376 (edited by carmeryne 07-08-2013 07:56)

Re: Broscute testoase

Dezvoltarea broscutelor testoase depinde si de conditiile in care sunt tinute.De exemplu,o testoasa tinuta intr-un acvariu/terariu spatios va creste mai repede decat una care nu are conditii prielnice.Daca a mai crescut,nu cred ca ar trebui sa te ingrijoreze.A mea era cat un dop cand era mica,iar acum e cat palma.

377

Re: Broscute testoase

buna
am si eu o intrebare. de ce inoata broscuta mea cu spatele? este foarte agitata, inoata repede si de multe ori cu spatele sau intr-o parte si se loveste de peretii acvariului? sa merg cu ea la veterinar?

378

Re: Broscute testoase

:tzest: buna.pe broscuta mea o cheama Pusa.o am de o saptamana.Eu nu stiu daca sa-i dau fructe sau legume.Va rog daca stiti ceva sa ma anuntati. :tzest:
MULTUMESC!!!!

379

Re: Broscute testoase

Ce specie e?Daca e o testoasa de Florida(din cate stiu sunt cele mai raspandite-broscutele alea semiacvatice cu 'pielea' dungata cu negru si galben,carapacea in nuante verzui,plus pete rosii/galbene la tample) o puteti hrani cu mancare speciala din pet-shop ,de exemplu pestisori uscati/proaspeti,granule,racusori.Sau carne de pui fiarta(simpla),amestecuri vegetale.
P.S.:Nu faceti experimente in materie de hrana( gen paine,muste sau alte d'astea..);

380

Re: Broscute testoase

multumesc carmeryne.e o broscuta de Florida cu tamle rosii.ii dau raci acum.daca stii :de ce nu are tamplele rosii?i se vor inrosii? :tzest:

381

Re: Broscute testoase

nu se inrosesc tamplele sunt rosii poata broscuta ta e cu tample galbene  smile

382

Re: Broscute testoase

Si care este diferenta intre broastele cu tample rosii si galbene????????? :tzest:  :tzest:  :tzest:  :tzest:

383

Re: Broscute testoase

diferenta este doar culoarea tamplelor, ambele speci se ingrijesc la fel :tzest:

384 (edited by carmeryne 02-01-2014 10:52)

Re: Broscute testoase

Eu am una cu tample galbene;practic nu este nicio diferenta intre ele,cea cu tample galbene e o subspecie .Una e Trachemys Scripta Elegans,iar cealalta e Trachemys Scripta Scripta; big_smile

385

Re: Broscute testoase

multumrasesc pentru raspuns yo_dan si carmelyne :tzest:

386

Re: Broscute testoase

Sigur smile

387

Re: Broscute testoase

Cum deosebesc o fata de un baiat cand sunt mici ?

388

Re: Broscute testoase

Diformismul sexual se recunoaste in jurul varstei de 5 ani : masculii vor avea ghearele mult mai mari,forma plastronului si a carapacei e usor diferita,la fel si coada.
Mai multe detalii aici : http://www.4animale.ro/reptile/testoase … mple-rosii

389 (edited by Pusa24122013 02-01-2014 17:49)

Re: Broscute testoase

Multumesc carmelyne.Poti trimite o poza cu broscuta ta?
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 02-01-2014 17:48[/merge_posts_bbcode]

Asa arata broscuta mea!

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 02-01-2014 17:49[/merge_posts_bbcode]

Pusa . :tzest:  :tzest:  :tzest:  :tzest:  :tzest:

390 (edited by carmeryne 02-01-2014 18:54)

Re: Broscute testoase

Awwwh,ce micuta e  smile Asa era si a mea;dar grija mare,CRESC repede(daca probabil aveti un terariu de ala mic,de plastic-nu prea adanc-broasca s-ar putea sa..evadeze;eu am patit-o).

391

Re: Broscute testoase

Eadevarat.din cel mic de plastic cu o insulita mica in mijoc am.cel ce poate fii folosit la pesti,broscute,soricei\carmelyne poti sa  postezi si tu broscuta ta?ai observat ca nu are tamplele rosii?A ta le are?

392 (edited by carmeryne 02-01-2014 21:31)

Re: Broscute testoase

Daca nu  are tample rosii este perfect normal.Inseamna ca este una cu tample galbene,exact ca a mea.Momentan nu am cum sa pun o poza recenta,asa ca voi folosi una postata acum cateva luni pe un site( deci ignorati watermark-ul) smile
..Si aici este Lizz: (..poza a aparut sus,nu..? smile )

393

Re: Broscute testoase

E foarte dragalasa!

394

Re: Broscute testoase

Ya smile

395

Re: Broscute testoase

ea e bubu wink
va ziceam mai sus ca e agitata. s-a mai linistit dar are un apetit... nu mananca si urechile smile
a crescut mare fff repede. am citit ca sunt injectate cu hormoni, sa ma tem de lucrul acesta?

396 (edited by carmeryne 04-01-2014 08:59)

Re: Broscute testoase

Heh...ce..?
Injectate cu hormoni...nu cred,daca au conditii bune e normal sa creasca repede-daca ar creste greu,atunci ar fi problema.Si,din propria experienta am vazut ca foarte multa lume este tentata sa le cumpere cand sunt asa micute(pentru ca sunt mai dragalase,frumoase,si alte d'astea..) mai ales datorita faptului ca nu au nevoie de mult spatiu..,in primii ani.Si,din cate vad in poza,nu e exagerat de mare,mai ales daca mananca mult-exact ca a mea. smile

P.S. : Yahoo! In sfarsit ,mai da lumea si pe aici..nici nu mai stiu de cand n-am mai avut discutii legate de testose.

397

Re: Broscute testoase

Si a mea la fel de mult mananca.la magazin a zis sa ii dau 5 creveti pe zi dar se vede clar ca este moarta de foame.imi e mila de ea si ii dau de 2 ori pe zi mancare.dimineata si seara.ii dau in total 10 creveti.mai ales dupa ce se plimba se vede clar ca ii e foame.se ridica pe acvariu aproape sta in picioare si se uita la mana sa ii dau mancare.chiar ma gandeam sa merg inapoi la magazin si sa intreb ce se intampla.eu o am doar de 10 zile dar s-a schimbat mult in comportament.e vioaie, nu mai vrea in acvariu, vrea numai pe afara.
voi ce ziceti?e ok cum se poarta?sa ii dau mancare cat cere?
merci!

398

Re: Broscute testoase

Daca vrea sa manance si este vioaie,nu este absolut nicio problema.Poate manca mai mult,mai ales ca 5 creveti chiar nu mi se par mult.Datorita faptului ca are sange rece,metabolismul este diferit-va avea perioade cand va manca mai mult,si perioade cand nu prea va mai manca.( a mea nu a mai pus nimic in gura de doua luni,e in hibernare).Daca simte ca vrea sa manace,stie ea ce face..
P.S.: ..UNELE persoane de la 'magazinele de animale' sunt cam AERIENE,eu m-as increde mai degraba intr-un veterinar(dar nu e cazul).

399

Re: Broscute testoase

Broscuta mea da din picioare cand ii este foame si nu ai cum s-o ignori.Iar dimineata zgarie acvariul. :tzest: carmelyne,stii vre un veterinar bun prin bucuresti sectorul 3? :tzest:

400

Re: Broscute testoase

Din pacate nu,eu nu sunt din Bucuresti,nici macar pe aproape.
Exact asa face si a mea,de cate ori ii e foame,zgarie acvariul.Oricum,chiar daca la inceput apar indoieli,temeri fata de 'prima broscuta',de ce se comporta intr-un anumit fel,pe masura ce va acomodati una cu alta,totul va fi bine big_smile