26

Re: Kakadu - Cacatua

nu te supara carmen..bianca nu cred ca a vrut sa fie suparacioasa..faza e ca i s-a parut mult 1000 de euro..dar intr-adevar..dak stii preturile..nu e mult..te costa minim 1000 si cva pasarea in sine(din strainatate..ca la noi)+drumul..........personal eu nu sunt innebunit dupa kakadu..dar imi plac totusi f mult:P..te curiozitate..papagalul care trebuie vandut vine pe mana?:)

27

Re: Kakadu - Cacatua

radu wrote:

Va multumesc tuturor pt mesaje! Cine vrea sa posteze mesajul pe alte sit uri, o poate face. Am specificat clar, ca papagalul trebuie sa mearga la persoane particulare care sa l iubeasca. Este conditia esentiala!!!!!!!!! E uluitor ca seamana cu Motisor al nostru, dar e trist...si e atat de frumos! E un exemplar minunat..dar dc nu si va gasi curand linistea, nu il vad bine. E putin mofturos cu mancarea, si are si o el o personalitate, mama-mama!!!!!!!!!!!!!:muscle: Va mirati de pret, dar este pretul cu care se vinde kakadu ul in general, ba in unele pet shopuri mi s a spus ca exemplare care arata saracutele de ele jalnic( atentie "amatorilor" de pet shop!) ajung si la 60 milioane!!!!!!!!!! Bietele fapturi necuvantatoare, sufletele dragi, au ajuns ca o marfa aruncata cand aici, cand acolo...in fine...sper din tot sufletul ca aceasta pasare sa si gaseasca stapani cu mult timp, care sa o iubeasca, pt ca e un papagal bland, dulce, si f f alintat. Va pup

ma bag si eu in discutie, cam neavenita, ca eu am pisica, dar imi plac si papagalii si, de fapt, toate animalele. cred ca cel mai bine ar fi daca ai pastra tu papagalul, ca se vede clar ca il iubesti foarte mult. cu cine i-ar putea fi mai bine decat cu tine?

28

Re: Kakadu - Cacatua

apropo de transport din alte tari...cum se transporta?e un regim mai special,adica necesita ceva acte ,chestii tongue hmm?

Adaugat: 14-04-2008 15:29

printzesa,din cate am inteles eu nu e al ei papagalul...

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

29

Re: Kakadu - Cacatua

nup..fratele lui carmen are un kakadu de asemenea...dar acest kakadu de vanzare este al unor prieteni:)

30

Re: Kakadu - Cacatua

Da printzesa, ai dreptate, sigur ca i ar fi bine papagalului cu mine. Mi l as dori. Dar nu am timp pt el. Si eu am aceeasi problema, cu timpul. Catelusii si pisicutele nu sunt atat de solicitante precum papagalii. Eu personal am avut nimfa 8 ani, si stiu ce inseamna. Cand plecam din Bucuresti. stateam toti in corpore( eu, sotul si fiul meu), cu sufletul la gura! Traia tata, si statea cu el. Cand veneam ne iubeam cu disperare toti. Eu cred ca stiu ce inseamna un papagal, cel mai mult. Cand are dragoste si ocrotire, este si sanatos. De aceea ma lupt pt acest kakadu. Iar in privinta aducerii lor din alte tari, realmente nu stiu cum. Prietenii mei l au adus din Ungaria, cu masina personala. Ea este unguroaica din Budapesta, dar a trait aici in Bucuresti. Nu m a preocupat cum anume a venit kakadu ul , ci cum sa i gasesc un stapan iubitor.

Adaugat: 14-04-2008 15:50

Ah, Alex, nu m am suparat de loc pe Bianca!!!!!!!!!!! Din contra, va iubesc pe toti care scrieti aici.. sunteti niste dulci toti! si mi puteti fi unii dintre voi, copii...avand in vedere ca eu am o nepotica de 11 luni!!!!!!!!!!!!!!!!:) Am 44 de ani, si sunt o bunica tanara din toate punctele de vedere! Alex, kakadu ul nu vine pe deget, in schimb, imagineaza ti, sta pe umar non stop!:D Adora sa mearga cu tine prin casa, si ...chiar in capul tau:D... am inteles de la cineva ca pasarile mari se simt mai bine pe umar, desi nu e obligatoriu. Si Motisor la fel este, tot pe umar merge prin casa cu fratele meu.

there is no love, like parrot love!

31

Re: Kakadu - Cacatua

am inteles... da, ai intr-adevar nevoie de timp pentru un papagal... si eu ma lupt cu timpul asta ...

32

Re: Kakadu - Cacatua

e..deci e bland..foarte tare..l-as lua eu dar nu am spatiu acu..tre sa imi fac o voliera in curand..si sa vad ce papagali mai achizitionez..m-ar tenta un jako..sa vad ce pot face..

33

Re: Kakadu - Cacatua

Alex ai adresa mea personala de mail...dc nu sunt online, pt ca sunt pe la serviciu si acolo nu pot folosi mereu mess ul, lasa mi te rog niste off line uri! Te intereseaza kakadu, sau alt papagal? Acest kakadu e f bland, dar...uf, costa 1000 euro.

Adaugat: 14-04-2008 16:04

Am inteles ca pana se obisnuieste cu casa si noii stapani poate sta intr o colivie mai normala, ca sa zic asa. Si Motisor sta in acea colivie pe care ai vazut o momentan, pt ca la fratele meu nu se poate pune o voliera. Sigur ca ideal ar fi o voliera, dar dc papagalul are libertate de zbor, poate sta provizoriu pe colivie. Motisor adora sa stea pe colivie.

there is no love, like parrot love!

34

Re: Kakadu - Cacatua

nu..nu vreau sa cumpar kakadu..cel putin nu acum..:)..si nici jako..astea sunt planurile mele...voliera oricum fac..vad eo !:D

35

Re: Kakadu - Cacatua

Stie cineva unde se poate "dresa" un cacadu? Motisor neaparat trebuie "educat". Are capricii, tabieturi, ce mai, nu prea mai tine cu el/ea...am luat de pe net de la mihaela badea (am cumparat) cursurile despre dresajul papagalilor. Insa  nu mi se pare ca se poate educa papagalul asa...acolo sunt mai  mult generalitati. De aceea ma intereseaza cineva serios si cu experienta in special in cacadu. Multumesc

there is no love, like parrot love!

36

Re: Kakadu - Cacatua

si eu mi-am comandat acele cursuri... hmm...abia astept sa imi vina!numai ca am ramas cam dezamagita acuma ca ai zis ca nu sunt f de folos... sad

Adaugat: 15-04-2008 10:35

mihaela badea cred ca si "dreseaza" nu?

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

37

Re: Kakadu - Cacatua

cine stie....am si eu o carte cu papagali dar nu are decat descrierea,hranirea,ingrijirea,colivia,inmultirea,cutia-cuibar si bolile frecvente dar nimic despre dresaj...poate daca iti trebuie ceva din numele de articole care le am in cartea aia o sa pun si aici(am cu toate speciile de papagali sau aproape toate deci daca va intereseaza dar despre alta sprecie va pot ajuta un pic smile )

Adaugat: 15-04-2008 10:47

da kakari m-am uitat si nu am

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

38

Re: Kakadu - Cacatua

cum se cheama exact cartea si de cin a fost scrisa bianca????

39

Re: Kakadu - Cacatua

mie mi s-a parut foarte interesanta descrierea...cititi si voi (cautai pe google dresaj papagali si gasiti wink)

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

40

Re: Kakadu - Cacatua

o am si eo cartea electronica..dar nu e cine stie ce..

41

Re: Kakadu - Cacatua

Pai scrie mare cu ROSU:PASARI EXOTICE  si autorul Dr. John Williams.singurul lucru care nu-mi place la cartea asta ca in loc de nimfa le zice nimfo da asta nu e prea important :ironic:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

42

Re: Kakadu - Cacatua

de unde ai luat-o?e scrisa in romana>?

43

Re: Kakadu - Cacatua

e in romana.nu stiu,mama mi-a luat-o

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

44

Re: Kakadu - Cacatua

http://www.mytoos.com/ este o adresa a unui sit unde veti gasi totul despre kakadu. Tot adevarul, pt ca noi nu suntem realmente informati. M am ingrozit cand am citit cat timp, afectiune, rabdare si multe altele necesita aceasta pasare. Cred, personal, ca toti  cei care vor sa achizitioneze un cacadu, vor trebui sa se informeze. Veti vede pe sit ce se intampla cu papagalii cacadu, care nu "nimeresc" in locuri potrivite!

there is no love, like parrot love!

45

Re: Kakadu - Cacatua

saraci!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry: :cry:  :cry:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

46 (edited by ariadna 17-04-2008 19:03)

Re: Kakadu - Cacatua

Am intrat si eu si mi se pare o cruzime.Am citit si cateva scrisori si mi-am dat seama ca nu toata lumea e capabila sa aiba grija cum trebuie de o pasare-aici un kakadu. :cry: Saracii!

Don't worry, be happy!:)

47

Re: Kakadu - Cacatua

De unde stim ca jucariile pt papagali nu sunt tratate? De ex funiile pt kakadu, sau bilele mari de lemn colorate, cu ce sunt ele de fapt colorate? Se spune in pet shop uri acest lucru?

there is no love, like parrot love!

48

Re: Kakadu - Cacatua

nu stiu.paco are jucarii colorate si nu are nimic(funie nu are)

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

49

Re: Kakadu - Cacatua

Am vazut aseara la TV un kakadu care nu avea deloc pene pe el.Ii ramasesera doar 2-3 pene in mot.Avea o boala de piele.Cand a fost la vet, stapanei i s-a zis ca acel kakadu nu mai are de trait decat 6 luni cel mult(stapana a mers la vet cu el acum 16 ani)-dar el a mai trait ina 16 ani si inca mai traieste.:)

Adaugat: 19-04-2008 12:38

radu wrote:

De unde stim ca jucariile pt papagali nu sunt tratate? De ex funiile pt kakadu, sau bilele mari de lemn colorate, cu ce sunt ele de fapt colorate? Se spune in pet shop uri acest lucru?

Pey cred ca dupa culoare.De ex. o culoare care nu prea pare naturala e clar obtinuta sintetic.

Don't worry, be happy!:)

50

Re: Kakadu - Cacatua

totusi vanzatorul de la pet shop a zis ca nu sunt tratate, ca "ce, ei nu stiu ca s facute pt pasari?"

there is no love, like parrot love!