126

Re: Kakadu - Cacatua

Asta e problema ca sunt foarte putini in Romania...in pet-shopuri nici vorba de asa ceva. dar nu renunt. Sper ca pana in toamana sa gasesc o fetita pentru dulceata mea :heart:
Cat despre pret nu prea stiu. Mie mi-ar trebui o femele matura de 4-5 ani si nu e asa scump precum un pui.

E tare figura Iubi... mai nou a descoperit ce interesant e sa se ascunda in hanoracul meu... si dupaia se ridica da un pupic si iar isi ascunde capul:))

127

Re: Kakadu - Cacatua

Scumpicul de el sper sa ii gasesti cat de repede o fetita ca merita  :pup:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

128

Re: Kakadu - Cacatua

buna cygne14. Daca te rog nu poti sa pui video cu Iubi cand face ceva prin casa, asa de mult imi place, si mie mi-a stat gandu intr-o vreme sa imi iau un kakadu dar sunt destul de scumpi si c-am greu gasesti.

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

129

Re: Kakadu - Cacatua

Momentan nu am decat  foarte lungi si nu sunt clare:))
Dar cand iesim in seara asta la plimbare o sa fac un filmult mai scurt si il postez :k:

130

Re: Kakadu - Cacatua

Dar tu de unde il ai pe Iubi, cygne?

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

131

Re: Kakadu - Cacatua

Din Ungaria l-a adus cineva. Dar de fapt el e din Olanda(are inel de Olanda)

132

Re: Kakadu - Cacatua

cygne14 wrote:

Momentan nu am decat  foarte lungi si nu sunt clare:))
Dar cand iesim in seara asta la plimbare o sa fac un filmult mai scurt si il postez :k:

ms, abia astept sa il pui aici big_smile

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

133

Re: Kakadu - Cacatua

e prea dragut iubi asta al tau. si destept. iti tin pumnii ca sa ii gasesti fetita wink

134

Re: Kakadu - Cacatua

E un scump Iuby al tau   :pup:    :pup:   :pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

135

Re: Kakadu - Cacatua

Cygne, te invit pe topicul ``Sa ne prezentam... `` sa te cunoastem si noi mai bine, sa vedem o poza doua... e mai simplu cand stii cu cine stai de vb.

Simo

136

Re: Kakadu - Cacatua

cygne14, Iubi e mai mult decat superb! Sa-ti traiasca!  :pup:   :heart:   :heart:   :heart:

137 (edited by lupu 25-05-2010 21:28)

Re: Kakadu - Cacatua

Multumesc Simona :pup:

Nimeni pe aici care are un Cacadu?! ... Eu tot intreb dar se pare ca nu  :cry:

138

Re: Kakadu - Cacatua

mai pune pozeeee :heart:

139 (edited by AlinaVanesa 06-06-2010 19:30)

Re: Kakadu - Cacatua

cygne14 ce mai face Iubi? eram la Oti cand ai sunat sa il intrebi de o fetitza pt frumosul tau . sper sa gasesti una frumoasa ca el si sa se iubeasca mult mult mult  :pup:

140

Re: Kakadu - Cacatua

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=X4KNfrHjQuM&feature=related[/youtube]

141 (edited by cygne14 07-06-2010 11:56)

Re: Kakadu - Cacatua

Multumesc Alina! Si eu sper din tot sufletul sa gasesc. Daca cumva stiti pe cineva care are :k:

142

Re: Kakadu - Cacatua

cygne14, te rog sa mai pui poze cu Iubi, ca mi dor de el:D

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

143

Re: Kakadu - Cacatua

sa mai pui poze  :heart:  (la cererea publicului)  smile   :pup:

Prietena animalelor   ~Madalina~ :heart: :perus: :perus: :perus: :perus:

144

Re: Kakadu - Cacatua

cygne, cautand ceva poze pe net am gasit asta ... vad ca pot aduce si Kakadu roz

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http … GkOOjkhNkK

145

Re: Kakadu - Cacatua

Ce frumos e Iubi :heart: :heart: ..sa-ti traiasca cygne14 :bravo: :bravo: :hug:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

146

Re: Kakadu - Cacatua

cati forinti ai dat pe el?
Si din ce oras l-ai luat?
E foarte dragut Iubi al tau!felicitari cred ca esti singura de pe acest forum care are cacadu!(in sens bun) si ma bucur ca cineva din Romania si mai ales de pe acest forum are o minuatie ca aceasta,sa-ti traiasca !!! smile

-Ioana-

147

Re: Kakadu - Cacatua

Puiuti mei smile & descrierea pe scurt a acestei specii.

Eolophus Roseicapill
Galah
Roza Kakadu

3 subspecii

Descriere:
- coloritul cenusiu deschis; burta, pieptul si gatul roz inchis; pe cap si ceafa roz deschis; au un mot mic in comparatie cu alti kakadu; ciocul albicios; picioarele cenusii.

35 cm lungime.

Raspanditi in:
- centrul Australiei, V-ul Australiei, E si S-ul Australiei, N-ul Australiei si in N-Queensland.

Sunt foarte raspanditi, populatie in crestere ( exceptie intre speciile de papagali ).

In captivitate:
- pasari foarte active cu o voce destul de puternica. Sunt foarte curiosi, plini de energie si foarte robusti. In voliere suficient de mari se pot tine si pe perioada imperecherii in colonie. Le place mult sa se scalde. Din cauza ca coboara des pe fundul volierei este nevoie de o deparazitar interna anuala.

Hrana:
- diferite fructe si legume, amestec de seminte potrivit acestei specii, minerale, hrana incoltita. Pe perioada puilor se poate da mancare speciala de ou.

Voliera:
- cu cat mai mare cu atat mai bine, indicat ar fi o voliera exterioara cu acces la voliera interioara. Iarna minim 0° C in voliera interioara si lasat accesul spre voliera exterioara. Cuibul poate sa ramana tot timpul in voliera.

Reproducerea:
- se reproduc destseul de usor, important este sa fie o pereche care harmoneaza. Pe perioada imperecherii sunt foarte agresivi fata de stapan. Depun 3-5 oua iar perioada incubatiei este de 23 zile. Puii ies la varsta de 8 saptamani din cuib si ar fi indicat sa mai ramana o perioada in compania parintilor.

Traiesc in libertate in perechi si in grupuri foarte mari.

Crescatorie papagali. Oti

148

Re: Kakadu - Cacatua

sunt superbi, sa-ti traiasca, aceste minunatii!

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

149

Re: Kakadu - Cacatua

oti ,ce ma bucur ca ai revenit,cu aceste minunatii. :bravo:  Sa-ti traiasca,sunt superbi.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

150

Re: Kakadu - Cacatua

Si eu ma bucur sa vad ca ai revenit.
Superbe pasari. Sa ai parte de ele si sa te bucuri de multi pui frumosi si sanatosi.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro