201

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Multumesc mult! Pai apa bea multa, oricum. Au plecat acum la tara si i-au cumparat un laptic sa-i dea sa pape cu paine. Or sa-i puna vitaminele in laptic.  O sa-i sun sa le spun sa-i puna si-n apa.  :pup:

202

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

ce mai face cuțul bolnăvior?

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

203

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Pai alaltaieri a papat laptic cu paine si cu vitamine, dar mai pe seara a disparut. Ieri n-a fost nimeni la tara, iar astazi cand am fost sa-i dam de mancare, nu era niciunde. L-am cautat peste tot si nu l-am gasit. Tata facuse prostia sa-i verse apa si sa nu-i mai puna alta, si ne-am gandit noi ca a plecat dupa apa. Sper ca nu s-a ascuns sa moara si ca o vom gasi acolo zilele astea. Mi-a spus o femeie sa-i fac nu stiu ce injectie, dar a vorbit fratele meu cu un medic veterinar si i-a spus ca e posibil sa aiba fractura de coloana; iar daca are asta, n-are nicio sansa sa traiasca sad

204

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

ooof, imi pare rau, nici nu stiu ce sa mai zic.. sad

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

205

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

S-a dus sad

206

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Saracutul! Dar cum s-a intamplat? Ce a patit, saracul?

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

207

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Raluca, citeste pagina anterioara.

Imi pare rau. Simona.. de as fi putut, te-as fi ajutat.. Of... banii !! Iar daca te duci la medicii veterinari.... ei nu fac acte caritabile pentru animalele strazii.   :furios:

Simo

208

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Simona, noi l-am ajutat cum am putut ... un medic veterinar ne lua f multi bani pe operatie + medicamente si consultatii.. cumnata mea a vrut sa-l duca dar dupa cum spuneam suntem intr-o situatie destul de proasta.. Probabil a avut fractura de coloana; l-au gasit mort in niste tufisuri sad Stiu ca e greu sa dam vina pe animale dar el singur s-a aruncat sub rotile masinii si chiar de ai mila, chiar de nu, tot esti nevoit sa-l eviti pentru ca altfel iti distrugi masina. Soferul il evita daca putea dar, probabil, totul s-a petrecut intr-o fractiune de secunda. S-a auzit doar schelaind.

209

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

imi pare tare rau!  sad

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

210

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

imi pare rau pentru pierderea ta , birdslover  sad   sad   sad

Adaugat: 13-10-2010 10:50

imi pare rau ,dar medici in romania sunt cu nasu numai dupa bani si sacosi pline ca si la scoala. imi pare rau te inteleg deoarece si verisoara mea a avut un sharpai care i-a murit la 9 luni deoarece a avut leucemie, iar unchiu meu a fost la cei mai buni doctori si a dat o gramada de bani si tot degeaba  :furios:  :furios:  :furios:  :furios:  :cry:  :cry:  :cry:

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

211

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

buna,am si eu o problema cu cainele meu il cheama Gimi are 3 ani.problema mea este ca cateodata intepeneste si nu se mai poate misca,vreau sa spun ca i se contracta muschii,si nu stiu ce sa fac!!!Ma poate ajuta cineva?ce medicamente ii pot da?sau de ce face asa?va rog ajutati-ma!!! :fluture:  sad  sad

212 (edited by suana 21-02-2011 23:27)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Nu se dau medicamente dupa ureche.Un consult al veterinarului e necesar pentru a stabili un diagnostic si medicatia adecvata.Nu-l lasa mult asa,poate fi lipsa de vitamine dar pot fi simptome ale altor boli,care depistate la timp se pot vindeca.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

213

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Am si eu un catelus mic si nu mananca. I-am dat pastile de paraziti pt. ca avea si tot ii ieste rau si nu mananca. De la farmacia veterinara mi-a spus sa ii dau o pastila pe kilogram.I-am dat doar odata una si odata jumatate cu toate ca are cam 2kg catelusu. Imi este mila de el..ajutati-ma! va rog. Ce sa ii dau sa isi revina? Nu mai mananca.:((  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

214

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Vaccinuri i-ai facut?

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

215

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Depinde cand ai inceput sa-i dai pastilele, caci nu poate sa-si revina asa pe loc din prima sau a doua oara, mai asteapta putin, nici noi cand suntem bolnavi nu ne simtit bine de la pastile in primele zile, ci dupa.Doar ai rabdare si vezi ce se intampla, asta nu inseamna ca trebuie sa astepti mult si bine fara semne ca se simta bine.

Catelusul tau prefera o mancare in mod special?Atunci da-i mancarea aceea sau fa-i niste orez cu legume si niste carnita de pui  smile.Si cateva mangaieri din partea stapanilor l-ar face pe catelusul tau mai fericit...

-Lory-   :heart: *Nu exista psihiatru mai bun pe lume decat un catelus care te linge pe fata.*
:floare: *Cainele este singura fiinta dupa pamant care te va iubi mai mult decat te iubesti tu insuti.*

216

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

dar i le-am dat acum vreo saptamana..si tuseste.. :cry:

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

217

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

elliot  cand a tusit veterinara mi-a zis sa ii dau albastru de mentin cu miere si sa ii amestec...sper sa se faca bine catelusul tau ...succes  :pup:

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

218

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

astazi am vazut k tec kelul meu are sub ochi pe bot o pata k si knd ar fi fost ars...ieri am vazut k e alb initial dar am crezut k e murdar... el mai doarme langa calorifer dar ma gandesc k ar fi simtit dak il ardea nu ar fi stat asa..in rest nu`mi dau seama de unde poate sa aiba aia...i s`a dus blanita si e oleak rosu....

mi`a zis cineva k are PECINGINA cu ce sal dau?

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

219

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Daca duci catelusi sau animalele in general la veterinar trebuie sa ia mare grija la medicii.. Deoarece unii nici nu stiu ce au dar minteri ce sa le faca..
Si deaca catelul tau e in aceiasi stare dute cat mai repede la vet. pt ca se poate agrava si mai raw. Insanatosire gravnica!

220

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Acuma ii este rau si la catelusa..tipa...iar celalt cade..merge putin si cade..NU STIU CE AU :cry: am intrebat si medici veterinari si nu inteleg..un zice ceva altu altceva si tot asa...imi vine sa mor :cry:  :cry: nu vreau sa ii pierd.. :cry:  :cry:
Daca au paraziti cum imi dau seama?va rog datimi raspunsuri cat mai repede :pls:

Adaugat: 28-02-2011 17:15

spunetimi repede..va rog...catelusul ii este foarte rau..:((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((nu vreau sa moara :cry:  :cry:

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

221

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

De unde ai catelusul ?

- Bianca

222 (edited by pixie.tru 28-02-2011 19:50)

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Nu poti suna la o ambulanta veterinara?  neutral
L.E. - Am gasit pe net un site cu cabinete veterinare iar la unu spunea ca ofera si asistenta veterinara la domiciliu... Din Focsani...

-Lory-   :heart: *Nu exista psihiatru mai bun pe lume decat un catelus care te linge pe fata.*
:floare: *Cainele este singura fiinta dupa pamant care te va iubi mai mult decat te iubesti tu insuti.*

223

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

biancadumi wrote:

De unde ai catelusul ?

L-a facut cateaua mea...si le este la amandoi rau...el sta nu se mai misca iar ea tipa, latra..nu stie cei cu ea :cry:

Adaugat: 28-02-2011 20:06

pixie.tru wrote:

Nu poti suna la o ambulanta veterinara?  neutral
L.E. - Am gasit pe net un site cu cabinete veterinare iar la unu spunea ca ofera si asistenta veterinara la domiciliu... Din Focsani...

Pai..eu stau la vreo 38 de km de Focsani.

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

224

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Si nu l-ai vaccinat? i-ai tinut afara sau in casa??

- Bianca

225

Re: Caini bolnavi... Ajutor!

Vrei sa-i dau numarul lor sa incerci? Ca poate merge...De ce nu le zici parintilor sa mergeti tocmai acuma la un veterinar?

-Lory-   :heart: *Nu exista psihiatru mai bun pe lume decat un catelus care te linge pe fata.*
:floare: *Cainele este singura fiinta dupa pamant care te va iubi mai mult decat te iubesti tu insuti.*