276

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

am dat`o cu asolicin... sper sa fie mai bine pana dimineata sa nu se agraveze

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

277

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Da e bun si asocilinul.Saracutza,sper sa fie bine si maine s-o vada cat mai repede un medic.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

278

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Am luat de cateva zile 2 catelusi mici de pe drum pentru ca inghetau de frig. Si am observat ca au rapan. Stiti cum sa ii tratez,ce sa le dau sa treaca?

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

279

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Alex trebuie vazuti neaparat de un medic veterinar.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

280

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Pai la noi e un madic veterinar care niciodata cand avem nevoie nu stim. Si la oras nu puteam merge din cauza drumului. Dar sa vad daca poate pleca tata la oras ca are treaba si poate se duce la o farmacie.

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

281

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

in urma cu o ora shoby a inceput sa se inece si facea spume albe ca un scuipat la bot, l-am spalat cu apa rece dupa cateva minute i s-a umflat un ochi. ma gandesc ca l-a piscat vreo viespe. albina ceva , a vomat de 2 ori pana acum si intre timp i s-a desumflat si ochiul il tine deschis si e mai vioi.
maine nu stiu daca gasesc vreun cabinet veterinar deschis, ce imi recomandati.

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

282

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Pai in mod normal ar trebui sa ai nr de telefon al veterinarului tau, suna-l si intreaba ce poti face!

283

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

buna seara,
am o catelusa in varsta de 12 ani care de cateva zile nu mai mananca nimic.pana acum a facut un tratament cu antiinflamatoare ( onsior de 40 mg,metacam ) pentru piciorusele din spate.am oprit tratamentul si de atunci bea numai apa pe care o vomita la scurt timp.iese afara odata pe zi,scaunele sunt normale,nu vomita sange.ce sa facem ca sa ii revina pofta de mancare?


multumesc

284 (edited by suana 02-11-2012 14:42)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Ar fi bine de facut investigatii.Analize de sange ,raze, ecografie.Nu se poate trata asa dupa ureche pentru ca nu se stie exact ce poate sa aiba sau ce o deranjeaza.Medicul veterinar e cel mai in masura sa faca investigatii,sa puna diagnostic si sa prescrie medicamente.E batranica asa ca un control amanuntin ar fi bine de facut.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

285

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Catelul meu a murit in urma cu 3 zile.Era sufletul meu.
As dori sa sa-mi spuna cineva daca tratamentul pe care i l-a aplicat un anume dct a fost bun..
Lary in varsta de 12 ani avea displazie de sold de la varsta de un an si chiar daca mi s-a spus la vremea aceea ca nu mai traieste mai mult de o luna eu l-am pus pe picioare cu vitamine si antiinfamator.in urma cu 5 zile a alunecat si s-a lovit putin la picioare.a fost totusi bine a mancat era vesel cum era el de obicei chiar ne-am si jucat dar a doua zi dimineata nu a vrut de frica sa mai coboare scarile si sa iasa afara si a inceput sa se clatine usor.nu a mai vrut nici sa manance si respira si cam greu asa ca am decis seara sa-l duc la dct.cand am ajuns la acel cabinet veterinar odata renumit pt profesionalismul lor am dat de un anume dct care a facut urmatorul tratament prima oara B complex,amaxykel,dexametrazona dupa care la jumatate de ora l-a bagat pe perfuzie cu ringer si glucoza iar catelul meu deja i se limpezize privirea si chiar nu mai avea stare sa stea pe masa la perfuzie,dar ce a urmat a fost groaznic........dct spune am uitat sa-i fc asta:este vb de 5 ml de ASPATOFORT care probabil a uitat sa-l bage in perfuzie si i l-a administrat direct in branula.imedia catelului meu i s-a invinetit limba si s-a blegit.am intrebat imediat dct ce se intampla la care el se speriase rau.am intrbat de reactii adverse iar el a zis ca sunt foarte rare.
La cateva ore in acea noapte a murit.
As vrea o parere sa stiu daca totusi acest tratament a fost ''BUN''asa cum a spus acel ...............
NU VREU SA MAI TREACA NIMENI PRIN CE TREC EU,ESTE GROAZNIC

286

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Imi pare foarte rau sad  :cry:

287

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

:cry: Vai am plans dupa ce am citit imi pare enorm de rau :cry: .

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

288

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Dacă a reacţionat aşa imediat după tratament, categoric tratamentul nu a fost bun, dar dacă tot era lângă el şi a văzut schimbările, reacţiile, de ce nu a făcut ceva ca să îl salveze?

289

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Buna.Ma gandeam sa deschid acest subiect pentru ca am vazut multi caini cu aceasta problema.Catelusa mea nu se fereste de masini,si atunci cand se arunca dupa ceva in strada si o strig nu pare sa reactioneze.Ar trebui sa o duc la un control?In general aude cand o strig dar cu vederea nu sunt foarte sigura.E bichon si stiu ca in general le curg ochii si nu m-am ingrijorat din cauza asta. :caine:

The trill of the kill,you fell,is a sin.

290

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Ar trebui sa o duci la veterinar;daca vezi ca are probleme cu vederea ,nu o mai lasa printre masini,sunt multe sanse s-o loveasca.

291 (edited by smaras 07-12-2012 20:07)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Multumesc.Eu nu prea o las din lesa,dar trebuie sa fiu mai atenta cand o scoate altcineva la plimbare. big_smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-12-2012 20:07[/merge_posts_bbcode]

Buna.Am o problema cu catelusa mea....daca cineva o mangaie si se apropie de coada incepe sa maraie si chiar musca.De exemplu acum ca a venit frigul ii dau o hainuta sa nu-i fie frig si hainuta aia are 3 elastice la spate:2 pt picioare si unul pt coada.De picioare trec ok,doar la baie cand o sterg pe labute musca sau maraie,dar cand ajung la coada macar putin...am incurcat-o.Chiar azi m-a muscat si am o cicatrice rosie pe mana.Am dus-o la veterinar si a spus ca nu are nimic,am incercat sa o dresez sa nu mai faca asa.Voi aveti probleme asemanatoare cu cainii vostri?

The trill of the kill,you fell,is a sin.

292

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

ce varsta are? in perioada asta femelele sunt in calduri cred si poate de asta e mai sensibila ;-??

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

293 (edited by smaras 16-12-2012 15:36)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

implineste 7 ani luna asta,pe 11.Nu stiu daca e in calduri sau nu,la ea nu se observa.Nu e prea prietenoasa cu cainii si nu a avut niciodata pui. :caine:
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 16-12-2012 12:54[/merge_posts_bbcode]

Buna.Ma scuzati ma puteti ajuta cu ceva?Catelusa mea a fost muscata de ureche.Am fost la prietena mea si mititica mea s-a dat la mancarea cainelui ei si nu prea i-a convenit...Avea o dara de sange pe ureche.Nu m-a lasat sa o curat decat putin si nu stiu cu ce sa-i dau ca sa-i treaca....sau ar trebui sa ma duc la veterinar?Va rog ajutati-ma.

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 16-12-2012 15:36[/merge_posts_bbcode]

Nu e nimeni pe-aici???

The trill of the kill,you fell,is a sin.

294

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Rivanol sau betadina amestecata cu apa.Baneocin daca ai acasa daca nu orice praf cu antibiotic care sa cicatrizeze rana - raspuns dat de suana am avut o problema asemanatoare.

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

295

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Multumesc din inima la amandoi...sa vad daca am putina betadina...multumesc mult :heart:

The trill of the kill,you fell,is a sin.

296

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Am un catelus de aproximativ 2 luni. nu este de rasa. este baiat.cam de cand a deschis prima data ochii, unul din ochi nu putea sa-l deschida bine. acum are un fel de urdoare la el,nu poate sa-l tina deschis decat un strop, i-a mai curs si puroi de la ochi, m-am uitat un pic la el si avea ochiul rosu,nu prea i se vedea irisul si a inceput sa se scarpine putin in zona aia. Cu ce trebuie sa ii dau la ochi si pana la urma ce problema are? Este buna Kanamicina? (eu cred ca a racit de la frig,dar totusi este destul de grav)

297

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Asa patesc si pisicutii mei:au urdori la ochisori,puroi,... .Exista un unguient numit Mibazon.Nu cred ca aceasta afectiune este atat de grava,dar cu acest unguient le dau pisicutilor mei la ochisori.Incearca aceasta varianta.Poti sa cauti si pe internet.Eu cred ca acest unguient este bun.Incearca...Da-l o data pe zi sau de doua ori:dimineata si seara.
  Insanatosire grabnica! smile  :k:  :angel:

I'm never going back
The past is in the past!

298

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

ms mult pentru sfat  smile sper ca o sa mearga

299

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Sa imi spui cum se simte catelusul tau! :angel:  :caine:

I'm never going back
The past is in the past!

300

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

va rog sa-mi voati catelusa    http://www.caini-pisici.com/index.php?page=concurs_caini_pisici&poza=8706&fb_action_ids=439851219431750&fb_action_types=og.likes&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582

L A D Y
L A D Y
1D