101

Re: Labrador

sunt superbi!
ptr mm_s : se gasesc in comert niste solutii care ii indeparteaza de anumite locuri unde nu vrei sa ajunga..eu am folosit si se pare ca au dat roade...nu mai stiu cum se chema repelentul...dar daca il mai gasesc am sa iti spun..

Cainii au stapan. Pisicile au personal wink

102

Re: Labrador

fantassy wrote:

sunt superbi!
ptr mm_s : se gasesc in comert niste solutii care ii indeparteaza de anumite locuri unde nu vrei sa ajunga..eu am folosit si se pare ca au dat roade...nu mai stiu cum se chema repelentul...dar daca il mai gasesc am sa iti spun..

multumesc din suflet...mi-ai fi de mare ajutor!

103

Re: Labrador

Sunt enspemii de solutii: se cheama spray repulsiv si cu siguranta intr-un petshop gasesti de mai multe feluri. Nu te zgarci la bani, fii sigur, cu cat e mai scump un spray repulsiv, cu atat e mai eficient! :k:

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

104

Re: Labrador

:caine:

105

Re: Labrador

doi frumosi,sa-ti traiasca! :hug:

-Ioana-

106

Re: Labrador

multumesc :pup:

107

Re: Labrador

Buna!

SI prietenul meu detine un Labrador ciocolatiu, in varsta de 5 ani, cu pedigree din canisa Hidalgo's Spirit, a fost dus in cateva expozitii, insa numai stiu exact ce a luat, e un caine super frumos cu un temperament echilibrat, si la varsta lui inca un jucaus, l-am invatat mute smecherii si raspunde super la comenzi (face aport fff frumos atunci cand il trimit sa il aduca de mana pe prietenul meu smile)), imi plimba catelusele in lesa, il trimi jos cu liftul la portar sa imi aduca revista sau ziarul livrat de postas, ii pot cere orice, niciodata nu ma refuza sau nu greseste. Dorim sa ii gasim o partenera tot cu pedigree, eventual si drept de monta, dar cel mai mult dorim ca puii sa aibe pedigree, ne dorim un pui ciocolatiu din el. Ne puteti ajuta? de mult timp ii cautam o fetita, de preferat ar fi neagra sau ciocolatie, pt ca ies mai multi pui ciocolatii, dar se poate si aurie. E un caine super frumos

108

Re: Labrador

foarte frumos...sa-ti traiasca si sa va bucurati unul de celalalt muuuult timp de acum incolo  :heart:

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

109

Re: Labrador

IN noaptea de revelion Felix s-a speriat de petardele si artificiile date de vecini si a fugit pe sub gard (printr-o gaura foarte mica pe langa care erau cateva stinghii) si a plecat prin curtile vecinilor probabil  , cand  am venit la el nu l-am gasit in curte dar l-am gasit pe marginea strazii plin de sange   ...  sad s-a ranit la ambele urechi dintre care una este pur si simplu taiata in doua la varf. A sangerat foarte mult dar l-am dat cu baneocin si i-am pansat urechea si s-a oprit din sangerat. L-am dat si cu apa oxigenata , ce pot sa-i mai fac pana cand vine un veterinar sa-l vada ? Are mult sange uscat pe ureche si mi-e frica sa nu se infecteze . :cry: !

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

110

Re: Labrador

foarte frumos labradorul sa iti traiasca :heart:  maya imi pare rau de felix  sad

111

Re: Labrador

maya-maytza wrote:

IN noaptea de revelion Felix s-a speriat de petardele si artificiile date de vecini si a fugit pe sub gard (printr-o gaura foarte mica pe langa care erau cateva stinghii) si a plecat prin curtile vecinilor probabil  , cand  am venit la el nu l-am gasit in curte dar l-am gasit pe marginea strazii plin de sange   ...  sad s-a ranit la ambele urechi dintre care una este pur si simplu taiata in doua la varf. A sangerat foarte mult dar l-am dat cu baneocin si i-am pansat urechea si s-a oprit din sangerat. L-am dat si cu apa oxigenata , ce pot sa-i mai fac pana cand vine un veterinar sa-l vada ? Are mult sange uscat pe ureche si mi-e frica sa nu se infecteze . :cry: !

Ajutati-ma va rog ! sad

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

112

Re: Labrador

Saracutul catelus sad sincer nu prea stiu,cheama doctorul urgent,se poate infecta rapid,tine-l in casa,am auzit ca ar fi buna si crema de galbenele dar acum nu stiu sigur,cel mai bun sfat ti-l poate da medicul veterinar,eu iti urez mult succes :pup: !

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

113

Re: Labrador

Multumesc de incurajari , medicul veterinar o sa vina la el cat mai curand , dar pana atunci nu mai stiu ce sa-i fac sa-i fie mai bine , este vioi fiind vorba de urechi a sangerat pt. ca a fost atinsa o vena si nimic altceva dar a sangerat abundent si mi-e frica sa nu se infecteze cumva desi i-am dat cu apa oxigentata si baneocin ... a fost un revelion "de vis" :ironic:  :cry: .

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

114

Re: Labrador

Se mai intampla,sa speram ca nu o sa se infecteze,daca este vioi foarte bine :heart:

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

115

Re: Labrador

Maya,imi pare foarte rau sad ...Speram sa se faca bine!

Nu e grav cand vorbesti cu peretii,e mai grav cand peretii vorbesc cu tine=)

116

Re: Labrador

Multumim!
Maya, degeaba vine doctorul, o sa ii faca niste anitcoagulante si probabil b-uri, avand caine de vanatoare si trandafiri, a mea mai nimereste cu urechile in ei sau are tot felul de aventuri cu ele, si stiu ce e de facut, o data si-a prins-o in gard si a fost nevoie sa fie cusuta.
Mare lucru nu poate face doctorul daca nu e de cusut, o sa faca ce poti face si tu, daca rana e pe varf trateaz-o in felul urmator: rupe o bucata maricica de tifon si fa-o garou leag-o la jumatatea urechii nu fff strans, intre timp pe rana pune apa oxigenata sau rivanol si da-o cu unguent Kanamicina (e un unguent oftalmic, dar e bun la rani pt ca are antibiotic) sau baneocin, daca nu ai unguentele astea peste apa oxigenata/rivanol se poate aplica pudra cicatrizanta sau baneocin pudra! Dupa asta desfa un leocoplast din cel pt rani (adica care e cu tot cu pansament) si ai grija ca partea cu pansamentul sa stea pe rana strans iar partea cu lipici in jurul ei (rana fiind pe marginea urechii, bandajul il poti aplica ca un cercel cu clips), poti da jos garoul (niciodata sa nu tii un garou mai mult de 1 ora juamte, doua!!!) , dupa 24 de ore de la aplicarea bandajului il poti da jos si poti sa ii speli rana cu rivanol si sa o dai cu unguent neaparat, dupa 24 de ore trebuie repetata procedura si dupa alte 24 de ore poti sa o lasi fara bandaj si doar cu tratament! NU TE LASA PACALITA CA A FACUT COAJA SAU SA CREZI CA SA INCHIS! Dupa ce va scutura din cap, va pocni iar! incerc sa fac un desen sa intelegi ce zic.

117

Re: Labrador

Multumesc mult de ajutor , l-am dat de cand l-am gasit cu apa oxigenata si baneocin si l-am pansat , am intrebat la farmacie si ne-a dat un unguent si niste antibiotice sa nu se infecteze( pastile). Pastilele se numesc Synulox si unguentul Mibazon care este special pt. tratamentul unor afectiuni ale pielii (abcese , fistule , plagi ) , cheratite , blefarite , conjunctivite si mastite . Oare este nevoie sa o coasa ? Rana este facuta longitudinal ( aprox. 5-6 mm) .

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

118

Re: Labrador

Se creste greu un labrador, as vrea unul ca am curte. Cate vaccinuri trebuiesc facute, e greu de ingrijit. Ce-i mai bun Golden Retriever sau labrador

119

Re: Labrador

Nu este greu de ingriit insa daca il tii la curte sa nu-l tii legat pt. ca sunt caini cu energie si daca l-ai tine legat sau intr-un spatiu mic ar fii pacat de el ! Parerea mea este ca sunt aprox. la fel numai ca goldenul are blana mai lunga . Labradorul rezista foarte bine la frig dar trebuie sa te ocupi sa-l perii in perioadele de naparlire ca sa-l ajuti sa scape de par cat mai repede ! Sunt caini foarte atasati de copii si foarte rabdatori si mai ales inteligenti smile ! Eu nu l-am dresat pe Felix sa cheme pe cineva anume dar atunci cand i-am cerut-o m-a ajutat sa ies din tarcul lui unde m-am blocat  :rusine: ... Sunt catei superbi si ingrijirea lor nu este extraordinar de grea dar ca orice alt caine are nevoie de daruire si grija wink  :heart:

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

120

Re: Labrador

Mibazon stiu ca este foarte bun pentru tratamentul cutanat. Sper sa nu fie nimic grav si sa se faca bine repede....

121

Re: Labrador

cezar :caine:

122

Re: Labrador

Ce a crescut.....E un frumos si jumatate.  :pup:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

123

Re: Labrador

multumesc  :pup: da a crescut vazand cu ochii
cateva poze de la 6 saptamani pana la 1 an jumate
1. 6 saptamani
2. 5 luni
3. 8 luni
4. 1 an
5. 1 an jumate

124

Re: Labrador

Ce scumpete  smile

125

Re: Labrador

:merci: