151

Re: Kakadu - Cacatua

si noi ne bucuram ca ai revenit ,sa iti traiasca puiutii. treci mai des pe aici pe la noi ca ne e dor de tine  :bang:   adica de pasarile tale. salutari familiei .  smile

152

Re: Kakadu - Cacatua

Va multumesc.
O sa mai postez dar mai rarut, e mai ok penru  :sol: mea.
O sa transmit  big_smile
Salutari

Crescatorie papagali. Oti

153

Re: Kakadu - Cacatua

Salutare, de o saptamina familia mea s-a mai inmultit cu un membru.Jackie un cacadu alb de 3 ani.In prima zi, adica la 5 minute dupa ce a ajuns acasa mi-am bagat mina la el ma cercetat cu ciocul 1 minut dupa care s-aurcat pe mina mea, l-am scos afara din colivie si asa am stat toata seara.Foarte bland foarte dragastos cu mine, cu sotia mea asa si asa ca ei i frica de el.Totul bine si frumos pina dupa 2 zile cind imbracat cu o haina rosie mi-am bagat mina la el(lui Jackie nu-i place nimic de culoarea rosie eu uitand  acest lucru). Din acel moment s-a speriat foarte tare de mine si cum ma apropiam de colivie se speria foarte tare.Faza cu speriatul a tinut 3 zile dupa care a inceput sa vina la marginea coliviei sa-l mangai.Eu am crezut ca i-a trecut supararea dar a trecut la faza a doua care este agresivitatea.Ma musca, loveste colivia cu ciocul si mai rar ma lasa sa-l mangai.Deci concluzia este ca dintr-un papagal foarte bland s-a transformat intr-o bestie.Cat timp i trebuie oare sa revina cum a fost?Sau mai revine vreodata asa?Eu am rabdare vorbesc cu el chiar incerc sa-l scot din colivie, cu toate ca ma muscat de vreo 2 ori de mi-a trecut cheful.Inainte era tot pe umarul meu, ma pupa incontinu, il putem lua in mina ca pe un porumbel.Oare trebuie sa-si castige iar increderea in mine?Va rog ajutati-ma cu un sfat.

154

Re: Kakadu - Cacatua

gbubu wrote:

Salutare, de o saptamina familia mea s-a mai inmultit cu un membru.Jackie un cacadu alb de 3 ani.In prima zi, adica la 5 minute dupa ce a ajuns acasa mi-am bagat mina la el ma cercetat cu ciocul 1 minut dupa care s-aurcat pe mina mea, l-am scos afara din colivie si asa am stat toata seara.Foarte bland foarte dragastos cu mine, cu sotia mea asa si asa ca ei i frica de el.Totul bine si frumos pina dupa 2 zile cind imbracat cu o haina rosie mi-am bagat mina la el(lui Jackie nu-i place nimic de culoarea rosie eu uitand  acest lucru). Din acel moment s-a speriat foarte tare de mine si cum ma apropiam de colivie se speria foarte tare.Faza cu speriatul a tinut 3 zile dupa care a inceput sa vina la marginea coliviei sa-l mangai.Eu am crezut ca i-a trecut supararea dar a trecut la faza a doua care este agresivitatea.Ma musca, loveste colivia cu ciocul si mai rar ma lasa sa-l mangai.Deci concluzia este ca dintr-un papagal foarte bland s-a transformat intr-o bestie.Cat timp i trebuie oare sa revina cum a fost?Sau mai revine vreodata asa?Eu am rabdare vorbesc cu el chiar incerc sa-l scot din colivie, cu toate ca ma muscat de vreo 2 ori de mi-a trecut cheful.Inainte era tot pe umarul meu, ma pupa incontinu, il putem lua in mina ca pe un porumbel.Oare trebuie sa-si castige iar increderea in mine?Va rog ajutati-ma cu un sfat.

Eu sincer nu stiu ce sfat sa iti dau pentru ca eu am doar nimfe. Doresc sa te rog sa pui cateva poze cu, kakadu-ul tau, ms.

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

155

Re: Kakadu - Cacatua

Va pun niste poze cu Jackie si daca reusesc si o filmare cu el cand era dragastos si cuminte nu ca si acum.

Adaugat: 21-05-2011 23:09

filmuletul nu stiu cum sa-l pun deocamdata.Oricum cum intram careva in camera face o criza de personaitate dupa care se calmeaza, in sensul ca nu mai vine la gratiile coliviei sa ma atace

156 (edited by george89 21-05-2011 22:21)

Re: Kakadu - Cacatua

gbubu wrote:

filmuletul nu stiu cum sa-l pun deocamdata.Oricum cum intram careva in camera face o criza de personaitate dupa care se calmeaza, in sensul ca nu mai vine la gratiile coliviei sa ma atace

Foarte frumos, ce mi-asi dori si eu unu sad
filmuletul il incarci pe youtube iar dupa aceea iei linkul de acolo si ai aici la mesaj deasupra emoticoanelor o pictograma ce srie YouTube pe ea, daca o sa dai click pe ea o sa apara  [youtube]aici dai paste la link[/youtube].

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

157

Re: Kakadu - Cacatua

[http://www.youtube.com/watch?v=MVUTIgreGHU]
Asa era de bland cand l-am adus. Acum pe mine daca ma lasa sa-l ating prin grati 5 minute si in rest ma tot ameninta iar pe sotia mea o iubeste.Sper sa-i treca rautatea.Eu nici nu pot baga mina in colivie deocamdata.

158 (edited by george89 23-05-2011 23:46)

Re: Kakadu - Cacatua

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MVUTIgreGHU[/youtube]

Asa era de bland cand l-am adus. Acum pe mine daca ma lasa sa-l ating prin grati 5 minute si in rest ma tot ameninta iar pe sotia mea o iubeste.Sper sa-i treca rautatea.Eu nici nu pot baga mina in colivie deocamdata.

Pai o iubeste deoarece cred ca o considera iubita lui, iar tu rivalul lui  :hihi:
Ce frumos statea el pe spatarul scaunului  smile dar nu vroia sa se urce pe mana  :k: , e smecher
Cat a costat kakadu-ul?

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

159

Re: Kakadu - Cacatua

Nu cred ca ma considera rivalul lui deoarece si pe sotia si copiii mei i mai ataca din cand in cand, eu cred ca s-a speriat de mine foarte tare si acum incet incet sper sa ne intelegem.Sti cum era la inceput puteam sa-i fac orice sa-l tin oricum.Azi de exemplu nu ma atacat deloc si a stat la marginea coliviei sa-l mingai, nu era soita mea acasa.Inca nu am curajul sa-mi bag mina la el, prima data cand vin la colivie tremura un pic dupa care se relaxeaza, dar nu chiar sa-mi bag miona si sa-l scopt afara. 
    Sincer l-am primit, stiu ca pare greu de crezut toti prieteni mei s-au mirat.Facea multa galagie si nu mai aveau timp de el, noi fiind o familie cu copii si iubitori de animale au cosidrerat ca e mai bine pentru el.

160 (edited by george89 24-05-2011 21:49)

Re: Kakadu - Cacatua

Ce frumos, daca as primi si eu unul  :wis: as fi super fericit. Sper ca incet, incet sa isi revina la starea care a fost. Multa rabdare trebuie acum si sa povestesti cu el foarte mult, si sa mergi incet spre el sa nu se sperie.

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

161

Re: Kakadu - Cacatua

Dupa ziua de astazi cred ca pot spune ca sunt pe drumul cel bun, foarte multe mingieli si foarte putina agresivitate.Incepe sa aiba incredere in mine, nu-l fortez sper ca in 2 saptamini sa fie ca un mielusel cel putin cu mine.Mai pun maine poze.

162

Re: Kakadu - Cacatua

Pana la urma se pare ce rabdarea e rasplatita. Astept pozele  :k:

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

163

Re: Kakadu - Cacatua

Gata si-a revenit total.Suntem iara prieteni buni, numai pe umarul meu sta.I dau drumul liber prin casa se urca pe masa pe scaune e mul mai bine pentru  el ca nu-l mai tin in colivie dupa ce vinim acasa.
  L-am lasat sa iasa afara si el singur a venit la mine mi-a tras mina si sa urcat pe ea, dupa aceea totul a intrat la normal

164

Re: Kakadu - Cacatua

Ma bucur foarte mult, cred ca s-a saturat sa fie rau  :wis:
Astept cu nerabdare poze, ms

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

165

Re: Kakadu - Cacatua

gbubu wrote:

Va pun niste poze cu Jackie si daca reusesc si o filmare cu el cand era dragastos si cuminte nu ca si acum.

Poze noi cu Jackie.
Multumim

Crescatorie papagali. Oti

166

Re: Kakadu - Cacatua

Poze noi cu Jackie.
Multumim


nu am cuvinte sa spun cat de adorabil e ... e foarte frumos.. sa va bucurati de el si sa da-ti drumu la puiuti..

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

167

Re: Kakadu - Cacatua

Cat de mult as vrea sa am si eu unul ... :heart: Este foarte frumos. Sa va traiasca.

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

168

Re: Kakadu - Cacatua

Multumim  smile
Deocamdata este singurel sad si trebuie sa ma gandesc bine daca voi da candva drumul la puiti  big_smile deoarece acesta specie este destul de complicata la reproducere, se intampla foarte des sa ucida masculul femela sad , trebuie sai studiez fff bine comportamentul, ramane de vazut.
Salutari.
Oti

Crescatorie papagali. Oti

169

Re: Kakadu - Cacatua

ramona12 wrote:

Multumim  smile
Deocamdata este singurel sad si trebuie sa ma gandesc bine daca voi da candva drumul la puiti  big_smile deoarece acesta specie este destul de complicata la reproducere, se intampla foarte des sa ucida masculul femela sad , trebuie sai studiez fff bine comportamentul, ramane de vazut.
Salutari.
Oti

am auzit ca este o pasare agresiva? asa este ?

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

170

Re: Kakadu - Cacatua

am auzit ca este o pasare agresiva? asa este ?

Depinde de la pasare la pasare, Kakadu albi sunt des agresivi fata de femele pe perioada reproduceri, pasarile blande sunt si fata de stapan ( in general ) in aceasta perioada mai agresive de cat cele salbatice.
Pasarile blande tinute ca pasare de companie, fara pereche isi aleg la maturitate ( o mare parte ) unul dintre stapani iar restul vor fi agresati, asta se poate intampla la orice specie de papagali, diferenta este ca la perus ............... nu doare asa tare muscatura  smile

Crescatorie papagali. Oti

171

Re: Kakadu - Cacatua

Azi am mers intr-un pet-shop sa-mi cumpar melci de acvariu.Exact langa acvarii erau 2  kakadu.Unul dintre ei,care ma vazuse de multe ori,a inceput sa danseze si sa-mi spuna intr-una "bunaaa ce mai faaaaci?''Daca vedea ca nu-l bag in seama scotea niste tipete de groaza smile Dupa aceea ,vazand ca ma uit la el,zicea"eu fac biine,tuu ce faaaci?'' :hihi:

172

Re: Kakadu - Cacatua

smile Ce comic. Isi raspundea singur smile Ce mult imi doresc si eu unul :heart: Dar o sa am eu big_smile

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

173

Re: Kakadu - Cacatua

Cel putin daca ma fac veterinar sigur o sa pot avea cateva animalute....o sa-mki fac o camera numai pentru ele,unde sa poata sta libere :hihi:

174

Re: Kakadu - Cacatua

Mie imi zici smile abia astept sa stau la casa mea big_smile

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

175

Re: Kakadu - Cacatua

carmeryne wrote:

Azi am mers intr-un pet-shop sa-mi cumpar melci de acvariu.Exact langa acvarii erau 2  kakadu.Unul dintre ei,care ma vazuse de multe ori,a inceput sa danseze si sa-mi spuna intr-una "bunaaa ce mai faaaaci?''Daca vedea ca nu-l bag in seama scotea niste tipete de groaza smile Dupa aceea ,vazand ca ma uit la el,zicea"eu fac biine,tuu ce faaaci?'' :hihi:

smile Fenomenal.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei