26 (edited by elfie 09-12-2009 17:54)

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Ok. Haideti sa calmam spiritele. In primul rand e vorba un pic si de parinti. Atunci cand vrei ca copilul tau sa invete responsabilitatea tinerii unui animal, te si asiguri ca pricepe ce-i aia si face intocmai.

In alta ordine de idei, Bianca, copil drag, eu sunt convinsa ca-ti iubesti tare mult nimfele. Odata cu iubirea vine si grija fata de ele. Si sunt convinsa ca ai fi foarte trista daca s-ar intampla ceva cu ele. Asa ca, hai sa facem sa nu se intample asta, ce zici? Uite, daca ele nu au colivia curata, se pot imbonavi, ceea ce nu vrem, corect? Ce ai zice tu daca ti-ai face un program ca, macar din doua in doua zile sa le faci curat. Eu zic ca ele te-ar raspalti tare mult!

Apoi, intr-adevar, colivia e micutza pentru doua nimfe, dar ce ai zice tu daca l-ai ruga pe Mos Craciun sa-ti aduca o colivie pentru ele. Sunt convinsa ca parintii tai ar fi de acord sa primesti un asemenea cadou. Dar pana atunci, incearca sa le dai drumul prin camera sa-si mai dezmortzeasca aripioarele.

Pupici si nu fi suparata pe nimeni de pe forum. Cu totii am incercat sa te sfatuim si sa te ajutam. D'aia suntem aici. Incearca sa treci peste suparare si sa iei partile bune din tot ceea ce se scrie aici. Ai sa vezi ca ai sa ajungi sa ne dai tu sfaturi! :pup: :pup: :pup:

Adriana

27

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Bine "mesagerit" elfie:bravo: esti de treaba si oricum tiai loa un animal si care sa nu.l iubesti?:) Pana si la vrabi am facut hranitoare asa sa trecem  peste cine ne arata si noua voli lui?:D eu am multe colivi pt toti dar aparatul a avut un mic acident cu mishu acum cine mai pune niste poye cu coliviile lui?:D

28

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Elfie esti geniala :bravo:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

29

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Biancapoli ,pentru numfele tale ar fi buna o colivie ca asta dar fara peretele separator
P.S e colivia mea(eu tin 2 specii in ea)

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

30 (edited by hybr1d 10-12-2009 09:13)

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Am vazut si la petshop ca avea si era 150 sau 100lei si cred ca peretele separator il poti scoate nu?
P.S:Frumosi perusi si aga big_smile

31

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Frumoasa colivia si papagalii bineinteles  :k:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

32

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

uitati am facut curat acum cateva minute

Bianca-am 12 ani -data de nastere:23 ianuarie-am :iubareti: ,2 :ou: ai lor si 1 :caine:  si I :heart: them !-http://biancapoli.sunphoto.ro/

33 (edited by biancadumi 10-12-2009 17:54)

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

asa e mai bn :bravo: bravo :bravo: :pup: si poate il rogi pe   mosul de o colivie mai mare ...daca nu atunci poti strange din sorcova si/sau colind :pup:

- Bianca

34

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

bn.
ms :pup: !

Bianca-am 12 ani -data de nastere:23 ianuarie-am :iubareti: ,2 :ou: ai lor si 1 :caine:  si I :heart: them !-http://biancapoli.sunphoto.ro/

35

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

asa e mai bine :k: Poate vine mosu cu o cusca :merci: :sol:

36 (edited by hybr1d 10-12-2009 21:54)

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Uitati aici cruzime: Cusa e la fel ca a lui Bianca dar sa ti acolo un marele alexander :sol:

37

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

biancapoli wrote:

uitati am facut curat acum cateva minute

Cat de mult ma bucur! Bravo Bianca! Sunt mandra de tine! Din partea noastra primesti toti pupicii din lume si multe multe imbratishari! Ah, era sa uit: Paulie tine neaparat sa-ti dea un pupic de micul alex. A zis ca nimic nu e mai pretios decat un pupic de-al lui. :pup:

Adaugat: 10-12-2009 23:03

hybr1d wrote:

Uitati aici cruzime: Cusa e la fel ca a lui Bianca dar sa ti acolo un marele alexander :sol:

Doamne, nu-mi vine sa cred!!! :furios: Mi-e rau!!!

Adriana

38

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

daca l-as vedea pe cel ar carui papagal este ...
adica ai mei sunt mici dar un Marele Alexander .... sa fim seriosi!

Bianca-am 12 ani -data de nastere:23 ianuarie-am :iubareti: ,2 :ou: ai lor si 1 :caine:  si I :heart: them !-http://biancapoli.sunphoto.ro/

39

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Nu-mi vine sa cred..... :wow: cum sa tii un Marele Alexandru in asa colivie..... yikes  :bang:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

40

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

hybr1d wrote:

Uitati aici cruzime: Cusa e la fel ca a lui Bianca dar sa ti acolo un marele alexander :sol:

  Vai de mine :furios: :furios: :furios: Presupun ca s-a laudat tare cu pasarea lui de a postat poza.Nimeni nu i-a atras atentia ca e inuman ce face oare?

bianca  si eu te felicit ca ai facut curat.Dar asta trebuie sa fie facut  daca nu in fiecare zi macar la 2 zile.Apa trebuie schimbata in fiecare zi si pusa si mancare.Nu te supara ca ti-au atras atentia ,dar nu e ok sa fie tinute pasarile inghesuite si in mizerie.Nu cred ca nu ai 15 minute pe zi in care sa te ocupi doar de ei.Iti mai dau un sfat:scoate gratia  de acolo de jos din tavita ,nu stau delloc bine cand coboara.Si pune macar un bat mai gros din lemn in locul batului de plastic.Daca nu poti sa le iei colivie mai mare  macar imbunatateste conditiile din asta.Si oare tu le dai drumul ,sa poata macar sa-si dezmorteasca aripile????

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

41

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Sigur,fiecare are parerea lui......Eu am spus din proprie experienta si am pasari de 15 ani.Dar na' fiecare cum doreste.Eu am un dosar de plastic pe care l-am taiat in functie de marimea tavitei si pe care il curat foarte usor in fiecare zi.Dar cei care nu fac curatenie in fiecare zi probabil se confrunta cu aceasta problema ,sa se murdareasca pasarile sau sa pape resturile.Vad piciorusele alea mici acolo cum stau contorsionate.....Sigur sunt cei care le dau mai multa libertate pasarilor si sunt mai mult afara.Dar probabil sunt si cazuri in care pasarile stau doar in colivie sau nu se face curatenia zilnica si atunci e mai bine sa nu vina in contact cu resturile din tava.Dar cum problema sunt de fapt betele de plastic eu am scos tot ce poate fi in plus si de plastic.Si da e folositor pentru cei care nu  aloca sufiecient timp pasarilor si curateniei si atunci risca sa manance resturile alterate si sa se murdareasca..Sa fim seriosi cine lasa in colivie aceste resturi????? Si nu stiu de ce ai ingrosat ce ai scris.Doar ca sa ma contrazici?

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

42

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

suana wrote:
hybr1d wrote:

Uitati aici cruzime: Cusa e la fel ca a lui Bianca dar sa ti acolo un marele alexander :sol:

  Vai de mine :furios: :furios: :furios: Presupun ca s-a laudat tare cu pasarea lui de a postat poza.Nimeni nu i-a atras atentia ca e inuman ce face oare?

bianca  si eu te felicit ca ai facut curat.Dar asta trebuie sa fie facut  daca nu in fiecare zi macar la 2 zile.Apa trebuie schimbata in fiecare zi si pusa si mancare.Nu te supara ca ti-au atras atentia ,dar nu e ok sa fie tinute pasarile inghesuite si in mizerie.Nu cred ca nu ai 15 minute pe zi in care sa te ocupi doar de ei.Iti mai dau un sfat:scoate gratia  de acolo de jos din tavita ,nu stau delloc bine cand coboara.Si pune macar un bat mai gros din lemn in locul batului de plastic.Daca nu poti sa le iei colivie mai mare  macar imbunatateste conditiile din asta.Si oare tu le dai drumul ,sa poata macar sa-si dezmorteasca aripile????

da le dau drumul

Adaugat: 11-12-2009 14:05

biancapoli wrote:
suana wrote:
hybr1d wrote:

Uitati aici cruzime: Cusa e la fel ca a lui Bianca dar sa ti acolo un marele alexander :sol:

  Vai de mine :furios: :furios: :furios: Presupun ca s-a laudat tare cu pasarea lui de a postat poza.Nimeni nu i-a atras atentia ca e inuman ce face oare?

bianca  si eu te felicit ca ai facut curat.Dar asta trebuie sa fie facut  daca nu in fiecare zi macar la 2 zile.Apa trebuie schimbata in fiecare zi si pusa si mancare.Nu te supara ca ti-au atras atentia ,dar nu e ok sa fie tinute pasarile inghesuite si in mizerie.Nu cred ca nu ai 15 minute pe zi in care sa te ocupi doar de ei.Iti mai dau un sfat:scoate gratia  de acolo de jos din tavita ,nu stau delloc bine cand coboara.Si pune macar un bat mai gros din lemn in locul batului de plastic.Daca nu poti sa le iei colivie mai mare  macar imbunatateste conditiile din asta.Si oare tu le dai drumul ,sa poata macar sa-si dezmorteasca aripile????

da le dau drumul (si le pun imediat apa si mancare) :angel:
multumesc pentru sfaturi! :merci:

Bianca-am 12 ani -data de nastere:23 ianuarie-am :iubareti: ,2 :ou: ai lor si 1 :caine:  si I :heart: them !-http://biancapoli.sunphoto.ro/

43

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

kikisiroko wrote:

suana, gratarul acela de jos este foarte folositor :wow: . Pasarile au tendinta sa manance ce este de pe jos, se poate imbolnavi destul de usor daca mananca caca de pe jos si resturile alterate. DECI ACEL GRATAR RECOMAND SA RAMANA ACOLO UNDE ESTE.

:merci: sa nu te superi pe mine kikisiroko dar eu sunt de acord cu suana. personal am testat eficienta gratarului in cusca si am ajuns la concluzia ca e mai bine fara el, pentru ca oricum se murdareste cu excremente si cateodata mai raman  resturi de mancare pe el. Eu le fac curat zilnic si in tavita le presar nisip steril dela padovan, desi ai mei nu prea stau jos, se simt mult mai bine la inaltime pe bete sau balansoare. :merci:

:perus:  :heart:  :perus:   :perus:  :heart: :perus:

44

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Cred ca aici nu e vorba de suparare.Fiecare e obisnuit in felul sau sa aiba grija de animalutele lui.important este sa le fie bine.Eu nu am impus o regula ci doar am scris din experienta mea.Evident si gartarul se murdareste si tavita deci trebuie sa le speli pe amandoua.Si care pasare petrece atat timp jos?In general doar coboara pentru foarte putin timp.Lor nu le place sa stea pe jos ci cat mai sus in colivie sau pe bete.Si exista clame sau gratare mici pentru a pune verdeata,biscuiti sau alte bunatati.Eu astazi am pus pe frigider ou fiert si toata lumea s-a servit de acolo.Dupa care am facut curat iar coliviile sunt de asemenea curate.  :k:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

45

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Ai mei nu coboara de pe bete daca nu au gratarul... eu le fac curat zilnic... sau poate si de 2 ori pe zi ( dimineata si dupa amiaza) dar fara gratar se chinuie pe marginea coliviei si nu coboara.... am incercat cu carton dupa ideea ta Suana si l-au facut confeti....  probabil depinde de fiecare animal cum ii place.... daca au gratarul coboara si mai aiu din mancarea care a cazut dar fara gratar nu indraznesc...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

46

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Vedeti,fiecare e obisnuit in felul sau.Eu de la inceput le-am scos gratarul,nu am vazut necesitatea lui si ai mei s-au obisnuit asa,toti. Plasticul e pus pe jos in tavita si am un burete special pentru ei  cu care le fac curatenie.Si cert este ca nu stau apropape deloc pe joc asa incat nu au posibilitatea sa se murdareasca,oricum coliviile sunt tot timpul curatate.Si depinde de la cioc la cioc.....Alexi de pilda nu are, ii spal doar tava.Ne adaptam pasarelelor pentru binele lor.Si ,dupa cum se vede nimeni nu si-a impus punctul de vedere,sunt doar discutii,idei.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

47

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Biancapoli ma bucur ca ai facut curat in colivie. Te felicit :bravo:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

48 (edited by biancapoli 12-12-2009 09:53)

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Mersi!

Adaugat: 12-12-2009 09:43

mai puneti poze ca sunteti off-topic

Bianca-am 12 ani -data de nastere:23 ianuarie-am :iubareti: ,2 :ou: ai lor si 1 :caine:  si I :heart: them !-http://biancapoli.sunphoto.ro/

49

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

suana wrote:

Eu am un dosar de plastic pe care l-am taiat in functie de marimea tavitei si pe care il curat foarte usor in fiecare zi.

O idee excelenta :k: ! O sa incerc si eu deoarece si eu am probleme cu curatenia coliviilor sad le fac curat o data la doua zile..sper ca este bine! Le pun hartie si este f greu sa schimb+trebuie sa spal tot, suport, tava etc. deoarece se murdaresc...cel putin saptamana asta am fost asa de ocupata cu tezele si i-am cerut frumos mamei sa aiba grija de ei, sa le faca curatenie...eu doar le-am pus apa, mancarea si le-am dat drumul prin camera! Acuma a venit vancata si o sa ma ocup numai de ei :heart: ...si idea cu dosarul e f. buna, am s-o incerc si eu :k: ...daca e vreo neregula cu ce am spus eu nu ma supar daca-mi atrageti atentia :rusine: orice sfat este bine primit!

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

50

Re: Pozele cu coliviile/volierele voastre

Iusty wrote:
suana wrote:

Eu am un dosar de plastic pe care l-am taiat in functie de marimea tavitei si pe care il curat foarte usor in fiecare zi.

O idee excelenta :k: ! O sa incerc si eu deoarece si eu am probleme cu curatenia coliviilor sad le fac curat o data la doua zile..sper ca este bine! Le pun hartie si este f greu sa schimb+trebuie sa spal tot, suport, tava etc. deoarece se murdaresc...cel putin saptamana asta am fost asa de ocupata cu tezele si i-am cerut frumos mamei sa aiba grija de ei, sa le faca curatenie...eu doar le-am pus apa, mancarea si le-am dat drumul prin camera! Acuma a venit vancata si o sa ma ocup numai de ei :heart: ...si idea cu dosarul e f. buna, am s-o incerc si eu :k: ...daca e vreo neregula cu ce am spus eu nu ma supar daca-mi atrageti atentia :rusine: orice sfat este bine primit!

eu ii pun o coala pe tavitza si cand ii fac curat i-o schimb......nici eu nu prea am avut aqm timp datorita tezelor.. :ironic: dar vn vacanta..si sunt libera doar pt animalutele mele..... :ok: si ca sa nu fiu foarte off-topic pun si o pozitza........
poly says:...off..cand imi ia si mie mami o prietena..!!...

:heart: -SABINA- :heart: