26

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

mai copii ,voi confundati jigodia cu raia...jigodia nu se face de la sampon, ci e data de un microorganism.....
ma vad nevoita sa dau copy/paste aici la cateva vorbe despre jigodie(care e ff grava....de aceea cel mai bine e sa va vaccinati puiutzii)

""Jigodia sau maladia Carre, este o boala produsa de un virus care afecteaza cainii de orice varsta.

Simptome
Semnele bolii sunt necaracteristice, existand mai multe forme de boala. Cele mai frecvente sunt forma respiratorie, digestiva, nervoasa si cutanata, insa, de obicei, la un catel pot coexista mai multe semne ale bolii in acelasi timp.

Frecvent se manifesta cu febra, tuse, stranut, scurgeri purulente nazale, conjunctivita purulenta, voma, diaree, semne nervoase (tremuraturi, nesiguranta in mers, chiar paralizii). La foarte multi catei bolnavi de jigodie se pastreaza pofta de mancare.

Tratament
Fiind o boala virala, tratamentul este de sustinere cu antibiotice, antivomitive, antitusive si perfuzii. Boala este tratabila pana la aparitia semnelor nervoase.

Transmitere
Cateii bolnavi elimina virusul prin tuse si excretii prin fecale si urina, contaminand mediul si cateii sanatosi nevaccinati. Virusul rezista in mediu mai multe luni (pana la 6 luni); de aceea locul unde a fost un catel bolnav trebuie sa fie dezinfectat (Virkon).

Jigodia canina se transmite numai la caine, nefiind transmisibila la om sau la pisica.

Profilaxie
Cel mai bun tratament este prevenirea bolii prin vaccinarea cateilor incepand de la varsta de 6 saptamani. Daca mai ai si alti catei care au venit in contact cu catelusul bolnav, iti recomand sa-i vaccinezi de urgenta si sa nu introduci in acelasi mediu un alt catel timp de minim 6 luni. ""

yoyo

27

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

catelul era vaccinat si sub tratament de ce a murit nu a fost bun vetu ...........?

I love animals :heart:

28

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

poate n-a avut jigodie..poate a avut alta boala.............iar veterinarii de pe la noi...sa fim seriosi...nu au in cabinete dotarea necesara pt a investiga un animal..... .....in alte tzari le iau sange cainilor si-l studiaza la microscop....zi-mi si mie ca i-au facut astfel de analize la al tau

yoyo

29

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

pe al meu la trimis acasa cu o solutie pentru uns pe el si atat

I love animals :heart:

30

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Am gasit doi pui de catzelus j nu prea stiu ce sa fak..si nici nu stiu c rasa e ... au kteva zile cred..:) Uitatsi..Mi-e frik sa nu moara..deokmdata ii hranesc cu biberonul.. si manank..adik nu stiu c fel d om ar putea sa ii abandoneze in str. asa km i-am gasit..erau prea curatsi k sa fie fatati in strada..:|:| nush c s fk..mi-e ft frik k m-am atashat dja d ei..:(

1) unul e negru q pete albe..:)
http://i40.tinypic.com/2lcbcl.jpg

2) celalalt e maroniu k pete albe..:)
http://i39.tinypic.com/qzn8nk.jpg

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

31

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Eu cred ca este ceva intre un bichon ptr ca seamana putin ! Tu ai 2 variante : ii pastrezi sau ii donezi ! Daca alegi varianta a II - a cred ca te poti inscrie la targul de animale din saptamana asta de la Romexpo ! Inca nu a inceput ! Poti citi mai multe pe site ! Iar daca alegi prima varianta trebuie sa ai mare grija de ei ! Daca te vei duce la veterinar , adika pe la o luna - doua , iti spune daca sunt maidanezi , corcitura intre 2 rase sau o singura rasa ! Eu cred ca au o tenta de bichon ptr ca asa era si Pretty a mea cand avea 2-3 saptamani ! Asta este parerea mea ! 

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

32

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

nu e bichon neutral are laba piciorului prea solida si capul rotund...am impresia ca e ceva gen rottwailer hmm

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

33

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Posibil ! E greu de identificat ptr ca sunt prea mici ! Pe la o luna - doua iti pot spun eu si ceilalti  cat de cat !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

34 (edited by LovePets 11-05-2009 20:42)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Cred ca au ceva terrier in ei insa nu sunt sigur...sper sa traiasca micutii,iar daca nu te crezi in stare sa ai grija de ei doneaza-i.Acum ai sanse cu Romexpo.
Succes! :k:

35

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

multumesc mult:)

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

36

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Hraneste-i din doua in doua ore. Daca nu ai posibilitatea sa cumperi lapte special preparat de la petshop( are parca Royal canin ceva de genul asta), da-le laptic degresat si baga un pic de miere in el.
Imi pare tare rau pentru ei, sunt micutzi.
Incearca sa incalzesti cumva locul unde ii tii.Pune o lampa de birou prin apropiere, inveleste-i bine.Sunt micuti tare.
Incearca sa strangi in jurul lor plapumiora, paturica pe care stau, sa fie cat mai protejati.Mai pune o jucarioara de plus in cos langa ei.

37

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Sa le dai sa manance lapte praf pentru catei are toate substantele necesare pentru un catelus,laptele de vaca sau de capra poate cauza catelusului diaree,gestul tau ete foarte frumos si cand o sa creascamare si nu ii pastrezi dai spre adoptie,inca rasa nu se poate cunoaste sunt mult prea mici

Adaugat: 12-05-2009 14:49

sau lapte praf pentru copii de la farmacie,e poate mai ieftin dar si ala are foarte multe substante care il poateajutala crestereanormala

I love animals :heart:

38

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Pentru ai incalzi poti sa le pui un culcus o sticla cu apa calda ! Nu rece , nu fierbinte ! Verific-o cand ai timp si vezi daca e calda , daca nu schimb-o ! Mai pune si 3-4 jucarii pt a nu se simti singuri ! Cat despre lapte daca nu cumperi de la PetShop atunci trebuie incalzit si e bine sa pui putina sare , chiar daca suna aiurea , este ptr a nu face viermisori !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

39

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

cateii mici de la lapte de vaca fac indigestie si diree bine intles si viermisori,dar catelusi pot si murii de la asa ceva pentu ca la a ceasta varsta nu se pot inca deparazita

Adaugat: 12-05-2009 15:35

si cum spune si Pretty punele o sticla cu apa calda pentru a nu raci pentru ca sunt foarte seinsibili,si jucaria se pune pentru nu a simti lipsa mamicii lor care nu mai este bafta si sper sa fie bine :bravo:

Adaugat: 12-05-2009 15:36

sau incearca solutia aceasta eu am folosito si la prima ocazia deparaziteazai,  pentru puii de caine, inainte de intarcare, laptele de vaca fiert cu un galbenus de ou si un varf de lingurita de calciu carbonic (ajuta digestia si previne diarrea) este foarte bun; galbenusul de ou e greu digerabil pentru ficat, nu trebuie dat in exces;
- atentie la exccesul de calciu, poate fi la fel de periculos ca si lipsa de calciu. nu te lua dupa obiceiul din popor - de cand eram copil (am avut caini toata viata) toti ceilalti stapani de caini isi indopau cainii cu cantitati industriale de calciu, ceea ce provoaca o crestere accelerata, peste ritmul natural al organismului, care poate duce ulterior la boli de oase.
- duap intarcare poti incerca boabe mai ieftine daca nu sunt caini de rasa, dar in nici in caz chappi, e de foarte proasta calitate; propac, sa zicem e o varianta medie mai buna; te poti sfatui si cu cei de la pet-shop; mancarea gatita este foarte buna, dar doar daca ai ceva timp si chef sa studiezi grupele alimentare si cum le poti gati o mancare echilibrata; ciocolata, ceapa si usturoiul sunt toxice pentru caini; la fel excesul de glucide din cereale sau paste si excesul de grasimi;
Cel mai bine este, daca ai intentia sa plasezi cainii mai departe sau sa ii pastrezi, sa alegi un medic veterinar bun si sa te consulti cu el in privinta regimului lor alimentar si a vaccinurilor, care sunt foarte importante. Fiecare rasa si talie de caini are alte necesitati, este greu de dat sfaturi detaliate daca nu ai toate informatiile despre respectivul caine.

Adaugat: 12-05-2009 15:39

cand eram mica am avut niste puisori de catel si mama solutia asta a incercato citind de pe net si acum am gasit unul asemanator cu ce scria unde a citit si mama

Adaugat: 12-05-2009 15:41

crazy_and_purple ce mai fac piticii ? :angel:

I love animals :heart:

40

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Chiar asa ! Ce mai fac ?

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

41

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

spuneti-mi teoo :>
si bine fac..am aflat k nu plangeau din cauza mancarii..plangeau k le era frig mah smile) :X:X dragii d ei..si uitati cum am facut..dorm k niste prunci :heart: :heart: :heart:
http://i43.tinypic.com/2lsbgaq.jpg

http://i40.tinypic.com/2z9gr2d.jpg

http://i44.tinypic.com/10545g7.jpg

manank k spartii si nu mai plang noaptea... sunt asa d bucuroasaaa :X

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

42

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

ce draguti sunt,bafta Teo la catei

I love animals :heart:

43

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Felicitari Teo pentru ceea ce faci.
Ma bucur ca piticii s-au mai cumintit si papa bine.

44

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

mersi mult fetele ptr sfaturi si ptr k m-atsi ajutat MULT..:) :heart: :pup:

Adaugat: 13-05-2009 18:13

ooooh my god smile) sunt asa fericita...
le-au dat ochii :heart: sunt mici si albastri..

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart:

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart:

45 (edited by cristinasabau 21-05-2009 11:06)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

crazy_and_purple wrote:

ooooh my god smile) sunt asa fericita...
le-au dat ochii :heart: sunt mici si albastri..

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart:


Ce fain, pupa rozalii si din partea noastra.
Apreciez tot ce faci pentru amaratii astia mici.Mai tarziu vei avea si alte satisfactii.CAnd vor incepe sa mishune prin casa si o sa ii admiri cum se clatina pe piciorushe, cand vor papa deja bobitze.Toate aceste mici amanunte ti se vor parea un record.
Dar sunt cele mai frumoase recoduri pe care le vei bate vreodata.

46

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Are dreptate Cristina ! Ai facut ceva mare ! Sunt tare dragutzi atunci cand incearca din rasputeri sa mearga ! Cand mai ai timp sa mai faci o poza si sa o pui pe forum ! Doi pupici ptr pitici :pup::pup: !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

47

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

E un gest extraordinar cel pe care l-ai facut.Ma bucur ca sunt multi oameni cu suflet care ajuta aceste mici vietati.Pupici dulci pentru catelusi.Tare mi-ar place sa adopt si eu unul dar la cate animalutze am......Poate dupa ce ma mut  cu totul la casa voi lua un orfanel,sa se bucure de o viata linistita langa noi.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

48

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Felicitari Teo! Ai facut un gest extraordinar! Inca o data felicitari! :heart: :bravo: :sanatate:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

49

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Teo ce mai fac prochindeii :angel:

I love animals :heart:

50

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

:merci: bine fac big_smile
au niste ochisori asa simpatici si albastri si micuuuutziiiiii :heart:
sunt atat de fericita..
m-am dus cu ei la doctor si mi-a spus sa le dau sa bea: lapte cu ceai de tei cu oua .. o amestecatura galbena ciudata smile) dar maanank bine :>
numai k.. acum kteva ore au facut.....diaree neutral
o sa fac poze si o sa va pun..promit

multumesc tuturor :merci: :pup:

I :heart: my animals. I :heart: Aky :heart: ( Ciobanesc German cu Pedigree ) :heart: