351 (edited by carmeryne 12-07-2013 09:32)

Re: Broscute testoase

Si eu am o testoasa cu tample galbene  smile

352 (edited by biancadumi 18-01-2012 20:04)

Re: Broscute testoase

Slow smile

http://i611.photobucket.com/albums/tt200/biancadumi/Picture491.jpg
http://i611.photobucket.com/albums/tt200/biancadumi/Picture492.jpg
http://i611.photobucket.com/albums/tt200/biancadumi/Picture490-1.jpg

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VZrdHQ3Fdnw[/youtube]

- Bianca

353

Re: Broscute testoase

Ce dragalasa e ,sa-ti traiasca!  :tzest:  :tzest:  :tzest:
E cumva o testudo graeca?

354

Re: Broscute testoase

Este o testudo hermanni smile

Multumesc  :heart:

- Bianca

355

Re: Broscute testoase

Ma gandeam eu,dar nu eram sigura 100%  :k:

356

Re: Broscute testoase

BiancaDumi ce broscuta frumoasa ai! :heart:
Am si eu o broscuta de Florida, are 3 ani, o cheama Frankie(e fata)
Momentan nu am poze dar o sa fac cat de curand!

Pets: :hamster: :hamster: :hamster: :caine: :caine: :tzest: :porcusor: :pisica:

357

Re: Broscute testoase

Buna, am si eu o testoasa  :tzest: , are 3 anisori si recent s-a imbolnavit. Cred ca a racit,deoarece stranuta foarte zgomotos,avea ochii rosii cand o scoteam din apa (daca o las in apa,ochii is revin),iar acum,am sesizat ca de ceva vreme (sa zicem cam 2-3 saptamani) nu isi mai face nevoile, prin urmare cred ca este constipata.
I-am luat Vita-plus si inima de vita de la pet shop,i-am pus cateva picaturi pe cubuletele de inima si i-am dat sa manance. Mentionez ca pana acum, adica cam de vreo 2 ani a avut o alimentatie bazata pe un singur fel sau 2 de mancare si foarte rar ii mai combinam cu mancarea de la petshop deoarece nu am avut fonduri disponibile.

A mancat foarte mult peste (nu cred ca erau hamsii, erau tot pesti micuti pe care ii dezghetam,ii curatam,le scoteam oasele si ii dadeam sa manance). A fost innebunita dupa peste, dar presupun ca din cauza ca a mancat zilnic tip de cateva luni,i-a pierit pofta. Recent, am inceput sa ii dau bucatele mici de carne de piept de pui, la inceput crud, si ii placea foarte mult. Dar in urma cautarilor am inteles ca este periculos crud deoarece poate contine bacterii si am inceput sa i-l dau fiert (fara alte ingrediente), dar nu mai e asa incantata de gust, probabil pt.ca nu mai simte mirosul de carne. Am incercat asta doar odata, dar acum pt.ca am vazut ca s-a imbolnavit, i-am schimbat meniul, am revenit la inima de vita de la pet shop cu vita-plus si gammarus.

Urmeaza sa ii cumpar si una cvariu mai mare, deoarece avea unul de plastic,dar a crescut prea mare si astfel se intampla sa stea cu varful carapacei, partea ce amai inalta ma refer, in afara apei si asa a ajuns sa aibe niste urme urate pe carapace pentru ca era mereu uscata. Am uns-o cu Vita-plus, sper sa isi mai revina.

Acum ii fac bai calde, adica o las in cad cu apa calda cateva ore pana se raceste,apoi ii dau drumul cateva minute pana se umple iar cada. Am vazut ca de cand sta in apa calda din cada si-a mai revenit, nu mai stranuta, dar inca am sesizat ca respira greu uneori. Cred ca este de vina si rezistenta din acvariul ei ca nu are destula putere sa incalzeasca toata apa, urmeaza sa achizionez si una mai mare.

Cu toate ca respira mai greu uneori si nu isi mai face nevoile (tind sa cred ca nu si le mai face din cauza ca ar fi perioada de hibernare pentru ea inca, dar sincer,nu cred ca e asta deoarece anul trecut tin minte ca isi facea si atunci nevoile). Acvariul ii sta in cea mai calduroasa camera din casa, temperatura camerei fiind constanta de 24-25 de grade. Nu stiu sa va spun nimic despre temperatura apei deoarece nu am putut sa o masor, dar verific apa des si daca simt ca incalzitorul nu face fata, ii schimb apa.

In ciuda problemelor, testoasa mea este foarte activa, cat e in acvariu se agita, mai doarme, dar de obicei e mereu in miscare. Cand o scot din acvariu si o las in camera, are tendinta ca dupa cateva ture prin camera, sa se bage in cel mai intunecat colt din camera (adica sub pat) si sa doarma. Din cauza asta, am mereu grija ca sa nu fie praf sub pat, dar tot cred ca din cauza asta are probleme legate de caile respiratorii.

Astazi a fost prima zi de "tratament" cu inima de vita si vita-plus. Am lasat-o in cada la apa calda mult timp in speranta ca poate isi face nevoile....dar nu a facut nimic pana la ora asta. Cu toate astea, am gasit ceva in cada, care ma cam alarmeaza si nu stiu despre ce e vorba, cand m-am dus sa o verific, am vazut ceva in apa,micut,ca o bila alba. Nu imi pot da seama daca a vomitat-o sau a facut-o. Cred totusi ca a fost facuta deoarece se afla in dreptul picioarelor de la spate, la fund.

Voi atasa imagini cu broscuta mea, poze facute astazi, cu ochisorii sa ii vedeti, carapacea care cred eu ca a ajuns cam rau si de asta doresc sa ii schimb urgent acvariul, si biluta care am gasit-o in cada.

Din pacate, nu am gasit pana acum niciun doctor veterinar competent si capabil sa imi dea vreo informatie utila despre testoase. Nu cred ca pot ajunge la Bucuresti cu ea, imi e teama sa nu fie drumul stresant.

Astfel, daca cunoaste cineva din GALATI un doctor veterinar care se pricepe cat de cat la testoase, va rog sa ma ajutati, caci mai departe de tratamente cu vitamine de pe net, nu stiu cve sa ii fac si nu am de gand sa ii dau de capul meu antibiotic sau sa ii fac injectii,nu ma pricep si nu vreau sa ma risc sau sa o chinui inutil.

Va rog, ajutati-ma!!!  :pls:

358 (edited by carmeryne 07-08-2013 07:40)

Re: Broscute testoase

Am un pui de broasca testoasa(trachemys scripta scripta) care,cam de cand a inceput iarna ,are pe carapace un fel de crusta sau ceva de genu,care parca ar fi calcar.Altceva nu ar avea,e vioaie,mananca.. hmm
Ar trebui sa ma ingrijoreze?

359

Re: Broscute testoase

sincer nu stiu1 cum se mai simte akma? :tzest:

360

Re: Broscute testoase

E bine,e vioaie ,mananca....poate o fi din cauza vremii....vara arata mult mai bine... hmm

361

Re: Broscute testoase

probabil i se "schimba" carapacea, in semsul in care solzii incep sa se descuameze.

Adaugat: 06-03-2012 00:24

lary wrote:

Buna, am si eu o testoasa  :tzest: , are 3 anisori si recent s-a imbolnavit. Cred ca a racit,deoarece stranuta foarte zgomotos,avea ochii rosii cand o scoteam din apa (daca o las in apa,ochii is revin),iar acum,am sesizat ca de ceva vreme (sa zicem cam 2-3 saptamani) nu isi mai face nevoile, prin urmare cred ca este constipata.
I-am luat Vita-plus si inima de vita de la pet shop,i-am pus cateva picaturi pe cubuletele de inima si i-am dat sa manance. Mentionez ca pana acum, adica cam de vreo 2 ani a avut o alimentatie bazata pe un singur fel sau 2 de mancare si foarte rar ii mai combinam cu mancarea de la petshop deoarece nu am avut fonduri disponibile.

A mancat foarte mult peste (nu cred ca erau hamsii, erau tot pesti micuti pe care ii dezghetam,ii curatam,le scoteam oasele si ii dadeam sa manance). A fost innebunita dupa peste, dar presupun ca din cauza ca a mancat zilnic tip de cateva luni,i-a pierit pofta. Recent, am inceput sa ii dau bucatele mici de carne de piept de pui, la inceput crud, si ii placea foarte mult. Dar in urma cautarilor am inteles ca este periculos crud deoarece poate contine bacterii si am inceput sa i-l dau fiert (fara alte ingrediente), dar nu mai e asa incantata de gust, probabil pt.ca nu mai simte mirosul de carne. Am incercat asta doar odata, dar acum pt.ca am vazut ca s-a imbolnavit, i-am schimbat meniul, am revenit la inima de vita de la pet shop cu vita-plus si gammarus.

Urmeaza sa ii cumpar si una cvariu mai mare, deoarece avea unul de plastic,dar a crescut prea mare si astfel se intampla sa stea cu varful carapacei, partea ce amai inalta ma refer, in afara apei si asa a ajuns sa aibe niste urme urate pe carapace pentru ca era mereu uscata. Am uns-o cu Vita-plus, sper sa isi mai revina.

Acum ii fac bai calde, adica o las in cad cu apa calda cateva ore pana se raceste,apoi ii dau drumul cateva minute pana se umple iar cada. Am vazut ca de cand sta in apa calda din cada si-a mai revenit, nu mai stranuta, dar inca am sesizat ca respira greu uneori. Cred ca este de vina si rezistenta din acvariul ei ca nu are destula putere sa incalzeasca toata apa, urmeaza sa achizionez si una mai mare.

Cu toate ca respira mai greu uneori si nu isi mai face nevoile (tind sa cred ca nu si le mai face din cauza ca ar fi perioada de hibernare pentru ea inca, dar sincer,nu cred ca e asta deoarece anul trecut tin minte ca isi facea si atunci nevoile). Acvariul ii sta in cea mai calduroasa camera din casa, temperatura camerei fiind constanta de 24-25 de grade. Nu stiu sa va spun nimic despre temperatura apei deoarece nu am putut sa o masor, dar verific apa des si daca simt ca incalzitorul nu face fata, ii schimb apa.

In ciuda problemelor, testoasa mea este foarte activa, cat e in acvariu se agita, mai doarme, dar de obicei e mereu in miscare. Cand o scot din acvariu si o las in camera, are tendinta ca dupa cateva ture prin camera, sa se bage in cel mai intunecat colt din camera (adica sub pat) si sa doarma. Din cauza asta, am mereu grija ca sa nu fie praf sub pat, dar tot cred ca din cauza asta are probleme legate de caile respiratorii.

Astazi a fost prima zi de "tratament" cu inima de vita si vita-plus. Am lasat-o in cada la apa calda mult timp in speranta ca poate isi face nevoile....dar nu a facut nimic pana la ora asta. Cu toate astea, am gasit ceva in cada, care ma cam alarmeaza si nu stiu despre ce e vorba, cand m-am dus sa o verific, am vazut ceva in apa,micut,ca o bila alba. Nu imi pot da seama daca a vomitat-o sau a facut-o. Cred totusi ca a fost facuta deoarece se afla in dreptul picioarelor de la spate, la fund.

Voi atasa imagini cu broscuta mea, poze facute astazi, cu ochisorii sa ii vedeti, carapacea care cred eu ca a ajuns cam rau si de asta doresc sa ii schimb urgent acvariul, si biluta care am gasit-o in cada.

Din pacate, nu am gasit pana acum niciun doctor veterinar competent si capabil sa imi dea vreo informatie utila despre testoase. Nu cred ca pot ajunge la Bucuresti cu ea, imi e teama sa nu fie drumul stresant.

Astfel, daca cunoaste cineva din GALATI un doctor veterinar care se pricepe cat de cat la testoase, va rog sa ma ajutati, caci mai departe de tratamente cu vitamine de pe net, nu stiu cve sa ii fac si nu am de gand sa ii dau de capul meu antibiotic sau sa ii fac injectii,nu ma pricep si nu vreau sa ma risc sau sa o chinui inutil.

Va rog, ajutati-ma!!!  :pls:

in legatura cu biluta aceea, am vazut anumite cazuri in care testoaselor nu puteau face ouale deoarece erau prea multe si se blocau, poate ca din cauza apei calde a "pierdut unul"sfecific nefomat bine inca, cel mai bine este sa mergi la un veterinar care iti poate da date concrete, trebuie sa gasesti unul.

:heart: -SABINA- :heart:

362

Re: Broscute testoase

Hmmm...am fost cu ea la veterinar,evident nu unul cu indeajunsa experienta,dar nu am asa ceva la veterinarii din orasul meu....cu toate astea,i-am schimbat acvariul,i-am dat vitamina A si i-am modificat un pic dieta,acum vad ca e mai bine,desi uneori mai face bilute albe,dar nu le mai face insangerate,drept fecale....acum nu stiu, dar,testoasele pot face oua si fara parteneri? Intreb, pentru ca nu m-am informat asupra acestui subiect.  :tzest:

363

Re: Broscute testoase

Da, pot face oua si fara pereche, insa nu sunt fecundate, adica sunt sterile. Cum i-ai schimbat alimentatia?

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

364

Re: Broscute testoase

Hmmm,ma voi documenta mai mult despre treaba asta sa vad. Alimentatia i-am schimbat-o in sensul ca in ultima vreme ii dadeam carne de pui si atat,si am zis ca sa ii mai iau si ceva de la petshop,nu i-am mai dat carne de pui,urmeaza sa ii cumpar peste crud,ca manca si inainte,doctorul la care am fost a spus ca ii pot da peste,e mai bine pentru ea. Desi sunt mai scumpe mancarurile astea din petshop (de asta si renuntasem o vreme destul de indelungata sa ii mai cumpar), nu ii pot scoate de tot asta din sistem caci atunci cand am primit-o vreo 2 ani aproape am hranit-o doar cu mancare din petshop si probabil asa s-a obisnuit.
Pestele,carnea de pui,contin mai multa grasime si a luat proportii destul de mari,acum i-am facut program de masa,doctorul spunea sa o fac sa slabeasca pana in toamna si poate o bagam la hibernare, cel putin asa sustinea ca i-ar trebui. Problema este ca eu stand la bloc,nu am cum sa ii amenajez nici spatiul pentru hibernare (nici macar in balcon pt.ca l-am inchis anul trecut si e mult mai cald in balcon,nu am temperatura necesara hibernarii).

365

Re: Broscute testoase

broscutele voastre hiberneaza?

366

Re: Broscute testoase

Din cate am inteles, este indicat sa le creezi un mediu pentru hibernare. Sunt mai apatice si somnoroase iarna, chiar daca nu le bagi la hibernare. Eu nu ii pot oferi inca un loc pentru hibernare, trebuie sa ma gandesc ce i-as putea face. Veterinarul mi-a spus ca macar odata la 2-3 ani ar fi bine sa o las sa hiberneze.

367 (edited by cheaspeake 20-11-2012 19:59)

Re: Broscute testoase

Foarte frumoase toate broscutele din acest topic.Imi doresc si eu o testoasa acesta este anuntul meu http://lagata.eu/romana/animale/cumpar-testoase-647.htm daca ma poate ajuta cineva please

368

Re: Broscute testoase

Buna.Dupa nenumarate rugaminti mama a fost de acord sa imi iau si o broasca.Imi puteti spune cate ceva despre ele?Le trebuie neaparat incalzitor?Daca da atunci cam cat costa?

The trill of the kill,you fell,is a sin.

369

Re: Broscute testoase

Da,le trebuie incalzitor si cand va fi/for fi mare/mari un acvariu de minim 1 m.

Incalzitorul e cam 40-50 ron,le trebuie si bec Repti glo 0.5 ,ala e cam 50-60 ron (depinde de la magazin la magazin) si cam atat.

- Bianca

370

Re: Broscute testoase

Multumesc.Unde le-am vazut eu erau micute am si vas mic si unul maree.

The trill of the kill,you fell,is a sin.

371

Re: Broscute testoase

smaras wrote:

Multumesc.Unde le-am vazut eu erau micute am si vas mic si unul maree.

Ce specie vrei sa iti iei?  smile

372

Re: Broscute testoase

Cu tample galbene daca gasesc.Daca nu nu conteaza,toate imi plac.Mi-ar placea una de uscat dar nu am vazut nicaieri  :tzest:

The trill of the kill,you fell,is a sin.

373

Re: Broscute testoase

Eu am de uscat. De uscat nu gasesti decat in Ungaria (cu acte). La noi gasesti mai greu cu acte,multe sunt luate de braconieri...

- Bianca

374 (edited by carmeryne 12-07-2013 09:34)

Re: Broscute testoase

Lizz a mea e tot cu tample galbene :wis:  De o vreme nu a mai trecut nimeni pe aici,ar vrea si ea\el sa mai cunoasca alte broscute smile
12-07-2013 : Ieri a avut o piscina intreaga la dispozitie smile Ce figuri a mai facut smile

375

Re: Broscute testoase

buna dimineata

pe aici nu mai intra nimeni?
are cineva broscuta de florida?
cat ar trebui sa creasca?
noi am luat-o pe 1 iunie de la pesthop si ma ingrijoreaza faptul ca s-a marit destul de mult de atunci...