101

Re: Pui de pisica nou nascuti!

elvira2011 wrote:

Imi pare tare tare rau Octy  :cry: in ultimul timp mai mult vesti proaste sad dar aveti dreptate e intr-un loc mai bun acum decat aiccea pe pamant unde este multa multa ura sad

Dar nu se leaga,eu nu-i uram,eu chiar ii iubeam,si mi-e greu fara ei!!Acum in cer le e foarte bine,nu e durere,nu e tristete.

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

102

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Nu am zi ca ii urai stiu foarte bine ca ii iubeai m-am referit la oamenii rai de pe pamant care nu iubesc animalutele  sad

Asi simti ca ma sufoc daca nu ar exista animalute pe pamant,Behlul,Kitty si Fulg :pisica::hamster:

103

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Salut !  big_smile Nu ştiu ce să fac....acum câteva ore mi-a fătat o pisică, nu mi-am dat seama să o duc mai devreme la sterilizat. Problema e că a făcut 4 puişori dar eu mai am 4 pisici mature şi 2 mai micuţe. Altă problemă e că eu i-aş ţine până ar mai creşte şi i-aş putea da, dar nimeni nu o să îi ia, pentru că sunt complet negri  neutral . O vecină zicea că i-am putea arunca acum, repede, abia născuţi , că mor repede fără mama lor, dar nu pot să le fac astaaaa  sad  sad  Nişte idei vă roggg  :pls:

104 (edited by Latifa 17-04-2012 14:22)

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Cu scuzele de rigoare (dar chiar nu mai suport indiferenţa faţă de animale), dar numai ... procedează precum vecina ta. Am găsit şi eu 3 pui nhăscuţi doar de câteva ore, aruncaţi în plină vară într-o cutie acoperită cu ţiplă/plastic  :wow: , plini de muşiţe. Evident că nu am vrut să dau dovadă de ... ca cei care i-au aruncat şi i-am luat.

Nu pot să înţeleg cum puteţi crede că pisica neagră aduce ghinion. Mie chiar îmi aduc noroc pentru că le iubesc că sunt negre. Nu te lua după vecină. Lasă-i să crească şi apoi îi dai spre adopţie sau la un adăpost de animale, dar în nici un caz nu îi arunca acum!

Învăţaţi să cunoaşteţi animalele şi nu le mai trataţi ca pe nişte nimicuri.

105

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Ştiiiu, dar nici nu puteam, i-am spus deja că nu se pune problema la aşa ceva... O să încerc să caut adăposturi sau persoane care ar dori macar unul dintre pisoiaşi...Eu nu cred că pisica neagra aduce ghinion, pentru că mămica puilor şi sora ei sunt negre dar chiar sunt foarte frumoase, cuminti şi le iubesc enorm...dar pe cine am mai întrebat pâna acum au spus că nu vor pisici negre, şi de aceea îmi făceam griji....Merci de răspuns. big_smile

106

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Mie, pisicile negre mi se par cele mai norocoase, frumoase şi cuminţele. Nu sunt deloc aducătoare de ghinion, la fel cum nici pisicile albe nu îţi aduc noroc cu carul. Dacă stăm să ne gândim, cu toţii aveam perioade pline de ghinion şi puţini au pisici negre, deci nu există nici o legătură  big_smile .

107 (edited by Latifa 25-05-2012 23:52)

Re: Pui de pisica nou nascuti!

ppoate stie cineva, pot hrani puii de pisica de 3-4 saptamani cu vitalact?

ii am de la nastere si i-am hranit cu lapte praf de la gimpet, insa de cateva zile le-am trecut la lapte de vaca si au facut diaree! acum l-am inlocuit cu lapte praf pt copii vitalact, dar nu stiu dak e bun pt ei.... poate ma ajuta cineva....

108

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Am citit mai demult c a poti hrani puii de pisica cu un amestec obtinut din :
Lapte de vacă  200 ml
Ulei de porumb - 25 grame
Brânză  fără sare- 200 grame
Gălbenuş de ou -40 grame
In privinta laptelui de vaca....nici la pisica mea,care e mare,nu-i dau prea des,ca de obicei la pisici nu le face bine la burtica...
  Daca a mers bine cu laptele praf, poate e bine sa le dau in continuare...

109

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Dar la 4 săptămâni sunt suficient de mari încât să le dai şi altceva decât lapte. Bănuiesc că mănâncă singuri şi nu le dai cu biberonul/seringa.
Cât despre lapte, mi se pare că cel slab în grăsime era mai bun (chiar nu îmi mai amintesc acum), dar încearcă să le alternezi laptele cu albuş fiert, cu mâncare umedă (peste vreo 2 săptămâni poti să le dai şi bobiţe), cu pâine înmuiată în supă etc.

110

Re: Pui de pisica nou nascuti!

mananca si singuri, dar mi se pare k tot lapticul e baza.... acum ar trebui sa le caut stapani! poate vrea cineva o pisicuta?

Adaugat: 26-05-2012 15:24

dak ii vrea cineva, sunt din iasi, poate ma ajutati sa-i plasez in maini bune!  nu mai pot sa-i tin pe toti si lumea ii refuza pe motiv k nu sunt de rasa!!! sunt foarte jucausi si afectuosi! cineva i-a aruncat pe cand aveau cateva zile, fetita mea i-a adus acasa si de atunci ii crestem, dar locuim in garsoniera si nu avem conditii pt ei! va rog, poate ma ajuta cineva!!!!

111

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Pff...lumea asta  :bleah: . Din păcate sunt în aceeaşi situaţie ca şi tine, dar eu am dat pe facebook link-ul şi poate, poate. Dacă ai cont pe facebook, fă-ţi prieteni pe cei care se ocupă de adopţii, animale etc. şi poate chiar ai noroc să găseşti persoane care să îi ia. Sunt foarte frumoşi, iar rasa nu valorează nimic.

112

Re: Pui de pisica nou nascuti!

dak ai si tu pisicute mici, poate te pricepi mai bine.... de vre-o doua zile fac diaree, ce sa le fac? i-am crescut cu lapte de la gimpet, dar acu le dau vitalact pt copii si mancare, granule inmuiate, carne de vita.... nici nu stiu ce sa ma mai fac cu ei.... in rest par sanatosi, sunt jucausi si mananca bine. doar cu scaunul avem probleme si in astea doua zile nici nu au mai luat in greutate, desi papa la fel de mult....

113

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Am avut mici (4), acum au 2ani, respectiv 1 an  tongue .
Unul dintre ei este înnebunit dup? lapte, dar apoi am parte de distrac?ie....face moale, moale.
Acum c? am v?zut poze cu ei, eu îi v?d destul de mari încât s? nu le mai dai lapte decât o mas? pe zi.
Eu când i-am luat pe ai mei, tot la fel de mari erau ?i nu le-am dat mult lapte. Le mai luam ?i mâncare umed?. Cel de care î?i spuneam mai sus c? are probleme dup? ce m?nânc? lapte, când vedea hrana umed?, sugea toat? zeama, iar când r?mânea decât cu buc??ile din hrana umed?, le lua în gur? ?i le sugea, apoi le înghi?ea.  smile
Puii t?i de pisic? fac diaree ?i din cauz? c? ai schimbat laptele. Ca s? evi?i aceast? problem?, cu diareea, nu le da laptele simplu, ci pune ?i ni?te miez de pâine sau bobi?e. Ei oricum or s? sug? laptele ?i las? pâinea, dar încearc?.
S? fii atent? la viermi?ori c? acum e perioada în care apar. Cam pe la 4-6 s?pt?mâni mergi cu ei la doctor s? vad? care le este starea ?i poate î?i prescrie ?i pastile pentru deparazitarea lor intern?.

Adaugat: 26-05-2012 21:29

Cât despre luatul în greutate, nu te stresa. Sunt ok pentru vârsta lor. Mai ai răbdare puţin şi să vezi ce or să crească.

114

Re: Pui de pisica nou nascuti!

saru mana pt raspuns. am incercat si ai avut dreptate, sug tot laptele din granule dupa care le papa si pe alea! am incercat si carne de vita, le-a placut!!! cred k ce a fost mai greu a trecut.... sper sa-i plasez cat mai repede, desi cei care au venit sa-i vada au zis k sunt cam uratei! nu am inteles niciodata ideea de a cumpara un animal si cu pretentii la rasa, culoare, etc...., cand sunt atatea suflete in jurul nostru care asteapta sa fie luati!!! eu m-am atasat de toti si kiar nu vad ce e asa urat la ei....

115

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Sunt foarte frumosi si pufosi. Probabil vroiau de rasa. Nu stiu de ce pun atata pret pe rasa. Eu nu pot sa am la suflet oameni de acest gen. Oare chiar nu au privit niciodata in ochii unui biet caine sau pisoi aruncat? Oare chiar nu ii imbuneaza o asemenea privire?
Da, ai trecut de ceea ce a fost mai greu. Primele 2 saptamani din viata lor sunt cele mai dificile.

116

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Bună ! Când am venit de la scoala am vazut cu niste colege pisoiasi ! Nou nascuti! Ce pot face?? Sunt atat de mici !

Animalele sunt cei mai speciali prieteni ,nu trebuie sa ii uitam!

117

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Am vazut ca royal canin are lapte praf pentru catei
http://petsmag.ro/images/thumbnails/280/280/detailed/2/babydog-milk-400g.png

Oare are ceva daca le dau si pisicilor? Pt pisici nu am gasit nicaieri nimic de genul:(