301 (edited by alex.coco 09-04-2013 08:31)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

aly_lory wrote:

Am un catelus de aproximativ 2 luni. nu este de rasa. este baiat.cam de cand a deschis prima data ochii, unul din ochi nu putea sa-l deschida bine. acum are un fel de urdoare la el,nu poate sa-l tina deschis decat un strop, i-a mai curs si puroi de la ochi, m-am uitat un pic la el si avea ochiul rosu,nu prea i se vedea irisul si a inceput sa se scarpine putin in zona aia. Cu ce trebuie sa ii dau la ochi si pana la urma ce problema are? Este buna Kanamicina? (eu cred ca a racit de la frig,dar totusi este destul de grav)

Du-te la veterinar!Si nu-i mai da tu medicatie dupa ureche!

302

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

siasa catelusul este pentru adoptie defapt...am mai avut 4,dar au fost luati si a ramas acesta...m-am gandit ca pana o sa-l  ia si pe el cineva,sa incerc sa-l ajut cum pot,avand in vedere ca nu aveam prea mult timp la dispozitie...azi o sa vina cineva sa-l ia si pe el si a zis ca se ocupa ea de el.

303 (edited by Otto 05-04-2014 22:50)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Am cumparat azi un pui de Golden Retriever de 9 saptamani.
Cand am fost sa il vad era foarte activ. Cand l-am suit in masina era foarte cald si dupa 25 de minute de condus a vomitat prima data. Am ajuns acasa si pana seara (ma refer chiar acum cand va scriu) a vomitat in jur de 10 ori.. Mai nou acum a facut si caca normal amestecat cu diaree. Bea apa si vomita .. ca sa nu mai spun ca nu a mancat nimic. Am incercat cu bobite, lapte, salam, etc... nu vrea nimic sa manance... ma ingrijoreaza ca imi place f mult acest puiut si mi-ar parea rau sa aiba ceva.. Daca ma puteti ajuta cu un sfat sau sa imi ziceti ce credeti ca are as fi foarte multumit. Spuneti-mi daca este normal asa in prima zi ca sa stiu sa numai imi fac griji.
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 05-04-2014 22:50[/merge_posts_bbcode]

`Am cumparat azi un pui de Golden Retriever de 9 saptamani.
Cand am fost sa il vad era foarte activ. Cand l-am suit in masina era foarte cald si dupa 25 de minute de condus a vomitat prima data. Am ajuns acasa si pana seara (ma refer chiar acum cand va scriu) a vomitat in jur de 10 ori.. Mai nou acum a facut si caca normal amestecat cu diaree. Bea apa si vomita .. ca sa nu mai spun ca nu a mancat nimic. Am incercat cu bobite, lapte, salam, etc... nu vrea nimic sa manance... ma ingrijoreaza ca imi place f mult acest puiut si mi-ar parea rau sa aiba ceva.. Daca ma puteti ajuta cu un sfat sau sa imi ziceti ce credeti ca are as fi foarte multumit. Spuneti-mi daca este normal asa in prima zi ca sa stiu sa numai imi fac griji.

304

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

nu este in regula sa fie asa, tebuie sa mergi cat mai repede la un medic veterinar, el va examina catelul si iti va spune cu exactitate ce are

305

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Buna ziua,
Am un canische de aproape 11 ani. Pe la 3 ani a fost paralizat de la jumatatea spatelui in jos. CU tratament si-a revenit, dar dupa aceea a inceput sa aiba o sensibilitate crescuta la stomac. De atunci 90% din dieta lui s-a bazat pe mancara medicamentuoasa Royal Canin Gastro-intestinal,cateva recompense sub forma de biscuiti de caini; rar morcov crud, cate o bucatica de fruct sau leguma etc. De ceva timp face diaree cu sange. mergem la veterinar de fiecare data. ii face niste injectii. isi revine(dupa 1/2 zile; intre timp are si gaze puternice)  ...dupa o saptamana ,doua o luam de la capat: e apatic, manaca iarba,are zgomote in stomac, gaze si apoi din nou diaree cu sange. Medicul a zis ca e o gastrita puternica. Iar mai nou,zice ca asta ii va aduce sfarsitul sau ca e "inceputul sfarsitului". As vrea sa ma ajutati cu orice fel de informatie despre acest lucru. Imi vine greu sa cred ca e pe moarte, avand in vedere ca in afara zilelor in care se simte rau este foarte vesel, jucaus, manaca normal ...etc.
Exista sanse sa fie in regula si tratat? Are cum sa fie cancer daca el isi revine dupa tratamentul injectabil?

Va multumesc!

306

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Buna!
Catelusa mea cred ca are raie...Are o pata fara par de ieri si astazi sa facut mai mare sad
Stiti cumva cu ce tratez raia? sad Sau cum se manifesta?

Animalele sunt lumea mea! :heart:

307

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Am un pechinez de 1 an si ceva de 2 zile vomita o spuma alba si ultima oara a iesit scaun cu sange  veterinaru ia facut injecti cu  antibiotic si anti intoxicare si vitamine
si tot vomita stie cineva ce are

poza cu el
http://postimg.org/image/4bl9h3d9t/

308

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Spuma alba nu este ingrijoratoare..scaunul cu sange eventual...probabil ca a mancat ceva ce nu i-a cazut bine..grija mare sa nu fi inghitit o bucatica de material,plastic din vre-o jucarie...mai pot vomita si de la iarba mancata.

http://raramonik.sunphoto.ro/

309

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Pe spatele catelusului meu au aparut din ce in ce mai multe puncte negre iar pe coada pare a avea o buba ca o iritatie.Cele de pe spate au aparut de curand dar buba de pe coada este de ceva timp, mai bine de un an.
Mentionesz ca pe spate a avut foarte multe capuse pe spate acum doi ani, oare este posibil ca acele puncte negre de pe spate sa fie semne de la acele muscaturi de capuse?Am atasat cateva imagini care pot descrie problema mult mai bine.