1

Topic: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Vreau un caine pentru curte, cam 2000m2. De ales cred dintre ciobanesc german, golden retriever, labrador,chow chow si saint berbard. Daca stiti costuri de intretinere si altele. Sa se inteleaga cu copiii.

2

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Vrei sa cumperi sau sa adopti ?  smile

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

3

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

In afar de saint-bernard si eventual ciobanesc german,celelalte rase nu sunt tocmai pentru curte.Am mai vazut pe cineva tinunandu-si chow-chow-ul legat pe lant.  :furios:  :furios:  :furios: Ar trebui sa faceti o delimitare a raselor care se preteaza la curte si in casa.Nu doar imi iau caine pentru am spatiu afara suficient.Ca stau cu placere si se bucura de zona verde si curte,asta e alta poveste.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

4

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Suana , ciobanesc-ul mioritic nu este de curte ?

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

5 (edited by suana 05-01-2012 20:09)

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Ba normal ca este.Ca si caucazianul.Sunt caini pe care ,pur si simplu nu-i poti tine in casa.Bruno daca intra,dupa 10 minute behaie de cald si nu mai are stare.N-ar rezista inauntru de nici un fel.
Apropo de costuri,cei mari mananca mai mult,normal.Chow-,pe de alta parte nu este chiar prietenul copiilor.El nu va niciodata tovarasul lor de joaca,cum ar fi golden-ul sau husky.Si rottweiler-ul se preteaza si afara si in curte si se intelege bine cu copii.Deci trebuie bine cantarit ce caine ni se potriveste.De fapt,orice caine va fi loial familie,si se va forma exact dupa cum il invatatzi si in functie de ce mediu creste-agitat,linistit.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

6

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Cunosc si eu pe cineva , care are 1 mioritic si il tine la bloc , e vecinul meu :hihi:

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

7

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Nu ma mir.Si eu stiu pe cienva cu caucazian si sta la bloc.Probabil ca-i ocupa jumatate din spatiu  :hihi:  Dar asta e.Cine iubeste cainii se adapteaza dupa ei.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

8

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Am citit la unele rase si nu se inteleg asa de bine cu copiii. Cred ca orice caine este si de curte... depinde unde-l tii... Golden sau labrador-ul nu sunt de curte? Saint bernard... ma gandesc ca cere prea multa mancare... si cand voi veni acasa isi va lasa semnele de dragoste(bale) big_smile  . Ciobanesc caucazian nu e bun cu copiii, malamut de Alaska... frumos , dar dezordonat, rasfatat... nu stiu ce inseamna. Eu am avut un ciobanesc mioritic, dar l-am dat la cineva ca avea nevoie pt. paza... Deci... daca mai aveti sugestii...

9

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Eu imi tin Labradorul in curte DEZLEGAT si ii este foarte bine atata timp cat are tarcul asigurat si este ferit de orice fel de pericole dar il las si prin casa unde sta foarte cuminte dar naparleste foarte tare si sufera de cald ... hmm . Saint Bernard-ul lasa bale ce este drept si cu cat este mai mare cu atat are nevoie de mancare dar acest aspect este valabil pt. toti cainii deoarece nu iti poti lua un caine daca nu ai posibilitatea sa-i oferi un trai cat mai comod . Decizia este numai a ta si cred ca ar trebui sa te ghidezi dupa temperamentul tau . Parerea mea este ca si husky este o rasa destul de echilibrata dar cum am mai spus este alegereea ta , orie catel are un temperament deosebit daca este educat corect  smile .

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

10

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

husky nu latra... este mai mult de aspect... pe langa frumusete as vrea sa faca si paza, sa zicem... adica sa latre cand vine cineva...

11

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Poti lua :  1. Dobermann
2. Rottweiler
3. Caucazian
4. Cane Corso

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

12

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Doreste si o rasa care sa fie atasata de copii deci daca vrei sa faca si paza este cam greu pt. ca Labradorul si Goldenul ies din discutie si mai ramane saint bernard care nici nu trebuie sa fie rau ca ii sperie pe toti cu marimea .  smile

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

13

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

De exemplu` sora mea are 1 copil (6 ani) si are un rottweiler  smile  si e si bona si de paza . Nu conteaza ce rasa e ci cum e educat de mic .

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

14 (edited by costelliny 06-01-2012 19:34)

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Da.. ce labradorul nu e si de paza? Daca luam asa cel mai bun este ciobanesc german...
Simonmona... rotweiler este cam rau... am vazut la cineva si are apucaturi... copiii nu au acces la caine si nuci sotia lui, numai el..dobermen... copii ... eu stiu....caucazian poate fi agresiv cu copiii...

15

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Crede-ma labradorul nu are nici cel mai vag instinct de agresivitate  . Este foarte iubitor de aceea ai certitudinea ca nu va ataca nici un copil sau adult care sa-ti fie prieten ... are si el totusi un instinct pt. ca face ca si o alarma la cel mai mic intrus animal sau uman . In 3 ani de cand il am pe Felix nu a muscat pe nimeni si nici nu ar concepe sa muste pe cineva . Doar noaptea a fost suspicios dar nu agresiv ci doar a latrat putin pt . ca nu stia cine a venit ... in rest poti sa-i bagi mana in gura si se fereste chiar sa-ti provoace si cea mai mica rana  smile ! Rar am auzit sa muste sau sa fie agresiv un labrador ( rasa pura)  smile . Este foarte grijuliu cu copiii mici nici nu se atinge de ei . Ciobanescul german este foarte bun si pentru paza dar si cu copiii . Acum te poti ghida dupa aspect ... smile
P.S.  Ma scuzati daca am mancat litere de "u" sau eventual de "j " butoanele astea sunt stricate  :rusine:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

16

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Ar trebui sa spun la cineva ce fire sunt si multe altele pt. a-mi recomanda cainele potrivit. big_smile  Asa mi-as lua de fiecare cate unul  tongue

17

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

costelliny wrote:

Ar trebui sa spun la cineva ce fire sunt si multe altele pt. a-mi recomanda cainele potrivit. big_smile  Asa mi-as lua de fiecare cate unul  tongue

Sa sti ca ar fi bine sa ne dai detalii . De ex : cat sta cainele acasa singur ? cati ani are copilul tau ? etc ...

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

18

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

6 luni, 9 ani si 10 ani. Singur depinde de zi nu am un program fix. Se poate sa stea o zi, adica sa nu am timp de o plimbare prin curte sau joaca...de obicei sunt zilnic acasa dar mai este si cate ceva de facut ... servici sa zicem.

19

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Un boxer nu ar fi bun? doar ca iarna ar cam trebui luat in casa. Eu am o prietena care are boxer,daca intra cineva in curte strain (fara sa fie stapanul acolo) latra foarte tare dar nu musca. smile iar boxerii se inteleg suuuper cu copii

- Bianca

20

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Boxer... mda...da... dresaj constant si ferm... nu stiu daca am cum...

21

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Ce zici de Collie Rough?dar daca zici ca nu ai timp...se dreseaza usor,se intelege destul de bine cu animalele si copii,rasa  suspicioasa cu strainii,protectoare,de latrat am inteles ca nu latra in exces,dar necesita ingrijire la ce blana are,si Golden Retriever suna bine,nu stiu,acum tu alegi...

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

22

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Pana la urma nu conteaza rasa atata timp cat il obisnuiesti cu copii....eu am pitbull si pot sa spun ca adoraaaa copii nepoteii mei il ciufulesc in fiecare zi pe mine ma mai musca in joaca daca il trag de urechi dar la ei nu reactineaza deloc....eu iti recomand urmatoarele rase...Labrador,Golden Retrever,Ciobanesc German,Collie sau...un caine comunitar big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

23

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

leyna - asta e ordinea care o recomanzi sau ai scris fara o ordine anume? Sigu n-o sa fie comunitar wink
Va multumesc pt. raspunsuri...  o sa ma mai gandesc ca nu vreau dupa aia sa-mi para rau. De fapt nu cred ca are cum sa-mi para rau, orice as lua ar fi alegerea cea mai buna tongue

24

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Da este o ordine...am avut ocazia sa cunosc un labrador cand eram eu mititica...si imi povestise mama ca il muscam de urechi si el ma pupa big_smile si nu am crezut-o pana nu am vazut cu ochii mei,vecinii mei isi cumparase acum cativa ani un pui si aveau planificari de bebe erau speriati putin la inceput dar cand bebele s-a nascut erau uitmiti cata grija avea de el...statea in fiecare zi langa patutul lui si pe mine ma impresinat stiind povestea mamei mele despre mine si labradorul acela big_smile sau iti recomand Akita Inu eu am crescut langa un Aktia Inu si un Ciobanesc German d la varsta de 6 luni big_smile pana la urma ramane la alegerea ta...BAFTA :pup:

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

25

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

o intrebare....care din rasele medii sunt cele mai potrivite cresterii la apartament?......adica sa nu naparleasca in exces

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-