51

Re: Porumbei

nu a mai venit..

52

Re: Porumbei

Buna seara la toata lumea!!!Am citit cu atentie mesajele voastre despre porumbei...si eu detin in momentul de fata 10 voiajori printre care o porumbita campioana pe bucuresti in anu 2008 la zbor,o pereche de porumbei rotati si o pereche de satineti care acum au un pui...si atasez niste poze cu "dansi"
http://ghost-file.com/images/311020094070mim.jpg
http://ghost-file.com/images/311020094069mdm.jpg
http://ghost-file.com/images/311020094071pup.jpg
http://ghost-file.com/images/princess0989.jpg

canari sunt pasiunea mea!!!

53

Re: Porumbei

Sunt foarte frumosi.... sa iti traiasca ... :pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

54

Re: Porumbei

multumesc la fel!!!

canari sunt pasiunea mea!!!

55

Re: Porumbei

Bun venit.Si mie imi plac tare mult porumbeii,la primavara chiar vreau sa le construiesc o voliera frumoasa si sa-mi iau si eu cateva perechi.Sunt foarte frumosi ai tai,felicitari pentru rezulatate.Daca imi spui de unde esti,si nu ai fi prea departe de mine as achizitiiona de la tine pui in primavara.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

56

Re: Porumbei

multumesc de urari...sunt din bucuresti cartieru rahova....daca cineva doreste sa afle mai multe ma puteti contacta la id carduelis_verderon [at] yahoo [dot] com

canari sunt pasiunea mea!!!

57 (edited by danyto 29-11-2009 20:34)

Re: Porumbei

eu m-am lasat de 2 luni...aveam un pui din parinti campioni...era imbrect mai aveam 3 femele arden si inca 2 masculi meulenmans...cam atat aveam... smile) aveam putini nu ca si cand erma mic:))  toti gutani salbatici...cate 20 intr-o cusca amarata...si pisicile se temeau sa ii manance smile) dadeau in hepatiti smile) anyway..asta se intampla cand aveam 6-7 ani..ii tineam impreuna cu varu' meo care avea si el 9 ani smile
Iti urez succes si noroc la ei!!!vant in pene smile !!!

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

58

Re: Porumbei

multumesc de urari..

canari sunt pasiunea mea!!!

59

Re: Porumbei

Frumosi porumbei. Felicitari. Se pare ca suntem vecini, si eu tot in Rahova locuiesc tongue.

Vicky - Mamica fericita

60 (edited by skypy 29-11-2009 21:38)

Re: Porumbei

frumosi porubei tai am vazut ca ai puisori asa ca spor la inmultit tongue :k: smile

skypy

61

Re: Porumbei

misha67 wrote:

Frumosi porumbei. Felicitari. Se pare ca suntem vecini, si eu tot in Rahova locuiesc tongue.

aaa atunci e bine daca avem probleme avem la cine apela:P

canari sunt pasiunea mea!!!

62

Re: Porumbei

ieri am fost sa hranesc porumbeii dintr-o piata din centrul orasului...unii dintre ei,saracii, nu mai aveau gheare,veneau ca ologii si papau...altora le lipseau cateva degete sau doar o gheara....oricum,pe putin 20 de porumbei aveau cate un handicap.....m-am tot gandit de la ce sa fie?o fi vreo boala sau or fi inghetat iarna asta cand a fost -20grade vreo 10 zile?

yoyo

63

Re: Porumbei

S-ar putea sa fie din cauza frigului!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

64

Re: Porumbei

am gasit mogaldeata asta afara,era racit,l-am vindecat[inca nu arata prea bine]puteti sa mi spuneti daca e sigur porumbel[nu ma pricep,unii au zis ca e gugustiuc hmm ]ca varsta are si daca e fetita sau baietel?nu stiu ce sa ma fac cu el....se cam obisnuieste cu oamenii si mi-e teama ca daca ii dau drumul afara o sa moara...

65

Re: Porumbei

da este sigur porumbel sexul nu til pot spune pt. ca este prea mic!! :k:

animalutele mele: 5 perusi:Gogu,Cocutza,Coco,Gogutza,Pacolina si 6 oute....  big_smile tongue

66

Re: Porumbei

irina poate se obisnuieste cu oamenii pentru ca este recunoscatoare ca i-ai salvat viata si s-a atasat de tine big_smile indiferent ce decizie vei lua sa te hotarasti repede pentru ca dupa aia nu o sa mai fie in stare sa se descurce de una singura afara....

67

Re: Porumbei

mi`e cam mila sa`l dau afara ca poate nu se descurca sau nu`l accepta ceilalti porumbei,plus ca am observat ca oboseste foarte repede.eu l`am obisnuit sa`i dau mancare din mana si nu cred ca se descurca in libertate.
nu mai are nicio problema de sanatate..daca este cineva interesat il DONEZ.

68

Re: Porumbei

si eu am doi porumbei voiajori  big_smile  cam cand trebuie sa le dau drumul hmm ?ca au vreo 2-3 luni de cand sunt la noi :nani: .si iavem de pui.cam peste cat timp ai putem lasa sa zboare.(dar se vor antoarce?)  :succes:  :fluture:  :floare:  :bd:

69

Re: Porumbei

eu am avut un porumbel alb adus de tata de la servici cand aveam vreo 7-8 ani  era pui si nu stia sa zboare il luam peste tot cu mine sttea pe umar l-am luat chiar si la un restaurant  si in timp ce mancam a coborat pe pieptul meu si mi-a ciugulit toate bilutele de la bluza dar din pacate pentru mine a zburat catre ceruri deoarece eu dormeam iar tata  si mama erau la servici si un muncitor care lucra la noi a calcat pe el sad  sad  sad  :cry:  :cry:  :cry: ca amintire inca am pastrat bluza

Doi pitici!Cipi peruselul meu :perus: care are 1 an si 10 luni si Kyky nimfuta mea :nimfa: care are 10 luni smile smile smile

70

Re: Porumbei

imi pare rau...dar nu pot intelege cum s calce cineva pe el...doar daca sa urcat undeva si cand a coborat nu la vazut...oricum imi pare foarte rau  sad

Metallica !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

71

Re: Porumbei

poi cel care a calcat pe el era sus pe un scaun si zugravea si cand s-a dat jos a calcat pe el  :cry:

Doi pitici!Cipi peruselul meu :perus: care are 1 an si 10 luni si Kyky nimfuta mea :nimfa: care are 10 luni smile smile smile

72

Re: Porumbei

aha am inteles...imi pare rau  sad

Metallica !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

73

Re: Porumbei

Astazi am avut placuta surpriza sa vad puii de turturei pe care " i-am crescut eu" . Am o pereche de turturei care la prima ora dimineata i-mi canta la geam sa le dau seminte, fac asta de 3- 4 ori pe zi si acum, in dimineata asta ,am vazut 2 turturei zgribuliti care stateau in copacelul din fata balconului si cand le-am pus mancare nu veneau. Dupa ce m-am uitat mai atent mi-am dat seama ca sunt pui si ca nu au echilibru pe crenguta. Am strigat turtureii si au venit pe rand, prima mama si apoi tatal . Atunci mi-am dat seama ca ei si-au adus puii sa vada unde se pot  hrani. A fost un sentiment extraordinar sa-i vad cum cheama puii si cum ii hraneste .  :ou:    :bravo:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

74

Re: Porumbei

porumbeii mei preferati sunt acestia au facut si 2 puiuti  :bravo: ce dragi mi`s

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

75

Re: Porumbei

aseara am descoperit oua la porumbeii mei big_smile
Un porumbel de rasa (spun asa pt ca are inel si a fost scump, nu stiu daca e de rasa sau ce rasa) si un maidanez (adus din parc jumate mort) au facut doua oua si le clocesc pe rand big_smile Sper ca in conditiile nefavorabile din balconul meu sa iasa puiutii si sa fie totul ok smile

Prima poza e mamica (maidaneza)
Poza 2 taticu pe oua
Poza 3 cuibul facut de mine (un raft de bucatarie + alte cele de prin casa)

P.S. stiu ca trebuie sa le fac curat, dar am fost prins cu patrocle si nu mi-a ars de nimic altceva sad