1

Topic: Kakadu - Cacatua

Este o alegere buna pentru cine isi doresc un prieten nesolicitant, dar de nadejde si foarte afectuos. E o fiinta cu agresivitate medie, recomandat familiilor cu copii, insa cu conditia ca apropierea acestora de pasarea libera sau chiar aflata in colivie sa fie facuta doar in prezenta adultilor. Kakadu face parte dintre pasarile adaptate vietii de apartament, insa la origine traia in salbaticie. Asa ca are nevoie de mai mult loc si timp alocat zborului, comparativ cu alte pasarele de colivie. Este o inaripata foarte sociabila, careia ii place compania suratelor ei, dar adora si prezenta oamenilor, cu un mic interval de timp rezervat familiarizarii cu acestia.

Este necesara o colivie destul de mare, metalica. Trebuie sa stii, pentru a decide dimensiunea optima a coliviei, ca papagalul, la maturitate, atinge o inaltine de 33 de cm.
Kakadu crestat mananca diverse tipuri de seminte, alune, mancare speciala pentru papagali (se vinde la magazinele de specialitate), dar are voie sa se hraneasca si cu fructe si legume proaspete. Dintre sortimentele considerate o delicatesa, pe primul loc se situeaza merele si boabele de mazare. Este importanta completarea meniului cu acest tip de hrana, deoarece asigura elementele estentiale (vitamine, minerale, saruri) care-l mentin in forma. In colivie ii mai sunt necesare un vas cu apa mereu proaspata si cateva jucarioare cu care sa-si ocupe timpul cand ramane singur in casa.

2

Re: Kakadu - Cacatua

cat ajunge un astfel de exemplar?

3

Re: Kakadu - Cacatua

iti spun eu.cam 1000-1500 de euro ajunge.daga vrei alb cum e in poza.restul speciilor sunt de la 1500 euro in sus

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

4

Re: Kakadu - Cacatua

Superba aceasta specie!!!Pacat ca la noi in Romania sunt la un pret atata de exagerat...si apropo de pret...cineva si-a luat din Grecia daca nu ma insel un yako(acu cativa ani ce-i drept) cu vreo 100 de dolari...pe cand la noi si at era in jur de 1000 din pacate sad....

Adaugat: 19-02-2008 22:59

Sa va uitati la filmuletze cu kakadu...sunt minunati...danseaza intr-un mare fel...foarte haiosi!!;)

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

5

Re: Kakadu - Cacatua

eu merg la vara in grecia si o sa ma uit si acolo si daca e mai ieftin o sa aveti primul posesor de jako/kakadu de pe forum tongue

Adaugat: 20-02-2008 09:10

in legatura cu filmele eu ma uit la alea cu nimfe.sunt super.unu e chiar misto realizat o sa-l pun si pe site da la nimfe wink

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

6

Re: Kakadu - Cacatua

buna! ma numesc carmen, si am o intrebare tare tare arzatoare pt voi! Fratele meu are un kakadu cu creasta galbena (deci e in familie:)), si nimeni nu i a spus cum trebuie "imblanzit":rusine:...spun imblanzit, pt ca, kakadu face parte dintr o specie de papagali extrem de inteligenti si cu o mare personalitate!!!!!!!!:muscle: anyway...as vrea mult de tot sa stiu de unde pot procura informatii(in romaneste evident) despre aceste minunate pasari, in special despre comportamentul lor...pt ca motisor ciupeste, si nu sta decat cand vrea el(sau ea, pt ca e pui) la mangaiat, si atunci, asa, ca un favor!!!!!!!!! Va rog, orice informatie bine documentata despre cacadu si despre carti legate de ac papagal, este binevenita!!!!!!!!!!!!!!

there is no love, like parrot love!

7

Re: Kakadu - Cacatua

poate ar trebui sa inceapa cu asta:
http://www.4animale.ro/imblanzirea-pasa … i-a76.html
si o sa mai caut.auzi nu are inca unu care vrea sa-l dea?mi-ar placea un cacadu tongue

Adaugat: 04-04-2008 11:03

acum am vazut ca ai intrebat si de carti,uite cateva exemple:
1.poate asa ceva:http://carteonline.vstore.ca/product_info.php/products_id/326
aici un articol:
CACADU GALBEN CRESTAT
Cacadul Citron Crestat este o pasare sociabila, care traieste in perechi sau in grupuri mici in salbaticie. In salbaticie, se hraneste cu fructe, fructe de padure, flori, seminte si alune si, din cand in cand, se asociaza cu papagalii Eclectus sau cu alte pasari.
Pasare extrem de inteligenta, Cacaduul Citron Crestatpoate fi invatat o mare varietate de trucuri haioase si va face tot ce ii sta in putinta pentru a va capta atentia. Aceste pasari, desi nu sunt o alegere tocmai buna pentru un animal de copii, au o natura destul de gentila si formeaza rapid legaturi de afectiune cu stapanii lor. Adora sa se joace si sa le fie acordata atentie. Este posibil sa nu fie o pasare prea buna pentru apartamente, intru-cat, ocazional, pot fi destul de galagioase. Le place sa mestece diverse lucruri, deci, ar fi bine sa aiba ce sa mestece ca sa isi ocupe timpul cand nu sunteti acasa.

Coliviile acestori papagali trebuie sa aiba o inaltime de la 1,8 m in sus. Daca sunt tinuti in recipiente mici, trebuie sa aveti grija sa le acodati mai mult timp pentru zborul prin casa. Colivia trebuie sa fie din metal.

De obicei, Cacaduul Citron Crestat poate fi hranit cu amestecuri de seminte de calitate si suplimete nutritive pe baza de fructe, legume si hrana verde. Favoritele lor sunt mazarea si merele. Sigur ca au nevoie si de apa proaspata tot timpul. Atunci cand se plictiseste, indica acest licru prin coborarea si ridicarea crestei, iar, daca este extrem de alarmat, poate sasai. O data ce s-a familiarizat cu noii stapani si noul mediu de viata, papagalii Cacadu devin animale de companie rezistente si afectuoase.
La maturitate, acest papagal atinge 33 cm. Penajul este de culare alba pe cap si, cu pete aurii in lateral, pe creasta si pe coada. Creasta este trasatura definitorie a papagalilor Cacadu Citron Crestat, fulgii din creasta avand o frumoasa culoare galben-portocalie, complementara cu zona galbena din jurul urechilor. Picioarele sunt de culoare cenusie. La maturitate, ochii femelelor devin rosiatici, in timp ce ai masculilor raman negri. De obicei, creasta masculilor este ceva mai spectaculoasa decat a femelelor; ciocul este, de asemenea, mai mare la masculi decat la femele.
Din pacate, in salbaticie, aceste pasari sunt in pericol de disparitie. Cacaduul are obiceiul de a manca de pe terenurile agricole, ceea ce nu le creste popularitatea.
Ca si animale de companie, au tendinta de a fi ceva mai temperati iar frumusetea lor ii face sa fie apreciati de multi oameni.
Atunci cand doriti sa imperecheati papagali Cacadu Citron Crestat, este foarte important ca zona in care sunt tinuti sa includa ascunzisuri in care femela sa se poata adaposti atunci cand masculul devine prea agresiv. In sezonul de imperechere au existant nenumarate cazuri de masculi care au ucis femelele. In general, acesti papagali se maturizeaza complet dn punct de vedere sexual intre varsta de 2 si 4 ani. De obicei, femela produce doua oua, dar nici aparitia a trei oua nu este un eveniment iesit din comun. Aceasta coloceste ouale de la 3,5 la 4 saptamani. Cel mai bine este ca puii sa fie crescuti separatm intru-cat nu se cunosc foarte multe despre agresivitatea parentale. Papagalii din rasa Cacaduu Citron Crestat se poate imperechea de doua ori pe an.
se mai numeste si Cacadul Citron Crestat,nu? :wis:
si daca se numese si asa :
Nume comun:
Cacadu-Citron
Alte nume comune:
Sumba, Citron-Crestat, Cacadu
Nume stiintific:
Cacatua sulpurea citrinocristata
Grup:
Cacadu
Origine si raspandire:
Indonezia
Marime relativa:
medie
Categorie:
pasari- papagali
Dintre cele 330 de specii de papagali cunoscute, 17 fac parte din familia Cacatuidae. Acesti papagali isi au originea in Australia, Noua Guinee, Indonezia, Filipine si in insulele din Pacific.
Cacaduul Citron Crestat este o pasare sociabila, care traieste in perechi sau in grupuri mici in salbaticie. In salbaticie, se hraneste cu fructe, fructe de padure, flori, seminte si alune si, din cand in cand, se asociaza cu papagalii Eclectus sau cu alte pasari.
Pasare extrem de inteligenta, Cacaduul Citron Crestat
poate fi invatat o mare varietate de trucuri haioase si va face tot ce ii sta in putinta pentru a va capta atentia. Aceste pasari, desi nu sunt o alegere tocmai buna pentru un animal de copii, au o natura destul de gentila si formeaza rapid legaturi de afectiune cu stapanii lor. Adora sa se joace si sa le fie acordata atentie. Este posibil sa nu fie o pasare prea buna pentru apartamente, intru-cat, ocazional, pot fi destul de galagioase. Le place sa mestece diverse lucruri, deci, ar fi bine sa aiba ce sa mestece ca sa isi ocupe timpul cand nu sunteti acasa. Coliviile acestori papagali trebuie sa aiba o inaltime de la 1,8 m in sus. Daca sunt tinuti in recipiente mici, trebuie sa aveti grija sa le acodati mai mult timp pentru zborul prin casa. Colivia trebuie sa fie din metal.
De obicei,
Cacaduul Citron Crestat
poate fi hranit cu amestecuri de seminte de calitate si suplimete nutritive pe baza de fructe, legume si hrana verde. Favoritele lor sunt mazarea si merele. Sigur ca au nevoie si de apa proaspata tot timpul. Atunci cand se plictiseste, indica acest licru prin coborarea si ridicarea crestei, iar, daca este extrem de alarmat, poate sasai. O data ce s-a familiarizat cu noii stapani si noul mediu de viata, papagalii Cacadu devin animale de companie rezistente si afectuoase.
La maturitate, acest papagal atinge 33 cm. Penajul este de culare alba pe cap si, cu pete aurii in lateral, pe creasta si pe coada.
La maturitate, acest papagal atinge 33 cm. Penajul este de culare alba pe cap si, cu pete aurii in lateral, pe creasta si pe coada. Creasta este trasatura definitorie a papagalilor Cacadu Citron Crestat, fulgii din creasta avand o frumoasa culoare galben-portocalie, complementara cu zona galbena din jurul urechilor. Picioarele sunt de culoare cenusie. La maturitate, ochii femelelor devin rosiatici, in timp ce ai masculilor raman negri. De obicei, creasta masculilor este ceva mai spectaculoasa decat a femelelor; ciocul este, de asemenea, mai mare la masculi decat la femele.
Din pacate, in salbaticie, aceste pasari sunt in pericol de disparitie. Cacaduul are obiceiul de a manca de pe terenurile agricole, ceea ce nu le creste popularitatea.
Ca si animale de companie, au tendinta de a fi ceva mai temperati iar frumusetea lor ii face sa fie apreciati de multi oameni.
Atunci cand doriti sa imperecheati papagali Cacadu Citron Crestat, este foarte important ca zona in care sunt tinuti sa includa ascunzisuri in care femela sa se poata adaposti atunci cand masculul devine prea agresiv. In sezonul de imperechere au existant nenumarate cazuri de masculi care au ucis femelele. In general, acesti papagali se maturizeaza complet dn punct de vedere sexual intre varsta de 2 si 4 ani. De obicei, femela produce doua oua, dar nici aparitia a trei oua nu este un eveniment iesit din comun. Aceasta coloceste ouale de la 3,5 la 4 saptamani. Cel mai bine este ca puii sa fie crescuti separatm intru-cat nu se cunosc foarte multe despre agresivitatea parentale. Papagalii din rasa Cacaduu Citron Crestat se poate imperechea de doua ori pe an.


sper sa te ajute pe tine si pe fratele tau big_smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8 (edited by ariadna 06-04-2008 08:18)

Re: Kakadu - Cacatua

Informatii despre kakadu si sfaturi practice gasesti si in nr. 5 al revistei Club Animal.

Don't worry, be happy!:)

9

Re: Kakadu - Cacatua

buna! multumesc pt mesajele prompte legate de iubiricul nostru :merci: ...am mai citit si eu intr adevar din aceste articole si destul de mult din ce e legat de papi asta cu creasta mare si galbena big_smile ..a propos, se numeste sulphur yellow crested, si draga bianca, nu stiu la cine te referi cand spui ca ai vrea si tu unul: la noi, sau la crescator? noi abia l am luat si suntem destul de indragostiti de el/ea, deci nu se pune problema..crescatorul s ar putea sa aiba..acum, profit de ocazie sa spun ca pt prima data in viata mea am intalnit un crescator care iubeste realmente pasarile si le ingrijeste asa cum trebuie!!!!! De altfel motisor arata superb ca si exemplar!!!!!! Ideea e ca am citit ca trebuie sa pape pellette naturale(organice) din fructe, si nu stiu unde as putea gasi...eu am avut 8 ani o nimfa, care mi a murit, si am simtit ca nu mai pot de durere...a fost viata mea...de aceea, acest "mititel" tongue trebuie sa creasca dc se poate cat mai sanatos, fara e uri si alte prostii! Multam mult pt promtitudine!

there is no love, like parrot love!

10

Re: Kakadu - Cacatua

m-am referit bineinteles la crescator doar nu ti-ai imaginat ca il vreau pe al tau nu?si de tot zici ca se numeste si sulphur yellow crested pe denumirea asta o sa o folosesc cand caut poze pe google smile

Adaugat: 05-04-2008 10:57

si imi pare rau pentru nimfa pierduta :cry: dar acum ai unul mai mare un pic smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

11

Re: Kakadu - Cacatua

radu wrote:

buna! multumesc pt mesajele prompte legate de iubiricul nostru:merci:...am mai citit si eu intr adevar din aceste articole si destul de mult din ce e legat de papi asta cu creasta mare si galbena:D..a propos, se numeste sulphur yellow crested, si draga bianca, nu stiu la cine te referi cand spui ca ai vrea si tu unul: la noi, sau la crescator? noi abia l am luat si suntem destul de indragostiti de el/ea, deci nu se pune problema..crescatorul s ar putea sa aiba..acum, profit de ocazie sa spun ca pt prima data in viata mea am intalnit un crescator care iubeste realmente pasarile si le ingrijeste asa cum trebuie!!!!! De altfel motisor arata superb ca si exemplar!!!!!! Ideea e ca am citit ca trebuie sa pape pellette naturale(organice) din fructe, si nu stiu unde as putea gasi...eu am avut 8 ani o nimfa, care mi a murit, si am simtit ca nu mai pot de durere...a fost viata mea...de aceea, acest "mititel":P trebuie sa creasca dc se poate cat mai sanatos, fara e uri si alte prostii! Multam mult pt promtitudine!

Si cat ai dat pe el?Banuiesc ca in jur de 1000 de euro, nu?

Adaugat: 05-04-2008 14:05

Imi pare si mie rau de nimfa pe care ai pierdut-o!:cry:

Don't worry, be happy!:)

12 (edited by radu 05-04-2008 19:34)

Re: Kakadu - Cacatua

Motisor a costat 1000 euro, cu targuieli...adica cerea initial 1350, si s a ajuns la 1000 sau 1100 parca..oricum e al fratelui meu, el i a luat si o colivie mare...acum l am trimis dupa jucarioare...e cam apatic, si recunosc, ca incercand sa l iubesc cam cu "forta" l a m stressat...sunt topita dupa el/ea...e o nebunie!!!!!!!!! Cand il apuca, tipa si lasa capul in jos si in sus, ca acela care danseaza pe back street boys:)..nu prea papa bine..acolo, in fiecare dimineata, i se dadea lui, alintatului, un biscuite popular, din acela fara zahar si sare, pe care dumnealui il muia in apa si il manca big_smile ...pe urma fructe, evident...acum mananca biscuitele cu f mare placere, bananuta, mar, si...cam atat..sper sa fie din cauza naparlirii, caci voi care aveti papagali, stiti ca acum ei naparlesc! Deci, cum spuneam, nimfa a fost a mea personal, iar kakadu(motisor) e al fratelui meu! Nimfa pot sa spun cu mana pe inima ca a fost viata mea. Nu am vazut in viata mea un papagal mai umanizat cum a fost al meu. Nimfele raman marea mea dragoste..totusi...cand a murit, a murit si o particica mare din mine, din sotul meu, din fiul meu! Dupa aceea, am jurat ca nu voi mai lua nicicand vreun papagal, pt ca in primul rand, nimeni nu putea sa l suplineasca pe al meu, si pe urma suferinta a fost atat de mare, incat am crezut ca o sa intru in spital! Imi pare rau.. nu as fi vrut sa rascolesc amintirile..dar va iubesc pt ca iubiti pasarile!:)

Adaugat: 05-04-2008 18:53

cum se pot pune imagini pe site? multumesc

there is no love, like parrot love!

13

Re: Kakadu - Cacatua

dai la incarcare imagini de pe bara verde se sus smile

Adaugat: 05-04-2008 20:36

http://www.4animale.ro/forum/uploadimg.php aici poti intra daca tot nu stii big_smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

14

Re: Kakadu - Cacatua

incarc poza si imi scrie ca tre sa pun codul in fereastra de pe forum, si nu merge...hmmmmmm:(

there is no love, like parrot love!

15

Re: Kakadu - Cacatua

dak ai mess..da add la alex_Iasi2005
da mie poza si ti-o pun pe site
te astept pana la ora 22

16

Re: Kakadu - Cacatua

am mess...adresa mea e .....@yahoo.com...vroiam sa pun o poza cu motisor galben-kakadu ul fratelui meu. multam

Radu,
Am sters adresa ta de email, pentru propria ta protectie. Nu vrem sa te umpli de spamuri sau de tot felul de mesaje nepotrivite. smile Va sfatuim sa nu va postati adresele de email pe forumul public pentru ca este foarte posibil sa primiti ulterior tot felul de mesaje (nu de la noi ci de la diversi roboti spideri - programe care cauta pe internet adrese de email pentru a trimite spamuri).
Astazi am adaugat mesagerie privata aici, in cadrul forumului si puteti conversa cat doriti, la adapost de orice fel de "intrusi" smile.
Latifa

there is no love, like parrot love!

17

Re: Kakadu - Cacatua

http://i301.photobucket.com/albums/nn53/alex_iasi2005/motisorgalben.jpg
acesta e motisor:heart:

18

Re: Kakadu - Cacatua

e tare simpatic!chiar ca-i motisor ! :pup: :heart:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

19

Re: Kakadu - Cacatua

Radu,
Am sters adresa ta de email, pentru propria ta protectie. Nu vrem sa te umpli de spamuri sau de tot felul de mesaje nepotrivite. smile Va sfatuim sa nu va postati adresele de email pe forumul public pentru ca este foarte posibil sa primiti ulterior tot felul de mesaje (nu de la noi ci de la diversi roboti spideri - programe care cauta pe internet adrese de email pentru a trimite spamuri).
Astazi am adaugat mesagerie privata aici, in cadrul forumului si astfel puteti conversa cat doriti, la adapost de orice fel de "intrusi" smile.
Latifa

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

20 (edited by ariadna 06-04-2008 08:17)

Re: Kakadu - Cacatua

Ce dulce e Motisor!:heart::pup:

Don't worry, be happy!:)

21

Re: Kakadu - Cacatua

ii multumesc lui alex ca a pus poza lui motisor in locul meu pe forum!...vreau sa va spun ca si sotul meu care i tare pretentios la pasari, cand l a vazut pe motisor, a zis: waw, ce exemplar superb! Si e inca pui:)...ma simt cam pustie...motisor a plecat la fratele meu acasa, unde e locul lui!!!!!!!!!!:( dar ne vom vedea destul de des...astept de la voi, cand aveti ocazia, articole cu cockatoo(denumirea corecta a cacadu ului)...pupici

Adaugat: 06-04-2008 09:56

Multumesc Latifa!!!!!!!!

Adaugat: 06-04-2008 10:00

buna! Sunt carmen..cineva de aici si a exprimat dorinta de a avea un cacadu?Ei bine, niste prieteni ne au adus un cacadu pui, cumparat din Ungaria, tot de aceeasi varsta cu motisor, pe care l au vrut pt ei...dar din lipsa de timp, papagalul este trist, mananca prost, etc...cand vin ei, parca inviaza!!!!! De aceea, pt binele pasarii, au hotarat sa l vanda unor IUBITORI DE PASARI, CATEGORIC!!!!!!!!!!!!! Pretul este de 1000 euro, negociabil. Si este urgent. Multumesc

Adaugat: 12-04-2008 21:44

Draga Latifa,
Apelez si la tine pt acest cacadu minunat si trist fara stapanii sai! Ti as ramane profund recunoscatoare, dc intr un timp scurt i ai gasi niste stapani iubitori!!!!!!!!!!!!!! Te rog!!!!!!!!!!!!! Carmen

there is no love, like parrot love!

22

Re: Kakadu - Cacatua

radu wrote:

Draga Latifa,
Apelez si la tine pt acest cacadu minunat si trist fara stapanii sai! Ti as ramane profund recunoscatoare, dc intr un timp scurt i ai gasi niste stapani iubitori!!!!!!!!!!!!!! Te rog!!!!!!!!!!!!! Carmen

O sa vorbesc si eu maine cu cineva care ar putea sa ne ajute, dar nu-ti pot promite nimic, totusi e vorba de o suma destul de mare si de un papagal cu cerinte deosebite. O sa pun si un anunt pe site la sectiunea anunturi, dar am nevoie de un numar de telefon la care sa puteti fi contactati (dar nu-l afisa aici in forumul public, trimite-mi-l pe email sau pe mesaj privat). Sau, daca doresti, poti pune chiar tu un anunt pe site.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

23

Re: Kakadu - Cacatua

wow.cacadu de vanzare.super.da la pretul de la anunt iti urez noroc!

Adaugat: 13-04-2008 16:10

poate ar trebui sa pui anuntul si pe alte site-uri.daca vrei o sa incerc sa pun anuntul tau si pe animale.ro la anunturi si poti intra sa vezi daca il vrea cineva dar nu pot decat daca imi dai voie sa folosesc si telefonul de la anuntul de pe site.

Adaugat: 13-04-2008 16:12

si daca e posibil si un nume care sa-l trec acolo.poti sa le trimiti pe privat sau sa le pui tu daca ai cont....succes

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

24

Re: Kakadu - Cacatua

Sper sa ai noroc, Carmen!Bafta!:)

Don't worry, be happy!:)

25

Re: Kakadu - Cacatua

Va multumesc tuturor pt mesaje! Cine vrea sa posteze mesajul pe alte sit uri, o poate face. Am specificat clar, ca papagalul trebuie sa mearga la persoane particulare care sa l iubeasca. Este conditia esentiala!!!!!!!!! E uluitor ca seamana cu Motisor al nostru, dar e trist...si e atat de frumos! E un exemplar minunat..dar dc nu si va gasi curand linistea, nu il vad bine. E putin mofturos cu mancarea, si are si o el o personalitate, mama-mama!!!!!!!!!!!!!:muscle: Va mirati de pret, dar este pretul cu care se vinde kakadu ul in general, ba in unele pet shopuri mi s a spus ca exemplare care arata saracutele de ele jalnic( atentie "amatorilor" de pet shop!) ajung si la 60 milioane!!!!!!!!!! Bietele fapturi necuvantatoare, sufletele dragi, au ajuns ca o marfa aruncata cand aici, cand acolo...in fine...sper din tot sufletul ca aceasta pasare sa si gaseasca stapani cu mult timp, care sa o iubeasca, pt ca e un papagal bland, dulce, si f f alintat. Va pup

Adaugat: 13-04-2008 23:03

Sorry, tot eu..Bianca de ce te miri de pret? Ai vazut undeva la noi, la crescator, sau pet shop(uh, ce groaza mi e de ele!:mad:) kakadu mai ieftin de 1000 de euro? Eu personal, nu. Si Motisor al nostru tot 1000 a costat. Iti plac cacadu? Eu sunt topita dupa ei...pe tine, personal te intereseaza pasarea? Sau era pur si simplu ceva admirativ?
smile

Adaugat: 13-04-2008 23:07

Latifa,
As dori informatii f sigure in legatura cu alimentatia papagalilor kakadu. Motisor e invatat sa manance din mana, e alintat, fructe mananca cand vrea, si crescatorul nu mi a dat prea mari lamuriri. Or hrana este alaturi de igiena, cea mai  importanta! De asemenea, si ce Nu are voie sa manance! Multumesc

there is no love, like parrot love!