251

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

azi dimineata a baut un pic de lapte .ieri nu mancase deloc

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

252

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Ai mai fost cu catelusa la medicul veterinar? Urmeaza tratamente ceva? E bine ca macar a baut laptic...

-Lory-   :heart: *Nu exista psihiatru mai bun pe lume decat un catelus care te linge pe fata.*
:floare: *Cainele este singura fiinta dupa pamant care te va iubi mai mult decat te iubesti tu insuti.*

253

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Eu am o problema cu puricii. Am facut deparazitarea interna si a trebuit sa tin catelusul in casa si cand a iesit afara, a zbughit-o in iarba cea mai mare. Luat in gazda una bucata capusa(ce am gasit noi) si purici/pureci. A luat mama de la petshop o fiola de deparazitare si deja au trecut 48 de ore de cand am aplicat-o si tot mai are pureci. Cat timp dureaza sa-si faca efectul, sau unde gresesc?

254

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Buna! Azi am fost cu catelul meu(bichon frise) , mascul, in varsta de 6 ani la vet ca sa-l castreze , deoarece a facut deja cateva randuri de pui , isi marca teritoriul peste tot prin casa si este destul de batran. Operatia a mers bine( a intrat la ora 14 in operatie). Problema era: Inca nu s-a trezit de tot din anestezie, adica se mai misca , merge, dar se culca la loc si doarme foarte mult. E normal? Sa ma ingrijorez?

@ shakspawn
Cred ca mai trebuie sa astepti un timp, dar depinde si ce fiola i-ai dat, daca este din aceea pentru prevenirea aparitiei de purici/capuse/etc. sau pt. eliminarea lor sau daca este pt. greutatea catelului tau.In orice caz, mai asteapta 1 zi 2 si daca problema nu se rezolva du-te cu catelul la veterinar! Capusele pot transmite boli grave cum ar fii babesia(babesioza), din cauza careia era sa-l pierd pe unul din cateii mei.

Patrocle si Cliffy :caine: bichoni ; Rio :dans: Micul Alexander ; Lilly, Frantzuz, Caffe, Frappe, Patrocle, Ariel  :caine: metisi;
RIP Pepe :perus:

255

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

buna! catelul meu tedy(canis) nu se mai ridica , doar ca sa bea apa . nu stiu ce sa fac veterinarul a zis ca e din cauza varstei . are 15 ani luna aceasta . ce pot sa ii fac?

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

256 (edited by dana1 17-07-2011 12:45)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

:nimfa: SILVIU..AM SEMNAT..NU M-AM UITAT ATUNCI CAND AI SCRIS CA ERA ZIUA MEA..SPER CA NU-I TARZIU NICI ACUM SA.-MI STRIC ZIUA CU ORORILE OMENIRII..rusine sa le fie..am dat mai departe.poate mai voteaza cineva..bine ar fi sa se schimbe ceva..dar cine stie..la cate rele se fac..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

257

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Silviu...am semnat si eu.Nu imi vine sa cred ce le faceau bietelor animale  :cry:  :cry:  :furios: ...la scenele de la sfarsit am plans  :cry:  :cry:  :cry:
Daca le-am face si lor asa?? :furios:  :furios:  :cry:

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

258 (edited by pixie.tru 17-07-2011 14:21)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Am semnat petitia din ziua in care ai postat acest site..Imi dadusera lacrimile cand am vazut ca nenorocitul ala ii lua pielea cainelui in timp ce era viu si dupa acest act cainele mai si clipea si respira...Nu imi pot imagina cata durere a fost pe bietul caine...Doamne...

-Lory-   :heart: *Nu exista psihiatru mai bun pe lume decat un catelus care te linge pe fata.*
:floare: *Cainele este singura fiinta dupa pamant care te va iubi mai mult decat te iubesti tu insuti.*

259

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

ce oameni rai,am putut sa ma uit doar un minut dar dupa nu am mai rezistat,am semnat si eu petitia!

-Ioana-

260

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

am semnat si eu... sad dar mai mult de atat nu vreau sa aud despre ce prezinta pe acel site.nu am atata putere sa ma uit la imaginile despre care vorbiti. sad

^ :heart: Ello :heart: ^

261 (edited by dana1 17-07-2011 16:26)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

eu am citit ce scrie si am vazut poza..nu am sangele atat de***sa ma si uit la film..se semneaza si unde am pus eu.. :cry:    :cry: face parte dintr-un documentar mai lung unde sunt chinuite mai multe animale si de alte rase..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

262

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Da...din pacate un chinez este cea mai inculta si inevoluata forma de viata care a aderat vreodata la societate.Cred ca pentru a scapa de aceasta suferinta orice animal si-ar dori sa fie pe cale de extinctie.E trist sa descoperim ca dupa atitia ani omenirea nu e pregatita pentru obstacole mari, continuand sa stea cu armele incarcate in maini. Desi semnez petitia stiu ca va fi fara folos, deoarece un ultimii ani acest fel de petitii au fost semnate dar ignoranta a iesit la iveala si nimeni nu a miscat un deget.

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

263

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Silviu, am semnat si eu petitia dar nu am avut puterea sa ma uit la filmulet. Deci +1. Sper sa se poata face ceva. Dar cand? La sfarsitul lumii?
Cu cine beau eu cafeaua stazi?

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

264 (edited by dana1 22-07-2011 15:01)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

cu mine dar nu aici..se mai confirma semnaturi  unde am scris desi ramane intrebarea..se va schimba ceva?? :einstein:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

265

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Azi am fost si mi-am cumparat o catelusa Bichon si am observat ca are o umflatura pe burta?Ce ar putea fi? va roog ajutatima sunt disperat  sad

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

266

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

daca e in unde a avut cordonu cand s-a nascut...multi catei au asa pana la o varsta...daca nu e ala atunci ar trebui sa il duci la vet...BAFTA big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

267

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

E unde a fost cordonul  big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

268

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

asa fac multi catei cand sunt mici...si al bunicului meu a avut asa pana pe la 5 luni dupaia nu mai avea tongue ai intrebat si un vet cv poate poti sa faci cv mai repede cu unflatura aia

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

269

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

O sa ma duc la veterinar tocmai poimaine ca maine e inchis ca e sarbatoare si sa vedem :X acum am scos-o putin in curte.Alerga e super haioasa

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

270

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

din cate stiu eu acea unflatura nu e grava....dar totusi ar fi bine sa mergi la un control vet-ul iti va spune cel am ibine ce trebuie sa faci.. big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

271

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Buna seara ! As avea si eu o problema cu metisul meu de caniche ... face moale si nu stiu de ce . Ce ii pot face ?

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

272

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Ai putea incerca cu orez fiert,de obicei ajuta.Sau poti incerca cu Smecta.Dar cred ca cel mai bine ar fi sa-l consulte un veterinar,acum depinde daca gasesti vreun cabinet deschis.Sper sa se faca bine in cel mai scurt timp! :heart:

273

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Buna seara. Noi cand avem astfel de probleme, folosim Furazolidon - pentru un catel de talie mica, o jumatate de pastiluta... Acum depinde si care e cauza... Poate pur si simplu s-a stricat la stomac sau poate e ceva mai grav... Incearca si daca nu-si revine repede, mergi la un medic...

274

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

am ajuns acasa acum si am gasit-o pe Marta catelusa mea muscata. are o rana la ureche de la alt caine mai mult ca sigur. am reusit sa ma uit dupa ureche sii ii curge ca un puroi ceva... pana maine ma puteti ajuta ce sa fac cu ce sa o curat pe rana sau ce antibiotic sa-i dau. are ochii asa umflati i-am dat sa manance si mananca dar scutura din cap pe partea cu urechea ranita,
astept un sfat cat mai repede

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

275

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Rivanol sau betadina amestecata cu apa.Baneocin daca ai acasa daca nu orice praf cu antibiotic care sa cicatrizeze rana.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus: