1

Topic: Porumbei

Astazi cand am fost sa iau iepurasul am ramas impresionata de frumusetea unor porumbei albi..superbi!Din pacate nu am avut aparatul foto la mine dar am sa caut pe net ceva poze cu specia respectiva...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

2

Re: Porumbei

http://i39.photobucket.com/albums/e190/Plutoioana/porumbei2.jpg

http://i39.photobucket.com/albums/e190/Plutoioana/porumbei1.jpg

Adaugat: 09-10-2008 21:12

Nu stiu sa pun poze decat asa :rusine:

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

3

Re: Porumbei

:heart: :heart: :heart:

4

Re: Porumbei

ador porumbeii!!!am acasa 172porumbei:angel::k::merci:

iubesc animalele!!!

5 (edited by danyto 07-12-2008 10:23)

Re: Porumbei

si eu am avut porumbei... asta era specia care ma uimea....am avut si eu un singur exemplar......leui cu cel din poza doar ca avea aripile maro..

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

6

Re: Porumbei

O prietena de a mea a avut porumbel numai ca i-a dat drumul pt. ca nu stia ce sa-i dea de mancare sad!

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

7

Re: Porumbei

mi-am cumparat azi trei porumbei:D:D sunt voiajori. un mascul
                                                                                   si doi pui din 2009 big_smile
sambata ma apuc sa le fac o aviara(asa stiu ca se zice:D)...deci....ma apuc dinou....

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

8

Re: Porumbei

:bravo: :bravo: super...sa pui poze cu ei :heart:

eu trebuie sa mai atept putin pana imi iau un porumbel sad dar nu-mi fac griji :bravo:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

9

Re: Porumbei

salut. am vazut si eu azi doi porumbei diamant. erau superbi. numai ca fata era lovita rau la spate si erau la un loc cu cinezele. ii-mi era o mila de ea ca toti o loveau si era plina de sange. poate merg sa ii iau. nu stiu cum o sa fie cu fata.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10 (edited by danyto 23-04-2009 13:08)

Re: Porumbei

eu am culorile astea: http://www.rrp.ro/userfiles/image/Porumbei-Campina-F-470916-07-RO-Janssen-280.jpg
                                   http://porumbel.net/wp-content/images/mezme..JPG
                                   http://porumbel.net/wp-content/images/Genica..JPG

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

11

Re: Porumbei

:heart: :heart: ce frumosi sunt :pup: sa-ti traiasca :bravo:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

12

Re: Porumbei

Sa-ti traiasca! :sanatate:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

13

Re: Porumbei

multumesc...voi pune poze cu ei...cele de mai sus sunt de pe net..dar culorile sunt identice.

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

14

Re: Porumbei

am si eu porumbei. sunt incepatoare. as vrea sa stiu ce mananca, cum se comporta in perioada de imperechere, in ce luna e prioada de imperechere, asternutul, colivia etc( cat mai mult)
Mss big_smile

Adaugat: 08-05-2009 23:33

app.. mi se pare ca porumbei aia albi sunt specia de King daca nu ma insel si asa am si eu

"Si animalele sunt suflete!Respecta-le!"

15

Re: Porumbei

Prieteni, azi am prins si eu un porumbel, l`am salvat din ghearele unei pisici, e ranit pe sub aripi si pe spate, ii curgea mult sange, l`am spalat cu apa calduta, l`am dat pe rani cu apa oxigenata, din pacate nu mananca, ii lipsesc pene de pe spate, din coada si de la aripi....aveti sfaturi ceva? Cat sa`l tin, ce sa`i dau..ce sa`i fac? M`ati ajuta mult... imi pare rau pentru micut...momentan nu am colivie sa`l tin, asa ca`l tin intr`un cos de rufe mare cu un prosop deasupra...

>>>>Alexandra<<<<

16

Re: Porumbei

Pare sa fie un pui, iar acestia sunt o prada usoara pentru pisicile flamande... sad
Nu ma pricep la porumbei dar parerea mea este ca ai facut bine acordandu-i primul ajutor...si cred ca este si in stare de soc...
N-ai vreun cabinet veterinar in zona?

:heart: crin_alb :heart:

17

Re: Porumbei

e un mic puiut de cel putin o luna big_smile si e fetita...in legatura cu colivia pt ei mai bine nu.e mai bine sa ii tii liberi, porumbeii cresc ff repede big_smile si sunt ff sociabil, daca l-ai salvat din gura pisicii sigur va venii mereu al fereasta ta sa ii dai de mancare(atunci cand ii vei da drumu') :angel:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

18

Re: Porumbei

Din documentarele de la tv stiu ca porumbelul este fidel porumbitei...in urma cu cateva zile am lansat intrebarea legata de numarul de pe inelul de la picior...daca asa as putea, prin intermediul net-ului, sa gasesc proprietarul pasarii....
Am observat de 2 zile...pe acoperisul vecinului ca sta un alt porumbel...posibil sa fie perechea celui prins de tanar ( era obosit si flamand )? :wow:
Cum trebuie sa procedez in acest caz...daca sunt o pereche imi este tare mila de ei....si acesta de pe casa este cu siguranta infometat si chiar daca i-ar da drumul la celalalt ar exista posibilitatea sa nu ajunga la destinatie... sad

Ce puteti sa mi ziceti legat de aceasta situatie?

:heart: crin_alb :heart:

19

Re: Porumbei

poti pune o poza cu porumbelul? big_smile ei sunt obisnuiti cu casa si o gasesc indiferent unde s-ar afla ea smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

20

Re: Porumbei

Eu sa pun poza....? Dar nu i-am facut poza, nici prin cap nu mi-a trecut sa-i fac poza....acuma, ca e noapte, incearca tata cu vecinul...sa-l prinda de pe acoperis...daca reusesc, maine va dau mai multe detalii...
Oare il asteapta pe celalalt? De sta de 2 zile pe casa.... :wow:

:heart: crin_alb :heart:

21

Re: Porumbei

da, sa pui poza cu cel pe care il ai in casa big_smile

posibil...sunt monogami, nu pleaca unul fara celalat...daca nu reuseste sa il prinda pune-i ceva de manacare, paine, grau, porumb, ovaz ce ai tu pe acolo...poti incerca sa il ademenesti sup o plasa sau cusca ceva hmm

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

22

Re: Porumbei

N-am inteles....!? :wow:
Nu cred ca in postarile mele am specificat ca am vreun porumbel strain prin casa....daca m-am oferit sa ajut pe cineva nu inseamna ca eu sunt persoana in cauza... :bang:
Si pe cel de-al doilea n au reusit sa-l prinda deoarece cand au dat la o parte tiglele, porumbelul si-a luat zborul... sad
Ramane de vazut ce se va intampla cu el zilele urmatoare ...asta daca nu-l va prine ceva pisica inainte...

:heart: crin_alb :heart:

23

Re: Porumbei

Din pacate nu a trait puiul...nu inteleg de ce...de mancat a mancat, a baut apa, l`am luat din cosulet si l`am tinut in mana, am vazut ca e apatic, si in 2 minute a murit... :cry: :cry:

>>>>Alexandra<<<<

24

Re: Porumbei

crin_alb wrote:

N-am inteles....!? :wow:
Nu cred ca in postarile mele am specificat ca am vreun porumbel strain prin casa....daca m-am oferit sa ajut pe cineva nu inseamna ca eu sunt persoana in cauza... :bang:
Si pe cel de-al doilea n au reusit sa-l prinda deoarece cand au dat la o parte tiglele, porumbelul si-a luat zborul... sad
Ramane de vazut ce se va intampla cu el zilele urmatoare ...asta daca nu-l va prine ceva pisica inainte...


eu asa am inteles yikes scuze :rusine:

Adaugat: 12-05-2009 13:51

OBlonda wrote:

Din pacate nu a trait puiul...nu inteleg de ce...de mancat a mancat, a baut apa, l`am luat din cosulet si l`am tinut in mana, am vazut ca e apatic, si in 2 minute a murit... :cry: :cry:


uff...imi pare rau :cry:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

25

Re: Porumbei

OBlonda imi pare rau pentru ce s-a intamplat cu acel pui.....
iloveanimals de unde stiai ca femela?narile nu i-au fost dezvoltate si nu prea poti sa ii recunosti nici la maturitate...din cauza dimorfismului...mai ales ca este un pui.

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10