76

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

golden retriever. Eu am ales terra nova, dar imi mai iau si alta rasa ; sa vad... Am sa pun niste poze cand o sa am

77

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Numai rasele astea iti plac?Depinde de spatiu disponibil..de timpul oferit... ambele rase sunt destepte ...si jucause
eu daca ar fi sa imi iau caine mi-as lua beagle

:rusine: Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat iubesc si respect mai mult animalele! :heart:
:grey: Coro, sufletelul meu :heart:
Coro Album

78

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

multumesc pentru raspunsuri

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

79 (edited by ioana99 26-03-2012 17:35)

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

nu prea inteleg ce vrei,specifica mai multe detalii,noi nu putem decide doar dupa aspect ...
cele doua rase sunt total diferite,atat la infatisare,cat si la comportament...
beaglelul nu il recomand recomand la apartament,este un caine foarte energic!
eu iti recomand westie,bichon,poodle,rase care s-ar adapta perfect la mediul de apartament.Sa sti ca nici cokerul nu este o alegere rea wink

-Ioana-

80

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

nu vreau o rasa mica:imi plac rasele mai mari ....inca nu ma pot decide intre cocker spaniel si golden retriever.....desi inclin balanta spre golden......ma voi documente mai mult despre ambele rase si voi lua o decizie astfel incat sai fie bine si cainelui

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

81

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Imi poate da cineva un sfat ?  Ce rasa(de caini, fireste smile) ar fi perfecta pentru cresterea in apartament(sa fie destul de usor de ingrijit wink , sa nu prea roada prin casa, sa nu latre prea mult si prea tare) si sa fie neagresiv si prietenos  :rusine: ?
Multumesc !

82

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

CUM ADICA SA NU LATRE PREA MULT :wow: ..NU POTI COMANDA CAINELE CAND SA LATRE(CAINI LATRA CAND ESTE NEVOE)..CEA MAI BUNA RASA PENTRU APARTAMENT ESTE:BICHONUL S-AU PECHINEZUL  :caine:  :hihi:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

83

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

orice caine roade cand e mic!avand la dispozitie jucarii pentru ros,renunta usor,usor la rosul sosetelor sau a altor obiecte din casa,asta tine doar de tine,daca il cresti si il educi corect! smile
cainii latra cand se simpt amenintati,a mea face acest lucru cand aude interfonul,bate cineva la usa,cand se descuie usa sau cand aude vecinii de la aceiasi etaj trecand pe langa usa noastra,in rest,nu are nici o treaba,exeptand zgomotelor produse de bichonul vecinilor care locuieste langa noi sau al celoralti caini de afara,in cartierul nostru stau foarte multi caini,aproape fiecare bloc are cate un caine sau doi...
iti recomand caniche-ul(poodle),un caine ideal pentru apartament,nu lasa par,foarte iubitor,jucaus,activ,necesita toaletare ca si oricare caine,depinde doar de tine ce marime vrei sa iti iei,pentru apartament recomand pudelul pitic sau miniature!alte rase care se potrivesc apartamentului sunt yorkie,bichon,coker,shi-tzu..

-Ioana-

84

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Sau...catelul de plush smile

85

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Va dau un sfat....eu locuiesc la apartament si de curand mi'am luat un chow chow...este perfect pentru un apartament deoarece nu necesita loc foarte mult...daca il plimbi zilnic...este iesit din comun de cuminte...nu mi'a ros pana acum nimik...sta singurica pana vin de la munk...adik 8 ore de 2-3 ori pe saptamana...o ador..este printzesa mea :heart:  :heart:

:fluture: Ei bine, privirea unui caine care vrea sa-ti multumeasca pentru ca existi, nu se poate compara cu nimic, nu se poate reda in cuvinte. Si cred ca nu exista oameni care sa nu-i iubeasca, ci oameni care nu-i cunosc, care nu au timp sa-i priveasca in ochi. Pentru ca suntem ata de grabiti...Si din pacate ignoram atata dragoste!  :fluture:

"" Cainele e permanent cu tine, langa tine, pana la moarte, singurul tovaras care moare odata cu tine, pe mormantul tau"".

""Nedreptatile groaznice si suferintele induse animalelor nevinovate si credincioase, formeaza cel mai negru capitol din intreaga istorie a umanitatii.""

86

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Buna,sunt Alina si as avea nevoie de un ajutor.As vrea sa aleg intre un bicson havanez si yorky.Biatul meu ( 9 ani) se simte singur si isi doreste foarte mult un catelus.Care dintre ei este mai ascultator si mai usor de dresat?Care dintre ei este mai putin sensibil deoarece noi traim in Egypt unde vara este foarte cald.Care dintre ei poate sa stea fara probleme 6-7 ore singurel cat suntem noi la servici?In Iunie venim in tara ( Satu Mare )si as dori sa-l cumpar.Poate ma ajutati si cu o firma serioasa, vreau neaparat sa fie de rasa ca sa nu creasca prea mare deoarece el va calatori cu noi in fiecare vara in Romania.Orice sfat e bine venit.Va multumesc mult.

87 (edited by OBlonda 22-02-2013 20:38)

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

usor de dresat e orice rasa,daca stii cum sa procedezi cu fiecare in parte.eu zic sa citesti despre fiecare in parte,fiecare are caracteristicile ei,vezi care ti se potriveste.firma serioasa care sa aibe caini fara pedigree nu exista.acele persoane sunt samsari.iti poti lua un caine cu pedigree de calitate pet,nu de show.preturile sunt asemanatoare cu cele ale samsarilor,dar ai garantia ca iei un pui sanatos,fara probleme genetice.ai mare grija,fereste-te de samsari.multi au cumparat bishoni si s-au trezit cu ciobanesti,foarte multi caini au murit in primele luni de viata,fiind gravi bolnavi.
uite aici o canisa serioasa de bichoni havanez: www.bichonhavanese.ro/
ia legatura cu ei,vezi cand au pui.foarte important este faptul ca samsarii au pui tot anul.ai mare grija,o monta se planifica cu grija,cu teste facute,nu asa la voia intamplarii,oricand.majoritatea samsarilor imperecheaza mama cu fiu,frati intre ei,totul pentru a nu rata perioada de calduri a femelei,totul pentru bani.majoritatea aduc pui din ungaria,unde sunt acele puppy miller,sau fabrici de pui.nu ai vrea sa stii in ce conditii sunt tinute mamele,care nu vad lumina zilei.
uite si o canisa serioasa de yorki: helloyorkies.ro
succes!

>>>>Alexandra<<<<

88

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Oana, iti multumesc din suflet pentru sfaturi.Eu nu am avut caine pana acuma si nu stiu sa fac diferenta intre samsari si o firma serioasa.Am gasit pe net canisa asta http://www.cateidevanzare.ro/Satu-Mare__29/Bichon-Maltez_117/ daca este cineva din Satu Mare pe aici poate imi spune daca sunt seriosi sau nu.O sa contactez si firma pe care mi-ai trimiso.Mi-ar place sa gasesc o familie unde sa pot vedea parintii puiului smile Oricum iti multumesc inca o data si sper ca pana in Iunie sa rezolv.Mama mea este la SM si daca se iveste ceva poate sa il cumpere ea pana venim noi.O zi frumoasa tuturor.

89

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

alina.marwan wrote:

Oana, iti multumesc din suflet pentru sfaturi.Eu nu am avut caine pana acuma si nu stiu sa fac diferenta intre samsari si o firma serioasa.Am gasit pe net canisa asta http://www.cateidevanzare.ro/Satu-Mare__29/Bichon-Maltez_117/ daca este cineva din Satu Mare pe aici poate imi spune daca sunt seriosi sau nu.O sa contactez si firma pe care mi-ai trimiso.Mi-ar place sa gasesc o familie unde sa pot vedea parintii puiului smile Oricum iti multumesc inca o data si sper ca pana in Iunie sa rezolv.Mama mea este la SM si daca se iveste ceva poate sa il cumpere ea pana venim noi.O zi frumoasa tuturor.

Pai tu chiar asta faci,apelezi la samsarii nenorociti,care cresc 131333 rase de caini doar pentru profit!!!!!!!!!!!!!O sa va para rau mai tarziu pentru alegerea asta,99% dintre cainii luati de la ei au probleme foarte grave de sanatate!!
Aici ai cateva exemple de canise serioase care cresc rasele respective!
helloyorkies.ro www.absolutely-yours.eu

90

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

alina.marwan wrote:

Oana, iti multumesc din suflet pentru sfaturi.Eu nu am avut caine pana acuma si nu stiu sa fac diferenta intre samsari si o firma serioasa.Am gasit pe net canisa asta http://www.cateidevanzare.ro/Satu-Mare__29/Bichon-Maltez_117/ daca este cineva din Satu Mare pe aici poate imi spune daca sunt seriosi sau nu.O sa contactez si firma pe care mi-ai trimiso.Mi-ar place sa gasesc o familie unde sa pot vedea parintii puiului smile Oricum iti multumesc inca o data si sper ca pana in Iunie sa rezolv.Mama mea este la SM si daca se iveste ceva poate sa il cumpere ea pana venim noi.O zi frumoasa tuturor.

nu stiu cine e oana,dar cu placere smile
acel site e tot al unui samsar,majoritatea sunt din zona aia,foarte multi din oradea( mai aproape de ungaria,de unde ii importa).ia legatura cu cei de pe siteurile care ti lee-am dat eu si alex.o canisa serioasa nu trimite pui prin posta,sunt suflete nu obiecte.o canisa serioasa te invita la ei,sa vezi exemplarele si conditiile in care sunt crescute.o canisa serioasa iti pune intrebari,sa vada ce caine ti se potriveste,daca ti se potriveste,in functie de conditiile de viata ce ii.poti oferi,in functie de timpul tau,tocmai pentru ca le pasa de viitorul puilor.o canisa serioasa are dreptul de a alege viitorii stapani pentru puii lor,tocmai pentru ca le pasa.o canisa seriioasa nu creste mai mult de 2 -3 rase de caini,tocmai pentru a le oferi timpul si atentia necesara fiecarei rase si individ in parte.
canise de bichoni havanezi sunt foarte putine in tara,eu stiu doar una.ai mare grija,sa nu-ti para rau mai tarziu!

>>>>Alexandra<<<<

91

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

OBlonda wrote:
alina.marwan wrote:

Oana, iti multumesc din suflet pentru sfaturi.Eu nu am avut caine pana acuma si nu stiu sa fac diferenta intre samsari si o firma serioasa.Am gasit pe net canisa asta http://www.cateidevanzare.ro/Satu-Mare__29/Bichon-Maltez_117/ daca este cineva din Satu Mare pe aici poate imi spune daca sunt seriosi sau nu.O sa contactez si firma pe care mi-ai trimiso.Mi-ar place sa gasesc o familie unde sa pot vedea parintii puiului smile Oricum iti multumesc inca o data si sper ca pana in Iunie sa rezolv.Mama mea este la SM si daca se iveste ceva poate sa il cumpere ea pana venim noi.O zi frumoasa tuturor.

nu stiu cine e oana,dar cu placere smile
acel site e tot al unui samsar,majoritatea sunt din zona aia,foarte multi din oradea( mai aproape de ungaria,de unde ii importa).ia legatura cu cei de pe siteurile care ti lee-am dat eu si alex.o canisa serioasa nu trimite pui prin posta,sunt suflete nu obiecte.o canisa serioasa te invita la ei,sa vezi exemplarele si conditiile in care sunt crescute.o canisa serioasa iti pune intrebari,sa vada ce caine ti se potriveste,daca ti se potriveste,in functie de conditiile de viata ce ii.poti oferi,in functie de timpul tau,tocmai pentru ca le pasa de viitorul puilor.o canisa serioasa are dreptul de a alege viitorii stapani pentru puii lor,tocmai pentru ca le pasa.o canisa seriioasa nu creste mai mult de 2 -3 rase de caini,tocmai pentru a le oferi timpul si atentia necesara fiecarei rase si individ in parte.
canise de bichoni havanezi sunt foarte putine in tara,eu stiu doar una.ai mare grija,sa nu-ti para rau mai tarziu!


Ma scuzi ca te-am botezat=))Deja am trimis mail firmei care mi-ai trimiso si astept raspuns.Chiar au pui acuma si poate o trimit pe mama la ei.Merci inca o data.

92

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Draga Alina,sfatul meu este sa ocolesti aceste site-uri de pe net.Acestia sunt inmultitori de caini si daca ai vedea in ce conditii inmultesc cainii sunt sigura ca te-ai ingrozi.Daca exista cerere ,va exista si oferta si bietele animale vor sta in conditii inumane,se vor imperechea ,numai Dumnezeu stie care ar fi gradele de rudenie intre ei.Exista canise serioase,trebuie doar sa te interesezi si ingormezi dint timp ,sunt sigura ca vei gasi ceva potrivit,chiar daca pretul va fi mai mare.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

93

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Bun venit Alina!E o decizie grea sa alegi rasa viitorului caine,avand in vedere ca te va insoti o perioada indelungata de timp.Trebuie sa ti cont de mai multe circumstante.In primul rand,trebuie sa te gandesti cine va avea grija de el,daca copilul tau isi asuma acum niste responsabilitati,pe parcurs o sa lase totul pe parinti,sunt nenumarate cazuri in care catelusii au facut blocaje renale,din aceasta cauza.Acesta este un risc,dar daca doresti sa ti-l asumi,este alegerea ta. smile
O alta varianta,inafara de cele specificate mai sus,daca nu doresti un caine cu pedigree,este sa intrebi un veterinar din zona,despre anumite cuiburi,bineinteles,nu de la crescatori!
Daca doresti,o sa-l intreb eu pe veterinarul meu,dar ar fi pacat sa-l cumpere mama ta de pe acuma.Pana ajungi in tara o sa aibe 4-5luni,fiecare caine are o etapa de crestere,ar fi pacat sa nu participi si sa te bucuri de ea! smile
Ce parere ai de un caniche?este o rasa minunata,nu naparleste,este extrem de destep si iubitor ,adora copiii si calatoriile! smile

-Ioana-

94 (edited by alina.marwan 24-02-2013 16:46)

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

suana wrote:

Draga Alina,sfatul meu este sa ocolesti aceste site-uri de pe net.Acestia sunt inmultitori de caini si daca ai vedea in ce conditii inmultesc cainii sunt sigura ca te-ai ingrozi.Daca exista cerere ,va exista si oferta si bietele animale vor sta in conditii inumane,se vor imperechea ,numai Dumnezeu stie care ar fi gradele de rudenie intre ei.Exista canise serioase,trebuie doar sa te interesezi si ingormezi dint timp ,sunt sigura ca vei gasi ceva potrivit,chiar daca pretul va fi mai mare.

multumesc frumos, sper sa gasesc ceva pana la vara
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 24-02-2013 16:46[/merge_posts_bbcode]

ioana99 wrote:

Bun venit Alina!E o decizie grea sa alegi rasa viitorului caine,avand in vedere ca te va insoti o perioada indelungata de timp.Trebuie sa ti cont de mai multe circumstante.In primul rand,trebuie sa te gandesti cine va avea grija de el,daca copilul tau isi asuma acum niste responsabilitati,pe parcurs o sa lase totul pe parinti,sunt nenumarate cazuri in care catelusii au facut blocaje renale,din aceasta cauza.Acesta este un risc,dar daca doresti sa ti-l asumi,este alegerea ta. smile
O alta varianta,inafara de cele specificate mai sus,daca nu doresti un caine cu pedigree,este sa intrebi un veterinar din zona,despre anumite cuiburi,bineinteles,nu de la crescatori!
Daca doresti,o sa-l intreb eu pe veterinarul meu,dar ar fi pacat sa-l cumpere mama ta de pe acuma.Pana ajungi in tara o sa aibe 4-5luni,fiecare caine are o etapa de crestere,ar fi pacat sa nu participi si sa te bucuri de ea! smile
Ce parere ai de un caniche?este o rasa minunata,nu naparleste,este extrem de destep si iubitor ,adora copiii si calatoriile! smile

Multumec Ioana, o sa ma documetez si in privinta canisului.Problema cu ingrijitul.....din pacate va sta 6-7 ore singurel pana venim noi de la servici.Nici nu stiu care din ei va suporta asta mai usor.

95

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

ioana99 wrote:

Bun venit Alina!E o decizie grea sa alegi rasa viitorului caine,avand in vedere ca te va insoti o perioada indelungata de timp.Trebuie sa ti cont de mai multe circumstante.In primul rand,trebuie sa te gandesti cine va avea grija de el,daca copilul tau isi asuma acum niste responsabilitati,pe parcurs o sa lase totul pe parinti,sunt nenumarate cazuri in care catelusii au facut blocaje renale,din aceasta cauza.Acesta este un risc,dar daca doresti sa ti-l asumi,este alegerea ta. smile
O alta varianta,inafara de cele specificate mai sus,daca nu doresti un caine cu pedigree,este sa intrebi un veterinar din zona,despre anumite cuiburi,bineinteles,nu de la crescatori!
Daca doresti,o sa-l intreb eu pe veterinarul meu,dar ar fi pacat sa-l cumpere mama ta de pe acuma.Pana ajungi in tara o sa aibe 4-5luni,fiecare caine are o etapa de crestere,ar fi pacat sa nu participi si sa te bucuri de ea! smile
Ce parere ai de un caniche?este o rasa minunata,nu naparleste,este extrem de destep si iubitor ,adora copiii si calatoriile! smile

ioana.90% din veterinari incurajeaza imperecherea intre metisi,care doar seamana a ceva.dintr-un cuib de 5 catei,cel putin unul nu are treaba cu asemanarea.pur si simplu nu stii istoricul cainilor,ce parinti,ce bunici a avut.de asta iti vei da seama doar cand ajunge mare,moment in care realizezi ca nu are 5 kg,ci 10.atunci,din lipsa de conditii incerci sa il dai,daca nu-l ia nimeni,il arunci in strada.si asa se nasc maidanezi,catei fara stapan,si ne mai miram de unde atatia cainii pe strada,ne e mila ca adaposturile de caini sunt pline.retineti ca un metis se adopta,nu se cumpara.sunt atatia caini in adaposturi ce seamana cu o anumita rasa.daca tanti frosa si-a imperecheat "bischonul frizat" cu "bischonul bavanez " ca asa crede ea ca sa se simta si ei bine,sau pentru bani,nu inseamna ca nu o va face din nou.cumparand de la persoanele astea,nu faceti decat sa incurajati o noua monta la coltul strazii.
am 2 cateluse,seamana a havanez,dar sunt metisi,la 6 luni le-am castrat.nu sunt de acord cu cei ce-si imperecheaza cainii la coltul blocului si din pacate sunt multi.
"vreau sa-mi imperechez cateaua pentru ca prietenii mei vor pui de bishon "—pai 1-2 prieteni vor lua pui,dar cu restul de 3-4-5 pui,ce se va intampla? incerci sa-i vinzi,nu cumpara nimeni,incerci sa-i donezi,e plina strada de metisi,atunci ce faci,ii arunci in strada?
veterinarilor le convine cat mai multi pui,inseamna vaccinuri multe,tratamente multe,bani in plus.
tu ai facut bine ca te-ai interesat de catel inainte de a face o greseala.eu,alex si suana ti-am explicat riscurile.multi vin pe site cu probleme,"am luat un caine de la x si are x probleme,ajutor! ".deja e prea tarziu.acum depinde numai de tine.un caine nu e un cadou,un parfum sau un inel.un caine e o achizitie pe urmatorii 15 ani,un preten si parte din familie.
sunt tare fericita ca ai luat legatura cu una din adevaratele canise.stiu ca asteptarea e grea,dar in final o sa fie pe masura asteptarilor,o sa merite.
si ioana,un metis ce seamana a caniche naparleste! doar un caniche cu pedigree nu naparleste,la fel si la bishoni.eu strang pumni de par din toata casa,covoare,paturi,de haine nu mai zic.macar am facut ce e mai bine pentru ele si le-am castrat.
noi aici iti vorbim din experienta noastra si din greselile noastre.ramane sa pui tu in balanta ce e mai bine pentru catel in primul rand,apoi pentru voi.
un veterinar profesionist incurajeaza castrarile metislor,pentru a evita toate astea.ioana,doar un sfat,schimba-ti veterinarul.nu ai vorbit despre el,dar e numai dupa bani,nu ii pasa,ceea ce pentru noi e parte din familie,pentru el e profit.din pacate nu e singurul.e totusi o meserie banoasa,nu?

>>>>Alexandra<<<<

96

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

OBlonda wrote:
ioana99 wrote:

Bun venit Alina!E o decizie grea sa alegi rasa viitorului caine,avand in vedere ca te va insoti o perioada indelungata de timp.Trebuie sa ti cont de mai multe circumstante.In primul rand,trebuie sa te gandesti cine va avea grija de el,daca copilul tau isi asuma acum niste responsabilitati,pe parcurs o sa lase totul pe parinti,sunt nenumarate cazuri in care catelusii au facut blocaje renale,din aceasta cauza.Acesta este un risc,dar daca doresti sa ti-l asumi,este alegerea ta. smile
O alta varianta,inafara de cele specificate mai sus,daca nu doresti un caine cu pedigree,este sa intrebi un veterinar din zona,despre anumite cuiburi,bineinteles,nu de la crescatori!
Daca doresti,o sa-l intreb eu pe veterinarul meu,dar ar fi pacat sa-l cumpere mama ta de pe acuma.Pana ajungi in tara o sa aibe 4-5luni,fiecare caine are o etapa de crestere,ar fi pacat sa nu participi si sa te bucuri de ea! smile
Ce parere ai de un caniche?este o rasa minunata,nu naparleste,este extrem de destep si iubitor ,adora copiii si calatoriile! smile

ioana.90% din veterinari incurajeaza imperecherea intre metisi,care doar seamana a ceva.dintr-un cuib de 5 catei,cel putin unul nu are treaba cu asemanarea.pur si simplu nu stii istoricul cainilor,ce parinti,ce bunici a avut.de asta iti vei da seama doar cand ajunge mare,moment in care realizezi ca nu are 5 kg,ci 10.atunci,din lipsa de conditii incerci sa il dai,daca nu-l ia nimeni,il arunci in strada.si asa se nasc maidanezi,catei fara stapan,si ne mai miram de unde atatia cainii pe strada,ne e mila ca adaposturile de caini sunt pline.retineti ca un metis se adopta,nu se cumpara.sunt atatia caini in adaposturi ce seamana cu o anumita rasa.daca tanti frosa si-a imperecheat "bischonul frizat" cu "bischonul bavanez " ca asa crede ea ca sa se simta si ei bine,sau pentru bani,nu inseamna ca nu o va face din nou.cumparand de la persoanele astea,nu faceti decat sa incurajati o noua monta la coltul strazii.
am 2 cateluse,seamana a havanez,dar sunt metisi,la 6 luni le-am castrat.nu sunt de acord cu cei ce-si imperecheaza cainii la coltul blocului si din pacate sunt multi.
"vreau sa-mi imperechez cateaua pentru ca prietenii mei vor pui de bishon "—pai 1-2 prieteni vor lua pui,dar cu restul de 3-4-5 pui,ce se va intampla? incerci sa-i vinzi,nu cumpara nimeni,incerci sa-i donezi,e plina strada de metisi,atunci ce faci,ii arunci in strada?
veterinarilor le convine cat mai multi pui,inseamna vaccinuri multe,tratamente multe,bani in plus.
tu ai facut bine ca te-ai interesat de catel inainte de a face o greseala.eu,alex si suana ti-am explicat riscurile.multi vin pe site cu probleme,"am luat un caine de la x si are x probleme,ajutor! ".deja e prea tarziu.acum depinde numai de tine.un caine nu e un cadou,un parfum sau un inel.un caine e o achizitie pe urmatorii 15 ani,un preten si parte din familie.
sunt tare fericita ca ai luat legatura cu una din adevaratele canise.stiu ca asteptarea e grea,dar in final o sa fie pe masura asteptarilor,o sa merite.
si ioana,un metis ce seamana a caniche naparleste! doar un caniche cu pedigree nu naparleste,la fel si la bishoni.eu strang pumni de par din toata casa,covoare,paturi,de haine nu mai zic.macar am facut ce e mai bine pentru ele si le-am castrat.
noi aici iti vorbim din experienta noastra si din greselile noastre.ramane sa pui tu in balanta ce e mai bine pentru catel in primul rand,apoi pentru voi.
un veterinar profesionist incurajeaza castrarile metislor,pentru a evita toate astea.ioana,doar un sfat,schimba-ti veterinarul.nu ai vorbit despre el,dar e numai dupa bani,nu ii pasa,ceea ce pentru noi e parte din familie,pentru el e profit.din pacate nu e singurul.e totusi o meserie banoasa,nu?

Foarte interesant ce scrieti voi si chiar ma bucur ca ma ajutati.Tocmai ca exista atatea probleme, am zis sa incep de pe acuma sa ma documentez si sa ascult pareri ca pana l avara sa am norocul sa am un catelus de rasa.Pt mine e foarte important sa nu fie prea mare deoarece nu avem un apartament foarte mare plus ca anual va calatori cu avionul.Inca astept rasun l amailul meu de acea firma,,,,,,,

97

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Fetele ti-au explicat totul frumos, mai ramane sa corectez eu ceva: cei despre care vorbim noi nu sunt firme, sunt canise. Firme sunt cei cu SRL, care se ocupa de comercializarea cainilor. Chiar azi mi s-a dat sa dau pe unul din site-urile samsarilor, nou pentru mine pana acum, si constat ca in galeria de imagini de la Husky apar cateva poze care apartin unei canise din Ungaria. I-am scris omului frumos ca are 2 zile sa scoata pozele, altfel voi anunta crescatoarea si probabil va iesi foarte urat. Plus ca exemplarele vandute de el nu vor arata niciodata ca un exemplar de rasa, cu pedigree. Raspunsul lui Jakab Zoltan este aceasta:
"Buna ziua,

Asa e omul cand nu are de lucru isi face, si invidia naste monstrii!Nu aveti de lucru, nu aveti ce munci?Va rog sa anuntati canisa respectiva!Va doresc mult-mult success!Chiar ii doresc mult success si canisei respective intr-un proces.Sunteti chiar atat de retardata ca nu intelegeti?Devreme ce o fotografie este postata pe internet, liber pentru descarcare, nu este ilegala folosirea acelei fotografii!Va rog sa consultati Legile in domeniu ca sa va dati seama, in loc sa faceti acuzatii gen: caini bolnavi, inmultitori etc pentru care eu va pot da in judecata oricand si sa va cer daune morale pentru INSULTA!Ca v-am facut proasta nu este o insulta, asta sunteti si ati si dovedit-o prin aceasta scrisoare!".
Frumos, asa-i? Totusi pe ce sa fim noi, crescatorii, invidiosi? Pe niste catei amarati care seamana pe ici-colo cu o rasa?

98

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

@oblonda,ai inteles gresit,nu eu sunt in cautare unui caine... smile
Mia nu are pedigree,de un an jumate,de cand o am,nu a naparlit niciodata!Bineinteles,daca o sterilizezi si ii acorzi o educatie buna,care e problema sa ai un caine fara pedigree?In viitorul apropiat,sper sa am si eu un astfel de caine:)
In legatura cu doctorul,el nu are nici un amestec.E un om cu frica lui Dumnezeu si foarte corect,cel mai priceput din zona,la altcineva mai bun,nu am unde sa merg.Nu mi-a zis niciodata despre anumite monte sau cuiburi,nu am avut curiozitatea sa intreb.
Ai perfecta dreptate in ceea ce ai scris.Nu ma amesteca si pe mine aici,eu nu am nici o treaba...

-Ioana-

99

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Sunt nedeumerita ce rasa de caine sa-mi iau................as prefera rase pitice.mai am un bichon havanese...ce mi-ati recomanda? hmm

L A D Y
L A D Y
1D

100

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Ti-as ecomanda Chow Chow :caine: .Este singura rasa de caini cu talie mica-medie pe care o cunosc.
  I'm so sorry!!

I'm never going back
The past is in the past!