401

Re: Broscute testoase

Mai nou broscuta mea se duce la marginea patului si sare!!!!  mad  aseara am avut noroc ca am gasit-o.se poate lovi?pe jos am covor.  :tzest:  :tzest:  :tzest:  :tzest:  :tzest:

402

Re: Broscute testoase

Daca se misca,se comporta normal,nu are nimic;oricum,carapacea le protejeaza bune-dar nu ar mai trebui lasata libera,mai ales ca e mica,si ar putea-o calca cineva...
Acum cateva luni,a mea a cazut in cosul de gunoi smile

403 (edited by mikygheatza 07-01-2014 21:19)

Re: Broscute testoase

multumesc frumos pt raspuns smile

5 creveti... Doamne! pai Bubu mananca cam o lingurita rasa de 2 ori pe zi! yikes
a fost in hibernare pana acum ceva timp cand i-am luat incalzitor; ma speriase faptul ca nu mai mancase de 2 luni nimic, refuza oice! de cand are fata incalzitor si-a dublat dimensiunea.
dimineata ne da desteptarea: se agita si balaceste apa in acvariu si pleoscaie, asa ne zice ca ii este foame wink

de la ce varsta ar trebui sa introducem si legume?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 07-01-2014 21:19[/merge_posts_bbcode]

si pt ca vb despre cazaturi, eu o sa va povestesc despre disparitii big_smile

prima mea broscuta avea obiceiul sa evadeze din bol, inca nu ii luasem acvariu. intr-o zi insa a disparut, mi s-a zis ca a iesit din bol, dar adevarul este ca a fost furata sad
si a doua brocuta, Bubu, este la fel sau poate mai nazdravana!
asta vara, la o luna dupa ce i-am facut-o cadou fetitei mele, Bubu a inceput sa evadeze din bol! o data, am gasit-o imediat! a doua oara am cautat-o si ne-a dat ceva emotii wink

ne-am hotarat sa ii facem un acvariu. ziua urmatoare am plecat sa il iau si cand ne-am intors acasa ia-o pe Bubu de unde nu-i! yikes
am cautat-o peste tot si nimic! PANICA! nu mai staim ce sa fac si unde sa o caut. eram ff suparate si eu si fiica mea. ii luasem acvariul si ea dispare! smile imi sun sotul si pt ca eram foarte suparate se decide sa vina el repede de la munca sa ne gaseasca broscuta big_smile
si vine si ii zic: nu o mai cauta! am cautat-o eu in toata camera, nu e!
si in 2 min ma striga sa o iau sa o pun in bol! uuuraaa!! eh, unde credeti ca era? intr-o cutie goala de pantofi, ascunsa printre ambalejele de hartie colorata, cutie pe care tocmai eu o manevrasem si o pusesem mai sus, sa nu intre broscuta in ea! smile)))))

am spalat-o si am pus-o in acvariu. mititica, nici nu stia sa innoate! statea cu capsorul intins sprijinita in varful picioarelor de fundul acvariului! smile))))
acum este tare nazdravana wink

404

Re: Broscute testoase

Humm..Ce varsta are?Daca e inca mic,poate continua sa manance creveti ,poate diferite tipuri de peste uscat sau cubulete vegetale.Legumele nu ar trebui introduse brusc..mai ales ca,in mediul lor natural nu prea au la indemana..asa ceva.

405

Re: Broscute testoase

carmeryne wrote:

Humm..Ce varsta are?Daca e inca mic,poate continua sa manance creveti ,poate diferite tipuri de peste uscat sau cubulete vegetale.Legumele nu ar trebui introduse brusc..mai ales ca,in mediul lor natural nu prea au la indemana..asa ceva.


avand in vedere ca am luat-o din petshop, cred ca are cel mult un an. era cat un dop de sticla de 5l si am cumparat-o pe 1 iunie. acum este mai mare decat jumatatea palmei mele...
cand a hibernat si nu mai manca deloc deloc, i-am mai dat salata dar nu era interesata deloc de mancare... acum mananca cu 7 guri de ne-a speriat si si-a dublat dimensiunile intr-o luna. banuiesc ca daca are asa apetit si creste asa frumos inseamna ca este sanatoasa si fericita, nu?

406

Re: Broscute testoase

Da,e foarte bine ca mananca,si e normal sa mai aiba pusee de crestere.Presimtbca a mea va avea in curand o foame de lup marsupial cont ca n-a mai mancat de vreo 2-3 luni...iarna  astea ...cu temperaturi de primavara.

407

Re: Broscute testoase

Broastele testoase au urechi? :tzest:     Cand am cumparat-o  nu avea un cerc pe marginea carapacei acum il are  dar avea carapacea cat cercul.

408

Re: Broscute testoase

Nu inteleg faza cu 'cercul'   :wow: