26

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Orice caine naparleste...dar la cei cu blana mai lunga gen husky se poate curata mai usor...la cei cu blana scurta gen Shar Pei te chinui cu putin mai mult eu as zice Chow Chow,Husky,Amstaff,Pitbull,Bull terrier,Boxer,Samoyede si daca imi mai vin idei iti mai spun big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

27

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

poseidon96 wrote:

o intrebare....care din rasele medii sunt cele mai potrivite cresterii la apartament?......adica sa nu naparleasca in exces

iti recomand cu caldura caniche(poddle) miniature,nu naparleste,mananca destul de putin,ii place sa fie cat mai aproape de stapani si detesta sa  fie lasat singura acasa.Aceasta rasa este de marimea beagle-lui doar ca la inaltime este diferenta de cativa cm,i-am comparat zilele trecute cu o amica de joaca a Miei.Cainele ideal la apartament dar se poate adapta si la casa!

-Ioana-

28

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

multumesc mult! smile

29

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

multumesc

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

30

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Chow Chow, e foarte atasat de copii, (cel putin al meu)

Un :perus: Rico, o perusa :perus: Lora si  un pechinez Lory, :caine:

  " Pe masura ce invat mai multe, imi dau seama ca nu stiu nimic " :*:*

31

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

dany01 prezinta-ne si noua catelul tau la topicul cu chow-chow sa-l vedem si noi big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

32

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Costelliny , pana la urma ce rasa ai ales?
Am citit tot topicul si acum m-ai lasat prada curiozitatii  :rusine:

33

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Imediat ce fac rost de poze va arat smile

Un :perus: Rico, o perusa :perus: Lora si  un pechinez Lory, :caine:

  " Pe masura ce invat mai multe, imi dau seama ca nu stiu nimic " :*:*

34

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Frumosi sunt toti care i-ati prezentat, sunt rase care nu le cunosc bine(bull terrier - care nu mi se potriveste , boxer, samoyede, cane corso), stiu cum arata dar nu stiu daca mi se potriveste. Ciobanesc german este o rasa renumita, obisnuita si se potriveste le fiecare. As vrea ceva mai deosebit, sau mai rar intalnit. Si ciobanescul german este deosebit... dar ...  big_smile  ati inteles voi tongue .Ceva care nu are toata lumea, sa fie si de paza (sa nu intre oricine in curte), usor de dresat,sa se joace cu copiii, sa nu fie mofturos big_smile etc. Mofturos sunt eu, nu? smile  La Akita Inu scrie ca daca il enervezi, poate musca... Deci, ce concluzie ati tras...? :hihi:  Am o problema, nu? tongue

35

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Ce zici de : Ciobănesc anatolian , Beauceron (Ciobănesc de Beauce) sau Ciobănesc cehoslovak (Lup Ceh)  wink

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

36

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Beauceron mie-mi pare ca arata fantastic, si este o rasa rar intalnita, insa are nevoie de mult exercitiu si spatiu. "In general, se poarta bine cu copiii, daca sunt crescuti alaturi de acestia inca de mic, altfel, acest caine mare si plin de energie poate fi coplesitor pentru un copil mic. Chiar si un catel de 3 luni poate cantari pana la 20 de kilograme. Beauceron poate fi foarte protectiv. Totusi, dresajul ferm este absolut necesar" .Ciobanescul anatolian stiu ca-i cel mai bun paznic, dar nu cunosc pe nimeni care sa aiba, ca sa-mi pot da cu parerea despre cum reactioneaza in preajma copiilor...
Tare-s curioasa ce alegere vei face...

37

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

simonamona- multumesc pt. idei, dar nu cred ca ii includ in "clasament" big_smile

38

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Pf , ultimile incercari :

Ciobanesc Belgian
Ciobanesc romanesc mioritic
Ciobanesc de Berna
Briard
Ciobanesc Belgian Groenendael
Ciobanesc de Asia Centrala
Ciobanesc Olandez
Dog de Bordeaux
Terra Nova
Tosa Inu
Setter Irlandez
Chihuahua  :hihi:

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

39

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Terra nova, ce ziceti de asta. Da cred ca trebuie sa iau 2: unul terra nova si altul... nu stiu. Da costa ...2... hmmm...unul din donatie si celalalt cumparat big_smile

40

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

poodle,citeste ce am scris mai sus,daca vrei un caine mare,poti incerca pe cel standard..

-Ioana-

41

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Terra Nova stiu ca-i un caine foarte afectuos si e si prietenos cu alti caini, daca spui ca vrei sa iei doi... Trebuie sa-i acorzi destul de multa atentie, periajul trebuie destul de des ca altfel i se incurca blanita, si ma gandesc ca ar fi pacat sa-l tii tuns...
Si ai putea sa adopti altul dintr-un centru smile Ai face si-un bine unui biet suflet...

42

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Am spus eu doi,... da eu mai am unul (bichon frise). Am sa ma decid zilele astea. Terra nova , golden, labrador, ciobanesc german sau ciobanesc de berna; cred ca dintre astea. Nu i-am pus intr-o ordine anume.  wink

43

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

care dintre rasele chow chow sau golden e mai potrivita pt traiul la partament (3 camere)?

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

44

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

eu zic ca chow-chow big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

45

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Tot pentru Chow-Chow as opta si eu, dar mai da-ne datalii. Ai copilasi mici?

46 (edited by costelliny 12-01-2012 12:11)

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

cred ca raman terra nova si ciobanesc de berna. Ce ziceti , avantaje si dezavantaje...parerea voastra. Si de unde sa-l iau (canisa premium ati auzit)...?
Care este mai usor de dresat si intretinut?

47

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Canise foarte bune sunt cateva la noi in tara big_smile Sunt frumosi si prieteni deci sunt perfecti...si cu rabdare amndoi se pot dresa foarte usor...BAFTA!! big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

48 (edited by poseidon96 19-03-2012 17:26)

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

am 16 ani ......deci nu ....sau shar pei?
am avut husky ...si am fost nevoit sal dau lasa prea mult par...si nu vreau sa se repete istoria
va multumesc pt raspunsuri

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

49 (edited by costelliny 12-01-2012 13:02)

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

Unde sunt canise la noi in tara, unde am sunat ii aduc din ucraina. Nici nu stiu care din ei sa-l iau... si de unde ...  neutral
:wow:  Am vorbit la o canisa si a spus ca el personal (tipul de acolo) ar alege saint bernard.  :wow:  A zis ca rasa cea mai raspandita e mai buna, inseamna ca rezista mai mult la caldura... e mai ieftin (250 e) Ceilalti doi sunt mai rari , cel mai rar este terra nova ...  yikes      :wow:   ce spuneti....

50

Re: Ce rasa de caine sa-mi iau?

poseidon96 eu uan shar pei nu-ti recomand daca vrei sa nu naparleasca...de mutle ori au probleme cu pielea si naprlesc foarte tare neutral

Adaugat: 12-01-2012 13:21

costelliny nu as zice nu nici la saint bernard...este un caine foarte frumos big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster: