1

Topic: Caini bolnavi... Ajutor!

ma scuzatzi am un caine rony..care ori cand m-as duce la el......buf pe mione sau la pantalini(am noroc ca nu ma mushca)  dar..pantalonii is vraiste..dap nu mi-e pre dor de ei....da as vrea si eu sa ma pot juca cu catzelushul meu...sa-l plimb fara sa ma plimbe el pe mn...

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

2 (edited by danyto 13-06-2008 19:05)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

rony=numele

Adaugat: 13-06-2008 20:00

ma ajuta cnva???

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

3

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

e micut catelul?

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

4

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

nume:Rony
rasa:Ciobanesc German
varsta: 8 luni jumate
culoare:Negru cu o nuanta de galben(vizibila mai mult pe abdomen)

Adaugat: 14-07-2008 10:23

a si.. la marime dak te referi nu e micut...

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

5

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

poi inca e pui si ei cand sunt mici asa se joaca.....

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

6

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

pai...da.....dar..cat va mai dura mi-e mila de el cand stiu ca nu merge la plimbarica......

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

7

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

ce multe animale ai danyto smile si eu am la tara un catelus care e tare tare jucaus...cred ca are nevoie de atentie si vrea pe cineva cu care sa se joace si de aceea e asa si faptul ca nu merge la plimbarica ns ce ar putea fi ...se teme sau are cv probleme din astea? poate ca ar trebui sa ai putina rabdare cu el...pana se obisnuieste/...

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

8

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

da si ieri am m-ai primit 2 iepurashi acuma am 4 big_smile da si de catva timp a inceput sa se linisteasca cand ii dau papica si tata a spus ca-i va face un tzarculet cu portita si acolo va avea mult loc sa se joace big_smile

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

9

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

camelya,nu are catelul probleme  de frica ca sa mearga la plimbrica,danyto zice ca nu  il  poate duce pt ca el sare tot timpu pe el si il prinde de pantaloni,e neastamparat.Eu nu vad nimic grav in asta dimpotriva,tre sa fie tare dragut asa jucaus cum e!Trebuie danyto sa fii mai ferm cu el,nu stiu impune-i un program in fiecare zi,ca sa il inveti ca nu e voie,sa se mai domoleasca...iti recomand sa mai cauti pe net informatii si de la alti detinatori de catei,sunt o gramada!Citeste despre dresajul acela minim pe care orice catel ar trebui sa il cunoasca,cred ca iti va fi de folos :k: Succes!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

10

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

ok...atuncea trebuie imblanzit umpicut sa fie mai ascultator big_smile

Dragostea unui animal este scanteia sufletului unui om...(camy il iubeste pe zuzu)

11

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

nu neaparat neutral .danyto cainele tau ori e mic si se joaca ori asa e el de fel.cand l-ai luat sau l-ai primit tot asa a fost.tu vrei un caine care sa alerge dupa bat,sa invete trucuri sau mai stiu eu ce sau sa stea toata ziua ca o pisica si sa frece menta uitandu-se la televizor?asa scunt cateii!ori lenesi ori activi.tu ai norocul sa fie activ si ar trebui sa fi multumit.el sare pe tine sa se joace iar tu banuiesc ca fugi de el ca da naiba ca"e rau".tie iti trebuie un caine care sa nu se miste si atunci vei zice ca e cuminte si cainele visurilor tale :ironic:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

12

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

pai lenes nu vreau sa fie deloc dar as vrea sa-l pot mangaia ,,,, sa-l las liber prin curte ...

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

13

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

[poi eu chiar ti-as indica s aiol lasi liber prin curte...se simt mult mai bine...iti dai seama ca daca e tinut in lant sau intr-un tarc el nu mai poate de fericire cand tu il mai plimbi si poate de naceea reactioneaza asa...lasa-l sa zburde,sa se simta liber...poate nu va mai fi chiar asa de zvapaiat!Incearca,nu pierzi nimic!il faci pe el putin mai fericit wink!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

14

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

da dar.. problema este c evadeaza din curte neutral shi......

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

15

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

fa-i un tarc in curte ca sa nu veadeze

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

16

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

este un caine la noi la scoala care se scarpina in continuu...nu din cauza ca ar avea pureci...pe unele parti ale corpuli are blana cazuta si se observa niste bubite mici si pielea foarte rosie...stiti cumva ce ar putea avea?? sad imi este foarte mila de el si nu as vrea sa moara :cry: el este hranit foarte bine deoarece ii da copii de mancare si nu duce lipsa...uneori chiar nu vrea sa manance :rusine: si nu este singurul caine din curtea scolii big_smile sunt mai multi si ei la fel cu problemele lor de sanatate dar nu sunt la fel de grave neutral ...daca stiti ce fel de boala este si daca as putea face ceva sa il ajut :sol: :sol: :sol:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

17

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

probabil are raie...mergi al un veterinar si ia-i tratament...asa era un caine si la noi la blok,un pui, care aproape ca nu mai avea pic de blana si dupa ce a fost tratat si-a revenit complet....cu cat il tratezi mai repede cu atat mai bine pt el.....ar avea sanse

yoyo

18

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

voi merge :pls: dar cum sa pun mana pe el? hmm

tratamentul este cumva pastile sau? hmm

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

19

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

din cate stiu eu
nu pui mana...e o solutie ca-ntr-o pipeta si i-o dai dupa ceafa ( ca aia de purici)...
kiar dc pui mana...spala-te bine si n-o as patesti nimik

yoyo

20

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

am intels :merci: ms mult :pup:

Adaugat: 28-02-2009 19:25

am cun catel care este bolnav, nu mai manaca nimic de o zi si ceva doar apa bea doar foarte putina...ca as putea sa fac sa manace si el ceva mi-e teama ca pana maine dimiteata nu v-a supravietuii :cry: maine (daca mai traieste) se duce mama cu el la vet ...ce as putea sa ii dau in momentul asta? sad( mi-e teama pentru sanatatea lui :cry: va rog ajutati-ma daca stiti :sol: :sol:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

21

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

pot fi multe kestii...greu de spus doar dupa descrierea ta.....
ce a facut?a fost la vet?

yoyo

22

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

salut. are si mama mea 2 catie, unul pekinez si fata corcitura de pekinez. Ii are de 11 si 9 ani , baiatul e mai mare iar fata mai mica si tot asa au patit cu bubitele de care vb voi. astea se iau de la cei cu care intra in contact. ai mamei au luat si tot asa a mers cu ei la medic si i-a dat fiola si le-a trecut.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

23

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Am avut si eu un catel.............dar din pacate a meu avea jigodie............la uns tata cu tot felu de medicamente dar nu ia trecut.........ceea ce au cainii de afara pot fi multealtele...............jogdie,raie........sau si paduchi dupa cate am vazut eu la cateii de la mine de la scoala...........peste 1-2 luni dau cateva anunturi cu cateii aceia dela scoala imi este foarte mila de ei...........dar acum inca nu au ochisori.....spresa aiba noroc si sa nu prinda jigodie sau raie sau alte boli externe

I love animals :heart:

24

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

catelul meu nu are pureci sau alte boli [-( langa mine mai este o vecina care are o catea big_smile au am 3 caini unul este legat ca este mare si daca iese pe afara e grav big_smile iar ceilalti mici se duc mereu la cateaua vecinilor big_smile mai am si altii vecinii care au canii mari si ii lasa pe drum si sar al oameni la picioare...al meu cel mic a fost prins de cei mari smile cei marii fiind 3 si el singur si mic nu avea cum sa face fata celor mari neutral el a avut norosc ca este mai gras si hranit foarte bine cu vitamine si alte cele si nu a rausit sa ii rupa pielea chiar daca cei mari erau mai puternici ca el big_smile nu erau hraniti bine si nu au reusit sa ii faca mare lucru ...doar l-a rupt putin la ureche si a facut o infectie si timp de 4 zile nu a mai mancat nimic neutral i-a dat mama niste pastile si isi ami revenise...apoi am chemat un medic veterianr si i-a facut o injectie de pofta de manacre si una nu mai stiu pentru ce big_smile iar acum si-a revenit big_smile sta cu o ureche in jos cred ca il cam doare big_smile car infectie nu mai are ca l-am spalat acolo cu ceai de musetel cum ne-a zis veterinarul big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

25

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Ati mai auzit vreodata ca un catel sa prinda jogodie de la sampon

Adaugat: 08-03-2009 19:59

Eu una nu dar asa a facut catelul meu......tata a fost sal i-a din alta tara pentru ca acolo a fost el cateva luni...........prima data la spalat cu un sambon Bobi se numea si iau iesit bubice........a mers la vet.....ia dat vaccin si la un cu crema si ia trecut iar cand la spalat sal aduca a doua ziacasace credeti ca sa intamplat(la spalat cu acelas sampon Bobi)catelului iau iesit mai multe bube si cand se scarpina ii curgea mult sange,tata sa dus la vet si ia spus caeste jogodie,se uita tata la el ca la felu patru cum sa iasa de la sampon jigodie hmm

Adaugat: 08-03-2009 20:02

Nui asa ca este foarte ciudat.... hmm ..........................

Adaugat: 08-03-2009 20:04

Prima data tataa crezut ca este din cauza ca parintii sunt frati poate si asta.................. dar din cauza ca parintii sunt frATI cateiilor le iese jogodie :wow:

Adaugat: 08-03-2009 20:05

foarte ciudat pentru ca catelul nu intrase in contact cu alti catei doar cu sora lui care avea si ea la fel jogodie fin spalata la fel cu Bobi si find sora geamana a catelului meu...............

I love animals :heart: