

Re: Porumbei

porumbei nu papagali smile

:hamster: My name is COdY tongue

38

Re: Porumbei

Porumbei am vrut sa scriu, dar daca ma gandeam la papagali ce vrei. smile Nu`i nimic, editez. tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

39 (edited by betty 17-08-2009 17:11)

Re: Porumbei

;;) el este fostul meu porumbel  :blb:  il kema GoGo  :heart:  cand era mic era destul de bland  dar cand s-a facut mare s-a salbaticit!!probabil din cauza lispsei timpului liber cand eram la sc...:(

40

Re: Porumbei

e frumos salbaticul tau.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

41

Re: Porumbei

da era...ca acum numai este :cry:   mersi...

42

Re: Porumbei

a murit? neutral

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

43

Re: Porumbei

nuj...numai este oriqm.....

44

Re: Porumbei

a fugit sad ?

I love animals :heart:

45

Re: Porumbei

S-a casatorit. wink smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

46

Re: Porumbei

poate...... big_smile

I love animals :heart:

47

Re: Porumbei

poate s-a casatorit...dar pe lumea cealalta!!!>:P  :cry:

48

Re: Porumbei

imi pare foarte rau si porumbelul meua murit :cry:

I love animals :heart:

49

Re: Porumbei

neutral Nu a mai venit deloc Gogo pe acolo? sad Poate Gogo era o Gogolina, si s-a dus la perechea ei sau la un alt stol de porumbei. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

50

Re: Porumbei

sper big_smile

I love animals :heart: