51

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

ideea am pus-o in practica chiar de la inceput.Ziarul iese din discutie iar sa tot pui coli albe,oricum le-au ros.Am luat dosarul ,am scos sina din mijloc ,am taiat-o pe masura tavitei si gata :bravo: Cu un burete se curata foarte usor la spalat,Am si un prosopel cu care le sterg doar lor plasticul si ce mai e de spalat.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

52

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

poly wrote:

poly says:...off..cand imi ia si mie mami o prietena..!!...

Si mamica ii va tine pe amandoi in colivia aia mica? wink Scuze ca iti zic dar nu ti se pare minuscula pt o rossella? neutral

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

53 (edited by elfie 13-12-2009 10:30)

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Kikisiroko, lasa-ma sa te contrazic. Nici un papagal nu o sa se simta bine intr-o colivie mica. O colivie mica poate fi folosita provizoriu pana la cumpararea uneia mari. Iar lipsa de spatiu, repet provizorie, trebuie compensata cu libertatea acordata pasarii. In speta, avem o colivie mica, un papagal mai marishor, ei, bine, pana ii luam o colivie mai mare (dar asta nu inseamna peste nu stiu cate luni :sol:), putem sa lasam pasarea libera, astfel incat sa intre doar sa manance sau sa doarma noaptea.

Si eu am o colivie identica cu cea a lui Poly, si in ea am tinut doi perushi: pe Axi si pe Coco. Acum sta doar Coco in ea, pentru ca ea are hernie si mi-e sa nu patzeasca ceva daca o bag cu ceilalti perushi. Crede-ma ca e perfecta pentru doi perushi.

Dar, Poly, te rog sa nu te superi pe mine, colivia ta e cam micutza pentru o Rosella. O data a trebuit sa folosesc colivia ca a ta pentru a-l baga putin pe Paulie in ea. Faceam curat si m-era sa nu se sperie de aspirator. Mititelul a intrat, dar cand am vazut ca matura cu coada pe jos, am decis sa-l scot si sa-l las liber in alta camera. Si asta a fost pentru cateva minute... Sfatul meu e ca, atunci cand ai posibilitatea, cumpara-i o colivie mai mare, te rog. :pup:

P.S.: Paulie e Micul alexandru si e cam cat Rosella ta de mare.

Adriana

54

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Si eu am un burete si cateva prosoape pentru ei :k: ...eu si cu mama am hotarat ca la perusi sa le punem folie de plastic...sa acoperim toata tava si lui Angeli sa punem in practica idea cu dosarul de plastic!

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

55

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

colivia lui kiki

Adaugat: 13-12-2009 12:59

scz pt calitatea imagini dar....

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

56

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

iloveanimals wrote:
poly wrote:

poly says:...off..cand imi ia si mie mami o prietena..!!...

Si mamica ii va tine pe amandoi in colivia aia mica? wink Scuze ca iti zic dar nu ti se pare minuscula pt o rossella? neutral

stiu ca este cam micutza..si de aceea ii dau mai mereu drumul prin casa...promit ca atunci cand o sa am mai multi bani o sa-i iau una mai mare............ :pls:

Adaugat: 13-12-2009 13:11

elfie wrote:

Kikisiroko, lasa-ma sa te contrazic. Nici un papagal nu o sa se simta bine intr-o colivie mica. O colivie mica poate fi folosita provizoriu pana la cumpararea uneia mari. Iar lipsa de spatiu, repet provizorie, trebuie compensata cu libertatea acordata pasarii. In speta, avem o colivie mica, un papagal mai marishor, ei, bine, pana ii luam o colivie mai mare (dar asta nu inseamna peste nu stiu cate luni :sol:), putem sa lasam pasarea libera, astfel incat sa intre doar sa manance sau sa doarma noaptea.

Si eu am o colivie identica cu cea a lui Poly, si in ea am tinut doi perushi: pe Axi si pe Coco. Acum sta doar Coco in ea, pentru ca ea are hernie si mi-e sa nu patzeasca ceva daca o bag cu ceilalti perushi. Crede-ma ca e perfecta pentru doi perushi.

Dar, Poly, te rog sa nu te superi pe mine, colivia ta e cam micutza pentru o Rosella. O data a trebuit sa folosesc colivia ca a ta pentru a-l baga putin pe Paulie in ea. Faceam curat si m-era sa nu se sperie de aspirator. Mititelul a intrat, dar cand am vazut ca matura cu coada pe jos, am decis sa-l scot si sa-l las liber in alta camera. Si asta a fost pentru cateva minute... Sfatul meu e ca, atunci cand ai posibilitatea, cumpara-i o colivie mai mare, te rog. :pup:

P.S.: Paulie e Micul alexandru si e cam cat Rosella ta de mare.

nu ma supar chiar deloc.....orice sfat este bn primit,..dar aqm nu am atatia bani.......este criza si pe la noi..si eu nu sunt salariata......dar o sa-i iau cat de curand......... mai e un pic si vn si ziua mea..si o sa-i iau o cusca mareee...si o fetitza.. big_smile

:heart: -SABINA- :heart:

57

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Pt inceput ar fi bine sa ii iei o cusca mai mareee.... :heart: Lasa fetita, ea mai poate astepta o vremee, darcolivia trebuie inlocuita cat de curand. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

58

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

nu am spus ca iau fetitza inainte...ea o sa vina cu tot cu colivia mare...... big_smile am sa incerc sa-i iau cat de curand..dar poly sta mai mult prin casa...........seara cel putin nu-l vad prin cusca... :rusine:

:heart: -SABINA- :heart:

59

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Buna!
M-am intors!
Am pus la papagali stinghi de lemn,si pe jos carton in loc de gratar! big_smile big_smile :sanatate:
Dar din pacate nu am poze! sad

Bianca-am 12 ani -data de nastere:23 ianuarie-am :iubareti: ,2 :ou: ai lor si 1 :caine:  si I :heart: them !-http://biancapoli.sunphoto.ro/

60 (edited by necunoscuta 12-01-2010 23:30)

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Colivia Rosellei mele. Si cand ma gandesc, ca atunci cand am luat pasaroiu imi dadea la o diferenta de 10 lei o colivie si mai mare... eu am refuzat-o ca e prea mare. Mie una nu mi se pare mica... adica.... are spatiu... nu atinge cu coada sau capul gratiile coliviei.... si se si plimba destul prin ea. Si nu, nu va speriati, colivia nu mai are betisoarele alea in ea, avem jucarii... o creanga maaare de copac.... si cateva jucarele.  big_smile

Simo

61

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

:sol: Nu cred ca ar incapea inca o rosella in ea... Da, are spatiu sa se plimbe prin ea, insa, asa cum la inceput mi se parea ft mare asta, acum imi pare mica. :sanatate:

Simo

62

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Mie una mi se pare potrivita doar pentru o rosela care nu sta toata ziua in ea .... au nevoie de spatiu pentru asi intrinde aripile si pentru a zbura chiar si in colivie....

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

63

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

ella_costan wrote:

Mie una mi se pare potrivita doar pentru o rosela care nu sta toata ziua in ea .... au nevoie de spatiu pentru asi intrinde aripile si pentru a zbura chiar si in colivie....


:bravo: :bravo: :bravo:

Crescatorie papagali. Oti

64 (edited by yo_dan 13-01-2010 19:42)

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Aceasta este colivia celor 2 roselle ale mele big_smile ce parere aveti?

65

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

foarte frumoasa :k:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

66

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Nu este facuta de mn asa am cumarato cu tavitza de metal big_smile

67

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Eu zic ca e ok, pentru ca au loc de zbor .... e un lucru destul de important pentru ele ... hmm

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

68

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

da este dar ele stau acolo pana vin eu de la scoala in rest le deschid usa si ies si intra cand vor smile

69

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Nu ma certati pentru betele de plastic. Inca ma chinui sa gasesc ceva de lemn big_smile dar dupa cum vedeti nu prea sta in colivie smile)

Adaugat: 14-01-2010 14:18

Si mai am o scara de lemn la colivie care o tin prinsa in exteriorul coliviei de obicei orizondata asa sa poata sta pe sa can e liber. E uda acum ca am spalat.o smile) Sunt obsedata sa fie totul curat la Mango al meu. Curatenie generala in fiecare zi :X

Un spitz corcit cu pechinez (Bella) , 2 nimfulini (Mango si Ares). Ingerasii: un roborovsky (Pufu)    [ Sabrina ]

70

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

1- Coliviile nebuneilor mei :heart:
2- Colivia perusiilor big_smile
3- Colivia lui Angel big_smile

Adaugat: 16-01-2010 19:53

1- Partea de sus (colivia perusilor) smile
2- Partea de jos (colivia perusilor) smile
3- Colivia lui Angel (are mai multe jucarii acum) smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

71

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Sunt foarte bine aranjate... zi-mi si mie de unde ai cordelina de la perusi? :pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

72

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Multumesc Ella :pup: ! Cordelina am luat-o din Viena :rusine: ...le-am luat-o pt. ca nu am vazut asa ceva in Romania big_smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

73

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

zebrutele mele big_smile leam pus si cuib de 2 zile dar nu vor sa intre in el sad uofff ... dorm sus pe el... ce sa le fac??

By BarBonE

74

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Colivia zebrutelor mele  :heart:  :sanatate:  cool   , imi pace pagina , dar nu mi-a placut deloc ce am vazut la inceputul ei

Adaugat: 19-01-2010 12:42

imi place ideea pagini , am vazut colivii foarte frumoase , dar ceea ce am vazut la inceputul pagini m-a ingrozit ... dar asta este cine vrea sa inteleaga bine , cine nu este problema lui :angel:

Adaugat: 19-01-2010 12:44

alte poze care nu s-au incarcat de la inceput

Adaugat: 19-01-2010 13:07

voi pune poze cu colivia intreaga , insa acum nu pot ca nu-mi merge netul  :cry:  si zebrutele mele au oute si nu vreau sa le deranjez  :angel:

Adaugat: 19-01-2010 13:10

alte poze care nu s-au incarcat de la inceput

Libertatea nu înseamna nimic pentru o pasare care nu a-nvatat sa zboare.  :fluture:   :iepure:

75

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

ce inflorata e smile

imi place :heart:

Ana :heart: