76

Re: Canari - Serinus canaria

am intrat azi intr'un pet shop sa iau niste mei pt perusi si nimfe si din curiozitate am intrebat cat costa un canar... asa am zis ca e canar ca era cu alb si portocaliu si semana foarte bine cu o poza atasata pe forum de un detinator de astfel de exemplare... raspunsul a fost unul care m'a uimit, si anume 50 lei spre surprinderea mea care credeam ca sunt mult mai scumpi smile

77

Re: Canari - Serinus canaria

pai preturile difera in functie de rasa daca este o canarita comuna normal ca costa atat....putea fi batrana,poate fi purtatoare de vreo boala si poate si deaceia o dadea la pretul de 50 lei

canari sunt pasiunea mea!!!

78

Re: Canari - Serinus canaria

nu ma pricep la canari..comuni necomuni big_smile, cu toate ca as vrea. cel care am intrebat cat costa era alb cu nuante de portocaliu!!!

79

Re: Canari - Serinus canaria

arata ca unu dintre acesti 2 canari?

canari sunt pasiunea mea!!!

80

Re: Canari - Serinus canaria

DAP, ca primul dar penajul era cam 50-50 alb cu portocaliu, adik mai mult alb decat in poza ta smile

Adaugat: 25-11-2009 19:37

si erau tinuti fiecare in cusca lui, cusca exact ca aia din prima poza a ta, din aia micuta smile

81 (edited by biancadumi 25-11-2009 19:42)

Re: Canari - Serinus canaria

hmmmmmm 50 ron hmm dubios dupa mn ...dar asa e fiecare pet shop are pretul lui ...eu i-am luat cu 150 ron pe amandoi big_smile de obicei is doar 100 buc... :pup: dar is frumosi foc :heart:

- Bianca

82

Re: Canari - Serinus canaria

bianca din cate am inteles ai pereche...ai grija ca din decembrie canarita intra la furie vine sezonul lor de imperechere sa vezi atunci cu cate griji stai...daca stii ce spun acum atunci te felicit...dar eu spun la toata lumea...canarita cand va incepe sa depuna primu ou si a doua zi la fel si asa mai departe pana termina de depus toate ouale,in ziua in care canarita a depus ultimul ou se vor luat si celelalte oua si se vor pune in cuib...poate ca va intrebati de ce sa ia ouale?pai ou care a iesit primu sa iesi si primu pui si tot asa...dar ultimul pui cand va iesi va fi cel mai mic si cel mai firav iar el nu va apuca sa fie indopat din cauza fratilor lui care sunt mari si vor sta pe el...iar acel pui firav risca sa moara...de aceia zic sa puneti toate ouale in aceiasi zi ca sa iasa toti pui odata...numai canarita cloceste ouale iar masculu ii da femelei sa manance...ambi parinti va hrani pui in unele cazuri nici unu dintre parinti nu hranesc pui asa ca trebuie sa luati voi rolul de parinti...putin complicat nu?o sa va obisnuiti cu treaba asta...

canari sunt pasiunea mea!!!

83 (edited by biancadumi 25-11-2009 20:38)

Re: Canari - Serinus canaria

stiu,stiu m-am documentat inainte sa iau ...ca altfel nu luam pereche :pup: dar m-am documentat si stiu ca asa mai fac :heart: dar sper totusi sa fie parinti buni si sa aiba grija de puiuti :heart:

- Bianca

84

Re: Canari - Serinus canaria

Sora mea a avut doi canari si au facut oua dar masculul le-a spart pe toate :wow: de ce oare???

Adaugat: 27-11-2009 11:17

Apropo eu am vazut intr-un pet shop canari cu 30 lei bucata :wow:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

85

Re: Canari - Serinus canaria

Estera daca crescatoru a vazut masculu spargand ouale trebuia separat de la inceput de cand a vazut facand treaba asta...si canar cu 30 lei?da ce e ala zebra australiene?punene o poza cam cum aratau canari respectivi

canari sunt pasiunea mea!!!

86

Re: Canari - Serinus canaria

Pai nu am poza cu ei ca nu i-am fotografiat big_smile dar erau galbeni cu putin alb

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

87

Re: Canari - Serinus canaria

30 lei mi se pare dubios....nam mai auzit canari la 30 lei....

canari sunt pasiunea mea!!!

88

Re: Canari - Serinus canaria

eu tot asa am vazut canari la pretul asta mi s-a parut foarte scump cand am auzit aici pe forum ca 100lei si chiar mai mult :wow: nu stiam ca sunt asa de scumpi big_smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

89

Re: Canari - Serinus canaria

pai sati spun sincer am un crescator care mie prieten vinde canari pui masculi care canta cantec de privighetoare ii da cu 300-400 lei unu...dar spun eu merita bani la ce sunete scoate

canari sunt pasiunea mea!!!

90

Re: Canari - Serinus canaria

va cred ca sunt superbi au un cantec de te unge la inima big_smile :k:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

91

Re: Canari - Serinus canaria

Salut la toti!Poate uni ma cunosc de pe animale.ro cu numele Hybrid0874 deci sa va prezint cantareti mei:
Albina= http://light.sunphoto.ro/photos/normal/ … WDWNZO.jpg
Kecil= http://hybrid.sunphoto.ro/Canari/IVQKVPEUUUPELFTTGVG
Astept pareri:bravo:

92

Re: Canari - Serinus canaria

ce sqmpi sunt..motatii............. :heart: :pup:

:heart: -SABINA- :heart:

93

Re: Canari - Serinus canaria

Sunt foarte frumosi sa iti traiasca ....  :pup:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

94

Re: Canari - Serinus canaria

ff frumosi :heart: sa-ti traiasca :pup:

- Bianca

95 (edited by rares93 08-12-2009 22:08)

Re: Canari - Serinus canaria

Wow Hibrid nu ma asteptam sa te vad pe aici!
Ce sa-ti zic, bine ai venit printre noi(sunt R@res) Canarii sunt f.frumosi ,sunt pereche? :wis:

:hamster: My name is COdY tongue

96

Re: Canari - Serinus canaria

unt draguti sa-ti traiasca :k:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

97

Re: Canari - Serinus canaria

Da sunt pereche dar nu prea se iubesc dar nici nu se bat:bang:

98 (edited by biancadumi 04-01-2010 19:56)

Re: Canari - Serinus canaria

buna am si eu o problema .... sad  canarita mea de 2 zile scoate un piuit lung si slab ca de tristete...il scoate de 2-3 ori pe zi doar 1 minut...in rest e ok zboara,mananca,bea apa...ba chiar masculul ii face curte si ea il alunga smile smile e plina e energie ...dar ma ingrijoreaza ca sta asa un minut si piuit lung si slab ...

- Bianca

99

Re: Canari - Serinus canaria

biancadumi wrote:

buna am si eu o problema .... sad  canarita mea de 2 zile scoate un piuit lung si slab ca de tristete...il scoate de 2-3 ori pe zi doar 1 minut...in rest e ok zboara,mananca,bea apa...ba chiar masculul ii face curte si ea il alunga smile smile e plina e energie ...dar ma ingrijoreaza ca sta asa un minut si piuit lung si slab ...

pai probabil este un sunet specific imperecheri... nu prea ma pricep la canari

100

Re: Canari - Serinus canaria

hybrid. bine ai venit si sa-ti traiasca cantatorii. :k:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro