51

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

poseidon96...
Daca spui de Husky faptul ca lasa mult par, inainte sa te gandesti la Chow-Chow, te-ai gandit la ce podoaba are? smile
Trebuie oricum sa-ti perii catelusul, ca deh, tuturor ne cade parul tongue
Mai bine te-ai gandi ce ti se potriveste pentru apartament si in functie de personalitatea ta. Sa fie mai activ sau mai cuminte? Sa fie mai jucaus sau mai lenes? Si tot asa...

52

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

multumesc.......pai deasta am intrebat ca husky-ul lasa mult par...dar chow chow...care este ca un urs.....sunt frumosi da lasa par mult...si nu vreau sa ma mai atasez de caini si dupaia sai dau...si de asta caut ce mi se potriveste.........Dar de golden ce stiti ?a avut cineva?Lasa mult par?.....am citit ca pt apartament ar fi in regula .....daca i se satisfac nevoile energetice

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

53

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Mai... ma bagati si voi in ceata!?  :wow:  Cei mai raspandit e mai bun!?!?!? yikes  Eu ce fac acu? ce ziceti de acesti trei (terra nova, ciobanesc de berna si saint bernard)? Eu parca mi-am luat gandul de la saint bernard, nu stiu de ce...

54

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Terra nova si saint bernard nu am vazut niciodata in realitate dar ciobanesc de berna da...iar parerea mea sincera e ca sunt niste caini exceptionali...foarte prietenosi si pupaciosi big_smile Dar inainte sa-ti iei un catel gandestete bine...si citeste nu-ti lua un catel doar pentru frumusete nu este un bibelou..gandeste-te ca o sa-l ai de acum incolo cel putin 10-12 ani si trebuie sa fie o rasa ce-ti place si te atrage in mod special tongue daca noi iti spunem sa iti iei o rasa este pt ca noua ne palce rasa dar tie trebe sa-ti palca nu noua...asa ca bafta si atentie in gasirea catelului potrivit...Asteptam vesti :pup:

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

55

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Multumesc  leyna! O sa am grija. Am sa merg sa vad terra nova si ciobanesc de berna la canisa si am sa ma decid dupa ce-i vad. De citit , am citit... am sa va aduc vesti saptamana ce vine... wink

56

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

costelliny wrote:

Unde sunt canise la noi in tara, unde am sunat ii aduc din ucraina. Nici nu stiu care din ei sa-l iau... si de unde ...  neutral
:wow:  Am vorbit la o canisa si a spus ca el personal (tipul de acolo) ar alege saint bernard.  :wow:  A zis ca rasa cea mai raspandita e mai buna, inseamna ca rezista mai mult la caldura... e mai ieftin (250 e) Ceilalti doi sunt mai rari , cel mai rar este terra nova ...  yikes      :wow:   ce spuneti....

Canisele adevarate nu sunt firmele care aduc caini la comanda, si in niciun caz locul unde se cresc mai mult de 3-4 rase. Va recomand:
http://huskyromania.piczo.com/calitatil … var=000044

57

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

da, nu sunt adevaratele canise ... De ce sunt asa mari diferente de preturi le acesti catei... de la 350 pana la 1000 :wow:  Se justifica pe de o parte dar, totusi... Am ceva dificultati... nu m-am hotarat ce sa iau, poate si aceste diferente de preturi imi dau de gandit ... nu stiu... Unii spun ca terra nova nu este de paza , nu va apara curtea  yikes  Ciobanesc de berna este pentru joaca... nu pazeste nimic... Eu nu-l iau ca sa faca de planton  :bang:  , da la curte sa mai latre cand intra cineva , adica sa nu fie cu caine sau fara caine tot aia... sa vina astea ca la bar  mad  poate intelegeti  tongue

58

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Numai cand latra un terra nova sau un ciobanesc de berna se sperie hotul si fuge mancand pamantul . Ciobanescul de berna numai de joaca nu este in niciun caz este si un caine de paza normal ... si inca foarte bun ... smile

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

59

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa te iei si sa te duci la canisa sa vezi ce-i pe acolo... Sa-i vezi in blana si oase...
Alegi dua rase, si poi dai cu banul. Cand moneda e in aer, vei stii deja ce rasa vrei, dandu-ti seama daca speri sa pice cap sau pajura.

E foarte greu sa-ti alegi rasa potrivita. E foarte greu ca dupa ce alegi rasa potrivita, sa alegi exemplarul potrivit. Dar nu e imposibil  :caine:

60

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

e bine sa-l iau din afara (ucraina)? M-am interesat asa... am vazut terra nova ... e superb... blana de urs... big_smile  Din ce am citit sta mai bine decat ciobanesc de berna la aparare, paza si ... mai era ceva, nu mai stiu (afectiune cam asa, cred), dar probabil ca si costurile de intretinere sunt mai mari. Apropo, la terrea nova nu-i bine sa-i dai oase sa manance?

61

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

la nici un caine nu e bine sa le dai oase nu le face bine

62

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

yo_dan wrote:

la nici un caine nu e bine sa le dai oase nu le face bine

depinde de caine si depinde de oase. Un os de vita (rotula de la macelarie, 500  grame) contine mai mult calciu (si mai usor de asimilat) decat un kg de pastilute concentrate tongue

63

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Buna! eu consider ca ar fi bun si un dalmatian:D eu am un dalmatian si se intelege foarte bine cu mine si sora mea..are 6 luni si o am de cand era pui..cu oameni este rea dar cu noi nu..:Dsi dalmatienilor le place sa alerge..deci trb sa ai o curte mare:> :heart:  :hihi:  :pup:  :caine:  :heart:  :hug:  bag poza cu riki catelusa mea..in prima poze este ia mica si in urmatoarele 2 ia mare:D

Cu cat incep sa cunosc oamenii mai bine.... cu atat incep sa iubesc mai mult animalele!
Cocutza nu te voi uita niciodata!!!
Animalele mele: un :perus: (coco) o cinteza(Coco) 3 cateluse(jesy riky si flacarica)  6 porumbei voiajori

64

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

cornhholio si biancadumi va rog sa incetati, altfel primiti ban.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

65

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Latifa....daca seamana macar a dalmatian nu ziceam nimic...da sa nu zica ca e o rasa ce nu e....

- Bianca

66

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

biancadumi wrote:

Latifa....daca seamana macar a dalmatian nu ziceam nimic...da sa nu zica ca e o rasa ce nu e....

Eu v-am atras atentia pentru ca ati fost foarte rautaciosi, ironici si superiori. Nu cred ca era cazul sa vorbiti asa, puteati sa va spuneti parerile intr-un mod mai frumos. Misto-urile si rautatile gratuite nu au loc aici.

"Calitatea de membru al forumului de discutii pus la dispozitie de site presupune respectarea urmatoarelor obligatii:
[ ... ]
- Membrilor nu le este permis sa aduca jigniri membrilor forumului (sub nici o forma). Nerespectarea acestei reguli se poate solda cu restrictionarea accesului la forum.
[ ... ]
- Sa incerce sa ajute colegii de forum si sa nu ii puna in posturi proaste pe cei care poate nu sunt atat de priceputi.
[ ... ]"
                                                        Regulamentul forumului Latifa.ro

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

67

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

eu am vrut sa spun ca si dalmatianul se comporta bine cu copii..:D :caine:

Cu cat incep sa cunosc oamenii mai bine.... cu atat incep sa iubesc mai mult animalele!
Cocutza nu te voi uita niciodata!!!
Animalele mele: un :perus: (coco) o cinteza(Coco) 3 cateluse(jesy riky si flacarica)  6 porumbei voiajori

68

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Mihaela, sa-ti traiasca ingerasul si sa te bucuri de el.  :caine:
Am avut ocazia sa cunosc in copilarie un dalmatian, si am fost foarte buni prieteni smile
Acum nu stiu daca este o caracteristica a rasei sau nu...

69

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Multumesc la feli  :heart: Dalmatianul este cuminte cu cei ai familiei dar cu oameni care intra in curte nu..Latra musca etc..Mai ales ca mai am 2 catei o corciture de pechinez si o Catelusa maidaneza...Shi toti musca oameni big_smile...Dar cred ca este si din cauza ca oameni cand ai vad ca sunt 3  li se face frica de ei:))..

Cu cat incep sa cunosc oamenii mai bine.... cu atat incep sa iubesc mai mult animalele!
Cocutza nu te voi uita niciodata!!!
Animalele mele: un :perus: (coco) o cinteza(Coco) 3 cateluse(jesy riky si flacarica)  6 porumbei voiajori

70

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Puteti sa-mi spuneti de ce unii caini mananca numai hrana uscata? Ex. Terra nova. Caucazianul mananca si zer , branza etc. adica si altceva. Numai carnita si hrana uscata e cam... scump, nu ca nu merita dar... ii mai treb si altceva , socotesc... Ciobanescul de berna si el este pretentios la hrana; si mai este ceva... daca nu vede stapanul vreo 3-4 ore este mai trist, am vazut scris undeva. Ca se intampla sa nu fiu poate si mai mult...

71

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Nu mananca numai hrana uscata . Toti cainii au o alimentatie variata si li se pot administra si alte tipuri de hrana atata timp cat nu vorbim de alimente interzise smile

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

72

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

cainilor  mei le mai dau si ciorbita calda cu painica pe langa hrana uscata...mai ales iarna:)) :perusi:  :caine: big_smile

Cu cat incep sa cunosc oamenii mai bine.... cu atat incep sa iubesc mai mult animalele!
Cocutza nu te voi uita niciodata!!!
Animalele mele: un :perus: (coco) o cinteza(Coco) 3 cateluse(jesy riky si flacarica)  6 porumbei voiajori

73

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

ce parere aveti despre cocker?naparleste mult?

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

74

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

O colega de a mea are cocker.Ea il perie cam o data la 2-3 zile si nu lasa par deloc big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

75 (edited by poseidon96 17-03-2012 16:28)

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

nu stiu ce rasa sa aleg dintre golden retriever si cocker
voi ce ma sfatuiti?

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-