1

Topic: Broscute testoase

aici va puteti prezenta broscuta

2

Re: Broscute testoase

eu am doua broscute speedy si elis sunt doi scumpi nu se zbat cand ii iau in mana

3

Re: Broscute testoase

super asteptam poze

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

4

Re: Broscute testoase

Buna ziua,
Am marea rugaminte sa imi spuneti ce fel de testoasa de uscat detin si cum pot avea grija de ea.In atasament veti gasi o poza cu testoasa mea.Este o testoasa pe care am adus-o din Grecia(Atena)in august 2008 unde a fost gasita intr-un parc de un copil care o chinuia.De la 1 septembrie 2008 a crescut vizibil fiind foarte activa si jucausa si mancacioasa.Pentru ca nu stiu sigur ce rasa este am hranit-o pana acum numai cu legume si fructe si apa si se pare ca ii merge foarte bine.Doresc sa o fac mare si sa fie sanatoasa asa ca va rog din suflet sa-mi dati niste sfaturi responsabile.Am posibilitatea sa o cresc ca la carte asa ca-mi trebuie sa stiu cel putin ce rasa este.Pentru ca testoasa este foarte mica si pozata pe iarba,va recomand sa mariti poza.
In speranta ca imi veti raspunde, va multumesc.

5 (edited by danyto 14-09-2008 08:01)

Re: Broscute testoase

http://www.naturephoto-cz.eu/pic/sevcik/testudo-graeca--testudo-graeca.jpg cred ca e vorba de testudo greaca greaca   Mediul natural si ciclul de hibernare

Habitatul natural al broastei testoase de uscat din specia Testudo graeca graeca (Broasca testoasa greceasca) sunt zonele cu vegetatie semidesertica si padurile din zonele mediteraneene, hranindu-se cu plante suculente gen Euphorbia (o planta cu suc laptos, foarte hranitor). In acest habitat broasca testoasa Testudo graeca graeca trebuie sa se adapteze unor schimbari periodice de meniu, datorate caracterului sezonier al vegetatiei care este disponibila si comestibila pentru broasca iarna si primavara. Astfel, broasca testoasa Testudo graeca graeca hiberneaza in anotimpul cald, fiind foarte activa in anotimpul rece.

Mediul in captivitate

Intrucat mediul unei broaste testoase din specia Testudo graeca graeca tinuta in captivitate trebuie sa "mimeze" mediul ei natural, este bine sa ne asiguram ca ea dispune de suficient spatiu de miscare intr-un areal uscat, cu ierburi similare celor care cresc in zonele semi-aride, avand, de asemenea, apa proaspata la dispozitie, in orice moment al zilei.

Aceasta specie se adapteaza foarte greu sau chiar deloc la un mediu inchis, cum ar fi un apartament sau un terariu, chiar daca acesta este de dimensiuni mari. Este, de asemenea, o reptila pretentioasa si sensibila la boli, astfel incat nu se recomanda sa fie tinuta in colectivitati formate din alte specii de broasca testoasa sau chiar membri ai aceluiasi gen, intrucat poate contracta foarte usor diverse boli, dintre care unele sunt foarte grave si greu de tratat.

Alimentatia

Alimentatia broastei testoase de uscat din specia Testudo graeca graeca este 100% vegetala, spre deosebire de speciile tropicale; nu se recomanda sub nici o forma hranirea ei cu proteina animala, grasimi sau alimente foarte bogate in proteine, deoarece aceste alimente pot genera probleme la nivelul aparatului digestiv al broastei, afectiuni letale ale rinichilor datorita cresterii nivelului de uree precum si cresterea accelerata a puietului datorita continutului ridicat de fosfor, care are ca rezultat osificarea defectuasa a carapacei (capata un aspect neregulat, cu umflaturi si denivelari).

Astfel, o dieta corecta consta in fibre vegetale si legume proaspete (mar, morcovi, ardei gras, salata, iarba, fulgi de grau, de porumb, trifoi, pere, caise etc.), suplimentata cu vitamine si calciu. Nu se recomanda alimente de origine vegetale cum ar fi: varza, spanacul, broccoli, deoarece acestea inhiba absorbtia corecta a calciului si pot provoca probleme grave de sanatate.

Hibernarea

Toate broastele testoase hiberneaza - hibernarea este o etapa periodica foarte importanta in viata broastelor testoase si, in captivitate, de foarte multe ori broastele mor in timpul hibernarii datorita lipsei pregatirii adecvate; datorita faptului ca in timpul hibernarii animalul nu se hraneste, dar consuma din depozitele acumulate sub forma de grasime, este bine sa ne asiguram ca broasca testoasa este perfect sanatoasa si bine hranita inainte de sezonul ei obisnuit de hibernare si de abia apoi putem incepe sa-i pregatim un loc in care sa hiberneze. Daca avem dubii in ceea ce priveste pregatirea broastei pentru hibernare, este bine sa apelam la medicul veterinar pentru o consultatie completa.
sper ca te-am putut ajuta        Sa-tzi traiasca!!!!

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

6

Re: Broscute testoase

Broscuta mea...Micky, are 11 anismiletongue

http://img20.imageshack.us/img20/1195/picture001sl8.jpg

"Animalele impart cu noi privilegiul de a avea suflet..." :angel:

7

Re: Broscute testoase

e fumushica sa-ti traiasca!!!!!!!!!!

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

8

Re: Broscute testoase

Mersi. Acum are mici probleme cu ochisorii, dar o duc maine la veterinar. S-a mai intamplat asta odata si s-a facut perfect sanatoasa. Multumesc.:angel:

"Animalele impart cu noi privilegiul de a avea suflet..." :angel:

9

Re: Broscute testoase

sper sa se faca bine big_smile

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

10

Re: Broscute testoase

Lavy cat de mare e broscuta lungime si latima ca am auzit ca se fac mari

Adaugat: 01-10-2008 18:29

in curand voi pune poze cu speedy broscutza mea ca vreau sa pun poze frumoase big_smile

Adaugat: 01-11-2008 09:37

speedy a murit a avut probleme cu ochii conjunctivita cred nustiu de ce...da ii curatam apa la 2 zile si si puneam albastru de metil... :cry: :cry: :cry:

Adaugat: 19-12-2008 15:22

mie dor de el si cum alerga prin camera...

11

Re: Broscute testoase

Am avut si eu doua una de vre-o 20 cm si una mai mica vre-o 15 cm.Dar le-am dat ieri tongue

12

Re: Broscute testoase

de ce??? hmm

13

Re: Broscute testoase

Pentru ca nu prea aveam timp de ele si le-am dat undeva unde o sa o duca bine in compania altei testoase tongue.

14

Re: Broscute testoase

pacat... sad

15

Re: Broscute testoase

de ce pacat?Ca o duc bine unde sunt smile

16 (edited by Iusty 20-12-2008 19:24)

Re: Broscute testoase

Da, e bine ca le-ai dat! O sa fie spre binele lor si asta conteaza intotdeauna! :merci: Si eu daca nu as avea timp pt. perusii mei, i-as da unei persoane care sa le ofere o viata mai buna!

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

17

Re: Broscute testoase

Sandryta wrote:

speedy a murit a avut probleme cu ochii conjunctivita cred nustiu de ce...da ii curatam apa la 2 zile si si puneam albastru de metil... :cry: :cry: :cry:

banuiesc ca i-ai luat si ei un incalzitor nu? hmm..sa stii ca ca si asta ar putea fi o cauza..Imi pare  rau pt broscuta...saracuta de ea  sad.Ar fi trebuit inainte de toate sa t info cat mai bn neutral.Acum daca ai avut si incalzitor nu imi dau seama din c cauza:-?... poate ar fi trb sa ii iei si un filtru:D. Dar  remarc cu uimire ca nu sunt prea multi crescatori de broscute pe forum.Am si eu o broscuta smile.Bubulina mea are 6 luni, am primit-o d ziua mea d l pr mea cea mai buna..nu aveti idee cat de mult o iubesc smile...cand am primit-o era asa mica :heart:  si prostuta smile...cu timpul a devenit mai inteligenta si mai incapatanata...ii. Pana acum pot sa spun ca nu am avut probleme cu ea smile, dar daca stau bn sa ma gandescl a inceput a avut probleme cu burtica si din cauza mea pot sa spun  :rusine:. Nu eram f bn informata si i-am dat banana:D, insa si-a revenit imediat dupa c i-am dat morcov. Imi amintesc si acum c fraiera eram smile....stateam si ma holbam al ea orea intregi:)).O indopam cu d toate, ma refer la hrana pt testoase:D(n-am mai avut curaj sa-i dau altcv dupa c s-a stricat l burtica:rusine:),o scoateam si ma plimbam dupa ea prin toata casa(cred ca ma ura in momentele alea = )deoarece  lor le place sa se ascunda  prn toate locsoarele si am inteles ca sunt d fel si solitare, cu toate ca nu-i cazu` lu` bubica:heart: ), ii faceam poze toata ziua si o filmam..Si seara o tineam cu mn pana p la 2-3(dimineata de fapt smile )...ii facusem program smile.Dar cand vedeam k-i este somn ii faceam o mica "pestera" dintr-un cearsaf si nu aveam probleme cu ea smile...dormea ore in sir smile...nu o deranja muzica sau altcv.Saracuta de ea cred ca era asa speriata wink)...si inca cv big_smile..era f rapida:|.Am ramas masca neutral.Acum a mai crescut smile.E mai mare cu 3 cm si e si mai grasuta wink).Mi-e atat d drag d ea   :heart: .Si reactioneaza si cand ii spui numele, chiar daca e greu d crezut neutral si ii place sa fie mangaiata pe capsor si p carapace:) si sa fie pupacita:)).cum oare sa nu fiu mandra de ea?:heart:Cand eram mai mica am avut si perusi:).Dar haideti ca m-am lungit prea mult si nu mai intru in amanunte:D.Inca ceva as mai avea de adaugat:).sunt de parere ca ar trb sa puneti mai multe info referitoare la ingrijirea broscutelor testoase:).Un pupic dulce  din partea lu` bubica smile

18

Re: Broscute testoase

am si  eu o broscuta pe nume Oscar (Graptemys) si e bolnava. I se putrezeste carapacea...din cate am inteles e o boala grava la ele si nush daca isi mai revine. Medicul mi-a zis sa ma pregatesc sufleteste...poate muri oricand sad:(

Adaugat: 10-01-2009 11:44

sad
sad
sad

19

Re: Broscute testoase

Putrezirea carapacei  este o boala bacteriana contagioasa grava a broastelor de apa dulce.  Aceasta boala poate aparea in urma unor leziuni provocate de lovirea animalului de obiectele dure cu care vine in contact. In acest caz  broscuta va fi izolata si i se va administra antiseptice locale si antibiotice cel putin odata pe saptamana.  O carapace moale este intalnita la animalele cu carente de calciu, cele rahitice.
...............................
ai incercat ceva tratamente?

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

20

Re: Broscute testoase

In prima faza am fost cu ea la veterinar...si akolo mi s-a zis k are lipsa de vitamine si calciu, si ia dat un tratament(In 3 zile, 3 injectii)...si s-a facut tot mai rau...nu mai mananca, ii asa..suparata. Am mers cu ea inapoi si am vb cu un medic bun, cu doctoratul din reptile. Mi-a spus k injectiile alea se fac odata la 10 zile si din cauza aia s-ar putea sa moara..si akum am primit un tratament cu antibiotice
Si nu stiu de la ce so fi inbolnavit asa....k nu sa lovit de nimik dur de cand o am eu(vreo 3 saptamani).....................
sad

21

Re: Broscute testoase

eu sper sa-ti traiasca....

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

22

Re: Broscute testoase

Se pare ca Oscar isi revine...si carapacea si pofta de mancare big_smile tongue

23

Re: Broscute testoase

yesssss bv'o!!! sper sa-si revina complet!!!

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

24

Re: Broscute testoase

Wow! n-am mai intrat de foarte mult timp pe site! vad ca s-au schimbat ceva chestii pe aici! e de bine! big_smile
broscutele mele s-au facut mari si frumoase, le-am schimbat si acvariul, e foarte mare si frumos. o sa va pun si poze in curand, si aici pe site si pe forum!

25

Re: Broscute testoase

asteptam !!!!!!!! big_smile

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10