26

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Multumesc tania,le-am cumparat biberon,2 sug din  biberon dar foarte putin si 2 nici sa nu auda de biberon,a fost greu pana am facut gaura biberonului ca era prea mica,si acum pisoii trag greu din biberon,cu ce sa fac gaura aia sa mearga mai bine,am incercat cu scobitoare,cu cutitul,intr-un final am reusit sa o fac mai mare dar tot e greu...maine ma gandeam sa merg cu ei la veterinar pentru consult,dar daca pun o sticla cu apa calda sub paturica?ca mi-a zis o prietena ca nu crede ca ar avea ceva chiar daca e cald afara neutral.

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

27

Re: Pui de pisica nou nascuti!

anamaria, daca le-ai cumparat biberon special pentru pisoii nou-nascuti, acea gaurica este facuta bine, nu trebuie sa o maresti, altfel se ineaca.  cat despre sticluta cu apa calda sub ei, nu stiu ce sa spun. ar trebui sa intrebi veterinarul. este si asa destul de cald afara. au facut ochisori sau inca nu? este destul de greu sa ai grija de astfel de pisoi, te apreciez foarte mult si iti doresc sa ai mult succes, sa-ti traiasca si sa-i dai spre adoptie! te pup! :hug:  :pup:  astept poze! smile

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

28

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Multumesc tania :pup: ,la biberon nu era facuta nici o gaurica,acum am incercat sa maresc acea gaurica si 3 dintre ei nu se mai satura de biberon,dar al 4 lea(cel mai maricel-la marime ma refer ca la varsta nu stiu)nu vrea nici sa auda,am incercat,i-am dat cu seringa,nici cu aia nu vrea,daca il tin nemancat asa sta,plange de foame si cand ii dau nu vrea sa manance,asa ca ii mai dau fortat cu biberonul si daca prinde el cum se face sa curga laptele atuncea sta sa manance,sunt niste scumpi cand ii vezi cum mananca cu biberonul si mai si adorm,deabia pot sa separ biberonul de ei ca imi este mila sa ii trezesc,apropo ieri am uitat sa va spun ca a disparut cel alb,il cautam peste tot,pisicul nicaieri,astazi eu cu vecina mea am auzit miorlaitul lui,si cand l-am gasit in gradina vecinei mele dar nu era singur,cel alb mic era tinut de o pisica adulta in brate,erau niste scumpi,o sa pun poze imediat ce am posibilitatea :heart: .

Adaugat: 17-07-2011 18:19

Am uitat sa va spun ca nu mai au cordonul de la buric,ochii nu au,o sa merg maine sa il intreb pe veterinar care este varsta lor,imediat ce aflu postez aici,este cam greu pana adorm,daca ii trezesc nu mai reusesc sa ii mai adorm decat dupa un sfert de ora cam asa,si incep sa planga,pe jos daca ii las sa mearga incep sa planga,cand nu o sa mai planga atat de des,cand o sa isi deschida ochii? :pisica:

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

29

Re: Pui de pisica nou nascuti!

oare acea pisica adulta nu era mama lor??? ar trebui sa li se deschida ochisorii in jur de 7-9 zile de viata. ei vor plange mult timp daca nu o au pe mama lor langa ei, chiar si atunci cand vor fi destul de maricei!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

30

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Nu deoarece nu are lapte,si e de mult timp la mine la bloc,a avut si ia puisori dar nu mai stiu ce au patit,dar stiu ca a suferit foarte mult...

Adaugat: 17-07-2011 23:04

Azi am mers la veterinar,mi-a zis ca nu au cum sa aiba probleme de sanatate,tot azi a murit un pisoias :cry: ,imi e tare mila dar acum 3 traiesc si sunt bine :heart: !!!

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

31

Re: Pui de pisica nou nascuti!

imi pare rau! sa speram ca ceilalti o sa traiasca! mult succ :pup: es!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

32

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Azi a mai murit un pisoias,o fata a scapat unul din pisici azi pe pamant,ca am rugat-o sa il tina putin,i-am zis doar sa aiba grija :furios: in ziua de azi nu poti conta de nimeni,sper sa nu il fi afectat cu nimic,simt ca inebunesc daca ii se intamla ceva,toti oameni trec se uita si zambesc iar apoi pleaca,dar nimeni nu se indura sa ii ia acasa pe ultimi ramasi,mai avem un medic bun in oras dar ca sa intri in cabinet trebuie sa stai ore(3-4 ore)chiar si mai mult,i-as duce la el,daca acest doctor vet a zis ca nu au nimic pisoii,cum se face ca cel care nu a patit nimic a murit?ce sa fac sa ma duc si la celalalt?dar ce fac ore acolo,oare ii v-a controla macar putin?nu stiu ce sa fac :cry: .

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

33

Re: Pui de pisica nou nascuti!

nu stiu ce sa te mai sfatuiesc! ti-ai luat un angajament foarte mare si ti-am spus ca posibilitatea ca cei mici sa traiasca fara mama lor este una foarte mica! imi pare foarte foarte rau pentru ei.....:(

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

34

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Medicul trebuia să le facă nişte injecţii, ceva cu glucoză şi încă ceva.
Ajută-i cu o vată înmuiată în apă caldă să îşi facă nevoile. Este foarte important sau cel mai important lucru să îi stimulezi înainte sau după ce le dai să mănânce.
Câte zile au? Ai grijă cu ochii să nu le supureze. Li se lipesc ochii şi continuă să secrete o substanţă gălbuie sub ploape, iar ochii se umflă. Dacă ochii sunt lipiţi datorită acelui lichid, cu o vată înmuiată în apă caldă le dezlipeşti uşor ochii.

35

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Nu stiu cate zile au,le-a cazut buricul,mananca destul de bine,la ochii nu am observat nimic ciudat,adica ochii sunt inca inchisi,le-am pus azi sticla cu apa calda si numai langa ea stateau si acolo au dormit.

Adaugat: 19-07-2011 23:13

Azi dimineata pe la 6,cand m-am dus sa ii hranesc,am vazut ca unul dintre ei are o buba mica la un piciors si acolo sunt o groaza de viermisori,nu a vrut sa manance si nici nu mai avea putere sa miaune,nu e deschis cabinetul veterinar la ora asta din cate stiu,oricum nu o sa aibe sanse sa mai traiasca,respira destul de bine,l-am invelit intr-o haina si acum l-am lasat acolo cu fratiorul/surioara lui dar si el/ea are probleme,la posterior pe unde isi face excrementele este rosu,nu stiu daca ar fi avut sange,la acelasi veterinar cum sa merg iar?tot degeaba?asa de bine i-a controlat incat nici nu a pus mana pe ei,acum nu pot face nimic,ma uit la ei,si nu imi pot da seama ce s-a intamplat,ieri la tara mi-a fatat pisica 4 puisori :heart: cat despre cei de aici imi pare sincer rau :cry: ,mie imi e mila tare de ei,acum daca ramanem doar cu unul ce ma fac?nu pot sa stau cu el in brate toata ziua dar nici asa singur nu pot sa il las,vara este o perioada groaznica pentru puii de pisica cei aruncati,si de asemenea cateodata dau eu peste ei si nu ii pot lasa asa...

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

36

Re: Pui de pisica nou nascuti!

uite, iti dau o idee! du-i de urgenta la tara, la pisica care a fatat! cu siguranta o sa-i adopte si o sa aiba grija de ei! pisicile mele si-au infiat intotdeauna puii de la una la alta si i-au crescut la comun. eu zic ca asta e o ultima solutie care ar trebui incercata, dar urgent!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

37

Re: Pui de pisica nou nascuti!

A murit cel care avea viermi,am ramas doar cu un pisic,la tara nu pot sa plec decat sambata sau duminica,credeti ca ar fi suficient de urgent?am decis sa mai stau cu ultimul ramas afara mereu,poate asa v-a trai :cry: .

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

38

Re: Pui de pisica nou nascuti!

nu vreau sa te dezamagesc! nu cred ca va supravietui! imi pare foarte rau! sad

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

39

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Acum am ingropat pisicul si m-am intalnit cu o femeie care zicea ca si pisica ficei ei a fatat si ca poate sa il ia sa il duca la acea pisica poate il va primi.

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

40

Re: Pui de pisica nou nascuti!

foarte bineeeeeeeeee!  ma bucur foarte mult!  :pup:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

41

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Acum i-am dat sa pape laptic din biberon,nu a prea vrut,am facut cateva poze ca sa vedeti problema cu sangele,sunt cam ingrijorata,in a 3a poza este verisoara mea cu pisicuta,femeia aia vad ca nu l-a dus la acea pisica,mai asteptam,sa speram ca va veni  :pls:   :pup:  .

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

42

Re: Pui de pisica nou nascuti!

doamne, ce dulce este! sper si eu sa-l ia! crede-ma ca dupa cum arata, aceea este singura lui sansa! sad sa-mi dai vesti bune!

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

43

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Tania,iti dau vesti excelente,acum am iesit afara sa ii dau sa pape si nu mai era,am mai stat putin poate l-a luat vecina mea,ea a zis ca nici nu l-a vazut azi,dupa cateva minute a venit si doamna aceea si mi-a spus ca l-a luat si ca pisica l-a aceptat si ca ilingrijeste,dar a zis ca el este cam prostut si asteapta sa ii dea cineva cu seringa si biberonul,asa ca i-am dat biberonul sa ii dea cateva inghitituri si dupaia sa puna sa suga la pisica,in final s-a terminat cu bine :heart:  :heart:  :heart: .

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

44

Re: Pui de pisica nou nascuti!

pffffffffff! ma bucur din inima! saracutul! macar el merita o sansa la viata, daca ceilalti nu au avut! daca o cunosti pe acea doamna, poate te lasa sa il vizitezi si sa ii mai faci poze din cand in cand ca sa-l vedem si noi cum evolueza si sa ne bucuram de el! ma bucur ca s-a terminat cu bine!!!!!!!!  :sanatate:  :pup:

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

45

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Femeia aceea trece des pe la noi pe la bloc,o sa vorbesc cu ea si va mai pun poze cu el sa vedeti cum se dezvolta :pup: .

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

46

Re: Pui de pisica nou nascuti!

multumesc ! smile

"Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun".Familia mea:RIP Tony-fratele meu(pechinez):(( Tino-bichon maltese :caine: Bella-aratinga auricapilla :dans: Riki & Miki-2 perusei si 8 pisicute :pisica: RIP Misha !:(

47

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Nu ai pentru ce,sper ca oamenii sa realizeze ce rau este sa iei pisicuti atat de mici de langa mama lor si sa se opreasca ca sa nu mai avem parte de asa ceva big_smile .

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

48

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Anamaria ce bine ca macar unul a supravietuit, cum a spus si Tania trebuie stimulati sa-si faca treburile mai ales treaba mare ca altfel se constipa si li se umfla burtica si funduletu, eu am salvat niste pisoi nou nascuti,noroc ca am avut un prieten veterinar care mi-a spus cum si ce sa fac si cel mai important tifon imbibat in ceai de musetel si frecat fundicu din cate mi-a explicat e mai bine decat cu vata deorece tifonul e mai aspru cum e defapt si limbuta pisicii. Acum daca e adoptat nu mai trebuie sa-ti faci griji doar sa te rogi sa supravietuiasca, inorice caz imposibil nu de salvat pisoiasi nu e, din pacate in romania se practica des aruncarea pisoiasilor la tomberon sau mai stiu eu pe unde fara sa li se ofere macar o sansa!poti sa fi mandra de gestul pe care l-ai facut, noroc ca mai exista iubitori de animale intr-o tara in care sunt condamnati la moarte!

:heart: Copiii mei:  Alexa si Paco Marele Alex, :nimfa: 2 Nimfe Pusi si Kiki , :iepure:  2 iepurasi Maxi si Mitzi, o veverita siberiana cu dungi Del, :caine: Tori mini yorkshire terrier :floare: 2 :hamster: :hamster: hamsterici Lilo si Stitch

49

Re: Pui de pisica nou nascuti!

Eu sper ca mama adoptiva a celui mic sa il ingrijeasca la fel de bine ca pe puii ei,a avut mare noroc cel alb,fata de fratiori si surioarele lui care au murit,eu sunt multumita ca am putut salva unul pana a ajuns la o mama in adevaratul sens al cuvantului,tare ma tem ca ziua de maine v-a aduce alti pisoiasi care sunt aruncati si iar niste biete sufletele sunt condamnate la moarte,eu desi am incercat sa ii inteleg pe oamenii care nu sufara animalele dar nu pot intelege cum poti sa le faci asa ceva,oricum astia sunt oamenii si nu putem schimba cu nimic,sa speram sa inceteze si sa isi dea seama ca gestul  lor poate curma o viata sad  ,sambata sau duminica va pun poze cu pisica de la tara Misa si cu puiutii ei :heart: .

1 iepure:Linda;4 pisici:Kamy,Misa,Lory,Aurora;4 caini:Lissa,Cody,Pluto,Puffy,Labau.
Un animal are sufletul mai bun decat 100 de oameni.
(Maria)

50

Re: Pui de pisica nou nascuti!

si eu ma bucur foarte mult pentru pisoi...tu ai facut tot ce ti-a stat in putinta sa-i ajuti :heart: ...e bine ca macar unu dintre ei este bine.Oamenii sunt rai,asta e crudul adevar sad .cateodata ni se pare in zadar tot efortul depus sa le salvam pe bietele animalutze,mai ales cand vin altii cu o rautate de nedescris si le fac rau.
Si la mine la bloc sunt foarte multe pisici si nu le suporta nimeni,doar 2-3 persoane..le dam mancare + apa in fiecare zi,mai mult nu putem sa facem pentru ele. plus ca se mai gasesc alti "inteligenti" care incep sa tipe la noi ca ii strangem pe toti la bloc,bla bla...Din pacate,asta e lumea in care traim... sad

^ :heart: Ello :heart: ^